ŠkodaŠkoda Octavia

Jak demontovat skříň převodovky Škoda Octavia 4×4

Výměna oleje v převodovce při zachování záruky prodejce! Přijďte k nám, pokud dorazil plán výměny oleje v převodovce a také pokud se objeví následující příznaky:

 • hluk z převodovky
 • uniká olej na jeho karoserii nebo pod auto
 • snížení hladiny oleje v jednotce

Okamžitě vyměníme olej v převodovce, v případě potřeby provedeme komplexní plánovanou údržbu a provedeme diagnostiku převodovky a převodovky.

POZOR!

 1. Poznámka! Hučení v převodovce Škoda Octavia vzniká působením vysokých teplot: přehřátá kapalina není schopna odvádět teplo a ztrácí viskozitu. Hučení ve studené sestavě znamená, že v klikové skříni není žádné mazání nebo že došlo k vyosení ozubených kol.
 2. Po opravě nebo výměně převodovky je třeba doplnit čerstvou kapalinu, která zajistí bezproblémový a dlouhodobý provoz a sníží míru opotřebení dílů vystavených velkému zatížení.
 3. Mějte na paměti! Výměna maziva v mechanismu je poměrně jednoduchá a můžete to udělat sami, ale pokud nemáte dostatek zkušeností, je lepší kontaktovat profesionálního automechanika na čerpací stanici, který práci provede efektivně a rychle.
 4. Rada! Mazivo se doporučuje vypustit na konci jízdy, když je horké a dobře odtéká ze stěn klikové skříně. Musíte být opatrní: teplota maziva je přibližně 90 stupňů Celsia.
 5. Vezměte prosím na vědomí! Pokud je kapalina vypouštěná z klikové skříně tmavá a obsahuje kovové přísady, je nutné propláchnout skříň převodovky Škoda Octavia.
 6. Po doplnění paliva se zkontroluje hladina maziva a odvzdušňovač se očistí od usazenin nečistot, jehož funkcí je odvzdušnění přebytečného vzduchu a normalizace tlaku vznikajícího při zahřívání a zvyšování hladiny.
Zajímavé:
Proč Škoda A7 jí olej.

ÚČEL PŘEVODOVKY

Převodovka je důležitým mechanismem v konstrukci automobilu a vyžaduje pravidelnou údržbu. Tato jednotka přenáší tažnou sílu na kola vozidla: v obvyklém schématu je dřík mechanismu spojen s hnacím hřídelem a vyčnívající hřídele nápravy jsou spojeny s koly. Mechanismus je vybaven otočnými převody, které se během provozu velmi zahřívají, takže pro spolehlivý provoz bez poruch je nutná pravidelná výměna oleje v převodovce Škoda Octavia.

Předpisy údržby neurčují přesné servisní intervaly, ale praxe ukazuje, že olej v zadní převodovce by se měl měnit častěji. Během provozu kapalina ztrácí své příznivé vlastnosti, což vede ke zničení pracovních ploch konstrukčních prvků a jejich selhání.

PRINCIP FUNKCE PŘEVODOVKY

Pomocí mechanismu převodovky se snižuje točivý moment z motoru na hnací kola. Na vozech s pohonem zadních kol je konstruován bez výrazných rozdílů kromě převodovky vyžaduje vůz zařízení, které přenáší rotaci z jednoho hřídele od motoru na dva výstupní hřídele spojené s hnacími koly. K provádění převodových funkcí má mechanismus hnací a hnaná ozubená kola: ozubená kola jsou v neustálém záběru, přestože jsou pečlivě seřízena a vyrobena z odolné oceli, zuby se pravidelně opotřebovávají.

Pro snížení opotřebení se do převodovky Škoda Octavia nalévá speciální převodový olej. Kapalina má omezenou životnost, proto je nutné olej měnit v intervalech uvedených v návodu. Kromě toho může mazivo převodovky unikat přes vadná olejová těsnění, což lze vidět výskytem olejových skvrn na výstupním bodě hřídelů: olejová těsnění musí být naléhavě vyměněna, aby se zabránilo úplnému úniku maziva z mechanismu. Také prostřednictvím opotřebovaných olejových těsnění se nečistoty z ulice neustále dostávají do vnitřku převodovky, což negativně ovlivní činnost prvků převodovky. Abyste předešli takovým problémům, měli byste čas od času zkontrolovat zadní nápravu v jámě.

KDY MUSÍTE VYMĚNIT OLEJ V JEDNOTCE?

Mazání převodovky a výměna její kapaliny není součástí standardního seznamu prací při údržbě vozidla. Při servisu Škody Octavia se kontroluje pouze těsnost spojů v této jednotce. Při jízdě po našich špatných silnicích je třeba mechanismu věnovat mnohem více pozornosti a frekvence výměny oleje se musí zvýšit alespoň dvakrát:

 • při nepravidelném provozu stroje;
 • při krátkých jízdách (kapalina a převodovka se dostatečně nezahřívají);
 • doprava je provozována v extrémních podmínkách;
 • časté, dlouhé zastávky v dopravních zácpách;
 • používá se olej nízké kvality;
 • Vozidlo je často používáno mimo silnice a v horských oblastech.

Podle zkušených automechaniků by se převodová kapalina v převodovce Škoda Octavia měla vyměnit, když vůz ujede 40-50 tisíc km. Během práce nebude nutná demontáž převodovky, pokud není váš stroj vybaven přídavnou ochranou agregátu, pak je plnění oleje mnohem obtížnější. Pokud je vypuštěné mazivo na pohled silně znečištěné, vyplatí se propláchnout klikovou skříň mechanismu proplachovací kapalinou: není tak hustá jako olej, což umožňuje smýt zbývající nečistoty usazené na stěnách klikové skříně. Po dokončení této manipulace lze do mechanismu nalít nové mazivo. V některých případech by majitel vozu, který si přeje změnit značku převodové kapaliny, měl použít tabulky kompatibility zveřejněné výrobci maziv.

TYPY PŘEVODOVÝCH OLEJŮ

Nyní mají automobiloví nadšenci dobrou příležitost vybrat si maziva ze široké škály produktů dostupných na trhu. Je jen důležité nekupovat vysoce kvalitní padělek: jeho použití může vést k vážnému poškození, dokonce i selhání jednotky. Převodovou kapalinu byste měli nakupovat pouze ve spolehlivých a důvěryhodných obchodech, kde na vaši žádost poskytnou průvodní dokumenty a certifikáty potvrzující kvalitu produktu. Pomoc při výběru požadované značky maziva naleznete ve specializované automobilové literatuře, ale mnohem efektivnější je získat kompetentní radu od profesionálních automechaniků pro opravy mechanismů a součástí převodovky.

Do zadní převodovky Škody Octavia lze nalít minerální i syntetický olej — promazávají mechanismus stejně dobře. Stojí za zvážení, že syntetické složení maziva má lepší strukturu a různé přísady, což snižuje opotřebení dílů a umožňuje delší provoz bez výměny: složení obsahuje speciální kompenzační a změkčující přísady, které výrazně zvyšují životnost kompozice.

Minerální olej má relativně krátkou životnost, protože tento přírodní olej se vyrábí z produktů destilace ropy a má nízkou cenu. Jeho provozní a technické vlastnosti jsou výrazně horší než syntetický olej: provoz při vysokých teplotách je velmi nestabilní, v důsledku přítomnosti přírodních složek ve složení produkt houstne při teplotách pod nulou. Při interakci se vzduchem při chemických reakcích dochází k pěnění oleje, což má za následek tvorbu struskových usazenin v převodovce Škoda Octavia. Hlavním kritériem kvality je viskozitní index, který do značné míry závisí na provozní teplotě vozidla. Tyto informace se zobrazují v názvu produktu:

 • SAE 70W, 75W, 80W, 85W – používá se pouze v zimní sezóně;
 • SAE 90, 140, 250 – určeno pro letní použití;
 • SAE 75W-80, 75W-90, 80W-85, 80W-90, 85W-90 — Celoroční mazání.

Zvýšení stupně viskozity oleje má pozitivní vliv na zvýšení stability kovového povrchu zubů. V tomto ohledu je vhodné používat viskóznější značky olejů. Pro mazání ozubených kol a ložisek mechanismů je v prodeji značný výběr kapalných olejů, které fungují v závislosti na provozních podmínkách a obvodové rychlosti.

ZPŮSOB KONTROLY HLADINY OLEJE V MECHANISMU ZADNÍ NÁPRAVY

Tato poměrně jednoduchá operace by měla být prováděna častěji.

 1. Vůz je instalován na výtah, jámu nebo nadjezd.
 2. Poté se pomocí železného kartáče nebo hadru očistí plnicí otvor, vypouštěcí zátky a vnější povrch skříně převodovky Škoda Octavia od usazenin nečistot.
 3. Poté pomocí klíče požadované velikosti odšroubujte plnicí zátku a zkontrolujte hladinu převodové kapaliny pomocí měrky, která by měla zasahovat až ke spodnímu okraji plnicího otvoru oleje.
 4. Pokud je hladina nižší, je nutné pro tuto manipulaci přidat kapalinu pomocí speciální stříkačky.
 5. Po dokončení nezapomeňte pevně utáhnout plnicí zátku.

Nejoblíbenější a nejžádanější mezi automobilovými nadšenci je olej MOTUL GEARBOX 80W-90 — jedná se o vysoce kvalitní produkt pro mazání převodovky Škoda Octavia. Mezi přísady ve složení je: hydrogensíran molybdenu, který výrazně zvyšuje stabilitu ochranného filmu a chrání povrchy pracovních prvků před odštěpováním při značném zatížení typickém pro části převodů ve spojích mechanismu. Při použití tohoto maziva se sníží tření, sníží se energetické ztráty a zlepší se palivová účinnost vozidla. Doporučuje se používat tuto značku v „hlučných“ převodovkách a mechanismech s čelními ozubenými koly. Pro jednotky s vysokým stupněm tření je vhodné použít oleje: Motul 90 RA a Motul HYPO BM LS.

Při výběru maziva pro převodovky Škoda Octavia je třeba vzít v úvahu rychlost otáčení a typy převodů, zatížení a konstrukční vlastnosti mechanismu. Pro výměnu maziva specifikovaného v pokynech výrobců se vyrábí mnoho dobrých analogů. Vzhledem k tomu, že vše již bylo vynalezeno a v oblasti mazacích komponentů nelze vymyslet nic nového, je třeba vybírat z hotových olejů, ve kterých lze měnit pouze aditiva.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»