ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda octavia a5

Jak demontovat chladič Škoda Octavia A5

K výměně chladiče Škoda Octavia A5 budete potřebovat nářadí na výměnu chladicí kapaliny a předního nárazníku, dále 10mm klíče, TORX T0 a plochý šroubovák.
1. Odpojte vodič od záporného pólu akumulátoru.
2. Odstraňte ozdobný kryt motoru.

3. Vypusťte chladicí kapalinu.

5. Vyjměte pouzdro vzduchového filtru.

6. Odpojte hadici přívodu vzduchu vedoucí k tlumiči sání.

7. Demontujte elektrické ventilátory chladiče Škoda Octavia s krytem.

8. Pomocí šroubováku vytlačte upevňovací držák.

9. . a sejměte horní hadici z potrubí chladiče Škoda A5.

10. Podobně demontujte spodní hadici z potrubí chladiče Škoda Octavia.

11. Odšroubujte po jednom šroubu, který připevňuje chladič k tělu na levé a pravé straně.
12. Odšroubujte šrouby zajišťující kondenzátor klimatizace k chladiči.

13. Vyjměte a vyměňte chladič Škoda Octavia z motorového prostoru zvednutím.

14. Zkontrolujte podložky spodních montážních podpěr chladiče.

15. Vyměňte silně deformované nebo ztvrdlé polštáře.
16. Opláchněte vnější část radiátoru proudem vody a osušte. Pokud se na plastových nádržích chladiče objeví praskliny, vyměňte chladič.
17. Zkontrolujte těsnost chladiče Škoda A5 Octavia tak, že ucpete jednu trubku chladiče, do druhé přivedete vzduch o tlaku 0,1 MPa (1 kgf/cm2) a spustíte ji do nádoby s vodou na dobu alespoň 30 s. Netěsnosti chladiče jsou určeny unikajícími vzduchovými bublinami. Pokud se chladič úplně nevejde do nádoby, zkontrolujte jej postupně ze všech stran.
18. Nainstalujte díly v opačném pořadí demontáže.

Aby se v budoucnu vyloučila možnost úniku chladicí kapaliny, před montáží hadic namažte trubky chladiče Škoda Octavia tenkou vrstvou silikonového tmelu.

19. Naplňte chladicí kapalinu a odstraňte všechny vzduchové kapsy z chladicího systému.

Chladič ve vozech Škoda Octavia A7: jak odstranit a vyměnit díl

Demontáž a výměna chladiče ve voze Škoda Octavia A7

Autor: Valeria Filinovich 17.05.2021. 4. 17 Doba čtení: 611 minuty XNUMX XNUMX zobrazení Zatím žádné komentáře

Bez tohoto dílu nebude žádná pohonná jednotka Škody Octavia A7, ať už benzínová nebo naftová, schopna správně fungovat. Na tom závisí kvalita chlazení motoru a stabilita jeho provozu. Chladič Škoda Octavia A7 selže v důsledku mechanického poškození konstrukce, odtlakování systému a přirozeného opotřebení komponentů. Pro obnovení funkčnosti systému a celého vozu jako celku je nutná výměna chladiče Octavie A7.

V naší recenzi budeme hovořit o konstrukci tohoto prvku chladicího systému a vlastnostech jeho provozu. Řekneme vám také, jak odstranit a vyměnit chladič Octavie A7, a další užitečné informace k tématu.

Design a vlastnosti chladiče pro Škoda Octavia A7

Chladič chladiče ve Škodě Octavia A7 je v tomto systému doslova a do písmene nejpatrnější. Pracuje v jednom okruhu s následujícími prvky:

 • chladicí plášť;
 • dva ventilátory;
 • expanzní nádoba;
 • termostat;
 • vodní čerpadlo;
 • hadice.

Hnací silou v systému je nemrznoucí směs. Kapalina se pohybuje kanály ve vodorovné poloze; samotný chladič Škoda Octavia A7 má trubkové jádro z hliníku. Zařízení se instaluje do motorového prostoru pomocí bočních držáků v přední části vozu vedle chladiče klimatizačního systému. Díl je upevněn pomocí čepů do sedel vyrobených z pryžového plastu. Připojení k systému je provedeno potrubím.

Ochrana chladiče pro Škoda Octavia A7

Ochrana chladiče pro Škoda Octavia A7

Chladič Škoda A7 je dvoucestný díl kompozitního typu. Boční komory zařízení jsou vyrobeny z plastu. Pro fungování kapaliny jsou do nich vložena hliníková potrubí, která jsou zase upevněna pryžovými těsněními. Trubky chladiče Škoda A7 mají v závislosti na modelu kruhový nebo oválný průřez.

Účelem hliníkových desek zahrnutých v konstrukci je uvolnit ohřátý vzduch do přicházejícího proudu. Tekutina vstupující do zařízení horní armaturou horní komory proudí kanály do komory umístěné vpravo. Absence jakýchkoli přepážek umožňuje, aby se nemrznoucí směs bez prodlení vrátila do levé poloviny spodní části levé komory.

Chladič chladiče pro Škoda Octavia A7

Chladič chladiče pro Škoda Octavia A7

Jak odstranit radiátor

Pro automobilového nadšence nebude těžké uhodnout, že nadešel čas vyměnit chladič Škoda Octavia A7. Vůz sám řidiči o závadě řekne.

Přečtěte si také Jak resetovat službu na Škodě Octavia A5: pokyny a užitečné tipy

Zde jsou známky vadného dílu:

 1. Na přístrojové desce se rozsvítí kontrolky signalizující přehřátí motoru, zvýšenou teplotu v chladicím systému a nízkou hladinu kapaliny v něm.
 2. Při menších netěsnostech se hladina nemrznoucí směsi snižuje a chlazení je méně účinné. Systémový ventilátor začne pracovat intenzivněji, s krátkými přestávkami.
 3. Stopy po úniku nemrznoucí směsi budou indikovat odtlakování systému. Snadno je najdete pod kapotou ve spodní části na dílech přiléhajících k chladiči nebo konstrukci vozu. Při parkování jsou vidět značky na asfaltu pod přední částí auta.

Neustálý pokles hladiny chladicí kapaliny by měl také varovat řidiče. Tento faktor indikuje úniky nemrznoucí směsi ze systému. Pokud jsou tyto příznaky zjištěny, majitel Škody A7 by měl okamžitě začít s odstraňováním problémů. Provoz auta s vadným chladičem je spojen se značnými náklady na drahé opravy elektrárny.

Chladič motoru pro Škoda Octavia A7 (schéma)

Chladič motoru pro Škoda Octavia A7 (schéma)

Odpovězme na otázku, která je často kladena na fórech automobilových nadšenců na internetu: jak odstranit chladič Škody A7. Tato operace je snadno proveditelná, ale budete jí muset věnovat dostatečné množství času. Chladič na Škodě A7 můžete vyměnit sami, vyžaduje to nástroje a dovednosti automechanika. Pokud nejsou k dispozici nejnovější požadavky, měli byste kontaktovat techniky na technické stanici.

Všimněte si, že taková práce se provádí na autě s chlazenou chladicí kapalinou. Oprava probíhá následovně:

 1. Spodní ochrana pohonné jednotky Octavie A7 je demontovaná.
 2. Ventilátor a světlomety jsou odstraněny.
 3. Víčko chladiče se odšroubuje a chladicí kapalina se vypustí do připravené nádoby.
 4. Kanály jsou proplachovány speciální kapalinou.
 5. Trubky spojující radiátor se systémem jsou odpojeny.
 6. Konektor s kabeláží pro snímač je odstraněn.
 7. Ventilátor je odstraněn.
 8. Upevňovací prvky jsou odšroubovány a svorky součástí jsou rozpojeny.
 9. Radiátor je odstraněn.

Při demontáži je také potřeba zkontrolovat připojení k chladiči, zda nejsou poškozené nebo opotřebované.

Toto video vám řekne o výměně chladiče klimatizace na Škoda Octavia A7:

 1. Instalace nového náhradního dílu se provádí v opačném pořadí.
 2. Poté musíte naplnit novou nemrznoucí směs a nalít ji hrdlem. Není vhodné jej používat pro úsporu odpadní tekutiny. To může vést k ucpání kanálů, protože obsahuje nečistoty a odpadní produkty, což nakonec povede k výměně zařízení. Plnění bude vyžadovat asi deset litrů kapaliny.
 3. Dalším krokem je utěsnění spojovacích oblastí.
 4. Poté je třeba nastartovat motor Škody A7 a nechat jej zapnutý asi pět minut. To je nezbytné k naplnění systému a také k odstranění vzduchových dutin uvnitř okruhu.

Po vypnutí motoru je třeba zkontrolovat hladinu. Pokud klesne, je třeba přidat nemrznoucí směs. Je také nutné zkontrolovat místa připojení dílu, blízké součásti motorového prostoru a samotný chladič, zda netěsní.

Výměna chladičů ve Škodě Octavia 1,2 turbo je zobrazena v tomto videu:

Číslo originálního chladiče Octavie A7 výrobce VAG: 5Q0121251GN. Kvalitní jsou také produkty následujících společností:

Přečtěte si také Deflektory oken a kapoty pro Škoda Octavia A7

Také v obchodech mohou prodejci nabízet podobné produkty za nízkou cenu od málo známých společností. Není možné zkontrolovat kvalitu takových náhradních dílů v místě nákupu, abyste to udělali, musíte připojit chladič k systému a naplnit technickou kapalinu. Výrobek by však měl být zkontrolován na vnější poškození: praskliny, neporušenost vstupních a výstupních otvorů. V některých případech, s drobným viditelným poškozením, lze chladiče Octavie A7 obnovit.

Aby se předešlo nákladům na výměnu tohoto dílu, je nutné pravidelně provádět preventivní kontrolu. Velmi často dochází k zanášení článků zařízení hmyzem a silničními nečistotami, což snižuje účinnost chladicího prvku motoru. V tomto případě se doporučuje nainstalovat na radiátor ochrannou síť.

Proti poškození tohoto dílu není nikdo pojištěn. Řidič je povinen včas upozornit na závadu a vyměnit chladič Octavie A7, aby se vyhnul velkým nákladům na opravu.

Zimní ochrana chladiče pro Škoda Octavia A7 je tématem tohoto videa:

Zajímavé:
Jak připojit bolero k subwooferu Škoda.
Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»