kia ceedŠkodaŠkoda Octavia

Která je lepší Škoda nebo Kia

Škoda Oktavia III (A7) a KIA Ceed II: bitva bestsellerů

Všechny články Novinky Autocode Life hacks pro kupující Testovací jízdy Auto novinky Video Automarkety Různé Koupit za xxx rublů Recenze ojetých aut Life hacky pro prodejce Tiskové zprávy Hodnocení Recenze majitelů Konfrontace modelů

26. července 2019, 11:35 0 21963

„Škoda Octavia“ a „Kia Sid“ jsou dva bestsellery, oblíbené jak mezi běžnými uživateli, tak v taxi. Poměrně nenáročné, moderní, pohodlné. Ale co je lepší vzít?

Možnosti a variace

Tady je vše jasné. Kia Ceed II okamžitě získává jeden bod za rozmanitost dostupných úprav. Sviňte prsty: Ceed na sekundárním trhu je prezentován jako:

  • třídveřový hatchback ProCeed;
  • pětidveřový hatchback Ceed;
  • Ceed SW kombi;
  • nabitá verze Ceed GT.

Bylo by logické sem zařadit sedan Cerato, ale přestože má stejné kořeny jako Kia Sid, byl vyvinut do samostatného modelu.

Co se týče Octavie, možností je mnohem méně. Může to být liftback nebo kombi (Octavia Combi). U obou karosářských variant je k dispozici zpoplatněná modifikace RS a Combi může být i zvýšeným „Scoutem“ s pohonem všech kol.

„Sid“ nemá varianty pohonu všech kol, ale nebudeme to připisovat výhodám „Octavie“. Jedná se o příliš vzácnou úpravu, kterou si kupuje málo zákazníků, protože je drahá (průměrná cenovka – 1,2 milionu).

Existuje parita, pokud jde o motory, stejně jako v převodovkách. Oba mají manuální, automatický, robot se dvěma spojkami. Ale Octavia III má více turbomotorů (1,4; 1,8; 2,0 TSI; 2,0 TDI), Ceed má atmosférické motory, ale má i přeplňovaný agregát (1,4; 1,6; 1,6 GDI, 1,6 turbo).

Stručně řečeno, kupující aftermarketu Kia Sid má větší výběr. Existuje více variant motor-skříň-karosérie, takže v korespondenční bitvě jde první bod do „korejštiny“.

„Octavia“ a „Sid“: konfigurace a variace – 0:1

Zařízení

Tady jde hned o Octavii. Faktem je, že oba mají klimatizaci a airbagy. Nechybí navigace a koženkový interiér. Ale už v roce 2013 byla Octavia napřed, pokud jde o elektronické zvonky a píšťalky. Má například systém udržování v jízdním pruhu a kontrolu vzdálenosti od vozidla vpředu. Oba pracují k závisti. Dokonce i Land Cruiser 200 se teprve nedávno naučil vyhýbat se značení, pokud řidič nedává pozor. A Octavia III tohle uměla už před šesti lety.

Co můžeme říci o Kia Sid! Auto je dobré, ale servisem a pojistnou elektronikou je pozadu. A to i v maličkostech. Octavia má škrabku ve víku plynové nádrže a popelník s držákem na telefon. To Kia stále nemá, natož druhá generace Sidu.

Souhlasím, ne každý potřebuje tyto elektronické píšťalky. Ale když jsem to jednou zkusil, je už těžké opustit stejný systém udržování v jízdním pruhu – nepostradatelná věc na dlouhých silnicích, když se cítíte ospalí, a hle, spadnete do protijedoucího provozu. Bod v pokladnici Octavie za všechny tyto věci proto nevypadá nijak přehnaně.

„Octavia“ a „Sid“: vybavení – 1:1

Pohodlí a praktičnost

Ale tady je těžké dát přednost někomu samotnému. Škoda Octavia A7 je v zavazadlovém prostoru rozhodně napřed. Objemově se s Octavií III vyrovná buď liftback (568 l), nebo kombi (610 l), pouze „podpatkové“ náklaďáky nebo obecně pikapy.

„Kia Sid II“ neudrží krok s „českým“ autem. I v kombi SW nabízí kufr jen 528 litrů objemu, čili nedosahuje ani na liftback Octavie!

Stejný Ceed SW ale nezůstává pozadu ani v organizaci zavazadlového prostoru. Ta, stejně jako nejen Škoda, ale i Audi, má držáky zavazadel, které jsou instalovány ve speciálních kolejničkách v podlaze kufru. Skvělá volba, která pomáhá úhledně a rovnoměrně rozmístit zavazadla, aby se po „skříni“ nic nekutálelo ani neviselo.

No a cena. Octavia může být praktická nebo organizovaná, jak chcete, ale kombi stojí tolik místa. Non-taxi možnosti – od 600 tisíc do 1,6 milionu.

Ceed SW lze sehnat za rozumnější ceny – od 480 tisíc do 1,2 milionu.

S takovým rozdílem v ceně můžete přimhouřit oko nad skromnějším kufrem Sidu, ale nebudete moci zavírat oči nad plynulostí jízdy a ovladatelností. Ne nadarmo je Octavia mezi lidmi tak milovaná. Dobře se řídí s jakýmkoliv motorem a jeho jízda je elastická, zvláště u 1,8 TSI (vzadu je víceprvek). Plus 200 tisíc navrch lze tedy vnímat jako příplatek nejen za kufr, ale i za jízdní komfort.

I po restylované revizi odpružení je Ceed docela skákavý, hlučný a na špatných silnicích vyloženě hrbolatý. Můžete se s tím smířit, pokud nezáleží na tom, jak jezdí. V přímém srovnání ale Octavia A7 nenechá Ceedu II žádnou šanci z hlediska ovladatelnosti, ušlechtilosti chůze nebo zvukové izolace. To poslední je obecně Achillovou patou všech korejských aut. Takže „Sid II“ neunikl svému osudu: oblouky dělají hluk jen na cestě.

A jeden moment. Interiér Octavie III je ve všech rozměrech větší. Je to přátelštější k cestujícím vpředu i vzadu: střecha netlačí na vaši hlavu, nedává vám důvod tlačit lokty a máte více místa pro nohy. Obecně platí, že komfortem a praktičností je Ceed, ač dohání Škodovku, horší, co se týče kapacity zavazadel, vnitřních rozměrů a jízdních návyků. Myslím, že zasloužené plus 1 bod.

„Octavia“ a „Sid“: pohodlí a praktičnost – 2:1

Trvanlivost a servis

Existuje velké pokušení dát tiše bod „Sid“, protože mezi internetovými fajnšmekry je Octavia „rozbitný VAG“. Ale tady je problém. V době uvedení Octavie A7 se koncern Volkswagen zbavil mnoha dětských neduhů minulosti: křehké pístové a olej spalující motory motorů 1,4 a 1,8, uvolněné DSG 7 – a majitelé „trojka“ narážela na problémy méně často. Co je tam! Ostatní modely s 1,8 TSI už překonaly hranici 200 tisíc km a nehodlají se zastavit. Stačí se podívat, kolik Octavií pracovalo v taxislužbách a křehká auta v taxících nepřežijí.

„Kia Sid II“ je v této kapacitě také populární a podle zkušeností s taxi vydrží i více než 200 tisíc km, takže je těžké s jistotou říci, kdo je slabší a křehčí.

Octavia A7 je rozhodně pracnější a dražší, pokud se náhodou opravuje ve velkém. Přepážka DSG – od 40 tisíc rublů, píst na turbo motoru – od 150 tisíc na výměnu. Je děsivé přemýšlet o ceně elektronických součástek. Adaptivní tempomat smontovaný a s prací bude stát 100 tisíc rublů.

Ceed je technicky jednodušší a mnoho věcí je levnějších. Atmosférické motory je těžší zabít, stejně jako automatiky měniče točivého momentu. A když mě zabijete, tak smluvní montáž automatické převodovky pro Ceed stojí méně než přepážka DSG u Octavie (cca 35 versus 40 tisíc).

Ve vzácných Ceedech s motorem 1,4 katalyzátor brzy zemře (náhrada stojí od 40 tisíc rublů v populárnějších 1,6-litrových motorech), zapalovací svíčky jsou náročné na kvalitu paliva. Majitelé semen si stěžovali i na ložiska kol, která málokdy vydrží více než 30 tisíc km. A to je snad vše. Souhlas, to je směšný výčet dětských nemocí v době, kdy jiné montované motory nevydrží déle než 40 tisíc km!

Octavia je trochu rozmarnější, jak v malých věcech, tak ve velkých věcech. U automobilů z prvních let se termostat opakovaně porouchal a ze zadních tlumičů bylo slyšet cizí klepání. Klepaly i podpěry chladiče, ale to vše se měnilo v rámci záruky a při výběru ojetiny se vás to nemusí týkat.

Obecně platí, že oba „duelisté“ s včasnou údržbou a pravidelnými výměnami paliva a maziv jdou a odcházejí. Zde opět přikyvujeme taxislužbám a vozidlům s nájezdem více než 250 tisíc km. Ale za jednoduchost technologických řešení a nízkou cenu spotřebního materiálu dáme Sidovi bod.

„Octavia“ a „Sid“: životnost a servis – 2:2

Takže je to remíza?

Vypadá to tak. Soupeři se dobře vyrovnávají. Pouze jeden se ujímá vedení díky rozmanitosti možností karoserie, zatímco druhý reaguje prostorností ve všech rozměrech. Na oplátku dostává jednoduchost a nízké náklady na údržbu, ale je opět převážena novostí zařízení.

Co si vybrat? Co je lépe zachováno. Řekněme, že chcete Sid, ale na trhu nic není, ale existují slušné Octavie, berte to bez váhání. A naopak.

Když najdete ten, který se vám líbí, podívejte se do historie. Často je po kontrole jasné, že není třeba ztrácet další čas. Například nová Octavia za 1 milion rublů. Klasický automat, odolný odsávání a čerstvý rok výroby. No, není to sen rozumného rodinného muže?

Ne, ne sen. Taxi (prodejce to neskrývá), a to i v zástavě, s omezeními, nezaplacenými pokutami, rozbitými více než jednou. Kombinace je jednoduchá! Ne hned.

Zde je další příklad. 2015, málo najeto, slušná výbava, ale jaké je to barevné provedení a kostky na střeše?

Jo, taky z taxíku:

Poškozené, natřené, pronajaté, s duplicitním titulem. „Sid“ však někoho zaujal. Zatímco připravovali článek, vzali ho.

Pokud budete mít větší štěstí a najdete „čisté“ auto, rozhodněte se, co je důležitější. Pokud elektronické vychytávky a nastavení odpružení nevadí, podívejte se na Ceed blíže. Pokud chcete evropský komfort a výbavu a jste ochotni utratit více peněz za servis, poohlédněte se po Octavii.

Autor: Vladimir Andrianov

Jaké auto byste si vybrali a proč? Podělte se o svůj názor v komentářích.

Čeho dosáhla Kia Ceed SW kombi v honbě za Octavií?

Čeho dosáhla Kia Ceed SW kombi v honbě za Octavií?

Foto: Alexey Barashkov | Společnost Kia

V rozhovorech s lidmi z Kia o novém kombíku Ceed SW se každou chvíli objeví Škoda Octavia – o tom, který model se stal pro vývojáře referenčním, není pochyb. Jejich švih byl zjevně ještě více než rubl. Jak dopadla rána?

Konkurenty je třeba respektovat. Kia to ví a o rodině Škoda Octavia mluví velmi pozitivně. Na své úspěchy ale nezapomínají. Tím hlavním je objem kufru: Ceed SW má prostor o objemu 625 litrů oproti 588 pro osobní a nákladní Octavii a 528 pro Sid předchozí generace. Za tímto účelem bylo nutné zvětšit zadní převis oproti předchozímu kombíku o 115 mm, i když celková délka vozu narostla pouze o 95 mm (na 4600 mm). Kvůli čemu? Přední převis se trochu zkrátil!

Oproti předchůdci jsou tu další bonusy. Například promyšlený organizér pod podlahu je nyní součástí všech úrovní výbavy, nejen těch bohatých. Opěradla zadních sedadel můžete od této chvíle sklopit z kufru zatažením za madla na stěnách. U vozů počínaje konfigurací Prestige je zadní část zadní pohovky rozdělena na tři části v poměru 40:20:40 – dlouhé předměty můžete přepravovat bez vyjímání dětských sedaček a nejdražší verze Premium a Premium+ mají nyní elektrický pohon pátých dveří.

Není to špatná aplikace! K úplné radosti chybí už jen sortiment háčků na tašky: Sid je má jen dva oproti čtyřem Octavii. V každodenním životě je ale budete muset používat mnohem častěji než skládání středové části opěradla. Konstruktéři si navíc z nějakého důvodu netroufli odstranit masivní vybouleniny v rozích otevírání dveří kufru: stejně jako předchozí Sid budou překážet při nakládání velkých předmětů.

A na druhé řadě je Ceed SW očekávaně těsnější než český vůz, protože rozvor zůstává stejný jako u původního hatchbacku (2650 mm). Pokud má tedy řidič za volantem něco málo přes 180 cm, pak se stejně vysoký pasažér sedící za ním bude koleny dotýkat opěradla, což se v Octavii stát nemůže.

Vysoce kvalitní a pohodlný interiér – v evropských tradicích

Kia se navíc netají tím, že se nový Ceed SW v některých ohledech přiblížil svému předchůdci. Například prostor pro nohy ve druhé řadě se zmenšil o 11 mm a vzdálenost od sedáku ke stropu se zmenšila o 6 mm. Na běžnou golfovou třídu však interiér není špatný: dá se s ním žít.

Nemůžete chodit v zadní řadě. O to překvapivější je, že se Kia rozhodla nepřivézt do Ruska kombi Optima a uvedla pouze skutečnost, že je z hlediska objemu kufru (552 oproti 625 litrům) horší než Sid.

Stejně tak stojí za popis i tandem atmosférické 1.6 (128 k) a klasické šestistupňové automatické převodovky. Táhne, řadí – a dobře. Jenže i se dvěma jezdci a jejich drobnostmi na palubě Ceed SW nemá rád předjíždění na dálnici a na serpentinách kolem Soči má plynový pedál jen dvě polohy: při stoupání jej stačí sešlápnout až na doraz. , jinak kombi úplně ztratí zájem o pohyb.

Verze s turbomotorem 1.4 T-GDI (140 k) a předselektivním „robotem“ je energičtější – už s ní můžete jezdit do hor bez namáhání. Tento motor je navíc tišší než atmosférický motor, spotřebuje méně paliva a skříň se suchými spojkami řadí téměř plynule jako „automat“, který také občas trpí cukáním při podřazování. Jedním slovem, pokud byste se měli bát korejské kombinace turbomotoru a „robota“, je to pouze kvůli potenciálně nižší spolehlivosti.

Mnoho našich čtenářů si stěžuje, že Sid nemá dvoulitrový atmosférický motor s automatickou převodovkou, ačkoli příbuzná Kia Cerato takovou kombinaci má. Jak mi vysvětlili, je to proto, že sedan se prodává téměř po celém světě a tato pohonná jednotka je žádaná v řadě zemí. A Ceed žije hlavně v Evropě, kde je kladen důraz na malé turbomotory a „roboty“. Ukazuje se, že i atmosférická verze 1.6 nového Sidu byla připravena výhradně na přání trhů SNS, protože zde byla vždy nejprodávanější. A potenciální poptávka po dvoulitrových variantách není tak velká, aby vyžadovala další vývoj a certifikaci.

Ceed se řídí v evropském stylu s přesností a hravostí: kombi převzalo vynikající vyvážení podvozku z hatchbacku. I se zimními pneumatikami můžete bezpečně zaútočit na vlásenky serpentinových cest a užít si precizní reakce.

Co ale Ceed SW zklamalo, byly špatné jízdní vlastnosti. I na hladkých silnicích v okolí Soči posbíralo odpružení kombíku všechny mikronerovnosti a praskliny a to pravé peklo začalo ve zdejších tunelech, kde nebyl položen asfalt, ale betonový povrch. Na pohled vypadá hladce, ale „univerzální“ Ceed se na něm proměnil ve vibrační stojan! Efekt byl navíc přibližně stejný jak u aut na 17palcových kolech, tak u jednodušších verzí s „šestnáctkovými“ botami. A ač Octavia také není z hlediska hladkosti žádný dárek, takový píchnutí jsem u ní nezaznamenal.

Příliš otravný je i hluk vody v podbězích kol při dešti: dodatečné zateplení v těchto místech by neuškodilo. Celková hladina hluku v kabině je však nízká.

Celkově byl Ceed SW úspěšný! Dopad na Octavii bude spíše rubl než haléř. Nebo do korejského wonu. Pokud jsou vám tedy crossovery cizí a potřebujete moderní, prostorné kombi golfové třídy, pak. Možnosti prakticky neexistují: v Rusku zbyli Sidovi jen dva konkurenti. Ford Focus je však již starý a jeho kufr je relativně malý (476 litrů) a dovezená Škoda Octavia Combi se všemi svými výhodami je příliš drahá: nejméně 1,4 milionu rublů za prázdné auto, které ani nemá klimatizace! Ceny za Kaliningrad montovaný Ceed SW budou oznámeny blíže k zahájení prodeje v únoru, ale orientační cena je přibližně 1 milion 50 tisíc rublů za základní verzi a 1 milion 150 tisíc za vůz s automatickou převodovkou. Na dnešní poměry je to dobrá nabídka. Zvláště pokud nejezdíte mimo hladký asfalt.

Údaje z pasu
automobil Kia Ceed SW
Změna 1.4 MPI 1.6 MPI 1.4 T-GDI
Typ těla pětidveřové kombi pětidveřové kombi pětidveřové kombi
Počet lůžek 5 5 5
Velikost mm
délka 4600 4600 4600
šířka 1800 1800 1800
výška 1475 1475 1475
Rozvor 2650 2650 2650
přední/zadní dráha 1573/1581 1573/1581 1573/1581
Prostor pro náklad, l 625-1694 * 625-1694 625-1694
Pohotovostní hmotnost (bez řidiče), kg 1147 1166 (1194) ** 1222
Hrubá hmotnost vozidla, kg 1800 1820 (1850) 1880
Hmotnost taženého přívěsu, kg 600/1200*** 600/1300 (600/1200) 600/1410
Motor benzín, s distribuovaným vstřikováním benzín, s distribuovaným vstřikováním benzín, přímé vstřikování a přeplňovaný turbodmychadlem
umístění přední, příčný přední, příčný přední, příčný
Počet a uspořádání válců 4, v řadě 4, v řadě 4, v řadě
Pracovní objem, cm3 1368 1591 1353
Průměr válce / zdvih pístu, mm 72,0/84,0 77,0/85,4 71,6/84,0
Stupeň komprese 10,5:1 10,5:1 10,0:1
Počet ventilů 16 16 16
Max. výkon, hp/kW/r/min 100/74/6000 128/94/6300 140/103/6000
Max. točivý moment, Nm/r/min 134/3500 155/4850 242 / 1500 – 3200
Převodovka mechanický,
6stupňový
manuální, 6-stupňový (automatický, 6-stupňový) robotický,
předselektivní, 7-rychlostní
Jednotka pohonu přední přední přední
Přední odpružení nezávislý, jarní, McPherson nezávislý, jarní, McPherson nezávislý, jarní, McPherson
Zadní zavěšení nezávislý, pružinový, vícečlánkový nezávislý, pružinový, vícečlánkový nezávislý, pružinový, vícečlánkový
Přední brzdy kotouč, odvětrávaný kotouč, odvětrávaný kotouč, odvětrávaný
Zadní brzdy disk disk disk
Velikost pneumatiky 195 / 65 R15 195/65 R15 nebo 205/55 R16 205/55 R16 nebo 225/45 R17
Maximální rychlost, km / h 183 195 (192) 205
Doba zrychlení 0—100 km/h, s 12,9 10,8 (11,8) 9,4
Spotřeba paliva, l / 100 km
městský cyklus 8,2 8,7 (9,8) 7,7
mimoměstský cyklus 5,5 5,6 (5,8) 5,2
smíšený cyklus 6,5 6,8 (7,3) 6,1
Objem palivové nádrže, l 50 50 50
Palivo benzín AI-92 benzín AI-92 benzín AI-95
* Se sklopenými zadními sedadly
** V závorce – údaje pro verzi s automatickou převodovkou
*** Bez brzd/s brzdami

Zajímavé:
Jaká je velikost hlavy upevňovacího šroubu řemenice Škoda Rapid.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button