Jak funguje spojkový pedál ford focus 2
Spojka – suchý, jednokotoučový, s centrální membránovou pružinou a hydraulickým vypínacím pohonem. Spojka automobilu se skládá ze spojkového mechanismu a jeho pohonu.
Točivý moment z motoru na převodovku přenáší hnací a hnané kotouče. Sestava hnacího kotouče spojky se skládá z vlastního kotouče, vícelisté membránové pružiny a pouzdra, ke kterému je kotouč připevněn třemi páry pružných ocelových plátů a membránová pružina je přinýtována. Tato jednotka (často nazývaná „koš“) je u výrobce vyvážena jako sestava, takže je zcela vyměněna.
Spojkový „koš“ (hnací kotouč se sestavou skříně) s centrálně umístěnou membránovou pružinou
Skříň je zase připevněna šesti šrouby k setrvačníku motoru. Pro vystředění skříně při její instalaci jsou do setrvačníku zalisovány tři čepy. Výměna koše je nutná při opotřebení kroužků na okvětních lístcích pružiny nebo při jejich nerovnoměrném ohnutí, jakož i při poklesu síly na pedál při vyřazení spojky, což ukazuje na „sednutí“ pružiny nebo opotřebení. povrch disku mechaniky.
Poháněný kotouč spojkového mechanismu:
1 — poháněný náboj disku; 2 – listová pružina; 3 — třecí obložení; 4 – tlumicí pružina
Elastické ocelové desky spojující hnací kotouč s pouzdrem
Sestava vypínacího ložiska spojky:
1 — vypínací ložisko; 2 – vinutá pružina; 3 – pracovní válec; 4 — montážní příruba; 5 – plastový adaptér
Mezi hnacím kotoučem spojky a setrvačníkem je hnaný kotouč, který se konstrukčně skládá ze dvou lisovaných ocelových plátů navzájem spojených nýty. Hnaný kotoučový náboj s drážkovaným otvorem je upnut mezi desky. Navíc jsou do deskových okének vloženy vinuté pružiny, které tlumí torzní vibrace. Náboj má malý stupeň volnosti a je schopen rotace vůči deskám – tyto vibrace jsou tlumeny vinutými pružinami. Ploché plátky pružin (pružiny) nesoucí třecí obložení jsou přinýtovány k větší desce. Listové pružiny mají speciální zakřivený tvar, vyhlazují škubání v převodovce při sepnutí spojky a podporují lepší přilnavost třecích obložení k broušeným plochám setrvačníku a hnacího kotouče spojky.
Při montáži se hnaný kotouč nasadí na vstupní hřídel převodovky a drážky otvoru v náboji disku jsou v neustálém záběru s drážkami vstupního hřídele. V tomto případě má hnaný kotouč spojky schopnost pohybovat se axiálně podél drážkování vstupního hřídele.
Hnaný kotouč se vyměňuje nezávisle na hnacím kotouči při zjištění axiálního házení většího než 0,5 mm, při zaolejování, praskání, odření nebo nerovnoměrném opotřebení třecích obložení, při uvolnění nýtových spojů na hnaném kotouči a také v případě když je vzdálenost mezi pracovní plochou třecího obložení a hlavami nýtu menší než 0,2 mm.
Prvky pohonu spojky:
1 — pedál; 2 — držák pedálu; 3 — hlavní válec spojky; 4 – plnicí trubice; 5 – trubka přívodu kapaliny do pracovního válce
Hydraulický pohon Vypínací mechanismus spojky se skládá ze spojkového pedálu, hlavního spojkového válce, vypínacího ložiska kombinovaného s pomocným válcem a spojovacích vedení. Pohon využívá brzdovou kapalinu nalitou do zásobní nádržky, která je umístěna na hlavním brzdovém válci a slouží současně k pohonu brzdového systému a pohonu vypínacího mechanismu spojky.
Hlavní válec namontovaný na držáku pedálu spojky je tyč válce připevněna přímo k pedálu pomocí plastové západky. Když sešlápnete pedál, tyč se pohybuje a vytváří tlak kapaliny v pracovním potrubí, která působí na pomocný válec spojky.
Hydraulický pohon pro uvolnění spojkového mechanismu má tři trubky ze speciálního plastu. Jsou určeny k dodávání brzdové kapaliny z napájecí nádrže do hlavního a pomocného spojkového válce. Z nádržky vede plnicí trubice k hlavnímu válci. Z hlavního a pracovního válce vybíhají dvě trubky, které jsou navzájem spojeny spojkou s držákem pružiny. Spojka je připevněna k držáku předního panelu v motorovém prostoru.
Pomocný válec je instalován na vnitřní straně skříně spojky a je kombinován s vypínacím ložiskem. Při působení tlaku působí píst pomocného válce na ložisko, které jej posouvá dopředu a tím rozpojuje spojkový mechanismus. Vinutá pružina udržuje vypínací ložisko neustále přitisknuté k membránové pružině spojky. Membránová pružina vrací ložisko do původní polohy po odstranění tlaku v potrubí. Vypínací ložisko obsahuje „doživotní“ zásobu maziva a nevyžaduje žádnou údržbu. Vzhledem k tomu, že ložisko a membránová pružina jsou v neustálém kontaktu, není v mechanismu spojky žádná vůle, takže není nutné žádné seřizování.
Pro připojení pracovního válce k přívodnímu potrubí tlaku slouží speciální plastový adaptér, ve kterém je kromě spojovací spojky odvzdušňovací šroubení spojkového potrubí. Spojka a odvzdušňovací šroubení jsou umístěny vně skříně spojky, aby se k nim usnadnil přístup z motorového prostoru.
Plastový adaptér:
1 – připojovací armatura k pracovnímu válci; 2 — pryžové těsnící kroužky; 3 — tělo adaptéru; 4 — odvzdušňovací armatura; 5 – spojka
Snímač polohy spojkového pedálu je namontován na držáku spojkového pedálu. Příliv na pedál tlačí na táhlo snímače při sešlápnutí spojky při sešlápnutí pedálu táhlo snímače dosáhne délky volného zdvihu. Sepnutý nebo otevřený stav kontaktů snímače signalizuje elektronické řídicí jednotce motoru (ECU), že spojkový mechanismus je zapnutý nebo vypnutý.
Snímač polohy spojky