Obsah
Jak utáhnout nosič Škoda Rapid
Všechny posilovače řízení vytvářejí další hluk. Jedním z nejčastějších je syčivý zvuk při otáčení volantem, když vozidlo stojí. Tento zvuk bude nejzřetelnější při otáčení volantem se sešlápnutým brzdovým pedálem.
Mezi tímto hlukem a výkonem řízení neexistuje žádný vztah. Nevyměňujte ventil, pokud se syčení nestane extrémním. Nový ventil bude také vydávat určitý hluk.
Drnčivý zvuk v převodce řízení
Hra mezi hadicemi a karoserií auta
Hadice správně veďte a zajistěte
Převodka řízení není zajištěna
Zajistěte převodku řízení
Konec spojovací tyče a/nebo kulový kloub nejsou zajištěny
Opotřebený konec spojovací tyče a/nebo kulový kloub
Hluk čerpadla posilovače řízení
Nízká hladina kapaliny
Vzduch v kapalině
Upevňovací šrouby čerpadla nejsou dotaženy
Problémy s posilovačem řízení
Možné příčiny poruchy
Náprava
Zvýšená volná vůle volantu
Povolení seřizovacího šroubu dorazu hřebenu
Povolení upevňovacích šroubů převodky řízení
Uvolněné nebo opotřebované kulové čepy spojovací tyče
Utáhněte upevnění nebo vyměňte panty
Tuhá rotace volantu (nedostatečné vyztužení)
Prokluzování hnacího řemenu čerpadla posilovače řízení
Upravte napnutí řemene
Poškození hnacího řemenu čerpadla
Nedostatečná hladina pracovní kapaliny
Vraťte hladinu kapaliny do normálu
Vzduch vstupující do hydraulického systému –
Zalomené nebo poškozené hadice
Odstraňte zauzlení nebo vyměňte hadice
Nedostatečný tlak hydraulického posilovacího čerpadla
Opravte problém nebo vyměňte čerpadlo
Zvýšené vnitřní netěsnosti v čerpadle
Vyměňte vadné díly čerpadla
Zvýšené úniky kapaliny z mechanismu řízení
Vyměňte vadné díly
Špatně seřízené nebo poškozené těsnění převodky řízení nebo rozdělovače
Nejasný návrat volantu do střední polohy
Zvýšený točivý moment kulových kloubů konců spojovacích tyčí
Nadměrné utažení seřizovacího šroubu dorazu hřebenu
Správně utáhněte šroub
Obtížné otáčení vnitřních spojů a/nebo konců spojovacích tyčí
Povolení šroubů zajišťujících převodku řízení k pomocnému rámu
Opotřebovaný kardanový kloub a/nebo těsnění hřídele řízení
Opravit nebo vyměnit
Deformace hřebene řízení
Poškození ložiska hnacího kola
Zalomené nebo poškozené hadice
Odstraňte zauzlení nebo vyměňte hadice
Poškození tlakového regulačního ventilu
Poškození ložiska hřídele rotoru čerpadla
Hluk (klepání) v řízení
Hadice se dotýkají těla
Hadice veďte správně
Uvolnění držáku převodky řízení
Uvolněné spojovací tyče a/nebo kulové čepy
Opotřebené tyče řízení a/nebo kulové čepy
Zvýšená hlučnost čerpadla posilovače řízení
Nedostatečná hladina pracovní kapaliny
Vraťte hladinu kapaliny do normálu
Vzduch vstupuje do hydraulického systému
Povolení upevňovacích šroubů čerpadla
Odstraňování problémů s řízením bez posilovače řízení
Zvýšená volná vůle volantu je možná z následujících důvodů: přítomnost mezer v závěsech řídicích tyčí předních kol, porušení nastavení záběru šneku a válečku nebo jejich zvýšené opotřebení, opotřebení pouzdra nebo osa páky kyvadla, uvolnění skříně převodky řízení nebo držáku páky kyvadla. K určení mezer v kloubech tyče řízení se doporučuje, aby jedna osoba otáčela volantem doleva a doprava ostrými pohyby a druhá osoba by se měla dotýkat mezer nebo je vizuálně identifikovat přitlačením prstů na dvě části spojené závěsy. .
Pokud se jedna část spojení pohybuje a druhá je nehybná, pak je zde vůle; pokud se obě části pohybují současně, nedochází k žádné hře. Vůli v kloubových spojích určíte také pohybem tyče rukama v podélném směru. Pokud se například podélná tyč pohybuje spolu s dvojnožkou, pak není žádná vůle v kloubu závěsu. Pokud je v závěsu zjištěna i malá mezera, je nutné ji odstranit (závěs vyměnit).
Nenastavení záběru šneku a válečku nebo jejich zvýšené opotřebení je také dáno při prudkém výkyvu volantu (doprava a doleva ze střední polohy) výskytem klepání v mechanismu řízení. Můžete to udělat přímo tak, že rukou zatřesete dvojnožkou řízení. Porucha se odstraňuje seřízením záběru šneku a válečku a v případě výrazného opotřebení výměnou dílů.
Opotřebení pouzder nebo osy ramena kyvadla je dáno vrzavými a klepavými zvuky při otáčení kol doprava a doleva a také při přímém kývání ramene kyvadla nahoru a dolů. Porucha se odstraňuje dotažením matice osy ramena kyvadla nebo výměnou opotřebovaných dílů. Uvolněné upevnění skříně převodky řízení a držáku ramena kyvadla lze eliminovat dotažením příslušných šroubů a matic.
Tuhé otáčení volantu nebo zasekávání v mechanismu řízení může být způsobeno nesprávným nastavením boční vůle ve šnekovém pletivu, přílišným utažením ložisek šneku, zvýšeným opotřebením válečku nebo šneku, ohnutými tyčemi řízení, nedostatečným množstvím oleje v šneku. skříň převodky řízení, nebo zahuštění maziva při nízkých teplotách vzduchu, nízký tlak v pneumatikách předních kol.
Pokud při jízdě autem cítíte těsné otáčení volantu nebo zasekávání v mechanismu řízení, musíte nejprve zkontrolovat tlak vzduchu v pneumatikách a mazání ve skříni převodky řízení. Poté zkontrolujte stav řídicích tyčí. Pokud jsou tyče ohnuté, je nutné je narovnat nebo vyměnit a následně upravit sbíhavost kola. Pokud zasekávání nezmizí, je třeba demontovat mechanismus řízení a vyměnit opotřebované a poškozené díly. Klepání v řízení má stejné důvody jako zvýšená vůle volantu. Jejich definice a způsoby eliminace byly diskutovány výše.
K úniku maziva ze skříně převodky řízení může dojít v důsledku opotřebení těsnění dvojnožky nebo šnekového hřídele, uvolnění krytu klikové skříně nebo poškození těsnění. Závada se odstraňuje výměnou opotřebovaných olejových těsnění nebo poškozených těsnění a dotažením šroubů krytu.
Oprava hřebene řízení Škoda Rapid
Jak poznáte, že váš hřeben řízení potřebuje opravu? Pokud zaznamenáte alespoň jeden z následujících příznaků, doporučujeme kontaktovat autoservis:
- vibrace, klepání a skřípání při otáčení volantem
- škubání a nárazy, volant se nevrátí do původní polohy
- výrazná vůle v řízení
- volný pohyb volantu pouze v jednom směru nebo pouze v druhém směru
Svěřte opravy hřebenu řízení pouze profesionálům!
Je to důležité,
- Hřeben řízení je hlavním mechanismem řízení vozu Škoda Rapid, který zajišťuje pohodlné manévrování při jakékoli rychlosti.
- Existuje několik typů hřebenů řízení, které se liší typem použité síly.
- Existuje řada znaků indikujících vadný hřeben řízení.
- Životnost a udržovatelnost hřebenu řízení jsou obecně dány jeho konstrukcí a také povahou a místem provozu vozidla.
- Oprava hřebenů řízení Škoda Rapid je možná pouze v automobilovém technickém středisku.
FUNKČNÍ ÚČEL HŘEBENY ŘÍZENÍ Škoda Rapid
Řízení moderních automobilů je realizováno pomocí hřebenové převodovky, která zajišťuje pohodlnou jízdu, snadné otáčení volantu a relativně nízkou cenu. Jednoduchost mechanismu snižuje riziko poruch, zatímco oprava hřebenu řízení Škoda Rapid nebude vyžadovat mnoho času a peněz. Bez ohledu na typ hřebenu řízení jeho konstrukce zahrnuje:
- pouzdro (pouzdro), ve kterém je mechanismus uzavřen;
- hřídel řízení, na kterém je upevněno hnací kolo;
- tlačná pružina, která eliminuje mezeru mezi ozubeným kolem a hřebenem;
- kolejnice;
- ochranné prašníky;
- omezující kroužek;
- pouzdro kloubu tyče řízení.
U některých modelů vozů Škoda Rapid má převodovka různé převodové poměry, což výrazně usnadňuje otáčení volantem na parkovišti, ale zachovává „pocit vozovky“ při rychlosti.
Princip činnosti hřebenu řízení je jednoduchý. Otáčení volantu se přes hřídel řízení přenáší na hnací ozubené kolo, které posouvá hřeben v požadovaném směru. Řadicí hřeben tlačí kloub tyče řízení v daném směru.
RŮZNÉ HŘEBENY ŘÍZENÍ
V závislosti na typu řízení Škoda Rapid implementovaného na vozidle se používají 4 typy hřebenů řízení:
- Mechanický stojan. Nejjednodušší zařízení, kde k posunu pohyblivých částí dochází vlivem svalové síly řidiče otáčejícího volantem. Málo používaný v moderních autech. Oprava poškozeného mechanického hřebenu řízení je považována za nejjednodušší, ale mnoho majitelů automobilů dává přednost výměně sestavy kvůli nízkým nákladům na mechanismus a práci.
- Hydraulický stojan. Hlavním rozdílem od mechanického je přenos síly na hřeben pomocí hydraulické síly. Hřebenové provedení již obsahuje výkonový válec, který je prvkem hydraulického posilovače. Snadná manipulace je zajištěna, ale „zpětná vazba“ od vozovky zmizí. Oprava hydraulických hřebenů řízení je považována za jednu z nejnáročnějších na práci, protože konstrukce je složitější než jiné možnosti.
- Elektrická kolejnice. Rozdíl oproti mechanickému hřebenu je přítomnost elektrického posilovače řízení (EP), který díky motoru posune hřeben řízení v daném směru o určitou hodnotu. Kromě „standardních“ prvků je to řídicí jednotka, elektromotor a snímač točivého momentu. „Zpětná vazba“ s vozovkou je udržována na úrovni mechanického hřebenu – ECU vypne elektrický posilovač při rychlostech 40 km/h. Otočení volantem stojícího nebo pomalu se pohybujícího vozidla nevyžaduje žádné úsilí. Oprava stojanů s elektrickým posilovačem řízení není obtížná kvůli poměrně jednoduché konstrukci a absenci dalších připojení.
- Elektrohydraulický stojan. Spojuje výhody elektrických a hydraulických hřebenů, to znamená, že je zachován „pocit řízení“ elektrického systému řízení a lehkost posilovače řízení. Konstrukčně se více podobá hydraulickému hřebenu s přídavnými prvky (snímač točivého momentu a další). Náročnost opravy je srovnatelná s běžným hydraulickým hřebenem. Hřeben řízení by měl být vyměněn pouze za vhodný. Provádění změn v konstrukci řízení za účelem instalace nestandardního zesilovače se nedoporučuje z důvodu rizika nouzových situací při každodenním provozu vozidla.
SPECIFICKÉ PORUCHY HŘEBENU ŘÍZENÍ ŠKODA Rapid
V závislosti na typu hřebenu se provádí odstraňování závad systému řízení Škoda Rapid. Znaky charakteristické pro stojany jakéhokoli typu jsou omezeny pouze na přítomnost klepání a vrzání lokalizovaných v místě instalace mechanismu řízení. Alarmující budou také následující příznaky:
- vibrace volantu spojené s vysokým opotřebením řízení;
- škubání a nárazy do volantu, rozlišené s poškozením hrotů a tyčí řízení;
- chybějící návrat nebo pomalý návrat volantu Škoda Rapid do původní polohy po zatáčení, spojený s deformací hřebene;
- zatěžování volantu v určité poloze, mnohokrát opakované, pokud je hřeben řízení poškozen;
- opakované klepání a cvakání při otáčení volantem s vypnutým motorem;
- otáčení kol neodpovídá otáčení volantu, odlišuje se od poruchy snímače točivého momentu elektrického posilovače řízení nebo elektrického posilovače řízení;
- „prokluzování“ (volnoběh) volantu v určité poloze spojené s poškozením planetového mechanismu nebo hnacího ozubeného hřebene řízení.
Tyto znaky znamenají, že hřeben řízení Škoda Rapid musí být zkontrolován a diagnostikován na specializovaném pracovišti. To vám umožní určit poruchu v situacích, kdy má systém řízení značné opotřebení nebo poškození, což ztěžuje rychlou diagnostiku a identifikaci problémů.
ZDROJ A OPRAVITELNOST HŘEBENY ŘÍZENÍ Škoda Rapid
Automobilky Škoda Rapid ve většině případů deklarují životnost mechanického hřebene řízení odpovídající životnosti celého vozidla. U vozů vybavených posilovačem řízení a elektrickým řízením je životnost deklarována na 100 – 150 tisíc km při včasném dokončení servisní údržby. Je však třeba si uvědomit, že preventivní opatření zvyšují zdroje uzlu. Lhostejný postoj k vozu naopak negativně ovlivňuje celkový stav jeho součástí a sestav.
Například pravidelné čištění stojanu od usazenin a opotřebení umožní použití mechanismu po celou dobu životnosti vozidla (asi 250 tisíc km). Životnost hřebene řízení je negativně ovlivněna prachem a klimatickými podmínkami. Pokud je vozidlo neustále používáno na nezpevněných cestách, životnost nosiče Škoda Rapid se sníží v důsledku negativního působení prachu – malé částice snadno proniknou zavazadlovým prostorem a usadí se na pohyblivých částech mechanismu.
Silné mrazy mohou způsobit poruchu hřebenu řízení s posilovačem řízení a posilovačem, protože i vysoce kvalitní certifikované syntetické oleje se za studena stávají viskózními. Hřeben řízení se systémem elektrického posilovače řízení může selhat v oblastech s horkým a vlhkým klimatem v důsledku pronikání částic vlhkosti botkou hřebenu řízení. Částice vlhkosti způsobí oxidy na motoru a konektorech.
Vzhledem k opravitelnosti jednotky nejsou ani vzniklé problémy považovány za důvod ke kompletní výměně mechanismu. Vzhledem k vysokým nákladům na řízení s elektrickým řízením nebo posilovačem řízení je výhodnější rozebrat a odstranit vnitřní mechanismus hřebenu řízení za účelem opravy. Uzel se zřídka úplně změní. Kompletní výměna je nutná v situacích, kdy:
- Poškození skříně hřebene řízení Škoda Rapid;
- těžká deformace mechanismu hřebene a pastorku doprovázená mnoha dalšími poruchami;
- zničení posilovacího válce Škody Rapid ve verzi s posilovačem nebo elektrickým posilovačem řízení;
- vývoj zdroje hřebenu řízení.
VLASTNOSTI OPRAV
Pro většinu hřebenů řízení Škoda Rapid výrobci vyrábějí opravné sady, které obsahují nejzranitelnější části – botky, těsnění, těsnění, teflonové kroužky, pružiny. V autoservisech je výměna sady na opravu hřebenu řízení považována za běžný postup, který je způsoben nízkými mzdovými náklady. Ale bez použití speciálního vybavení a nástrojů není možné provádět všechny opravy efektivně sami, bez ohledu na umístění stojanu – za motorem nebo na pomocném rámu. Nejlepším způsobem, jak z této situace ven, je nechat opravit vadný hřeben řízení v autoservisu.
Vzhledem k tomu, že určité práce vyžadují dodatečné manipulace, nelze použít samotnou sadu na opravu. Dojde-li tedy k deformaci primárního pohonu hnacího soukolí, bude potřeba vyfrézovat hřídel řízení Škoda Rapid, a to přesně podle zadaných parametrů. Jakákoli oprava mechanismu řízení je vždy spojena s nutností dalších prací. Zásah do systému řízení nutně znamená další úpravu odklonu Škody Rapid, což je u moderního vozu v zásadě nemožné.
Oprava ovládání řízení Škoda Rapid provedená v autoservisu vám umožní znovu provozovat vůz jako obvykle, bez ohledu na možný výskyt poruch spojených s nízkou kvalitou práce. Seriózní autoservisy dodržují technické předpisy předepsané výrobcem vozu, což jim umožňuje poskytovat záruku na poskytnuté služby.