ŠkodaŠkoda Fabia

Jak odstranit stěrače na Škoda Fabia

Dbejte na to, aby gumové vložky nevyskočily z držáků, jinak stěrač poškrábe sklo. Pokud je sklo suché, před zapnutím stěrače jej navlhčete ostřikovačem, aby stěrače sklo nepoškrábaly.

Pokud jsou při činnosti stěrače na skle nevyčištěná místa, šmouhy nebo mezery, vyměňte kartáče nebo pryžové vložky.

V zimě před cestou vždy zkontrolujte, zda čepele nejsou přimrzlé ke sklu. Pokud se tak stane, opatrně „vytrhněte“ jejich gumové vložky ze skla.

Pozornost! Znečištěné pryžové vložky kartáčů očistěte vlhkým hadříkem. Při silném znečištění použijte prostředek na mytí skla.

Pozornost! Gumové kartáčové vložky si můžete vyměnit sami v souladu s návodem dodaným výrobcem k sadě pryžových vložek. Výměna se doporučuje dvakrát ročně.

Demontáž a montáž lišt stěračů čelního skla

1. Přesuňte páčky s kartáči směrem od skla.

2. Otočte kartáč o 90° vzhledem k páce.

3. Stiskněte západku 4 tak, aby zajišťovací výstupek 3 na ní vyšel z otvoru v páce. Posuňte kartáč 2 dolů po páce 1, až se vysune z háčku na páce, a vyjměte jej.

4. Pro instalaci kartáče zasuňte páku do jejího otvoru tak, aby drážka na západce směřovala k páce, nasaďte kartáč na háček páky a posuňte jej nahoru po páce, dokud se nezastaví.

Demontáž a montáž lišty stěrače zadního okna

1. Posuňte páku s kartáčem směrem od skla.

2. Rukou přidržte páku 2 v horní části, vyjměte z ní kartáč 1. Kartáč je ve střední části připevněn k páce 2 pomocí západky, takže kartáč uchopte co nejblíže středu.

3. Nainstalujte kartáč v opačném pořadí a bezpečně jej upevněte do páky.

Podložky

Umístění nádržky ostřikovače

1 – baterie; 2 – zátka nádržky ostřikovače; 3 – nádržka ostřikovače

Nádržka ostřikovače 3 je umístěna v motorovém prostoru na levé straně.

Objem nádrže je asi 2 litry, u modelů s ostřikovači světlometů — asi 5,5 litru.

V létě naplňte nádrž čistou vodou, v zimě — nemrznoucí kapalinou. Doporučuje se používat nemrznoucí kapaliny vyráběné známými společnostmi.

Varování! Neplňte nádržku kapaliny ostřikovače kapalinami chladicího systému motoru, protože jsou jedovaté.

Chcete-li naplnit nádržku ostřikovače, odšroubujte její uzávěr. Zkontrolujte mřížku. Pokud je znečištěný, umyjte jej a vyměňte. Teprve poté nalijte kapalinu do nádrže.

Vždy se ujistěte, že je hladina v nádržce ostřikovače dostatečná, nečekejte, až snímač zareaguje na nedostatečnou hladinu kapaliny v nádržce. Nezapínejte ostřikovač, pokud hladina kapaliny klesla pod sací otvor čerpadla uvnitř nádržky — elektromotor čerpadla ostřikovače může selhat.

Výměna lišt stěračů na Škoda Fabia 5j

Na karoseriích Fabia (5j) z let 2008 až 2013 mají stěrače bezrámové lišty se zapínáním „Push Button 19mm“, kterému majitelé automobilů také říkají: Malé tlačítko.

Tlačítko 19mm

Další úpravy

Tlačítko 19mm
(Tlačítko, Slim Top, Malé tlačítko)

Jaké štětce potřebujete

Ideální volbou by byly standardní kartáče z autoservisu oficiálního prodejce Škoda, kde budou vybrány a nainstalovány speciálně pro váš model vozu.

Mnozí nemusí být spokojeni s vysokými náklady na originální stěrače, pak použijte kartáče jiných výrobců, jsou mnohonásobně levnější. Pro nákup vhodného kartáče je potřeba zvážit pouze 3 parametry.

1. Design štětce
Je uvedeno na obalu pro Fabia (5j) 2008–2013 je vyžadováno provedení bezrámového kartáče. (?)

2. Velikost štětce
Délka štětce je uvedena na obalu v palcích a milimetrech. U Fabie (5j) je délka kartáče na straně řidiče 625 — 655 mm.

3. Typ montáže
Výrobce kartáčů může podporovat mnoho různých držáků v jedné krabici. Aby to pasovalo na vodítko stěračů naší Fabie (5j), hledáme symbol:

Tlačítko 19mm
mezi těmi, které jsou uvedeny na štítku.

Další možnosti
Volitelné parametry mohou zahrnovat:
• typ spoileru (?)
• přítomnost snímače opotřebení (?)
• životnost kartáčku

Pro všechny vozy Škoda se doporučuje používat kartáče německé firmy Bosch nebo Heyner (Alca). Další dobří výrobci, ze kterých si můžete vybrat: Hella, Bosch, Trico, Denso, SWF, Valeo, Alca, Heyner, Champion, DOGA, Masuma, ACDelco.

Zde jsou konkrétní modely:

• SWF VisioFlex OE

• Trico NeoForm NF

• Bosch Aerotwin A

• Bosch Aerotwin Plus AP

• SWF Connect Front SC

Jak se rychle změnit

K výměně kartáčů s držákem Push Button 19mm nejsou potřeba žádné nástroje.

Odstoupení
Instalace

Jaký je nejlepší způsob nákupu

1. Pro ty, kteří mají neomezené finanční prostředky: jdeme do autoservisu oficiálního prodejce Škoda ve vašem městě, kde vyberou a nainstalují standardní modely kartáčů speciálně pro váš vůz.
2. Pro ty, kteří neradi nakupují: když znáte 3 hlavní parametry kartáče, můžete si je snadno objednat v jakémkoli specializovaném internetovém obchodě.
3. Pro ty, kteří si vše zkontrolují na místě, od oka: zajdeme na čerpací stanici, která má mimo jiné sortiment stěračů a pohodlné parkování, sundáme kartáč z auta a jdeme si vybrat podobný na délku a upevnění.

Pokud je to možné, před nákupem zkontrolujte vybrané kartáče, zda splňují požadavky ve specifikacích Škoda pro vozidlo.

Kdy vyměnit štětec

Pro kontrolu stavu kartáče a ve všech ostatních případech věnujte pozornost indikátoru opotřebení — (nálepka na rámu kartáče), který se po skončení životnosti kartáče obvykle zbarví jasně žlutě. Kompletní pokyny.

Obecná doporučení

• Obvykle se kartáč mění jednou ročně, ale jsou případy, kdy jsou kartáče používány 2-3 roky. Vše závisí na vlivu kartáče na životní prostředí (záporné teploty, sůl, vysoké teploty, UV záření, míza ze stromů, písek, chemikálie z myček aut).

• Nenechávejte kartáče běžet „na sucho“, zvláště pokud je sklo silně znečištěné nebo pokryté vrstvou námrazy.

• Aby štětce déle vydržely a neztratily pružnost, jednou za sezónu štětce očistěte od nečistot: umyjte v teplé vodě s mýdlem.

• Při olejování skla nebo pásů štětců je odmastěte 10-20% roztokem sody a důkladně opláchněte teplou vodou. Nepoužívejte k tomu benzín ani ředidlo, rozleptají gumu kartáčků.

• Panty rámových modelů můžete namazat směsí jako WD-40, která dobře odvádí vlhkost a eliminuje vrzání.

• V zimě nezapínejte stěrač, dokud se čelní sklo nezahřeje, kartáčky se mohou vážně poškodit.

• Některá vozidla mají vyhřívané stěrače čelního skla, jiná mají zimní stěrače, když jsou umístěny výše v zóně vyhřívání. Chcete-li tuto možnost aktivovat, zkontrolujte příručku k vozidlu.

• Je v pořádku, pokud je délka stěračů o něco větší nebo menší než běžná délka. Je důležité, aby nové kartáče během provozu nevydávaly žádné cizí zvuky a nenarážely do okrajů čelního skla. Mnozí experimentují s různými velikostmi stěračů, instalují větší na stranu řidiče a menší na stranu spolujezdce.

• Nelámejte led údery tvářemi do sklenice. Mohlo by dojít k poškození stěrače. Například velmi často v takové situaci prasknou plastové zátky bezrámových kartáčů, protože plast v mrazu křehne.

Zajímavé:
Jak se montuje Škoda v ČR.
Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»