ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda octavia a5

Jak zkontrolovat hladinu oleje v automatické převodovce Škoda Octavia A5

Jak správně servisovat automatickou převodovku na Škoda Octavia A5

Pokud jste se nedávno stali majiteli ojeté Octavie A5 a momentálně nevíte, jak na ní provádět servis automatické převodovky a kdy vyměnit olej, pak jsme pro vás speciálně připravili malý, ale velmi užitečný materiál o servisu automatické převodovky na Octavii A5.

Tři základní pravidla při servisu automatické převodovky na Octavii A5

Pravidlo 1
Vypouštěcí šroub se vyměňuje vždy po jedné výměně oleje. Pokud se tak nestane, tlak uvnitř převodovky vytlačí všechen olej a třecí kotouče vyhoří a současně zničí tělo ventilu.

Pravidlo 2
Plňte pouze originálním olejem doporučeným výrobcem. Nepoužívejte oleje jako ATF220 a ATF320. Používejte pouze originální produkty.

Pravidlo 3
Ihned po zakoupení proveďte hardwarovou výměnu oleje v automatické převodovce. Dále při provozu vozu vyměňte olej nejpozději do 30.000 XNUMX km. Při každé údržbě zkontrolujte hladinu oleje v převodovce. Zvláštní pozornost věnujte barvě oleje. To by měl provést mechanik. Automechanik s patřičnými zkušenostmi okamžitě pozná opotřebované třecí kotouče podle barvy a vůně oleje.

Zajímavé:
Který motor je benzínový nebo naftový ve Škodě Rapid.

Kolik oleje obsahuje automatická převodovka Octavia A5?

Pro částečnou výměnu oleje je v ceně cca 5 litrů.

Při provádění hardwarové výměny oleje je zahrnuto asi 12-13 litrů

Zároveň je nutné vyměnit filtr automatické převodovky, který je umístěn v pánvi. Chcete-li to provést, musíte vyjmout pánev odšroubováním upevňovacích šroubů ze spodní části a vyjmout olejový filtr.

Nezapomeňte si předem pořídit těsnění vany automatické převodovky. Bude také potřeba vyměnit.

Nákup a renovace automatické převodovky

Náklady na přestavbu automatické převodovky
Průměrné náklady na generální opravu převodovky začínají na 45.000 10.000 rublech. A při tom všem je záruční doba ve výjimečných případech maximálně 10.000 XNUMX km. Žádný autoservis nevydá záruku na více než XNUMX XNUMX km.

● Kolik stojí použitá automatická převodovka?
Zde je několik možností

1) Nákup pojištění automatické převodovky
Vždy je to loterie, protože ze zničených aut se obvykle odstraňují pojistné díly

2) Smluvní automatická převodovka
Takovou převodovku lze snadno najít na demontážních dvorech automobilů v hlavním městě. I když servis provede demontáž, může mít vždy skladem smluvní převodovky ze zemí EU. Použití takové převodovky snižuje riziko závad na minimum.

PS Servis automatické převodovky Octavie A5 je nejlepší provést ve specializovaném servisu. Zde vždy získáte kompetentní radu a technickou podporu. Hlavní věcí je vybrat si specialisty a ne službu, která se snaží být jako oni. Cenu náhradních dílů a servisu pro Octavia A5 zjistíte kliknutím na odkaz . Důrazně doporučujeme vzít v úvahu výše uvedené, protože v dnešní době je tento typ práce, jako je generální oprava jednotek, drahý.

Výměna oleje v automatické převodovce Aisin 09G Škoda Octavia A5 při opravě a údržbě

Normální provoz automatické převodovky jakéhokoli automobilu není možný bez řádné údržby, s pravidelnou výměnou převodové kapaliny. Vlastnosti výměny oleje v automatické převodovce Škoda Octavia A5 proto musí být známy všem majitelům automobilů, kteří dávají přednost provedení tohoto postupu, s ohledem na jeho potřebu, frekvenci, použité materiály a spotřební materiál, metody a postup. na vlastní pěst.

Proč potřebujete vyměnit olej v převodovce?

Olej v automobilovém automatu musí splňovat základní charakteristiky viskozity, mazivosti atd. Automatická převodovka pro Škoda Octavia není výjimkou.

Mazivo v tradiční automatické převodovce má více než jen mazací funkci. Používá se jako hydraulická směs, když jsou spojky zapnuty pro ovládání požadované rychlosti.

Olej obsahuje řadu aditiv pro snížení tření dílů a součástí a zachování jejich specifikovaných vlastností. Během provozu spotřebovává mazací produkt užitečné komponenty. Vlhkost se odpařuje, přes těsnění proniká prach do převodového mechanismu a hromadí se částice opotřebení.

Postupem času kapalina houstne a zvyšuje se viskozita, což komplikuje její čerpání systémem, takže je nutná pravidelná výměna. Mechanické částice ucpávají kanály těla ventilu a brání elektromagnetům v normální činnosti.

Pokud budete s regulovanou výměnou oleje v převodovce Škoda Octavia otálet, dojde k přehřátí automatické převodovky s rizikem předčasného selhání.

Jak často je potřeba měnit olej v automatické převodovce?

Škoda Octavia je vybavena automatickou převodovkou japonské značky Aisin model 09G.

Automatická převodovka 09G

Výrobce tvrdí, že převodovka je zpoplatněna po celou dobu životnosti vozidla. To však platí pouze v případě, že majitel hodlá vůz po několika letech používání vyměnit. V opačném případě mohou nastat problémy po 80 000 km, pokud odmítnete vyměnit mazivo.

Na základě zkušeností majitelů je potřeba olej v automatické převodovce měnit částečně každých 20 000 km a zcela ručně po 50 000 km.

Škoda Octavia A5

Výběr oleje Škoda Octavia A5

Při výměně automatické převodovky Škoda Octavia A5 výrobce doporučuje doplnit typ T-IV ATF, vyvinutý Toyotou. Čtyřlitrový kanystr stojí od 1 600 rublů. Vyrábějí se také v jednolitrových nádobách.

Toyota ATF typ T-IV

Pro výměnu lze použít analogy od jiných výrobců, pokud jsou splněny podmínky schválení. Použití Mobile, Swag a jiných maziv je povoleno. V tomto případě nemůžete míchat produkty různých výrobců, i když je složení zcela identické.

Mobil ATF 3309

Požadovaný objem maziva

Pro částečnou výměnu bude zapotřebí asi 6 litrů maziva. Pokud úplně vyměníte olej v automatu Škoda Octavia, musíte si koupit asi 10 litrů, protože část bude vynaložena na propláchnutí převodového mechanismu.

Kontrola hladiny oleje v automatické převodovce

Pravidelně, každých 10 000 km, musíte kontrolovat hladinu oleje. Přestože automatická převodovka Škoda Octavia A5 nemá kvůli konstrukčním prvkům měrku, tento postup nezpůsobuje potíže, protože dostatek kapaliny je kontrolován intenzitou proudění z přepadového otvoru.

Krabice se musí nejprve zahřát, aby teplota maziva stoupla na 35 stupňů. Poté se auto postaví na rovnou plochu a zástrčka se odšroubuje. Pokud je oleje dostatek, měl by mírně vytékat. V opačném případě se doplňuje.

Barva oleje: od čerstvé po nepoužitelnou (zleva doprava)

Jak sami vyměnit olej v automatické převodovce Škoda Octavia A5

Výměna oleje v automatické převodovce Aisin 09G není obtížná, zvláště pokud jej měníte částečně. Pokud se tento postup provádí pravidelně, lze se vyhnout úplné výměně maziva, což zjednoduší péči o převodovku.

Spotřební materiál pro výměnu ATF

V rámci přípravy na výměnu kapaliny v boxu Škoda Octavia A5 budete muset zakoupit spotřební materiál:

  1. Dvě čtyřlitrové kanystry maziva — od 3 200 rublů.
  2. Těsnící těsnění pro paletu s číslem artiklu 321 370 — od 2 200 rublů. Alternativní možností je spotřební materiál od Meili s číslem artiklu 100 139 0002.
  3. Těsnění pro vypouštěcí zátku 09D 321 181B – od 90 rub.
  4. Univerzální čisticí kapalina pro mytí pánve a filtračního prvku — od 180 rublů.

Těsnící těsnění pro paletu s číslem artiklu 321 370

Celkový odhad spotřebního materiálu pro výměnu je asi 4 000 rublů.

Dále se doporučuje vyměnit olejový filtr v boxu Škoda Octavia A5. Při nákupu tohoto dílu je důležité zvolit správnou možnost tloušťky v závislosti na typu motoru. Pro Škoda Octavia A5 s motorem MPI se používá kazeta 325 429 (KGJ), pro TSI — 325 429A (KGV). Odpovídající označení je uvedeno na obalu náhradního dílu.

Olejový filtr automatická převodovka Škoda Octavia A5

Výměna oleje automatické převodovky metodou dvojitého vypouštění

Při samostatné výměně oleje v automatické převodovce 09G nainstalované na voze Škoda Octavia, pokud neexistuje specializovaná jednotka pro čerpání převodovky, je lepší použít metodu dvojitého vypouštění.

Po zahřátí krabice odšroubujte vypouštěcí zátku a odeberte část odpadu (dokud nepřestane vytékat). Tím vyteče asi 5 litrů maziva. Poté vyjměte pánev, očistěte povrchy, vyměňte filtr, sestavte jednotku a vyměňte těsnění.

Poté načerpejte olej do převodovky pomocí domácího zařízení vyrobeného z plastové láhve. Kapalina je čerpána pod tlakem vzduchu z kompresoru automobilu hadicí z baterie kuchyňského dřezu se závitem, který odpovídá průměru plnicího hrdla.

Proces čerpání oleje do převodovky

Množství nového oleje musí odpovídat objemu vypuštěného odpadu.

Poté nastartují motor, zahřejí skříň a přepnou automatickou převodovku v různých režimech tak, aby se kapalina v systému promíchala. Tento postup se provádí asi deset minut.

Po načerpání vypusťte asi další 2 litry maziva a doplňte vypuštěný objem. Zkontrolujte dostatečnost mazání v boxu Škoda Octavia A5 výše popsaným způsobem.

Touto metodou lze nahradit až 80 % plněného složení, což stačí k obnově převodové kapaliny.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»