ford focus 3

Kdy přestali vyrábět Ford Focus 3 2L na palici?

V roce 2014 zasáhl Ford Focus. Rodina na konci roku obsadila v TOP-23 pouze 25. místo a v tržbách vykázala minus 59 %. Ale kdysi dávno byl vůz lídrem segmentu C a byl považován za skutečně „lidový“. Pojďme pochopit důvody kolapsu.

Zrození legendy

Když Ford v roce 2002 ovládl výrobu první generace Focusu ve Vsevolozhsku, šlo o první cenově dostupné zahraniční auto. Základní náklady tehdy činily 10 900 dolarů nebo 337 000 rublů podle tehdejšího kurzu. Poté, co začala být ruská ekonomika napumpována petrodolary, zrodila se vrstva „středních manažerů“ s relativně snesitelnými platy, kteří už nepřemýšleli o tom, jak se uživit a platit za elektřinu, ale několikrát odjeli do Egypta. rok a chtěl se cítit jako Slušní lidé.

Slušné auto se muselo stát nedílnou součástí image. „Zhiguli“, „Nexia“ nebo 15 let starý Volkswagen Golf II se pro tuto roli nehodily, protože nebyly příliš reprezentativní a často se rozpadaly. Opravovat je museli zasmušilí chlapíci v montérkách, kteří nadávali nesrozumitelnými slovy jako „monoinjekce“ a „distributor“.

Další věcí je nový Focus. Dalo by se vzít na úvěr a obsluhovat v krásném dealerství při pití kávy na měkké pohovce. Auto mělo drsné plasty a řadu kontroverzních ergonomických řešení, ale dobře se ovládalo, slušně zrychlovalo a bylo opravdu spolehlivé. Co ještě ruský člověk potřebuje?

Sláva dostupného, ​​racionálního vozu si s Focusem zahrála krutý vtip – pro mnohé se stal symbolem konformismu a nevkusu. Proto lidé často, jednoduše z pocitu rozporu, kupovali dražší a vrtošivé konkurenty: Citroen C4, Peugeot 307-308, Mazda 3 a Honda Civic.

Zajímavé:
Jak zjistit, že je třeba vyměnit rozvodový řemen ford focus 3.

focus.png

A přesto byla poptávka po modelu Vsevolozhsk stabilní i během krize v letech 2008-2009. S výměnou generací v roce 2011 se úspěch rodiny zpomalil. Důvod tkví podle prodejců Fordu ve vstupu Hyundai Solaris na trh. Formálně auto patřilo do třídy B, ale jeho výbava a komfort dosahovaly limitů, které by mu umožňovaly konkurovat Forcusu. Solaris měl navíc nižší náklady. V důsledku toho se fronty na nově ražený „korejský“. Pak se milost Rusů zcela změnila v hněv. V roce 2012 se prodeje Focusu zhroutily. V té době byla marketingová cena sedanu (1.6 litru, 105 k, manuální převodovka) 542 000 rublů a hatchback — 532 000 rublů. Poté se křivka prodejů dále pohybovala směrem dolů. Na základě výsledků prodeje nových vozů v Rusku za první 2 měsíce roku 2014 obsadila rodina Focus 17. místo. Modely zároveň vykazovaly nejhorší dynamiku mezi nejoblíbenějšími vozy v Rusku, zařazenými do top 25 – poptávka klesla o 41 %. Dále více. Během 7 měsíců se poptávka po modelu zhroutila o 57 %. Zhroucené prodeje značky Ford v první polovině roku přinesly společnému podniku Ford-Sollers ztrátu 3,43 miliardy rublů. V závěrečné zprávě Asociace evropských podniků za rok 2014 obsadila americká značka v Rusku 12. místo s poklesem tržeb o 38,2 %. Hlavním viníkem zde byl samozřejmě Focus.

autowp.ru_ford_focus_sedan_61.jpeg

Zužování mezery na trhu

Segment cenově dostupných, ale zároveň Slušných vozů byl doplněn o řadu novinek. Chevrolet Aveo, Chevrolet Lacetti, stará Kia Rio a Renault Logan, které byly k dispozici jako alternativa k Focusu v polovině a na konci roku 2000, byly stále považovány za vadné. Korejský automobilový průmysl byl tehdy uznáván jako druhořadý, Logan však šokoval podivným vzhledem a nekvalitním interiérem.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»