ŠkodaŠkoda Octavia

Což je lepší, nový X Ray nebo sedm let stará Škoda Octavi

Stojí Škoda Karoq za přeplatek 600 tisíc rublů, protože nový kříž LADA XRAY není v žádném případě horší než evropský kříž?

Ruský model obdržel široký seznam dostupných úrovní výbavy a možností. Minimální montáž je vybavena střídmě, ale bude také stát poměrně levně. Výrobce namontoval výškově i dosahově nastavitelný volant, střešní ližiny, kabinový filtr a boční počítač. Předpokládá se, že pro pohodlnou jízdu je nutné připojit paket Optima, který přidává klimatizaci, multifunkční volant, chladicí odkládací schránku, audio systém atd. Sestava vlajkové lodi umožňuje instalovat ambientní osvětlení interiéru, tónované zadní okna, zadní kamera, navigace a multimédia. K dispozici jsou následující konfigurace:

 • Klasický;
 • Klasická Optima;
 • Pohodlí;
 • Luxe;
 • Luxe Prestige;
 • Instinkt.

Minimální konfigurace bude stát majitele 784 900 rublů. Nejdražší montáž zvyšuje cenu na 1 048 900 rublů. Nepřítel je výrazně dražší i v základní sestavě. Počáteční cena je 1 387 00 rublů, maximální cena je 1 754 000 rublů. Prodejci nabízejí výběr z následujících konfigurací:

Zajímavé:
Jaká velikost kol pro Škoda Roomster.

Uvádí se, že prvotní montáž nabízí halogenovou optiku, vyhřívaná zrcátka, atermální zasklení, osvětlení kufru, klimatizaci a audiosystém s osmi reproduktory. Volant a přední sedadla jsou volitelně vyhřívaná. Multimédia jsou také k dispozici pouze jako volitelná výbava. Maximální verze umožňuje instalovat vyhřívané čelní sklo, virtuální přístrojovou desku, navigaci, prémiovou akustiku a LED světlomety. Kvalita a úroveň vybavení „českého“ je o něco lepší než u jeho ruského protějšku, ale cena výrazně převyšuje skutečné náklady na deklarované vlastnosti.

Spotřeba paliva

Karok se do Ruské federace dostal v tuto chvíli pouze s jedním přeplňovaným motorem o výkonu 150 koní. a objem 1,4 litru. V závislosti na pohonu se spotřeba pohybuje na 6,8 litru na sto kilometrů. Najít podobné vlastnosti mezi crossovery jeho úrovně není snadné. X-Ray nabízí na výběr z dvojice atmosféricky plněných motorů – 1,6litrový s výkonem 113 koní. s pohonem předních kol, který „sežere“ 7,3 litru paliva ve smíšeném režimu a 1,8 litru o výkonu 122 koní, spotřebuje 7,5 litru benzínu díky instalaci manuální převodovky. Oba modely jsou poháněny benzínem AI-95, takže údržba Lady bude dražší.

Технические характеристики

Dynamické vlastnosti

Mimo město je ovládání citlivé. Při dlouhých cestách se řidič cítí bezpečně a pohodlně. Lada má samozřejmě ke schopnostem českého crossoveru daleko, ale s předjížděním si také poradí. Dynamika motorů ponechává mnoho přání, ale i s manuální převodovkou dokáže vůz předvést zázraky dynamiky. Škoda může konkurovat drahým autům. Maximální rychlost je 199 km/h a první „stovky“ dosáhne za 8,8 sekundy. X-Ray s nejvýkonnějším motorem dosahuje maximální rychlosti 180 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za 10,9 sekundy.

Vozy byly vytvořeny s ohledem na jízdu po městě. Aktivní jízda nevede k vysokým nákladům na palivo. Automatizované boxy usnadňují orientaci v situaci, i když uvíznou v dopravních zácpách. Úhledné rozměry usnadňují parkování. Oba modely dostaly další elektronické asistenty, umožňující manévrování ve stísněných prostorách. Odborníci doporučují nepořizovat verze s CVT a robotem, protože vyžadují zvýšenou pozornost.

Ovladatelnost a výkon v terénu

Je důležité pochopit, že dva prezentované modely patří do různých tříd. Když mluvíme o Škodě Karoq, máme na mysli crossover, kde přední část zavěšení má vzpěry MacPherson s trojúhelníkovými rameny, zadní část představuje čtyřprvkové provedení. Přední X-Ray vzpěry jsou vyrobeny ze stejného typu a zadní část dostala polonezávislou torzní nosník. Elektronické systémy však rozdíl „vyrovnají“ a zajistí vozu stabilitu na silnici, ovladatelnost a bezpečnost provozu. V praxi se osvědčilo, že obě verze perfektně drží na silnici bez ohledu na počasí a podmínky. Je třeba poznamenat, že odpružení těchto dvou modelů je schopno odolat velkému zatížení. Ale v případě poškození bude evropská verze stát mnohem více. Výrobci ujišťují, že s dodávkami náhradních dílů nebudou žádné problémy.

Nezáleží na tom, zda je to Škoda Karok nebo Lada XRay Cross, auta jsou ideální na výlety do přírody. První vůz je vhodný pro cestování se skupinou, druhý je trochu stísněný, takže zadní řada je vhodná pro instalaci dětských sedaček. Pokud cesta nezabere mnoho času, mohou si místo udělat i dospělí, i když interiér nelze nazvat pohodlným pro dospělé.

Crossover i hatchback se vyznačují průchodností terénem. První má pohon všech kol, druhý má vysokou světlou výšku. Díky tomu se porovnávají jejich šance na zdolání terénních podmínek. Na druhou stranu byl X-Ray navržen tak, aby zdolával těžký terén, takže je méně pravděpodobné, že poškodí nárazníky a odpružení.

Motory a převodovka

Česká novinka se v budoucnu objeví v Rusku s dvojicí motorů. Kromě již prodávané přeplňované se na seznamu objeví 1,6litrová atmosférická pohonná jednotka o výkonu 110 koní. Ten skutečný produkuje 150 koní. a má neuvěřitelně nízkou spotřebu paliva. Spolu s ním je instalován 8pásmový hydromechanický „automatický“ nebo „robot“ alternativa bude představena s 5stupňovou manuální převodovkou. Turbodmychadlem přeplňovaný model je standardně dodáván s pohonem předních kol, ale za příplatek dostane pohon všech kol.

Na začátku své cesty byla Lada X-Ray Cross vybavena motorem o objemu 1,8 litru o výkonu 122 koní. Klasická mechanická „pětirychlostní“ výrazně ovlivnila snížení poptávky. Dynamika ale byla na úrovni dovážených aut. Později bylo rozhodnuto zavést do sestavy japonský variátor Jatco. V důsledku toho byl do nabídky motorů pro převodovku CVT přidán 1,6litrový s výkonem 114 k. V důsledku toho byla maximální rychlost snížena o 18 km/h a doba zrychlení dosáhla 13 sekund. Spotřeba paliva se snížila o 0,2 litru na sto kilometrů. Pohon všech kol není k dispozici ani za příplatek.

Náklady na údržbu

V praxi se ukázalo, že servis evropských vozů je mnohem dražší než ruských. Lada je řidičům dostupná i s nízkými výdělky. I přes značný rozdíl v ceně jsou obě verze spolehlivé. V prvních letech provozu nejsou nutné větší opravy. V případě potřeby však budete muset investovat do importovaného modelu.

Vzhled a interiér

Světlé a originální modely vypadají podobně kvůli velikosti, ale jsou velmi odlišné ve stylistickém designu. Čeští designéři vytvořili klasický exteriér, aby zaujali starší a bohaté motoristy. Ruský tým se držel firemního stylu, takže se očekával vzhled X-Ray Cross. Charakteristické rysy verze Cross ruského hatchbacku jsou:

 • originální přední nárazník;
 • plastová karoserie vyrobená z nelakovaného plastu;
 • zvýšená světlá výška až na 21,5 cm;
 • velká 17palcová kola;
 • posílení pevnosti předního pomocného rámu;
 • vzhled pružin tlumičů vpředu a vzadu;
 • zlepšený brzdný výkon.

Karoq je navržen v klasickém stylu. Vzhledem k tomu, že verze obsahuje pohon všech kol, výrobce neopustil ani plastový bodykit. Seznam nápadných prvků vzhledu zahrnoval:

 • značková maska ​​chladiče s chromovaným lemem;
 • lisování na kapotě a přídavný přívod vzduchu ve spodní části;
 • originální obdélníkové světlomety a lucerny se složitými tvary;
 • stylové střešní ližiny v horní části;
 • chromovaná lišta bočního zasklení;
 • zorník spoileru s přídavným brzdovým světlem.

Interiér druhého jmenovaného je vyroben ve dvoubarevném provedení. Osvědčená česká ergonomie umožňuje ovládat všechny systémy bez vyrušování z řízení. Ve starší konfiguraci jsou klasické „studny“ na palubní desce nahrazeny moderní digitální palubní deskou. Uprostřed se zobrazí horizontální obrazovka médií. Nepřítel prezentoval svůj pohled na moderní auto. Vypadá to mnohem levněji. Nechybí moderní vzhled středového tunelu, ale nechybí stylová palubní deska a multimediální obrazovka.

Габаритные размеры

Srovnání Škody Karok a Lada X-Ray Cross není možné bez porovnání velikostí. Oba modely jsou kompaktní a ideální pro jízdu ve městě nebo jako první auto. Český model měl na délku/šířku/výšku 4 382/1 841/1 603 mm. Soupeř se ukázal být o něco menší. V podobném sledu dosáhly jeho rozměry 4 171/1 810/1 645 mm. Ruská verze je o něco vyšší, ale rozdíl při jízdě je nepostřehnutelný. Další věcí je světlá výška. Zde má verze Cross vážnou výhodu, protože karoserie je zvednuta nad povrch vozovky až o 21,5 centimetru, zatímco protivník je zvednutý pouze o 16,3 centimetru. V druhém případě jsou výhody pohonu všech kol značně omezeny.

Zavazadlový prostor

Lada dostala velmi skromný kufr, jehož objem stačí na cesty po městě i na týdenní nákupy. Celkem se do něj vejde 361 litrů. V případě potřeby můžete zadní řadu složit. Nepřítel má stejnou funkci, ale jeho počáteční objem je mnohem větší — 500 litrů. To stačí na dovolenou s rodinou nebo malou skupinou.

Komfortní a bezpečnostní systémy

Crossover dostal špičkovou technologii. Inženýři nainstalovali moderní systémy, které jsou zvláště patrné v maximální konfiguraci. Seznam dostupných funkcí zahrnuje osobní nastavení palubní desky, tempomatu, sledování dopravních značek, topení, tažné zařízení, multimédia s 9,2palcovou obrazovkou. Křížový poklop vypadá skromněji. Seznam obsahoval mlhovky, čtyři parkovací senzory, asistent zvedání a startování, přední airbagy, směrovou stabilitu a úchyty pro dětské sedačky.

Co si nakonec koupit?

Když se tedy přiblížíme k otázce, co je lepší než Lada Xray Cross nebo Škoda Karoq, stojí za to připomenout, že konečná volba bude záviset na preferencích a schopnostech budoucích majitelů. Každá z prezentovaných možností je dobrá svým vlastním způsobem, takže před nákupem musíte určit hlavní účely použití. Škoda se právě začala prodávat v Rusku, takže se ještě nestihla „prosadit“, což se o nepříteli říci nedá. Ten se i přes inspirované stereotypy vyznačuje vysokou kvalitou a pohodlím. Pokud neexistují žádné speciální požadavky na vyrobitelnost, můžete ušetřit na nákupu a dát přednost Ladě. Mezi jeho přednosti patří průchodnost terénem a mnoho funkcí. Snížená cena jej zpřístupňuje všem kategoriím majitelů vozů bez ohledu na příjem. České auto je dražší jak při koupi, tak při další údržbě.

Za zmínku stojí úspěšný design vynalezený ruskými umělci. Model působí mladistvě a přitahuje pozornost. Stylové prvky a množství chromu vás nutí věnovat pozornost autům a dívkám. Zde ale nastává vážný problém — absence plnohodnotné automatické převodovky. Navrhovaná CVT není vysoce kvalitní a „zabíjí“ dynamiku, takže ji odborníci nedoporučují ke koupi. Škoda je dynamičtější, má automatickou převodovku, výbornou dynamiku a účinnost. Designéři vsadili na klasický design, auto tak nevyjde z módy.

Výrobci dokazují, že jejich modely jsou vytvořeny pro rodinné příslušníky. Seznam zahrnuje moderní zabezpečovací systémy. Pokud se křížový poklop může pochlubit velmi průměrným seznamem, pak nepřítel umožňuje plně vybavit vůz četnými systémy, které poskytují ochranu nejen řidiči, ale také všem cestujícím. Proto je považován za bezpečnější pro dlouhé cesty. Poslední jmenovaný dostal prostorný interiér a větší kufr, takže dlouhé cesty budou pohodlnější.

Na jaké další modely bych se měl podívat?

Mezi asijskými konkurenty vyniká levný crossover z Říše středu – Haval H2. Díky četným možnostem je použití extrémně pohodlné. Pravda, během prodeje se mu nikdy nepodařilo prokázat spolehlivost instalovaných systémů. Na druhou stranu málokterý vůz se může pochlubit takovou funkčností za směšné peníze. Znalci kvality by měli věnovat pozornost KIA Seltos. Dostupná cena a spolehlivost jsou hlavními charakteristikami crossoveru. Absolutně nový produkt pro rok 2020 získal nejen jasný exteriér, ale také vynikající technické schopnosti.

Fotografie

Video


Porovnali jsme Kaiyi E5 a Škodu Octavia: co je lepší, nový „čínský“ nebo ojetý „český“?

Porovnali jsme Kaiyi E5 a Škodu Octavia: co je lepší, nový „čínský“ nebo ojetý „český“?

Parkování těchto vozů vedle sebe, nelze než obdivovat úspěch čínských konstruktérů. Škoda vypadá bezvadně robustně a vypadá, že bude dominovat málo známému Kaiyi. Ale ne, jedinečná světla, která pomáhají identifikovat vůz v provozu, klasická silueta sedanu s dobře vyvinutou aerodynamikou a jako třešnička na dortu velkolepá záď v italském stylu. Pokud E5 vidíte zezadu, snadno si ji spletete s nejnovější Alfou Romeo nebo Lancií.

Porovnali jsme Kaiyi E5 a Škodu Octavia: co je lepší, nový „čínský“ nebo ojetý „český“?

Mladí lidé možná ocení červené třmeny a dvoubarevná 17palcová kola, ale to je podle mě přehnaný kýč, pokud máte jen sedan a ne superauto. V budoucnu továrna Kaliningrad Avtotor, kde se Kaiyi montuje, slibuje zahájení výroby jednodušších vozů s manuální převodovkou a ve skromnějších konfiguracích, ale zatím jediné, co si kupující může vybrat, je jedna ze čtyř barev karoserie. Vše ostatní je předem dané.

Porovnali jsme Kaiyi E5 a Škodu Octavia: co je lepší, nový „čínský“ nebo ojetý „český“?

Škodovku jsme naopak dostali téměř v základní konfiguraci. Nechybí tedy pouze litá kola, ale dokonce i parkovací senzory a zadní kamera. Navíc vzhledem ke složitosti softwaru je téměř nemožné je nainstalovat sami. Jakýkoli pokus o manipulaci s elektronikou automobilu je plný chyb na přístrojové desce. Škoda je dlouhodobě pověstná svou schopností poskládat konfigurace tak, že si kupující nekoupí základní auto, a pokud ano, pak by každý den své volby litoval. Číňané jsou humánnější, i když i špičkové auto má své vlastní nuance, ale nejprve.

Porovnali jsme Kaiyi E5 a Škodu Octavia: co je lepší, nový „čínský“ nebo ojetý „český“? Porovnali jsme Kaiyi E5 a Škodu Octavia: co je lepší, nový „čínský“ nebo ojetý „český“?

Porovnali jsme Kaiyi E5 a Škodu Octavia: co je lepší, nový „čínský“ nebo ojetý „český“?

Na papíře je uvedeno, že naši soupeři mají stejnou světlou výšku, 160 mm, a vypadají podobně, zjevně ne příliš nízko. Škoda ale přichází s plastovým krytem motoru, který pokrývá celý motorový prostor se 155 mm pod ním. Na spodku přitom nejsou žádné vyčnívající prvky a i když jsou závěje vyšší, je naděje, že je Octavia projede jako na lyžích. Kaiyi je jednodušší, zavazadlový prostor odráží pouze přímé šplouchání od vozovky, ale hliníková kliková skříň motoru a ocelová pánev převodovky jsou vystaveny všem větrům. Tento problém lze vyřešit instalací ochrany, ale co dělat s nízko namontovaným výfukovým systémem, není jasné. Nedávno jsme studovali crossovery Chery Tiggo 4 a Tiggo 7 s podobnými pohonnými jednotkami a jejich výfuk je umístěn nad pomocným rámem, zatímco u E5 jde z nějakého důvodu níže a pod ním je jasně necelých 150 mm. Navíc bude obtížné jej zakrýt ochranou motoru.

Porovnali jsme Kaiyi E5 a Škodu Octavia: co je lepší, nový „čínský“ nebo ojetý „český“?Porovnali jsme Kaiyi E5 a Škodu Octavia: co je lepší, nový „čínský“ nebo ojetý „český“?

Na sedadle řidiče můžete sedět i se zavřenýma očima. Tato auta nemají chybu a není to všechno o potahových materiálech. Je to jako byste spadli do Škody, rozsahy nastavení jsou obrovské, i když nemají elektrický pohon a sedadla nejsou nijak zvlášť pohodlná. V „Kaya“ sedíte jako v crossoveru první den jsem několikrát zkontroloval elektrické nastavovací klíče, zda je možné jet níž. S výškou 181 cm mám trochu místa nad hlavou, ale ne moc. Část prostoru zabírá i skleněný poklop. Pro obzvlášť vysoké řidiče je tedy lepší volbou Octavia.

Porovnali jsme Kaiyi E5 a Škodu Octavia: co je lepší, nový „čínský“ nebo ojetý „český“?

Nejvyšší model Kaiyi nás překvapil chybějící klimatizací. Zdá se, že všechno ostatní je tu pro pohodlný život, ale mimo sezónu musíte neustále mírně zvyšovat nebo snižovat teplotu. Ano, i v létě to může být problém, protože čínské vozy mívají velmi výkonné klimatizace, určené na 40stupňová vedra. Čínský sedan má ale systém viditelnosti do všech stran a pokud se zašpiní kamery, zezadu pomohou parkovací senzory. Nechybí bezklíčový přístup do interiéru, LED světlomety a vše, na co jsme zvyklí z moderní elektroniky. Dalším krokem ve vývoji by mohl být digitální přístrojový štít a adaptivní tempomat, ale ty jsou přehnané.

Porovnali jsme Kaiyi E5 a Škodu Octavia: co je lepší, nový „čínský“ nebo ojetý „český“? Porovnali jsme Kaiyi E5 a Škodu Octavia: co je lepší, nový „čínský“ nebo ojetý „český“?

Porovnali jsme Kaiyi E5 a Škodu Octavia: co je lepší, nový „čínský“ nebo ojetý „český“?

Všechny stejné možnosti mohly být v Octavii, ale ukázalo se, že je docela poskrovnu. K odemknutí auta musíte použít běžný klíč, chybí parkovací senzory ani kamera. Elektronika je navíc navržena tak, že není možné připojit neoriginální zařízení, na předním panelu se okamžitě objeví chyby. Existuje tedy multimediální obrazovka, ale abyste ji mohli použít k získání obrázku, musíte oficiálním prodejcům zaplatit asi 40 tisíc rublů. Nebudete si moci objednat fotoaparát z AliExpress.

Porovnali jsme Kaiyi E5 a Škodu Octavia: co je lepší, nový „čínský“ nebo ojetý „český“?Porovnali jsme Kaiyi E5 a Škodu Octavia: co je lepší, nový „čínský“ nebo ojetý „český“?

V délce rozvoru má Kaia výhodu 1,5 cm a stejně tak má více místa vzadu. V Octavii má ale opěradlo větší sklon, což se nebude líbit každému. Ohledně úrovně výbavy jsou ale otázky pro dvě auta najednou. Čínský sedan nemá podsvícení, což je nepohodlné, ale má loketní opěrku, kterou Škodovka v základní konfiguraci postrádá. „Číňan“ má ale kapsy v zadní části předních sedadel, centrální vzduchový kanál a jeden USB konektor, do kterého lze zapojit podsvícení.

Porovnali jsme Kaiyi E5 a Škodu Octavia: co je lepší, nový „čínský“ nebo ojetý „český“?Porovnali jsme Kaiyi E5 a Škodu Octavia: co je lepší, nový „čínský“ nebo ojetý „český“?

V bitvě kufrů standardně vítězí Škoda. Co si kdo říká, na obrovském otvoru navíc záleží, Češi slibují, že se sem vejde 600 litrů zavazadel; Zkontrolovali jsme a pod závěs jsme se vešli jen 484 To je velmi dobrý výsledek, ale rozpor s příslibem je také patrný. Číňané jsou mnohem skromnější, počítají s tím, že se jim do kufru vejde 430 litrů, a to je pravda. Dostali jsme 420. Inženýři z Kaya se navíc pro tento účel snažili ze schopností sedanu vymáčknout maximum, panty posunuli ven a při balení věcí teď nemusíte přemýšlet, zda se víko normálně zavírá; nebo zda jeho obrovské panty rozdrtí věci. Kromě toho má E5 potenciál růstu. Plastová podlaha je instalována na distančních podložkách vysokých 5–7 cm a pokud se odstraní, bude možné nakládat věci podobně jako v Octavii, ale upravená pro to, že velikost otvoru v sedanu je stále znatelně omezena .

A teď, když jsme přišli na nuance vybavení, je čas si s ním zajezdit. Oba soupeři jsou navíc vybaveni turbomotory a jejich maximální rychlost přesahuje 200 km/h. «Kayi» produkuje 147 hp. S. a točivý moment 210 Nm. Má litinový blok válců a variátor, který se používá i na těžších crossoverech Chery Tiggo 4 Pro a Tiggo 7 Pro. Škoda speciálně pro nás vytvořila symbiózu 150koňového motoru 1.4 a 8stupňové automatické převodovky Aisin. Podobnou kombinaci má v Americe Volkswagen Jetta, Octavia s takovou pohonnou jednotkou se ale vyráběla výhradně pro ruský trh. A náš pravidelný čtenář Michail, od kterého jsme si půjčili auto, si stěžuje na chronické elektronické závady. Kontrolka Check Engine svítí pravidelně a pro její zhasnutí je potřeba zajít k prodejci, služba je naštěstí zdarma, ale zabere to spoustu času. Jinak auto nedělá žádné problémy a má najeto již 60tis km bez sebemenší spotřeby oleje a jakýchkoliv mechanických problémů.

Porovnali jsme Kaiyi E5 a Škodu Octavia: co je lepší, nový „čínský“ nebo ojetý „český“?

Po stránce dynamiky se Škoda projevila znatelně veseleji. Zdá se, že jeho motor produkuje více koňských sil, než je uvedeno v dokumentech. Naše měřidlo RaceLogic zaznamenalo 7,4-9,9 mph za 17 sekundy, zatímco Kaiyi byl schopen dosáhnout stejného výsledku za 5 sekund. Se zdánlivě stejnou silou je rozdíl působivý. „Číňana“ nelze nazvat pomalým, na sešlápnutí plynového pedálu reaguje poměrně rychle a někdy až nervózně, ale mrštnost, s jakou se Octavia pohybuje vpřed, je působivá. Částečně tomu pomáhají lehčí a užší pneumatiky, protože efektní 9palcová kola čínského sedanu jsou krásná, ale negativně ovlivňují dynamiku zrychlení. Možná, že po záběhu a natankování EXNUMX benzínem s vyšším oktanovým číslem ukáže pas XNUMX sekund, ale rozhodně nebude moci závodit za rovných podmínek s Octavií.

Líbila se mi ale plynulá jízda na dvou autech najednou. Přesně to jsme očekávali od Škody s baculatými pneumatikami, ale nízkoprofilové pneumatiky Kaia vzbuzovaly strach. Ale ne. Obě auta se v zatáčkách mírně převalují, ale s jistotou polykají vlny a výmoly na jarních silnicích.

Porovnali jsme Kaiyi E5 a Škodu Octavia: co je lepší, nový „čínský“ nebo ojetý „český“?

Co ještě číst:

Na první pokus se Číňanům podle očekávání nepodařilo dosáhnout úrovně Škody, ale Kaiyi zároveň neztratil tvář. Pokud nejste spokojeni s prostorným kufrem E5 a nuancemi konfigurace, lze tento model doporučit ke koupi. Za současnou cenu nemůžete najít nic dostatečně rychlého a zároveň pohodlného. A Octavia nám bude chybět.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»