ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Octavia Tour

Jak změnit kontaktní skupinu na Škoda Tour

Octavia 2. generace dorazila na diagnostiku s nahlášenou poruchou: sama se nezasekne po vypnutí zapalování. Podívejme se pod pokličku:

Pod kapotou vše klapne, na přístrojové desce blikají kontrolky a zapalování je vypnuté. Začínáme na to přicházet a první, čeho si všimneme, je, že spodní kryt sloupku řízení byl odstraněn.

Kontaktní skupina spínače zapalování je k samotnému zámku přilepena elektrickou páskou! Ukázalo se, že klient se rozhodl vše opravit SÁM: koupil si novou skupinu kontaktů a začal ji měnit.

Ukázalo se, mírně řečeno, nepříliš hladce. Na nové kontaktní skupině byly odlomené západky, které to měly držet ve spínači zapalování, takže jsem musel použít elektrickou pásku. Po připojení diagnostického nástroje se situace ještě více zamotala.

Řídící jednotky „nadávají“ na cokoli – kromě zjevného problému.

Octavia má zajímavé schéma ovládání zapalování – startuje se od palubního zdroje. Klíč zapalování nespustí přímo zapalování, příslušenství nebo startér. Místo toho přichází do skupiny kontaktů nízkoproudé „plus“. Signály ze zámku procházejí tenkými vodiči do řídicí jednotky elektroniky sloupku řízení, jsou převedeny na signály sběrnice CAN, poté jsou přes kroucené dvoulinky posílány do palubní síťové jednotky, která ovládá výkonová relé příslušenství (svorka X), zapalování (svorka 15) a startér (svorka 50).

Zajímavé je následující: když odpojíte konektor od jednotky sloupku řízení, kontrolky nepřestanou blikat. Nezkušený mechanik by musel dlouho hledat, v čem je problém. O vlastnostech Octavie však víme, a tak jsme se pustili do kontroly s pojistkovou skříňkou v motorovém prostoru.

Na první pohled vypadá naprosto v pořádku.

Pokus o opravu sám byl neúspěšný.

Ale při bližším zkoumání zjistíme: blok je zatopený!

Dráhy vedoucí proud mezi pojistkami jednoduše „plavou“. Připomeňme, že kapalina je vynikajícím vodičem elektřiny. Proto proud procházel z permanentní baterie „plus“ do všech blízkých stop. Bylo zřejmé, proč světla blikala, když bylo zapalování vypnuto.

V takové situaci je nutné vyměnit celou pojistkovou skříň. Klient však na takové opravy prostě nemá dostatek peněz. Nabízíme ekonomickou variantu – čištění cest a odstranění vody z bloku. Samozřejmě nemůžeme poskytnout žádné záruky. Abychom alespoň trochu prodloužili životnost tvárnice, snažíme se najít důvod pronikání kapaliny dovnitř. Gumové těsnění na víku je neporušené.

Vyšetřování neodborných pochybení

I když, když otevřeme blok, všimneme si, že víko je nainstalováno šikmo – jedna západka je plně zajištěna, ale druhá ne. Tady je důvod: majitel vlezl do pojistkové skříňky a neuzavřel ji úplně, začalo pršet, voda pronikla do bloku přes volně zavřené víko a nyní dodává plus tam, kde být nemá. Ale co přimělo majitele jít do pojistkové skříně? Určitě se k tomu rozhodl ne kvůli dobrému životu.

Také jsme si všimli, že jedna z pojistek má velmi neobvyklý tvar:

Byl jasně popálený. Plastová část je roztavená.

K zahřívání dochází tam, kde je špatný kontakt. To je druhá vlastnost pojistkové skříňky Octavie. Kontakt pojistky ovlivňuje osvětlení. Problém lze určit podle toho, že nesvítí přední ukazatel a dvě zadní světla.

Problém se vyřeší rozebráním jednotky, zalisováním kontaktů pojistky a výměnou pojistky. V našem případě je blok již rozebrán, zbývá pouze pevněji zalisovat kontakty. Blok sestavíme a položíme na místo. Stroj funguje jak má – s klidným svědomím ho můžete předat zákazníkovi. Jako vodítko vám doporučujeme vyměnit pojistkovou skříňku co nejdříve.

Fotoreportáž Výměna skupiny kontaktů spínače zapalování Škoda Octavia Tour

Dobrý den, dnes jsem vyměnil kontaktní skupinu spínače zapalování na Octavii Tour 2005, rozhodl jsem se podat hlášení, protože. vše co jsem neviděl se na tento model nehodí, známky nemoci – ne vždy vše začne fungovat po otočení startéru klíčkem v zapalování, hlavně když je horko, díl jsem koupil, zbývá jen vyměnit to.
Při výměně po vyjmutí airbagu (konektor je odpojený) je vhodné nezapínat zapalování, jinak počítač napíše chybu, kterou bude nutné následně vymazat.
Takto vypadalo vše před zahájením práce (aby bylo snazší určit, co se říká)

188749_01.jpg

Nejprve odšroubujte spodní 3 šrouby, 2 křížové kříže a jeden šestihran

188749_02.jpg

Odstraňte horní plastový kryt sloupku řízení

188749_03.jpg

188749_04.jpg

Vyjmeme gumové těsnění spínače zapalování

188749_05.jpg

Přes dva otvory ve volantu na zadní straně použijte plochý šroubovák k uvolnění pružiny vzduchové západky. polštáře, letos na jaře nemusíte být příliš horliví a zasuňte šroubovák až na doraz, jinak můžete poškodit signální desku, šroubovák zajede asi 3-5 cm.

188749_06.jpg

Objeví se tento obrázek

188749_07.jpg

Odpojíme konektory signálu a airbagu, vyjmeme airbag, odšroubujeme centrální matici spojující volant a hřídel

188749_08.jpg

sundat volant (je potřeba udělat značky na kole a hřídeli, aby se daly při montáži srovnat), u mě to šlo bez problémů, pomocí křížového šroubováku odšroubujte dva šrouby

188749_09.jpg

Odšroubujeme 2 šestihrany z rukojeti upevňující sloupek řízení a odstraníme spodní plastový kryt sloupku řízení

188749_10.jpg

Poté vyjměte zpětné zařízení směrových světel

188749_11.jpg

Po předchozím otevření připojení

188749_12.jpg

Konečně se tam dostal

188749_13.jpg

Demontujte konektor spínače zapalování a odšroubujte 2 šrouby držící skupinu kontaktů

188749_14.jpg

V novém CG jsme nastavili spojovací drážku s mechanickou částí jako ve starém, abychom zajistili správné spojení těchto 2 částí

188749_15.jpg

Vše dáme dohromady v obráceném pořadí.
Hodně štěstí ..
P.S. pro ty, kteří jsou obzvláště zvědaví, takto vypadá CG v analýze

Zajímavé:
Co je větší - Škoda Rapid nebo Spasio.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button