ŠkodaŠkoda Octavia

Jak uříznout katalyzátor pro Škoda Octavia 1.9 TDI

„Koupil jsem Škodu Octavii 1.9 TDI z roku 2002 s vyříznutým katalyzátorem. Chci to svařit zpět. Hledám něco na sebe. Informací je málo, ale existuje mnoho poradců „proč to potřebujete“. Chtěl bych informace z kompetentních zdrojů: kde to získat, čí výroba, jak dlouho běží. Samozřejmě mají zájem o náhražky, protože „originál“ stojí asi 500 eur. Nenabízejte lapač plamene.»

Čím vyměnit vyřazený katalyzátor?

14. října 2015 7:52

Sergej Bojarskikh

Kde seženu levnou náhradu původního katalyzátoru výfukových plynů nebo katalyzátoru, jak je tento agregát obvykle, ale ne technicky správně, nazýván motoristy? Samozřejmě na stejném místě, kde se prodávají náhražky jiných automobilových komponentů — v prodejnách náhradních dílů.

Musíte hledat v maloobchodních prodejnách specializovaných na prodej tlumičů. Katalyzátor a tlumič jsou součástí výfukového systému automobilu, což vysvětluje jejich blízkost v regálech společností, které prodávají tlumiče konkrétně.

Čím solidnější je sortiment prodejny, tím vyšší je pravděpodobnost, že nabídnou právě to, co pro Škodu Octavia 1.9 TDI potřebujete.

Jak informoval náš konzultant výfukových systémů Sergej Krivovyazov (Private Unitary Enterprise „Kripan“), problém s výběrem neoriginálního katalyzátoru pro Škodu Octavia 1.9 TDI, stejně jako pro další modely Volkswagen dotyčných let výroby, vybavené stejný motor, je, že tato jednotka, stejně jako lapač plamenů navržený speciálně pro 1.9 TDI, má speciální tvar, rozměry a upevnění.

Vzhledem k tomu, že pojistka plamene je zamítnuta, stahujeme ji z další úvahy a ponecháme pouze katalyzátor. Jak vidíte, není třeba nic svařovat — nová jednotka je dodávána s vlnitostí a jednoduše se umístí na místo staré.

Náklady na takový katalyzátor v rublech jsou ekvivalentní 150 USD. Výroba je polská, ale některé známky naznačují, že v Polsku zřejmě probíhala pouze výroba některých dílů a konečná montáž produktu.

Těžko ale říci, od koho výrobní firma jádro nakoupila. Jedná se o vlnitou kovovou pásku svinutou do role, na jejímž povrchu je nanesena vrstva obsahující účinné látky. Jsou to právě katalyzátory, v jejichž přítomnosti se toxický oxid uhelnatý, uhlovodíky a oxidy dusíku obsažené ve výfukových plynech přeměňují na neškodný oxid uhličitý, dusík a vodu.

Jak dlouho takový katalyzátor vydrží, je opět těžké říci, jelikož životnost těchto komponentů, ať už originálních či neoriginálních, závisí nejen na kvalitě zpracování. Hlavními nepřáteli každého katalyzátoru jsou uhlíkové usazeniny a saze, které časem ucpávají jádro. Intenzitu jejich vzniku ovlivňují provozní podmínky, ale i technický stav motoru. Zejména v městských podmínkách se tvoří více uhlíkových usazenin a sazí než v příměstské dopravě. I provozuschopný motor, dokud se nezahřeje, může nějakou dobu kouřit a při porušení nastavení vstřikovače špatně rozstřikují palivo, protože jejich trysky jsou koksované, kvůli opotřebení těsnění dříku ventilů a pístních kroužků motor začne intenzivně „sežere“ olej, je vyhozen z válců do výfukového traktu, poté vstupuje do katalyzátoru, kde setrvává a mění se na koks, pak se nikdo nezavazuje předpovídat, kdy katalyzátor zemře na dlouhou dobu čas. A to není vše, co určuje životnost jednotky.

Rozhodně lze říci, že na rozdíl od katalyzátorů s keramickým jádrem je katalyzátor s kovovou náplní konstrukčně chráněn před mechanickou nebo tepelnou destrukcí.

Keramika je skutečně schopna drolit při silném nárazu na těleso katalyzátoru, k němuž může dojít při přejezdu překážky nebo při náhlém ochlazení způsobeném například projetím auta hlubokou louží.

Kromě toho lze v maloobchodních prodejnách nalézt univerzální katalyzátory. Zda jim při absenci katalyzátoru určeného přímo pro 1.9 TDI v sortimentu nabídnou jejich koupi, rozhoduje technická způsobilost a svědomitost prodejců. Vzhledem k tomu, že ne vždy má prodejce to či ono skladem a každý chce vydělat, nevylučujeme, že to může nabízet.

Univerzální katalyzátor by byl docela přijatelný pro nákup v případech, kdy je za výfukovým potrubím instalován standardní katalyzátor, ale to neplatí pro 1.9 TDI. Můžete samozřejmě zkusit navařit „kombík“ a nahradit ten vystřižený předchozím majitelem, ale podle našeho názoru hra nestojí za svíčku. Za prvé, univerzální katalyzátor bude stát 100-110 USD. Za druhé, budete muset použít svářečku a zbytky trubek vhodného průměru, abyste vyrobili něco, co zapadne na místo. Je tedy lepší pokračovat v hledání a najít katalyzátor, který byl původně uvažován, nebo lidi, kteří se zavazují jej uvést na zakázku. Není třeba běhat po trzích – seriózní firmy, které se zabývají výfukovými systémy, mají své webové stránky a internetové obchody, takže pokud položíte ve vyhledávači správnou otázku, pravděpodobně najdete správnou odpověď, na koho se s nákupem výfukového systému obrátit. produkt, který hledáte.

Sergej BOYARSKIKH
Fotografie autora
ABW.BY

Máte otázky? Máme odpovědi. Témata, která vás zajímají, odborně okomentují buď specialisté, nebo naši autoři – výsledky uvidíte na webu abw.by. Dotazy posílejte na adresu vopros@abw.by a sledujte stránky

Chcete-li nahlásit chybu, zvýrazněte text a stiskněte Ctrl + Enter

Přihlaste se k odběru ABW a přečtěte si novinky dříve než kdokoli jiný!

Zajímavé:
Jak připevnit trubku posilovače řízení na Škoda Octavia Tour.
Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»