ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Octavia Tour

Co je na Škodě Octavia u1 nebo a4 tak zvláštního

Konfrontace mezi vozy třídy C, sedanem a liftbackem, prémiovým Audi A4 a Škodou Octavia střední ceny – kdo bude dobývat ruské silnice a jaký model bude pro ruského motoristu žádoucí? Donedávna se o souboji dvou lidí z koncernu VW nemluvilo, ale s příchodem třetí generace Škody se na něj kupující dívali jinýma očima. Vyplatí se přeplácet slavnou A-XNUMX nebo vzít zbrusu novou Octavii, která se stále více přibližuje business segmentu?

Technický spor

Diesel, benzín, pohon všech kol nebo pohon předních kol — to vše je Audi A4 2016. Na ruský trh vstoupilo s minimálně benzinovým motorem 1.4 a naftovým motorem 2.0 o výkonu 150 koní. Pro jízdu ve městě je to více než dostačující, protože vůz dosahuje rychlosti až 210 km/h na benzin a až 219 km/h na naftu. Zrychlení od startu je 8,5/8,7 sekundy, resp. Všechny modifikace s turbo motory a sedmistupňovou robotizovanou převodovkou. Z hlediska prodejů je samozřejmě lídrem „dospělejší“ motor 2.0 TFSI o výkonu 190 koní poskytující točivý moment 320/1450 — 4200 Nm.

Octavia se v Rusku prodává s benzínovými motory a její nabídka zahrnuje jak atmosférické, tak přeplňované motory s manuální i automatickou převodovkou. Základní – 1,6 MPI s manuální převodovkou. Výkon takového motoru je pouze 110 koní, maximální rychlost je 192 km/h a zrychlení na stovky je 10,6 sekundy, i když to není limit, protože se stejným motorem, ale s automatickou převodovkou se auto rozjede až za 12 sekund. Z přeplňovaných motorů minimálně 1,4 TSI o výkonu 150 koní. s manuální převodovkou a maximálně 1,8 TSI 180 k. se sedmistupňovou DSG.

Zajímavé:
Co znamená průmyslový motor Škoda.

Ventily na válec

Točivý moment, Nm/ot. v min

250 / 1500 – 3500

Maximální rychlost, km / h

Doba zrychlení 100 km/s.

Spotřeba paliva, město

Spotřeba paliva, trasa

Spotřeba paliva, smíšená

Podle tabulky je Audi napřed a to má svou výhodu: tento motor je součástí základu vozu, zatímco Škoda jej má jako volitelnou, a ne nejlevnější. Odborníci nedůvěřují indikátorům na papíře a dvakrát kontrolují data během každé testovací jízdy. Zajímavé je, že čas startu Audi se v reálu ukazuje jako nadhodnocený, s motorem 1,4 startuje za 9,3 s, ale Škoda naopak na silnici dokáže překvapit a řítit se vpřed za 7,8 s místo 8,2 s; požadované jeho specifikacemi.

Srovnání Audi A4 a Škody Octavia z hlediska jízdních výkonů dává A-čtyřku jasnou výhodu. Jde o auto, které se doslova zaryje koly do povrchu vozovky, dobře drží rychlost, nevibruje a nekýve se při naklánění. Prodává se s pohonem předních i všech kol. V základní konfiguraci má odpružení: dvojité lichoběžníkové vpředu a pětiprvkové vzadu. Na jízdní výkon to nemá vliv a i ve sportovní verzi na přání skryje odpružení s individuálním tvrdým nastavením drobné nerovnosti. Vzhledem k tomu, že tento vůz je určen na dálnici i do města, lze takovou měkkost hodnotit jako ideální.

Odpružení Škody Octavie je vpředu vzpěry MacPherson a vzadu polonezávislá torzní příčka, víceprvkové mají pouze nejnabitější verze s 1,8 TSI vzadu. Trám v Octavii je podle odborníků jejím trumfem. Jízda s ním snad není tak měkká jako s pružinami, ale po stránce spolehlivosti je mimo pochvalu. Při koupi základu je potřeba se připravit na standardní jízdní režim a nastavení odpružení. Audi má v tomto ohledu výhodu, protože předselektivní robotizovaná převodovka nabízí možnost doplnění o systém Drive Select se třemi režimy: „Dynamic“, „Comfort“ a „Sport“. To ovlivňuje nejen styl jízdy, ale i chování převodovky.

Obecně platí, že Škoda Octavia je řidič-poslušný vůz, který nepředstírá, že je řízen, snadno se vyrovnává s podmínkami na ruských silnicích a nebojí se ani sjet z dálnice, protože odpružení skrývá drobné nepravidelnosti.

V oblasti hlukové izolace vítězí Audi. V tomto voze není slyšet žádný vítr ani šustění pneumatik ani při rychlosti 200 km/h. Nezáleží na tom, jaký je povrch pod koly, zda jedete po rušné dálnici s projíždějícími auty nebo po polní cestě: v kabině dokonce slyšíte někoho mluvit šeptem. Porovnejte, čtyřka na pneumatikách s hroty na polní cestě v zimě produkuje 76 dB a Octavia na letních pneumatikách a na prázdné silnici 62 dB, a to vše při rychlosti 140 km/h. V aerodynamickém odporu vede Němec, tento údaj je 0,23, zatímco u Octavie je údaj závislý na motoru a pohybuje se v rozmezí 0,284-0,300.

zabezpečení

Audi je založeno na platformě MLB Evo, která obsahuje spoustu hliníku a lehkých vysokopevnostních ocelí. Umožnil snížit hmotnost vozu a zvýšit jeho úroveň stability na silnici. Při jízdě s Audi vůbec necítíte žádnou rychlost, všechny zatáčky si řidič nevšimne a důvodem je stabilizační systém, který zabraňuje náklonu a smyku. I v konfiguraci s pohonem předních kol A-čtyřka sebevědomě drží svou trajektorii. Dodatečnou bezpečnost v zimě zajišťuje systém kontroly trakce, který omezuje prokluz kol i na ledu. Možná taková stabilita nepřinese radost skutečným řidičům, protože zajet tento model do zatáčky na hranici možností je prostě nereálné.

Škoda Octavia je postavena na platformě MQB s motorem napříč. V elektronickém bezpečnostním systému má podporu kontroly stability ESC, systém XDS +, který přerozděluje trakci mezi hnací kola a reguluje zatáčení; Systém EDS, který nahrazuje uzávěrku diferenciálu, čímž zlepšuje průchodnost terénem. Součástí arzenálu aktivní bezpečnosti je komplex Multicollision Brake, který v případě nehody zabrání druhému nárazu a aktivuje nouzové brzdění.

Údaje získané z nezávislých nárazových testů pomocí systému Euro NCAP vám pomohou zjistit, co je z hlediska bezpečnosti lepší: Audi A4 nebo Škoda Octavia.

Škoda Octavia A4

Škoda Octavia (A4)

Automobil Škoda české výroby byl známý již v sovětských dobách. Prodejní trh byl však omezený. Teprve spojením se skupinou Volkswagen a získáním přístupu k moderním technologiím začal mít český výrobce široký přístup na evropský trh. Výsledkem průlomu byl podzimní debut v roce 1996 na pařížském autosalonu pětidveřové Škody Octavia A4 1.6.

Právě u tohoto modelu začala nová historie závodu v České republice. Prvním vozem 1. generace byl liftback. Pak se objevila Škoda Octavia A4 kombi (Combi). Zpočátku byly vozy pouze s pohonem předních kol, ale poté se začaly vyrábět modely s pohonem všech kol.

Po restylování v roce 2000 bylo do názvu vozu přidáno slovo „tour“.

Внешний вид

Škoda Octavia A4 1.8 liftback má celokovovou karoserii. Nedemontovatelná a nosná konstrukce má dobrou tuhost. Odnímatelný lem chladiče je připevněn k tvarované kapotě. Plastové nárazníky s nasáváním vzduchu (vpředu) jsou lakovány v barvě karoserie a jsou k ní připevněny plastovými krytkami/šrouby. Další proudění vzduchu vytváří splitter umístěný ve spodní části nárazníku.

Při pohledu z profilu na Škodu Octavia A4 1u 2000 2011 si všimnete širokých dveřních otvorů a ideálních linií střechy, které přecházejí do skla zavazadlového prostoru. Zadní část vozu je mohutná. Po stranách jsou světlomety, které připomínají dva držáky a jsou doplněny bočními světly.

Karoserie Škody Octavia A4 je poměrně pevná, krásná a elegantní.

Liftback je považován za auto malé/střední třídy. Jeho délka je 4.51, šířka – 1.71, výška – 1.43 metru. Rozvor českého vozu je 2.512 134 metrů, světlá výška se v závislosti na úpravě pohybuje v rozmezí 160-XNUMX mm.

Rozměry Škody Octavia A4 umožňují pojmout v kabině pět cestujících.

Galerie

interiér

Interiér vozu Škoda Octavia A4 má vysoce kvalitní zpracování a zvýšenou zvukovou izolaci. Uspořádání všech detailů interiéru je promyšlené. Při pohledu na umístění ovládacích prvků vozu, přístrojové desky pohlcující energii a palubní desky se zdá, že jde o interiér německého Volkswagenu. Uvnitř je tolik místa, že zapomenete, že tohle není auto business třídy.

Interiér Škody Octavia Tour 2007 má madla, popelník, zapalovač cigaret a clony na ochranu před slunečními paprsky. Aby nebyli závislí na rozmarech počasí, vybavili čeští designéři vnitřek vozu účinnými systémy, které interiér v létě chladí a v zimě vyhřívají. Proud vzduchu se reguluje pomocí řídicí jednotky. Pomocí přepínačů můžete ovládat směr vzduchu, intenzitu proudění a teplotu.

Přední dveře Škody jsou vybaveny elektrickým stahováním oken. Podobná výbava pro další dvoje dveře je volitelná. Boční dveře mají tvrzené sklo a čelní sklo se skládá ze 3 vrstev.

Sedadla 1. řady ve Škodě Octavia A4 Tour 1.4 jsou nastavitelná z hlediska sklonu opěradel i v podélném směru, výškově a bederně lze nastavit i sedadlo řidiče. Snadno odnímatelné opěrky hlavy jsou výškově nastavitelné.

Zadní pohovka se skládá z polštáře a opěradla, které jsou rozděleny na dvě části. Sklopením zadních sedadel se kapacita zavazadlového prostoru téměř ztrojnásobí.

Působivé jsou také rozměry kufru Škody Octavia Tour. 590 — ve standardní podobě a pokud složíte zadní pohovku, objem se zvětší na 1600 litrů.

Galerie

Elektronika a bezpečnost

Bezpečnosti vozu Škoda Octavia Tour 2008 byla věnována velká pozornost. Čeští výrobci však stáli před úkolem vůz nezdražovat, jinak by automobilovým gigantům konkurovali jen těžko. Proto bylo rozhodnuto věnovat více pozornosti pasivní ochraně řidiče/cestujících. Proto byla architektura nosného rámu a karoserie uspořádána tak, aby v případě havárie byly minimální následky.

Pro zmírnění nárazu byly jednotlivé zóny vozu Škoda Octavia A4 Tour 1.6 navrženy jako deformovatelné. Pro výrobu lisovaných náhradních dílů a rámů byly pečlivě vybrány kovové slitiny a nosné zóny byly doplněny výztuhami.

Pro řidiče se třemi pasažéry jsou k dispozici inerciální bezpečnostní pásy a pro cestujícího v prostřední zadní řadě v „základně“ je k dispozici neinerciální pás. To však lze za příplatek opravit. Pravda, setrvačný pás je standardně k dispozici v řadě modifikací.

Pasivní bezpečnost Škody Octavia A4 1.8 turbo zvyšují také přední airbagy. Závěsové airbagy s bočními airbagy jsou volitelnou možností, ale v řadě úrovní výbavy jsou již součástí „základu“.

České auto má dobré elektronické součástky. Můžete si poznamenat:

 • «Inteligentní Hood». Pokud do něj chodec narazí, automaticky se zvedne. To zmírňuje pád osoby na povrch kapoty;
 • Řidič je neustále „pod dohledem“ kamer a různých senzorů. Automatizace sleduje její stav;
 • Dva přední airbagy jsou zodpovědné za ochranu kolen řidiče. Musí se aktivovat při srážce;
 • Zadní kamera;
 • Dotykový panel s funkcí koordinace hlasu;
 • Schéma dopravních značek a slepých míst. Je použit navigační systém Columbus, vyznačující se výbornou detailností mapy a výborným rozšířením zobrazení. Senzory se aktivují přiblížením rukou;
 • Automatické brzdění (volitelné);
 • Parkovací asistent (volitelně).

Proto byste neměli být překvapeni četnými pozitivními recenzemi majitelů na Škodu Octavia Tour 2008.

Технические характеристики

Elektrárny jsou rozmanité.

Benzínové motory Škoda Octavia A4 jsou čtyřválcové atmosféricky plněné / přeplňované motory s distribuovaným „výkonem“, o objemu 1.4-2.0 litru. a vyvíjející výkon 59-150 „koní“.

Nejslabší technické vlastnosti Škody Octavia Tour 1.4. Tento motor základní verze má mírnou spotřebu paliva, ale jeho výkon stačí pro potřeby českého vozu. Motor Škoda Octavia Tour 1.4 bca je docela vhodný pro jízdu ve městě a pro cestování po dálnici na dlouhé vzdálenosti.

Údaje o motoru samozřejmě nejsou nejvýraznější, ale pro vůz ve středním cenovém segmentu jsou docela vhodné. A absence slabých míst, schopnost zotavit se z vážných poruch, bezproblémové generální opravy a minimální životnost 200 tisíc motoru Škoda Octavia Tour 1.4 mu umožnily udržet si svou pozici po dlouhou dobu (až do roku 2011). Do roku 2001 byl jejich výkon 59, poté 74 koní. To umožnilo zrychlit vůz na „stovky“ za 15.3 sekundy. a dosáhne maximální rychlosti 171 km/h.

Na co si dát pozor při nákupu ojeté Škody 1.4? Zkontrolujte zavěšení: hliníkové silentbloky, přední nosná ložiska a dorazy tlumičů. Musíte se ujistit, že na motoru neuniká olej (často prosakuje olejové těsnění) a zkontrolovat, zda nevynechává zapalování. V elektronice byste si měli dát pozor na senzory ABS, zapalovací cívky a ventilátory chladicího systému.

Technické vlastnosti Škody Octavia Tour 1.6 jsou o něco lepší. Jeho životnost je o 100 tisíc vyšší Pro dlouhodobý bezproblémový provoz motoru se doporučuje každých 15/30/45 měnit filtry (olejové, vzduchové) a motorový olej/palivový filtr/zapalovací svíčky/rozvodový řemen. /75tis najeto. Pokud nevíte, jaký olej nalít do Škody Octavia Tour, informujeme vás, že je to 5W-30/40 a 0W-40. Výkon motoru bfq Škoda Octavia Tour 1.6 je 74 — 102 koní.

Výkonnější motory o objemu 1.8 litru. Jejich minimální výkon je 125 koní.
Na Škoda Octavia RS A180 byla instalována jednotka s maximálním výkonem 2001 „koní“ (vyráběná v letech 2006 až 4). Zrychlení tedy trvá 8.4 sekundy a maximální rychlost stoupne na 219 km/h. Průměrná spotřeba paliva je 5.4 l./100 km.

Dvoulitrové agregáty disponují výkonem 115 koní.

Vznětové jednotky jsou rovněž čtyřválcové, s bateriovým vstřikováním paliva, objem 1.9 litru. a výkon v rozmezí 68-130 koní. Motory Škoda Octavia Tour 1.8 mohou být s přeplňováním nebo bez přeplňování. Agregát o výkonu 130 koní je schopen vůz zrychlit za 13 sekund a dosáhnout rychlosti 182 km/h.

Benzínové motory jsou spárovány s 5/6stupňovou manuální převodovkou nebo 7pásmovou DSG (předselektivní převodovka). Vznětové jednotky jsou kombinovány s 6stupňovým DSG.

Pokud je výkon motoru pod 150 koní, má vůz pohon předních kol. Jinak máme auto s pohonem všech čtyř kol. Přední zavěšení je nezávislé, zadní zavěšení je polonezávislé typu MacPherson (u nejvyšších modelů víceprvkové).

Systém chlazení motoru Škoda Octavia Tour je kapalinového a uzavřeného typu. Tekutou rozumíme koncentrát G11 modrozelený/G12 červený, který se ředí destilovanou vodou.

Stroj je vybaven hydraulickým posilovačem, jeho přední kotoučové brzdy jsou ventilované, zadní bubnové/kotoučové.

komponenty

Škoda Octavia Tour 1.6 bfq 2008 je nabízena ve 3 stupních výbavy.

Ten základní se nazývá AKTIVNÍ. Model je vybaven 1.4litrovým motorem a 5stupňovou manuální převodovkou. Ale za příplatek jej lze nahradit pokročilým 7 DSG. Kupující obdrží:

 • Dálkově ovládané centrální zamykání;
 • palubní počítač;
 • Alu kola R15;
 • Nastavitelná přední sedadla;
 • Vyhřívaná zrcátka;
 • elektrická okna předních dveří;
 • Vyhřívaná tryska ostřikovače.

V balíčku AMBITION si můžete vybrat libovolnou pohonnou jednotku a k výše uvedenému seznamu se přidává klimatizace, audiosystém s 8 reproduktory, airbagy (přední, boční), senzor srážek a chlazená odkládací schránka. Nastavení sedadel je kompletní, stejně jako vyhřívání, zvětšuje se velikost kol u Škody Octavia Tour (R16) a zadní dveře jsou vybaveny elektrickým stahováním oken.

Konečně vrcholem komfortu je paket ELEGANCE. Ve výbavě nechybí klimatizace/tempomat, hlavové airbagy (jsou nafukovací), rádio BOLERO, kožený volant, pohodlná loketní opěrka řidiče a moderní alarm.

Rozdíl mezi restylingem a pre-stylingem

V roce 2000 byl vůz modernizován. Restyling ovlivnil interiér vozu, jeho vzhled a technické vlastnosti. A když se na montážní lince objevily vozy Škoda druhé generace, výroba se nezastavila. Od roku 2004 do roku 2010 Vozy první generace se vyráběly s předponou „tour“, včetně kombi 2005 a arx turbo 2003×4 4t 1.8 k z roku 150.

Objevil se motor tsi. S ním vzrostla rychlost vozu o objemu 1.4 na 203 km/h (!), doba zrychlení se zkrátila na 9,7 sekund. Kombinovaná spotřeba paliva — 6,6 l./100 km.

Auto je vyrobeno v Ruské federaci (Kaluga), snadno se udržuje, existuje mnoho náhradních dílů a servisní síť je široká. Může být použit jako rodinný vůz i jako užitkový vůz. Proto je Škoda v Rusku velmi populární.

Galerie

Nějaké problémy

Podívejme se na některé problémy auta.

Mnoho lidí se ptá: proč Škoda jezdí trhaně? Pro přesnou identifikaci problému bude nutná diagnostika. Existují 3 typy trhnutí: na začátku pohybu, při zrychlení a při rovnoměrném pohybu. V prvních 2 případech je problémem nedostatečný tlak v palivovém čerpadle nebo je způsoben poruchou snímače odpovědného za polohu škrticí klapky. V druhém případě je na vině zapalovací systém.

Může dojít k vynechání zapalování válců kvůli zapalovací cívce nebo přerušeným vysokonapěťovým vodičům. Doporučuje se měnit zapalovací svíčky a kabely současně.

Volnoběžné otáčky mohou plout nahoru. Diagnostika je nutná, protože existuje mnoho důvodů. Je nutné zkontrolovat vysokonapěťové vodiče a snímače: rychlost, AFMV, DPKV, TPS.

Pokud se v chladném počasí rychlost nezvýší a motor se zastaví, musíte zkontrolovat úhel otevření škrticí klapky a parametry snímače teploty chladicí kapaliny a také zjistit, zda během chladného počasí nedochází k úniku vzduchu?

Pokud si všimnete, že 1.4 bca ztrácí olej, vyměňte jeho značku, ale nezapomeňte na hlavní požadavek: toto je schválení VW 504.

Pro optimalizaci chodu motoru AKL je použit snímač tlaku oleje. Je umístěn v mazacím systému a pomáhá řídit provoz pohonné jednotky.

Úkolem dmychadla je přivádět vzduch při zahřátí motoru (zde hraje důležitou roli egr ventil) do výfukového potrubí. To je nezbytné pro dodatečné spalování výfukových plynů a rychlé dosažení provozní teploty.

Podívejme se, jak zkontrolovat upevnění motoru. Závisí na nich opotřebení karoserie a pohyb motoru. První možností je zajít do autoservisu. Druhým je udělat to sami, mít po ruce jakýkoli zvedák, bezpečnostní podpěru (například dřevěný blok) a páku (postačí páčidlo). S demontovanou ochranou zajedeme s autem do garáže, zvedneme ho, postavíme podpěru, vlezeme pod auto a kontrolujeme polštáře, zda nejsou delaminované, praskliny, ztuhlé nebo natržené gumy.

Nabízí se otázka: potřebujete vyměnit všechna uložení motoru nebo můžete vyměnit jen jedno? Můžete mít opotřebovaný, ale doporučují se všechny.

Nyní si povíme, jak se rozkládá náboj bfq. To je potřeba udělat, pokud při zrychlování uslyšíte hučení. Vyjmete bubny (obtížná část práce) a stahovákem sundáte starý náboj, namažete osu, nasadíte nový díl, proklepnete přes kus dřeva a utáhnete kontramaticí.

Mnohé z těchto problémů lze vyřešit tuningem Škody Octavia A4.

Škoda vs Audi

Německý koncern má model se stejným názvem. Porovnejme, co je lepší: Audi A4 nebo Škoda Octavia. Zajímavé je, že téměř ve všech ohledech jsou si auta rovna.

Rozdíly: Německý vůz předčí český vůz v objemu palivové nádrže (54 litrů oproti 50) a má nižší průměrnou spotřebu paliva (5.3 oproti 5.4). Octavia má ale větší kufr (568 versus 480), rychlejší zrychlení (8.1 versus 8.5) a vyšší světlou výšku (155 versus 140).

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»