ŠkodaŠkoda Yeti

Jak zkontrolovat kulový čep Škoda Yeti

Tento závěs patří k zavěšení a plní velmi důležité funkce. Musíte být schopni identifikovat jakékoli známky poruchy kulového kloubu, protože problém může vyvolat nehodu. Jakmile součástka začne klepat nebo cvakat, musíte urychleně jednat.

Co je kulový kloub

Je to pant, který funguje jako organický kloub. Jinými slovy, uvnitř mechanismu je kulička, která umožňuje pohyb základny v různých rovinách. Kulička je umístěna v místě upevnění páky k náboji a plní spojovací funkci. Obvykle u zahraničních automobilů je počet podpěr omezen na jednu na kolo, ale na Mercedes-Benz a některých dalších modelech jsou dvě, jako na Zhiguli.

Z toho se míč skládá:

  • železná tyč nebo prst;
  • zaoblená pěst;
  • tlaková myčka nebo závlačka;
  • prašník;
  • polymerový pohár;
  • válcování;
  • válcové tělo.

Konstrukce je jednoduchá, ale jednotka je jednou z nejdůležitějších částí podvozku vozidla.

Zařízení s kulovým kloubem

Zařízení s kulovým kloubem

Životnost kulového kloubu

Životnost kulových kloubů závisí přímo na polymerové vložce, která je umístěna uvnitř mechanismu. Když se zlomí kvůli nečistotám a zatížení, železný prst se začne volně pohybovat a rozbije měkké části kolem něj. Objevují se charakteristické zvuky klepání, zejména na dírách a hrbolech. Nečistoty a cizí předměty se dovnitř dostanou v důsledku protržení botičky – ta je v kulovém kloubu poškozena jako jedna z prvních.

U zahraničních vozů vybavených pohonem předních kol vydrží klouby přibližně 150–180 tisíc kilometrů. Je však potřeba je kontrolovat častěji – nejlépe každých 30-40 tisíc km, pokud má vůz najeto více než 100 tisíc km. U nových strojů by měly být díly zkontrolovány při páté údržbě.

Příčiny opotřebení

Příčiny opotřebení koule jsou tedy:

  1. Opotřebení způsobené přirozenými příčinami. Díly, které nejsou vyrobeny podle všech technologických pravidel, jsou poškozeny předem. Stojí mnohem méně než originální náhradní díly, takže je aktivně nakupují majitelé automobilů. Přibližně po 70-100 tisících kilometrech se však tyto kuličky opotřebují. Pokud je prvek ovlivněn dalšími faktory (nedostatečná péče, častá jízda blátem, konstantní vysoké rychlosti, náhlé změny teploty), pak se zdroj ještě více sníží.
  2. Prašník. Říká se mu také chránič, což znamená, že jeho hlavní funkcí je zabránit vnikání nečistot, písku a vlhkosti. Majitel vozu musí prvek čas od času zkontrolovat, protože pokud se rozbije, nevyhnutelně způsobí poškození závěsu. Utržené prašníky by měly být urychleně nahrazeny aplikací speciálního maziva na nový spotřební materiál.
  3. Zvýšená zátěž. Agresivní a rychlá jízda velmi namáhá kulový kloub. V Rusku máme velmi málo silnic, kde se dá zrychlit na 150-200 km/h, takže je potřeba jet extrémně opatrně. Pokud kolo spadne do díry, způsobí to prasknutí koule, protože ránu dostane jako první. To se také stává, když řidič vozí těžký náklad nebo táhne jiné auto, které nesplňuje povolené váhové normy.
  4. Sušení lubrikantu. Uvnitř kulového kloubu by mělo být vždy mazivo. Může zmizet v důsledku vysychání nebo odpařování, ke kterému dochází v důsledku poškození prašníku. Musíte pravidelně přidávat lithol pomocí injekční stříkačky nebo speciálního nástroje.

Abyste předešli brzkému selhání míče, nešetřete nákupem originální, vysoce kvalitní podpěry. Je lepší vůbec neuvažovat o čínských analogech za nízkou cenu – nevydrží více než 20–30 tisíc km najetých kilometrů.

Jedním ze způsobů, jak zjistit, že kulový kloub selhal, je kontrola zavazadlového prostoru.

Roztržená míčová bota

Utržená botka s kulovým kloubem

Příznaky

Je dobré, že existují známky, podle kterých je možné určit začátek opotřebení nebo poškození míče. Níže popisujeme nejčastější příznaky:

  • hluk klepání zpod předních kol při jízdě přes výmoly a hrboly – zpravidla to naznačuje opotřebení tyče nebo nedostatek litolu;
  • viklání vozu na dálnici – obvykle způsobené volným pohybem prstu (auto se tím více stáčí, tím vyšší je rychlost);
  • ztráta vyrovnání kol – k tomu dochází na kole, kde selže podpěra (kontrolováno na stojanu v autoservisu, takové změny nejsou okem patrné);
  • nerovnoměrné opotřebení pneumatiky – pokud dojde ke ztrátě geometrie kola, pak se pneumatiky opotřebovávají nerovnoměrně, protože kolo nestojí vodorovně s povrchem pneumatiky, ale šikmo;
  • vrzání při otáčení volantem je vzácným příznakem pro kulový kloub, ale také se vyskytuje;
  • změna směru pohybu při brzdění – auto se většinou trochu natočí na jednu stranu, akorát na stranu zlomeného pantu (současně je slyšet cvakání).

Pokud si všimnete těchto známek opotřebení, proveďte okamžitá opatření. Zajděte do nejbližšího autoservisu a nechte si kulové čepy diagnostikovat.

Jak zjistit poruchu koule

Nejlepší možností by bylo navštívit autoservis, kde je potřebné vybavení a specialisté. Je pravda, že ne každý je s touto možností spokojen, protože pokaždé, když musíte za službu platit – účtují málo za diagnostiku kloubu, ale Rusové s nízkými příjmy si to mohou dovolit, je to stále drahé.

Druhým způsobem, jak určit opotřebení, je poslechnout si, jak míč reaguje na houpání. V tomto případě potřebujete asistenta, který bude s autem kolmý pohyb kolmý ze strany na stranu. Musíte poslouchat klepání a určit, odkud přichází.

Další způsob, jak pochopit, že je čas vyměnit kulový kloub: zvedněte auto, sešlápněte brzdu a začněte pumpovat kolo směrem od sebe a směrem k sobě. Klepání bude indikovat problém s podporou. Můžete také použít páčidlo. Vůz se opět zvedne, načež se plochý konec montážního listu umístí mezi čep nápravy a páku. Asistent točí volantem, vy tlačíte na páčidlo a vůle je cítit.

Kontrola kulového kloubu

Kontrola kulového kloubu

Nyní jste se naučili, jak určit poruchu, což vám nebrání pravidelně kontrolovat funkčnost závěsu. Pokud to nepomůže, obraťte se na odborný servis.

Oprava kulového kloubu

Vyplatí se opravovat poškozený díl při výměně kulových čepů v každém případě je jednodušší a bezpečnější. Kromě toho je součást levná (pouze 500-1000 rublů, v závislosti na modelu) a to není třeba dělat často. A na mnoha moderních zahraničních automobilech musí být tato jednotka vyměněna jako sestava.

Je lepší vyměňovat se ve dvojici, i když klepe jen jeden míček. Důvod je jednoduchý – za službu budete muset znovu zaplatit opraváři, protože druhá podpora se brzy 100 procent opotřebuje. Proč tedy připlácet mistrovi, když můžete dělat vše najednou a ušetřit peníze. Kromě toho se po tomto postupu provádí povinná úprava vyrovnání, která také stojí peníze.

Nyní konkrétně na opravy. Jedná se o výměnu opotřebovaných částí podpěry za nové. Obvykle se vyměňuje polymerová vložka a chránič, ale v poslední době se v obchodech objevily opravné sady s jinými náhradními díly. Kvalita těchto komponentů však není vždy vysoká; „čínské“ produkty nízké kvality se často prodávají pod známými názvy.

Pohyblivý závěs je závěsný prvek, který nelze ignorovat. Vadný kulový kloub může vést k strašným následkům a za to, že přehlédl prvotní známky poškození, bude vinen sám řidič. To je to, co hrozí porucha: kolo automobilu se otočí směrem ven, což vede k nehodě při vysoké rychlosti. Auto je nemožné zastavit kvůli setrvačnosti, ujede nějakou vzdálenost a není známo, do čeho narazí.

Zajímavé:
Kde je kryt rozvodového řetězu na Škoda Felicia 1 3.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button