Škoda octavia a5

Jak zjistit, že podpěry pomocného rámu na Škodě Octavia5 jsou opotřebované

Hlavní známky toho, že je čas, aby tiché bloky šly do koše

Lidé s technickým myšlením snadno řeknou, co je to silentblok. Není těžké si to představit — jde o pryžové pouzdro, pevně vložené, nebo častěji vulkanizované, do dvou ocelových spon zalisovaných do závěsných dílů. Je to druh ložiska, ale místo kuliček má gumu. Navíc se někdy tyto části musí vůči sobě otáčet a někdy musí být k sobě pouze připevněny.

Proč ne přímo jednoduchým šroubem, ale přes gumu? Zde odpověď dají ti, kteří jsou silní v lingvistice. Silentbloky, jak jejich název napovídá, musí svou práci vykonávat tiše. Proč? Protože všechny posuny se vyskytují v pryžové vrstvě. Je to ona, kdo se kroutí, ohýbá nebo natahuje, čímž brání jedné železné části dotýkat se druhé. Guma se samozřejmě vlivem takových posunů postupně deformuje, zvrásňuje a někdy i praskne. Ale jak můžete pochopit, že tiché bloky jsou blízko zničení a neplní své funkce? Situace, kdy při přejíždění nerovností už ticho od odpružení není ticho a ozve se zřetelné dunění, je extrémní. Znamená to, že tichý blok se zhroutil už dávno a vy jste jednoduše propásli počáteční fázi tohoto procesu. První známkou, která by vás měla obtěžovat, je, že se auto při řízení stalo „línějším“ a předchozí jasnost ovládání zmizela. To se samozřejmě může stát i kvůli zlomené geometrii sbíhavosti – odklonu kola, ale mnohem častěji je to zmačkané, zdeformované a silentbloky, které ztratily svou pružnost. Páčky, které drží kola ve správné geometrii, „chodí“, jak chtějí, a vy těmto trhnutím čelíte pohybem volantu.

Zajímavé:
Jak deaktivovat funkci esp na Škodě Octavia A5 2010.

Druhým alarmujícím příznakem je přílišný výkyv odpružení při přejíždění ostrých krátkých nerovností, například zpomalovačů. Ne, nemluvím o vadných tlumičích. Opotřebované silentbloky se chovají jinak. V boxech nutí auto hlasitěji „houkat“, což je často doprovázeno mírným tahem do strany, zejména pokud jde o uchycení zadních ramen. Nejjednodušší způsob, jak pozorovat známky opotřebení, je na silnici s vyjetými kolejemi. Zde bude „tančící“ auto téměř jistě vyžadovat okamžitou výměnu pryžových spojů. Ale tiché bloky nenajdeme pouze v zavěšení. Také se dobře opotřebovávají v upevňovacích bodech pomocného rámu. To se samozřejmě stává méně často, protože zde se tichý blok nekroutí. Ale stále se stává, že je slyšet tupé klepání od všech stejných „policistů“ vpředu nebo vzadu. Nebo se při prudké akceleraci dokonce objeví mírné chvění – to je pomocný rám, který se posunul natolik, že se může dostat až ke karoserii.

Nejvzácnějším příznakem vadného spoje guma-kov je skřípavý zvuk. Dochází k tomu, když se pryžová část oddělí od vnitřního ocelového pouzdra a silentblok se změní na pryžové ložisko. Ale guma špatně klouže a ne dlouho. Obecně platí, že pokud vaše odpružení skřípe, zkontrolujte také silentbloky. Vrzání však může nastat kvůli špatnému utažení kloubu, což také vede k rychlému opotřebení. Snad poslední jsou silentbloky, které se používají v stabilizátorech. Zátěže jsou tam malé, stabilizátory nefungují tak často, takže tam nemusí dojít k opotřebení gumiček po celou dobu životnosti stroje. Pokud však při prudkém posunu volantu z pravé zatáčky doleva zaznamenáte neobvykle velké houpání vozu, podívejte se na pouzdra stabilizátoru. Najednou jsou „na cestě“.

A konečně, opotřebený silentblok lze vizuálně docela snadno identifikovat. Samozřejmě. Většina z nich je skryta v hloubce zavěšení nebo pomocných rámů, ale některé jsou dobře viditelné. Často lze například považovat silentbloky předních ramen nápravy, které se nejvíce opotřebovávají. Pokud si všimnete nerovnoměrně vyčnívající gumové hrany, a ještě více vyčnívajících kousků gumové průchodky, budete brzy potřebovat výměnu. Pečlivější pozorovatel může diagnostikovat unavený závěs podle posunutí jeho středového šroubu vzhledem k vnějšímu kroužku (v drtivé většině případů by měl být za normálních podmínek zatížení vozidla přísně ve středu). No, i ti největší „Pinkertonci“ si všimnou praskání gumy, což také znamená konec životnosti pantu. Pokud z vašeho auta uniká olej (což samo o sobě není dobré) a teče na silentblok, jsou hned dva důvody, proč navštívit servis. Za prvé opravte netěsnost a za druhé vyměňte zaolejovaný silentblok, protože drtivá většina z nich je vyrobena z gumy odolné proti oleji a velmi rychle se „rozpustí“ v prostředí, které je pro ně agresivní.

Zajímavé:
Jak rozebrat břišní svaly Škody Octavia.

Doplňme tento příběh o takový detail, jako jsou „uchycení motoru“, kterým se jednoduše říká „polštáře“. Ve většině moderních aut opravdu připomínají polštáře a nevypadají jako silentbloky. Ale v levných vozech s pohonem předních kol jde ve formě a v podstatě o stejné tiché bloky s podobnými příznaky opotřebení. Pokud si například všimnete praskliny v gumě podpěry vedle jednoho z klipů, je třeba tuto jednotku vyměnit. V opačném případě bude mít motor stejné nadměrné zdvihy, které budou mít tendenci „vyskočit“ zpod kapoty při prudké akceleraci. Jedním slovem, tiché bloky platí za svou nehlučnost nevyhnutelným opotřebením, jehož známky nejsou složité a pomohou vám rychle určit, že je čas navštívit autoservis.

Komentář
Autor: Evgeny Khapov
Tagy:
Všechny novinky Quto na VK Subscribe

Novinky z auta

Katalog motocyklů na Quto

Více než 5000 modelů v katalogu
Pojďme

Našli jste překlep? Vyberte text a stiskněte Ctrl+Enter

Všechna práva vyhrazena. Úplné nebo částečné kopírování materiálů stránek pro komerční účely je povoleno pouze s písemným souhlasem vlastníka stránek. V případě zjištění porušení mohou být pachatelé pohnáni k odpovědnosti v souladu s platnou legislativou Ruské federace.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»