kia ceed

Jak zjistit odpor airbagů Kia Ceed

Jak zkontrolovat upevnění motoru, zda nejeví známky problémů

Klienti k nám chodí jen zřídka se stížnostmi na podporu pohonných jednotek. Není nic překvapivého. Vibrace v motorovém prostoru se objevují po 90 tisících kilometrech. Do této chvíle gumokovové „panty“ fungují správně. Ale degradace kovu je stále cítit. Monotónní klepání vám začíná lézt na nervy. Řidiči se snaží najít příčinu. Řekneme vám, jak zkontrolovat upevnění motoru a jaké jsou příznaky jejich „únavy“. Podle normy jsou tři nárazníkové body umístěny ve spodní části motoru a dva nahoře. Převodovka je také uložena na podpěrách.

Způsoby kontroly stavu

Diagnostický algoritmus je odlišný pro hydraulická a pryžokovová ložiska. První mají složitější zařízení – uvnitř je olej pro zlepšení tlumicích vlastností.

Hydraulické

Nejprve vám doporučujeme zkontrolovat polštář. Typickými známkami opotřebení jsou úniky hydraulické kapaliny na povrchu. Obsah skořápky vytéká v důsledku tvorby mikrotrhlin. Postupem času se rozšiřují. Pokud se objeví olej, tlumicí prvek bude muset být vyměněn za nový. Stává se, že neexistují žádné vnější znaky. Pak musíte použít metodu houpání.

Musíte si vybrat silnici s asfaltem, která má k ideálu daleko. Čím více hrbolů a výmolů, tím lépe. Zařadíme první rychlostní stupeň na manuální převodovce nebo jemně sešlápneme plynový pedál, pokud je vůz automatický. Při pohybu budou cítit vibrace a klepání. Občas se vydají na řadicí páku nebo volič. I ruka se mi začíná třást. To jsou jasné známky degradace polštáře. V experimentu můžete pokračovat – vypněte pohonnou jednotku, zvedněte ji, vložte dlouhé páčidlo mezi motor a podpěru. Pokud cítíte hru při kývání držákem, pak je špatně. Normálně by měl motor stát.

Zajímavé:
Jaká je třída Škoda Octavia A5.

Staré a nové držáky hydraulického motoru

Staré a nové hydraulické podpěry

Následující metoda je vhodná pro vozy s automatickou převodovkou na palubě. Vyžaduje to jednoduché přípravy. Do smartphonu je potřeba nainstalovat aplikaci s akcelerometrem, která vyhodnocuje úroveň vibrací. V obchodě Android je spousta možností. Nejjednodušší z nich se nazývá „Vibration Meter“. Musíte spustit pohonnou jednotku, položit smartphone na palubní desku. Při volnoběhu bude úroveň vibrací poměrně nízká. Nejprve zkontrolujeme přední stranu. Zapneme režim Drive a ujedeme 10–20 metrů. Pokud jsou na stupnici viditelné silné odchylky, pak je problém. Poté zhodnotíme stav zadní podpěry. Zapneme reverz a posuneme se 20–30 metrů. Pokud je polštář rozbitý, úroveň vibrací klesne na stupnici. Zbývá jen najít vadný tlumicí prvek. K tomu posadíme za volant asistenta, ten zapne nejhlučnější režim a pomalu se pohybuje po silnici. Řidič se podívá na pohonnou jednotku. Ve kterém směru se prohýbá, tam se nachází vadná podpora.

Pomocí posledně uvedené metody můžete diagnostikovat upevnění motoru pomocí elektronického řízení podtlaku. Nastartujeme motor a necháme jej běžet na volnoběh. Otevřete kapotu a odšroubujte plnicí hrdlo oleje. Okamžitě je slyšet rytmické tleskání. Musíte najít podtlakovou hadici předního airbagu, odpojit ji a zapojit prstem. Pokud klepání ustane, problém byl nalezen. V opačném případě je nutné totéž provést se zadní nosnou hadicí. Přestat klepat dává jasně najevo, že chyba je pouze na jedné straně. Někdy selžou oba tlumicí prvky současně. Budou muset být změněny.

Gumový kov

Jednoduchá kontrola pravděpodobně nepomůže určit poruchu. Obvykle guma praská na nenápadných místech, v blízkosti spojovacích prvků. Vypadá jako tenký tmavý proužek a okem je těžko rozpoznatelný. Proto doporučujeme používat metody kontroly uložení motoru na základě změn polohy v důsledku kývání.

Pro první metodu budete potřebovat asistenta. Zařadí rychlostní stupně a úkolem majitele vozu je podívat se na pohonnou jednotku. Řidič otevře kapotu, asistent usedne za volant, zařadí první rychlostní stupeň nebo jednoduše sešlápne plynový pedál, pokud má vůz automatickou převodovku. Stačí jet 50 centimetrů vpřed. Pak je potřeba ostře zařadit zpátečku a pokračovat v jízdě. Pokud jsou tlumicí prvky opotřebované, motor se znatelně posune dopředu a začne se třást a vibrovat. To jsou jasné příznaky problému. Metoda je vhodná pro kontrolu stavu pravého polštáře (aka toho horního). Ale pokud je spodní podpora vadná, je nepravděpodobné, že by to bylo potvrzeno jednoduchým testem. Je potřeba pokročilejší technika.

Gumovo-kovové polštáře

Prvním krokem je příprava nástrojů: zvedák, silná podpěra pro pohonnou jednotku, páčidlo. Abyste neriskovali, nelezli pod spodek auta, je lepší zajet do jámy. Nejprve musíte zvednout část, kde je nainstalována napájecí jednotka. Zvednuté tělo fixujeme spolehlivou podpěrou. Poté pod motor dáme zvedák a zvedneme jej, abychom odstranili závaží z upevňovacích bodů. Otevře se přístup ke kontrole. Všechny praskliny budou viditelné. Vady se tvoří na styku pryže a kovu. Prasklé podpěry je nutné vyměnit; Pokud jsou vady neviditelné, doporučujeme vložit páčku mezi podložky a motor. Silná vůle jasně ukazuje, že „panty“ jsou vadné. Můžete zkusit utáhnout upevňovací prvky klíčem, ale to pravděpodobně nepomůže.

Testovací jízda je jak jinak můžete zkontrolovat upevnění motoru auta. Tato metoda umožňuje vyhodnotit výkon odpružení a tlumení vibrací za dynamických jízdních podmínek vozidla. Doporučujeme provést toto:

  1. Zrychlete vůz na rychlost 70-80 km/h, zhodnoťte plynulost jízdy po rovné silnici. Zvýšené vibrace během zrychlování mohou znamenat vadný airbag.
  2. Proveďte několik plynulých brzdných zpomalení. Věnujte pozornost chování vozu, absenci kutálení a trhnutí.
  3. Projíždějte střední a ostré zatáčky různými rychlostmi. Posuďte absenci kývání karoserie a stabilitu vozu.
  4. Poslouchejte, jak motor běží v nízkých a vysokých otáčkách. Dávejte pozor na vnější klepání nebo zvuky, zejména při vysokých rychlostech.

Tato metoda umožňuje identifikovat skryté chyby v dynamice zavěšení a pohonné jednotky. Na základě výsledků cesty lze vyvodit předběžné závěry o stavu uložení motoru bez jejich demontáže.

Známky vadného uložení motoru

Objevují se typické známky úplné nefunkčnosti uložení motoru automobilu, které dávají jasně najevo, že je na čase vyměnit zdeformované uložení za nové. Když jsou tlumicí prvky opotřebené nebo poškozené, objeví se při pohybu stroje charakteristický zvuk klepání nebo skřípání. Zvuk obvykle zesílí při jízdě po nerovném povrchu vozovky – příkopy, zpomalovací hrboly, výmoly. Pozorným poslechem těchto zvuků může zkušený řidič určit přibližnou polohu jejich původu – přední nebo zadní část vozu.

Dalším znakem vadného uložení motoru je výskyt silných vibrací. Je to cítit na volantu nebo řadicí páce. Otřesy při vysokých rychlostech mohou vést k nebezpečné situaci – smyku v důsledku ztráty kontaktu kol s vozovkou. Příčinou vibrací je zeslabení upevňovacích šroubů podpěr nebo samotných pryžových tlumicích prvků, pokud jsou opotřebované.

Pokud jsou podpěry opotřebované, auto se začne cukat, kopat a vibrovat. Zvuky jsou nejlépe slyšet při řazení. „Zhoršení“ známek opotřebení na uložení motoru nastává při prudkém brzdění, zatáčení nebo couvání. Pracuje zde čistá fyzika. Uveďme jednoduchý příklad: řidič jede vpřed a pak najednou zařadí zpátečku a změní směr. Pohonná jednotka se vlivem setrvačnosti silně nakloní dopředu a opotřebované tlumicí prvky přestanou plnit svou funkci.

Únik oleje z hydraulické podpěry

Únik kapaliny z hydraulického držáku

Při deformaci nebo protržení vnějšího pláště se na povrchu hydraulických podpěr objevují stopy tlumicí kapaliny. Vypadá to jako kapky, bubliny nebo olejové šmouhy. K odhalení zjevných známek poruchy stačí nahlédnout do motorového prostoru. Degradace je ještě lépe viditelná v jámě nebo nadjezdu. Je nutné odstranit ochranu klikové skříně, abyste získali přístup k opotřebovaným upevňovacím prvkům.

Pečlivým nasloucháním zvukům, které se objevují během jízdy, zaznamenáním zvýšených vibrací, změn vůlí a vizuálního poškození tlumicích prvků, můžete rychle odhalit poruchy uložení motoru a přijmout opatření k jejich odstranění. Vyhnete se tak vážnějším poruchám a prodloužíte životnost stroje.

Typy tlumicích prvků

V konstrukci automobilů se používají „tlumiče“ k upevnění motoru na rám a tlumí vibrace vznikající během provozu. Existuje několik druhů takových polštářů. Nejjednodušší a relativně levné pryžové podpěry vyrobené z vysoce pevné automobilové pryže. Poskytují dobré tlumení vibrací, ale mají omezenou životnost – ne více než 30-40 tisíc kilometrů.

Typy uložení motoru

Typy uložení motoru

Odolnější – pryžokovové podpěry s kovovým jádrem uvnitř pryžového pláště. Jejich životnost může při správném provozu dosáhnout 90 tisíc kilometrů. Jsou dražší než čistě gumové, ale jsou spolehlivější a déle vydrží.

Hydraulické polštáře s kapalinou uvnitř jsou instalovány na nových vozech s velkým podílem elektronické „náplně“ na palubě. Dobře tlumí vibrace v širokém rozsahu frekvencí a zatížení při jakékoli rychlosti. Pokud dojde k prasknutí pláště, kapalina rychle vyteče, vibrace a tlukot se stanou maximálními. S autem neujedete déle než 500 km. Nárazy poškodí převodovku a odpružení. Hydraulika pracuje mechanicky nebo je ovládána elektronicky pomocí podtlakových hadic.

Algoritmus náhrady

Pokud během diagnostiky nebo pravidelné technické kontroly řidič zjistí potřebu výměny podpěr, lze tento postup provést nezávisle. Potřebujete alespoň základní opravářské dovednosti. Jak na to:

  1. Zaparkujte vůz na rovné vodorovné ploše, pokud možno nad kontrolním otvorem, a bezpečně jej zabrzděte ruční brzdou, aby nedošlo k rozjetí.
  2. Pro bezpečnou práci vypněte motor a odpojte akumulátor. Můžete odstranit kladný nebo záporný pól. Pokud tak neučiníte, hrozí nebezpečí zkratu.
  3. Zvedněte pohonnou jednotku pomocí navijáku nebo zvedáku. Pro začátek stačí vzdálenost několika centimetrů, aby se z tlumicích prvků odstranila zátěž a nepoškodily se.
  4. Odšroubujte šrouby zajišťující staré polštáře pomocí klíčů, opatrně zvedněte motor o 5–8 cm Odpojte všechny elektrické konektory a vakuové vodiče od podpěr.
  5. Opatrně vyjměte staré tlumiče a vyprázdněná sedadla důkladně očistěte od nečistot. Ujistěte se, že závity montážních šroubů jsou v dobrém stavu.
  6. Nainstalujte nové polštáře do správné polohy a bezpečně je upevněte šrouby. Připojte konektory elektrického vedení. Ujistěte se, že nejsou žádné mezery vodorovně ani svisle.
  7. Pomalu spusťte motor do provozní polohy a utáhněte upevňovací prvky požadovaným momentem. To je doslova polovina otáčky klíče nebo zásuvky. Hlavní věcí není příliš utáhnout upevňovací prvky.
  8. Zkontrolujte bezpečné upevnění všech prvků. Poté nastartujte motor a poslouchejte jeho provoz, zda nevykazuje cizí klepání nebo zvuky. Proveďte zkušební jízdu, abyste se ujistili, že nedochází k vibracím.

Pokud budete opatrní, můžete držáky pohonné jednotky vyměnit sami. V obtížných případech je lepší vyhledat pomoc v autoservisu.

Jak prodloužit životnost podpěr

Chcete-li maximalizovat životnost držáků motoru a dalších podpěr, doporučujeme pravidelně měnit motorový olej. Zdá se, že mezi mazivem a tlumícími prvky není žádné spojení. Ve skutečnosti posilování zvyšuje vibrace motoru kvůli ucpanému olejovému potrubí a desynchronizaci mechanismu válec-píst. Vibrace rychle „zabijí“ polštáře.

Nemělo by být dovoleno, aby se objevily nadměrné údery. Dokonce i nesprávné úhly odklonu a sbíhavosti někdy způsobují nerovnoměrné opotřebení pneumatik a vibrace. Proto je nutné hlídat tlak v pneumatikách a pravidelně upravovat geometrii kol. Stroj by neměl být zatížen více než normálně. Při jízdě s plným kufrem dochází k prudkému naklánění karoserie a odpružení. Podpory pracují na hranici svých možností.

Pokud máte možnost jezdit po hladkých cestách, je lepší zvolit hladký asfalt. Oblasti s výmoly se stávají překážkovou dráhou; polštáře se rychle vyvíjejí „díky“ vysokému zatížení bodů upevnění pohonné jednotky k rámu nebo karoserii vozu. Čím menší rázové zatížení, tím lépe.

Upevnění upevňovacích prvků držáku motoru

Utažení šroubů na podpěrách motoru

Doporučujeme minimálně jednou ročně zkontrolovat dotažení všech šroubů tlumicích prvků. Pokud zaznamenáte jakékoli uvolnění šroubů, musíte je dotáhnout. Protože při vyšroubování závitu se objeví vůle. Motor se prudce otáčí a láme polštáře. Chcete-li prodloužit životnost podpěr, musíte upravit styl jízdy. Prudká akcelerace a intenzivní brzdění nepřidávají odpružení a tlumicím prvkům „na zdraví“.

V zimě jsou silnice kropeny žíravinami. Korodují pryž, silikon a další elastické materiály. Motor a držáky je nutné pravidelně mýt. Potom „chemie“ nezpůsobí závady v polštářích pohonné jednotky.

Závěry

Pro rychlou identifikaci poruch uchycení motoru je nutné zaznamenat výskyt charakteristických klepání, vrzání, vibrací a vůle karoserie při běžícím motoru. Přítomnost prasklin, netěsností a třísek je jasným důvodem pro výměnu. Můžete to udělat sami, stačí zvednout motor. V prostředí garáže je to obtížné, zvláště pokud tam není naviják nebo kontrolní otvor. Výlet do autoservisu vám umožní vyřešit problém rychle a bezpečně. Auto bude zvednuto na nadjezd a mechanici rychle vymění podpěry za nové.

Chcete-li prodloužit životnost polštářů, doporučujeme provádět včasnou údržbu, vyhýbat se přetížení a sledovat upevňovací prvky a celkový stav tlumicích prvků. To zajistí maximální životnost podpěr pohonné jednotky.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button