Prachovka renault

Kolik brzdové kapaliny je v Renault Duster

Výměna brzdové kapaliny Renault Duster podle předpisů

Otevřel nádrž

Autor Peter Doba čtení 6 min Zveřejněno 08.09.2021

Popíšeme, jak vyměnit brzdovou kapalinu Renault Duster sami, a jaké přípravky k tomu lze zakoupit.

Výměna brzdové kapaliny Renault Duster

Stručně o brzdovém systému Duster

Brzdový systém Renault Duster

Brzdový systém Renault Duster se skládá ze dvou částí: práce a parkování.

První zastaví jedoucí Duster, zatímco parkovací systém by měl držet stojící crossover na místě, je vybaven lankovým pohonem zadních kol.

Existují dva okruhy spojovací brzdové mechanismy (TM) zadní a přední kola diagonálně. Jedním z okruhů je spojení mezi přední pravou a zadní levou TM. Druhý okruh je spojení mezi zadní pravou a přední levou. Pokud jeden okruh selže, převezme zátěž druhý, což má za následek 100% zastavení vozu. Také Duster vybavena ABS, těch. Protiblokovací brzdový systém.

Plán údržby Duster 1. generace s čísly dílů v tomto materiálu.

Proč měnit brzdovou kapalinu?

Proč měnit brzdovou kapalinu?

Výrobce udává načasování plánované výměny brzdové kapaliny (FL), na základě jeho vlastností. Brzdová kapalina Duster se vaří při 200-260 stupních Celsia. Aktivně však absorbuje vlhkost, v důsledku čehož se bod varu v průběhu času snižuje. Při koncentraci vody nad 3% může TJ vařit již při 130-150 stupních. Během varu se z kapaliny uvolňují vzduchové bubliny. V důsledku toho je vyhozen do rezervní nádrže a jeho snížená hladina v systému není schopna zajistit dostatečný tlak. Při prudkém brzdění selže pedál a prudce se zvyšuje riziko nehody.

Pokud byly do palivové kapaliny přidány chemické přísady, pak se časem rozloží a již nefungují.

Sekci věnovanou údržbě a opravám Dusteru 1. generace naleznete na tomto odkazu.

Interval výměny brzdové kapaliny na Renault Duster

Tester automobilové brzdové kapaliny

Dle předpisů se musí TZ měnit každých 90tis km. Systém ABS nijak neovlivňuje frekvenci údržby. Příznivce agresivního stylu jízdy čeká výměna brzdové kapaliny každých 45000 XNUMX km. Stává se, že to musí být provedeno dříve, pokud se změní barva pracovního média nebo se v něm objeví sediment. Ignorování takových příznaků může způsobit poruchu celého brzdového systému. Proto je barva TJ pro Duster diagnostickým znakem a signálem pro nutnost výměny.

Stav systému můžete sledovat nejen vizuálně. Na čerpacích stanicích jsou speciální testery, které analyzují procento vlhkosti v palivové kapalině.

Obecně přijímaný standard je náhradou glykolová kapalina každých 40 000 km. Silikonové sloučeniny vydrží déle — 5 let. Může být vyžadována neplánovaná výměna palivové nádrže v případě vyšší moci odtlakování systému. Nejen, že v tomto případě část kapaliny vyteče, ale když je vystavena vzduchu, rychle absorbuje kyslík, což snižuje bod varu.

Při výměně palivové kapaliny byste nikdy neměli míchat směsi různých tříd.

Přehled motorů francouzsko-rumunského crossoveru najdete v tomto materiálu.

Výběr brzdové kapaliny pro Duster

DOT4 - Elf Frelub 650

Pro výměnu v Renault Duster je určena standardizovaná brzdová kapalina DOT4 — Elf Frelub 650.

Slouží k plnění okruhu na strojní výrobní lince. Jeho základ je syntetický, složení má sníženou hygroskopičnost. Vlastnosti vzorce — ani při silném nasycení vlhkostí nedochází k prudkému poklesu bodu varu. Výhodou kompozice je chemická inertnost, což znamená — v okruzích se časem neobjevují žádné usazeniny.

Zde jsou příklady značek vhodných k výměně.

Sintec SUPER DOT-4

 • Pokud má Duster elektronický stabilizační systém, pak je pro něj určena Shell Brake Fluid DOT-4 ESL. Bod varu této kompozice může při přelití klesnout až na 165 stupňů. Prodává se v plastových plechovkách o objemu 0,5 litru.
 • Další značkou, která nahradí TJ v Renault Duster, je TRW DOT-4 ESP. Jeho bod varu je 267 stupňů Celsia, ale po nasycení vodou může klesnout až na 172 stupňů. Na trhu je modifikace: DOT-4 Racing, která má vyšší bod varu – až 312 stupňů Celsia.
 • Další složení vhodné pro výměnu je Mobil Brake Fluid DOT-4, vře při 278 stupních, při podmáčení snižuje tento parametr na 183 stupňů.
 • Sintec SUPER DOT-4 se vyznačuje bodem varu 240 stupňů. Chemicky inertní pracovní prostředí, nereaguje s neželeznými kovy a nepoškozuje syntetické materiály částí systému.

Materiál o výhodách a nevýhodách Duster 1 naleznete na tomto odkazu.

Výměna TJ za Renault Duster

Výměna brzdové kapaliny Renault Duster se provádí na nadjezdu (kontrolní jámě). K odvzdušnění všech TM a zároveň hydraulické spojky budete potřebovat asistenta.

Mechanismy brzd kol jsou zpracovány postupně:

 1. Pravá zadní.
 2. Vpředu vlevo.
 3. Zadní levý.
 4. Vpředu vpravo.

Práce se provádí v následujícím pořadí:

 1. Kapalina brzdového systému se odčerpává z nádržky pod kapotou (baňkou nebo injekční stříkačkou). Nalévá se nový. Výměna TJ za Renault Duster
 2. Při čerpání by hladina palivové kapaliny neměla klesnout pod značku MIN.
 3. Odvzdušňovací šroubení každého kola se očistí od nečistot, jejich dotažení se povolí hlavicí č. 8 nebo klíčem. Výměna TJ za Renault Duster
 4. Ke každé armatuře je připojena hadice, jejíž volný konec je spuštěn do odtokové nádoby. Asistent silně sešlápne brzdový pedál 4-5krát a drží pedál sešlápnutý. Výměna TJ za Renault Duster
 5. V tomto okamžiku bude palivová kapalina vytékat z hadice a pedál bude stále více klesat. Když se dostane na doraz a palivová kapalina přestane proudit, armatura se utáhne, načež asistent uvolní pedál. Výměna TJ za Renault Duster
 6. Cyklus se opakuje, dokud není protékající kapalina bez bublinek a nečistot (čistá).
 7. Hadice se odstraní, armatura se otře a nasadí se na ni uzávěr.

To se provádí se všemi čtyřmi válci.

 1. Dále se čerpá hlavní válec spojky a všechny jeho spojovací trubky. Není možné změnit celé pracovní prostředí, stačí jej aktualizovat.
 2. Plastový hrot hadice hydraulické spojky má šroubení zakryté pryžovou krytkou. Špička tuby se nasadí na volný adaptér. Pro pohodlí si můžete vyrobit adaptér ve formě zátky z podložky s vnějším Ø > 23 mm a vnitřním Ø -10.5 mm, tloušťka 1,2 mm. Výměna TJ za Renault Duster
 3. Před čerpáním musíte zkontrolovat hladinu palivové kapaliny v nádrži. V případě potřeby doplňte. Na armaturu je nasazena silikonová hadice, jejíž konec je spuštěn do odtokové nádoby. Asistent sešlápne spojkový pedál a drží jej sešlápnutý. Když kapalina přestane vytékat, hrot zkumavky se zatlačí na adaptér, dokud se nezastaví. Spojkový pedál lze nyní uvolnit. Proces se několikrát opakuje. Vypouštěcí hadice se odstraní a ochranný kryt se vrátí do armatury. Výměna TJ za Renault Duster

Hydraulické pohony lze čerpat bez asistenta. Budete ale muset spotřebovat asi o litr více nové brzdové kapaliny. Duster musí stát na nadjezdu nebo kontrolním otvoru tak, aby osoba se mohla volně pohybovat mezi koly a motorovým prostorem.

Kapalina se odčerpá z nádrže injekční stříkačkou nebo baňkou a poté se naplní až nahoru novým složením. Na všechny čtyři tvarovky se současně nasadí čtyři kusy silikonových hadiček. Jejich konce jdou dolů do průhledných malých (stačí 03-0,5 l) lahví. Po odvzdušnění brzdového pedálu se musíte ujistit, že jsou všechny čtyři lahve plné. Kapalina odtéká rychleji z předních kol, takže je třeba se na ně zaměřit. Po vytlačení 200-250 ml tekutiny do každé lahvičky můžete armatury utáhnout. Armatury se zakryjí uzávěry a TJ se nalije do nádrže na požadovanou úroveň.

Závěr

Brzdový systém Duster vyžaduje pečlivou pozornost.

Výměnu brzdové kapaliny Renault Duster lze provést vlastníma rukama (s asistentem nebo bez něj), proto neexistuje žádná omluva pro vynechání takové údržby.

Zajímavé:
Jak vyjmout olejový filtr z Renault Duster.
Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»