ŠkodaŠkoda Octavia

Jak vyměnit nemrznoucí směs na Škoda Octavia 2007

Výměna chladicí kapaliny (nemrznoucí kapaliny) Škoda Octavia

Výměna nemrznoucí kapaliny (chladicí kapaliny) při zachování záruky prodejce! Přijďte k nám, pokud se objevily předpisy pro výměnu nemrznoucí směsi a také pokud se objeví příznaky:

  • sediment v expanzní nádrži
  • snížení hladiny nemrznoucí směsi
  • výměna (ztmavnutí) chladicí kapaliny
  • zvýšení provozní teploty motoru
  • vzhled indikátoru Check Engine na palubní desce

Nemrznoucí kapalinu obratem vyměníme a v případě potřeby provedeme komplexní plánovanou údržbu a diagnostiku spalovacího motoru.

Důležité

1. Nemrznoucí směs je potřebná pro chlazení motoru Škoda Octavia a vytápění interiéru vozu.

2. Chladicí kapalina je klasifikována podle jejího složení a přísad obsažených v pracovní kapalině.

3. Neexistují žádné konkrétní známky nutnosti výměny nemrznoucí směsi.

4. Četnost výměny chladicí kapaliny je regulována výrobcem vozu a je uvedena v servisní knížce. V průměru po 60 000 km. najetých kilometrů

5. Výměna nemrznoucí kapaliny by měla být prováděna pouze v autorizovaných servisních střediscích.

Výměna proti zamrznutí

FUNKČNÍ ÚČEL CHLADICÍ KAPALINY (NEZAMRZUJÍCÍ)

Spalovací motor během provozu produkuje velké množství tepla, které je nutné odvádět, jinak se motor jednoduše přehřeje. A čím výkonnější pohonná jednotka, tím větší množství tepla generuje. V souladu s tím je dříve používané vzduchové chlazení na moderních autech nepřijatelné a automobilky Škoda Octavia používají nemrznoucí chlazení již dlouhou dobu.

Chladicí kapalina má několik charakteristických vlastností:

  1. nemrzne při teplotách pod nulou, díky čemuž je vhodný pro použití v jakékoli klimatické zóně;
  2. má zvýšený bod varu, v důsledku toho je motor účinně chlazen;
  3. má vysokou tepelnou kapacitu, která umožňuje efektivně odvádět teplo z běžícího motoru a přenášet ho do chladiče;
  4. antikorozní vlastnosti, s výhradou včasné výměny chladicí kapaliny.

Postupem času začne nemrznoucí směs ztrácet své vlastnosti. Výměna chladicí kapaliny je proto součástí běžné údržby vozu Škoda Octavia jak v záruční době, tak i po ní.

Výměna chladicí kapaliny automobilu (nemrznoucí kapalina)

Chladicí kapalina slouží nejen k odvodu přebytečného tepla z motoru, ale také k vytápění interiéru. Víceokruhový chladicí a topný okruh funguje na principu „kruhů“, které se zapínají při zahřívání motoru. Před zvážením principu fungování by však měly být identifikovány klíčové součásti a mechanismy chladicího systému.

  1. chladicí kanály uvnitř spalovacího motoru.
  2. hadice a potrubí.
  3. radiátor, kterým dochází k hlavním tepelným ztrátám.
  4. čerpadlo (čerpadlo), které cirkuluje nemrznoucí kapalinu v systému.
  5. termostat zodpovědný za zapnutí chladicích okruhů.
  6. radiátor pro vnitřní topení a „kohoutek“, který jej uzavře, když není potřeba topit.
  7. zásobní nádrž, do které se nalévá nemrznoucí směs, přes kterou se uvolňuje přetlak v systému.
  8. chladicí ventilátor zodpovědný za nucený odvod přebytečného tepla.

Pokud uvažujeme o chodu celého systému, bude záležet na zahřívání spalovacího motoru. Ihned po zapnutí motoru začne chladicí kapalina cirkulovat v malém kruhu, který zahrnuje chladicí kanály, hadice a čerpadlo. Tím se urychlí proces zahřátí motoru na provozní teplotu. Když se zahřeje, otevře se „velký kruh“, ve kterém je již zapojen radiátor. Když se vůz pohybuje, proudění vzduchu odvádí teplo z chladiče, což zajišťuje potřebné tepelné ztráty. Pokud Škoda Octavia stojí například v dopravní zácpě, tak se při dosažení určité teploty (cca 90-95 °C) zapne ventilátor, který zajistí potřebný pohyb vzduchu přes chladič a včasné ochlazení motoru. .

Okruh vnitřního topení je u většiny modelů aktivován elektromagnetickým ventilem nebo mechanickým uzavíracím zařízením. Pokud je v době, kdy se spalovací motor spustí, okruh otevřený, začne v něm okamžitě cirkulovat nemrznoucí směs. To mírně prodlužuje dobu, za kterou spalovací motor dosáhne provozní teploty, ale umožňuje mnohem rychlejší zahřátí interiéru vozu Škoda Octavia. Pokud byla nemrznoucí kapalina vyměněna podle doporučení výrobce automobilu, prodlouží provoz topení kabiny dobu zahřívání motoru maximálně o 5–15 %.

Výměna nemrznoucí kapaliny v chladicím systému automobiluNávrh chladicího systému automobilu

TYPY NEMRZNOUTU

Chladicí kapalina se nazývá nemrznoucí kapalina (z anglického Antifreeze). Dodává se v různých barvách (nejčastěji červené, modré a zelené) a může se značně lišit složením. Navzdory přibližně stejnému „základu“ rozdíl spočívá v aditivech – speciálních přísadách, které poskytují antikorozní, mazací vlastnosti, jakož i větší (nebo menší) tepelnou kapacitu a schopnost rychle absorbovat a uvolňovat teplo.

  • dusitan – obvykle dostupný v modré barvě. Obsahuje anorganické přísady, které nejsou odolné dlouhodobému vystavení vysokým teplotám;
  • hybrid – vyrábí se hlavně v zelené barvě. Kompozice zahrnuje organické i anorganické přísady (křemičitany a fosfáty);
  • karbosilikát – většina moderních motorů pracuje s tímto typem nemrznoucí kapaliny. Vyrábí se převážně v červené barvě. Používají se karbosilikátové přísady, které netvoří usazeniny na kontaktních kovových površích, ale vytvářejí tenkou ochranu (0,1 mikronu) v místech výskytu koroze. Mají dlouhou životnost a jsou schopny efektivně chladit spalovací motor;
  • lobrid – často se vyrábí ve fialové barvě, obsahuje organické i minerální přísady. Degradace probíhá extrémně pomalu, což zajišťuje dlouhou životnost chladicí kapaliny. Vzhledem k tomu, že fialová nemrznoucí směs vytváří ochranný film po celé délce systému a karbonové komponenty „fungují“ pouze v případě koroze, není nutné systém vůbec proplachovat. Fialovou nemrznoucí kapalinu je vhodné používat pouze v případě nového motoru, bez skutečného nájezdu km.

Pro zjednodušení výběru vhodné chladicí kapaliny výrobci stále častěji používají kódování zavedené výrobcem VW. Označení označuje Gxx, kde xx je skupina přísad. Takže pro konvenční chladicí kapalinu je označení specifikováno ve tvaru G05, G48. Hybridní jsou označeny jako G11 a karbosilikátové – G12. Lobridy mají označení G12++, G40.

Trochu vyčnívají nemrznoucí směsi na bázi propylenglykolu, které mají označení G13. Používají se v motorech vyvinutých po roce 2008. Zpravidla mají oranžovou barvu a prakticky nedegradují, pokud pohonná jednotka funguje normálně.

Druhy nemrznoucích směsí - výměna chladicí kapaliny v autě

ZNÁMKY VÝROBY PROTI ZAMRZNUTÍ Škoda Octavia

Neexistují žádné konkrétní známky, podle kterých by se dalo pochopit, že je čas vyměnit nemrznoucí směs. Majitel by si však měl dávat pozor na následující jevy:

  • pomalé vyhřívání interiéru při zapnutém topení – nemrznoucí směs Škoda Octavia již nepřenáší teplo tak efektivně jako v novém stavu;
  • častá aktivace ventilátoru nuceného chlazení chladiče v dopravních zácpách za chladného počasí – je docela možné, že oběžné kolo čerpadla prošlo kavitací nebo je chladič „ucpaný“ usazeninami nebo v nemrznoucí směsi začala pěna;
  • zahřívání spalovacího motoru příliš rychle nebo příliš pomalu – teplo je buď pomalu odváděno z pohonné jednotky, nebo usazeniny narušily normální činnost termostatu.

Kromě toho se vyplatí vyměnit chladicí kapalinu ihned po zakoupení ojetého vozu Škoda Octavia, bez ohledu na prohlášení předchozího majitele o výměně.

Příčiny selhání chladicího systému:

  • předčasná výměna nemrznoucí směsi, ignorování plánů údržby pro Škoda Octavia;
  • dlouhodobý provoz staré, použité chladicí kapaliny;
  • míchání různých typů nemrznoucích směsí;
  • přidání vody (jednoduché nebo destilované) do nemrznoucí směsi;
  • vniknutí oleje do chladicí kapaliny.

Pěnění v důsledku předčasné výměny nemrznoucí směsi Míchání různých typů nemrznoucí směsi může způsobit vážné poškození.Znečištění chladicího systému automobilu

JAK ČASTO POTŘEBUJETE MĚNIT CHLADICÍ KAPALINU?

Frekvence výměny nemrznoucí směsi je uvedena v servisní knížce vozu Škoda Octavia. Každý výrobce automobilů a dokonce i různé modely mají různé frekvence výměny. Nemrznoucí kapalinu je zpravidla nutné vyměnit po 60000 XNUMX km. najetých kilometrů Je však důležité nezmeškat okamžik a provést včasnou výměnu, jinak to povede k nepříjemným následkům.

  1. vyřazení vozu Škoda Octavia ze záruky. Na odmítnutí záručních povinností nebude nic překvapivého, protože chladicí kapalina, která není vyměněna včas, způsobuje zahřívání motoru více než obvykle, objevují se v něm usazeniny a dochází ke korozi;
  2. koroze vnitřních povrchů, která může časem vést k nutnosti výměny motoru;
  3. kavitace – když nemrznoucí směs Škoda Octavia vře, vzduchové bubliny „vyrazí“ kovové částice. Eroze, ke které dochází v postižené oblasti, ztenčuje kov a v konečném důsledku povede k ucpání chladicího systému s následným přehřátím pohonné jednotky ak jejímu předčasnému opotřebení;
  4. netěsnosti – na spoji potrubí a kovových částí se mohou objevit mikrotrhliny;
  5. porucha čerpadla. Oběžné kolo se rychle opotřebovává v důsledku kavitace, která vzniká v degradující chladicí kapalině.

výměna nemrznoucí kapaliny v chladicím systému vozidla

Předčasná výměna nemrznoucí směsi vede k poruchám automobilu

PRAVIDLA VÝMĚNY NEMRAZUJÍCÍ NÁPRAVY Škoda Octavia. SUBTLETY A NUANCE

Při výměně chladicí kapaliny musí majitel vozu pochopit, že tento postup není běžný, takže byste měli kontaktovat autorizované servisní středisko. Kromě toho mějte na paměti, že:

  • Nemrznoucí směs se nahrazuje pouze kapalinou doporučenou automobilkou Škoda Octavia;
  • Nedoporučuje se míchat chladicí kapalinu různých značek a výrobců;
  • Použitou kapalinu nelze likvidovat společně s domovním odpadem.

Zajímavé:
Jaký druh Torx je potřeba k odšroubování vnější rukojeti Škody F5.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button