News

Jak vyšroubovat žhavicí svíčky, pokud jsou zaseknuté kia sportage

Výměna žhavicích svíček na dieselových autech a co dělat, když nevyjdou

Princip činnosti vznětového motoru spočívá v zahřátí vzduchu ve spalovací komoře z komprese na vysoký tlak, načež je tam vstříknuta motorová nafta a od vysoké teploty se samovznítí. Ale pokud je motor velmi chladný, pak ohřev z komprese nestačí. Pro začátek se do komory zavedou žhavicí svíčky, vyhřívané elektrickým proudem a zvyšující teplotu vzduchu.

Jejich pracovní podmínky jsou tak obtížné, že zapalovací svíčky pravidelně selhávají a musí být vyměněny. Ale kvůli korozi to není vždy snadné.

Pokyny pro výměnu žhavicích svíček vlastníma rukama

Teoreticky je to velmi jednoduché. Zapalovací svíčka je umístěna na závitu v hlavě bloku, stačí ji vyšroubovat pomocí vysoké hlavice s nástavcem, poté našroubovat novou a připojit elektrický konektor. V praxi jsou věci někdy velmi složité.

Přípravné práce

V každém případě je třeba studnu nejprve kompletně vyčistit. Žhavicí svíčky jsou tenké a dlouhé a stojí velmi hluboko.

Do otvoru se dostanou nejrůznější nečistoty, po zaschnutí někdy velmi silné. Musí se napustit a vyfoukat kompresorem.

Po vyčištění můžete zkusit otočit klíčem hlavou, ale bez použití nadměrné síly. V této fázi je důležité okamžitě nerozbít tenké stěny pouzdra.

Pokud to nepůjde, nepokračujte. Existuje standardní technika — do studny musíte nalít jednu z kapalin typu „tekutý klíč“.

Můžete s ním pokračovat v jízdě, pravidelně čistit, foukat a plnit studnu čerstvou částí kompozice. Není třeba spěchat, lék by měl působit několik dní. A teprve potom pokračovat ve zkoušení.

Vyšroubování starých zapalovacích svíček

Před pokusem o odšroubování je důležité vyčistit pracovní oblast od všeho, co vám překáží. Speciální hlava těsně přiléhá k šestihranu a v plné výšce, což je nutné ověřit pomocí stávajícího náhradního dílu stejné velikosti a geometrie.

Při odšroubování nebo vyjmutí již odšroubovaného dílu nesmí být použita síla. Pracovní hroty často v okamžiku vyhoření nabobtnají, lze jej snadno odlomit násilným vytažením téměř vyjmuté zapalovací svíčky.

Čištění otvorů zapalovacích svíček

Kromě závitu může být velkým problémem znečištění prostoru mezi vnitřkem zapalovací svíčky a hlavovou jamkou usazeninami.

Koks tam nahromaděný nedovolí topnému tělesu uniknout, zejména proto, že samotné může být kontaminováno nebo deformováno při přehřátí. Proto je bezpodmínečně nutné projít studnu vrtákem, který přesně odpovídá vnitřnímu průměru závitu.

Nepoškodí závitovou část jímky, ale maximálně odstraní rušivé uhlíkové usazeniny. Tím se minimalizuje pravděpodobnost prasknutí topného článku při příštím odstranění dílu.

Mazání a montáž

Závitový otvor v hlavě musí být protažen závitníkem vhodné velikosti. Tím se odstraní případná započatá koroze. Nářadí je potaženo tukem zadržujícím třísky a nečistoty. Po jejím průchodu musíte také otvor důkladně vyčistit.

Problematika mazání závitů je kontroverzní. Mnozí se přiklánějí k aplikaci sloučenin mědi nebo bronzu na nový díl, které usnadňují následné vyšroubování a zabraňují korozi. Existují však případy, kdy taková maziva sama o sobě vyvolala lepení.

Výrobci to nedoporučují. Závit dílu od seriózního dodavatele obsahuje speciální antikorozní povlak, a to stačí.

Další věc je důležitá — svíčka je upevněna v přesně definovaném okamžiku určeném designéry, může se zdát neobvykle malá. Tu ale nelze překročit, jedná se o měkké kovové hlavy, velmi jemné závity a slabé tělo součásti.

Je nutné použít kvalitní a ověřený momentový klíč s omezovačem momentu.

Jak vyšroubovat problematickou žhavicí svíčku

Pokud byly zapalovací svíčky instalovány v rozporu s technologií:

  • při instalaci nebyl díl přišroubován na konec závitu;
  • závit nebyl vyčištěn;
  • během instalace svíčka přesně nesledovala závity kvůli nesprávnému vyrovnání nebo neopatrným činnostem a držela pouze část svého zdvihu;
  • byly použity nekvalitní díly od neznámého výrobce;
  • Neprováděly se žádné běžné výměny, díly sloužily mnohem déle, než byla stanovená životnost.

V takových situacích vznikají velké potíže i specializované dílny se zdráhají ujmout se práce.

Pokud se zasekne nebo zkysne

Nejprve vznikají spory — musíte se odvrátit za studena nebo horký motor Oba názory mají zastánce.

Pravda je jednoduchá – problematickou svíčku byste se měli pokusit odstranit při různých teplotách. U všech motorů je těžké jednoznačně říci, v jakém případě produkty koroze rozšíří oblast závitu silněji.

Hlavní je nepoužívat klíče s velkým ramenem řidiče, stačí nejmenší ráčna, tělo je velmi křehké.

O použití penetračních kapalin již byla řeč. Klíčem k jejich používání je čas a trpělivost. Nebudou fungovat okamžitě.

Pokud je to rozbité

Hlavním problémem bude nakonec rozbitá svíčka. A majitel bude jen málo útěchou z moudrosti, že vše se dá vyřešit za peníze. Demontáž naftového motoru je velmi nákladná, ale můžete se pokusit vyjít s malými ztrátami.

Pokud do válce ještě nespadly nečistoty, použijte sadu nástrojů extraktory. Pomocí sady obsahující vrtáky, závitníky, vodítka a stahováky se zbytky odvrtají, vyřežou závity, načež přijde na řadu vytahovač a stahovák.

Zeslabená část pouzdra je vyklopena, zbývá pouze zkontrolovat čistotu válce.

Pozadu nesmí zůstat spadlé trosky. K jejich odstranění můžete použít různé držáky s kleštinami a magnety. Budete jej muset ovládat endoskopem přes otvory trysek. Někdy to funguje.

Extrémním případem je odstranění hlavy bloku. Velká a nákladná operace, ale spolehlivá z hlediska následků. Někdy dokonce užitečné, motor může být částečně aktualizován současně.

Takové důsledky ukazují, jak důležité je měnit zapalovací svíčky s extrémní opatrností a pravidelně. Není třeba je nechat vydržet více než 100 tisíc kilometrů.

A je lepší svěřit tuto práci zkušeným odborníkům, šance na úspěch jsou mnohem vyšší.

Zajímavé:
Jaký výrobce je pás pro kia sportage 3.
Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»