Obsah
- 1 Jak změřit odpor abs senzoru na kia ceed
- 2 Z čeho se ABS skládá?
- 3 ABS senzory, typy a princip činnosti
- 4 Pasivní senzory
- 5 Aktivní senzory
- 6 Magnetorezistivní (MR) modely
- 7 Hallovy senzory
- 8 Jevy indikující poruchu ABS
- 9 Vizuální kontrola systému
- 10 Jak zkontrolovat abs senzor pomocí multimetru
- 11 Interpretace získaných výsledků
Jak změřit odpor abs senzoru na kia ceed
Brzdový systém je nejdůležitější součástí automobilu, jehož výkon rozhoduje o zdraví a životech nejen těch ve voze, ale i ostatních účastníků silničního provozu. Moderní vozy jsou vybaveny systémem pro sledování činnosti brzdového systému. Říká se tomu ABS, „protiblokovací brzdový systém“, a umožňuje vám zabránit zablokování kol při náhlém brzdění, což udržuje ovladatelnost vozidla, zkracuje jeho brzdnou dráhu a zabraňuje smyku a převrácení.
Zadní senzor ABS, BMW E39
- 1 Z čeho se skládá ABS?
- 2 ABS senzory, typy a princip činnosti
- 2.1 Pasivní snímače
- 2.2 Aktivní snímače
- 2.2.1 Magnetorezistivní (MR) modely
- 2.2.2 Hallovy senzory
- 3.1 Vizuální kontrola systému
Z čeho se ABS skládá?
Protiblokovací brzdový systém vozu se skládá z:
- řídicí jednotka (CU), která udržuje účinnost a stabilitu brzd vysíláním signálů do akčních členů;
- hydraulická jednotka sestávající z elektromagnetických ventilů, tlumicích komor a čerpadla;
- Snímače ABS, které generují signály pro řídicí jednotku na základě otáček kol, které určí.
Základem činnosti pasivního snímače je změna jeho elektrického odporu v poměru ke zvýšení nebo snížení rychlosti kola.
ABS senzor na autě
ABS senzory, typy a princip činnosti
Od vytvoření prvního ABS a prvního senzoru, jehož součástí je permanentní magnet obalený drátem, v roce 1978 firmou Bosch, prošly samotný systém a jeho senzory několika modernizacemi. Podle druhu provedení se začaly dělit na pasivní a aktivní.
Pasivní senzory
Modely související s pasivními prvky mají větší pouzdro než aktivní snímače. Jsou větší, ale méně přesné než aktivní typy. Hlavní nevýhodou pasivních modelů je, že začnou fungovat až poté, co kolo dosáhne minimální rychlosti 5-7 km/h. Senzor obsahuje:
- bydlení;
- ocelové jádro;
- stálý magnet;
- cívka;
- pulzní tvarovač.
Struktura, která vytváří pulzy, se skládá z pulzního prstence ve tvaru ozubeného kola a protilehlého permanentního magnetu.
Když se kolo otáčí, impulsní kroužek připojený k jeho náboji protíná pole
magnet, díky kterému vzniká elektrický proud v cívce navinuté na něm. Aby se vytvořily pulsy, a ne pouze jeden signál, je na prstenec aplikováno zoubkování – odpory „zuby“ a „dutiny“ mezi nimi nejsou stejné. Pokud připojíte osciloskop k pracovnímu senzoru, objeví se na obrazovce pilová čára. Se zvyšující se rychlostí otáčení kola se šířka „zubů“ zmenšuje, a když se zmenšuje, zvětšuje se.
Schéma činnosti pasivního prvku
Aktivní senzory
Koncem 90. let 20. století se objevují nové typy těchto prvků – aktivní. Jejich hlavním rozdílem je, že vyžadují napájení, díky čemuž jsou zařízení mnohem přesnější než jejich pasivní protějšky. Aktivní senzory jsou zase kvůli rozdílům v principech činnosti rozděleny do dvou typů – magnetorezistivní a Hallovy senzory.
Magnetorezistivní (MR) modely
Díky napájení MR senzory zaznamenávají rychlost od samého začátku pohybu. Činnost snímače je založena na magnetorezistivním jevu – změně trajektorie polovodičových elektronů pod vlivem magnetického pole. U takových snímačů se pulzní prstenec skládá ze sady střídavých permanentních magnetů. Protilehlá část je pevně upevněný polovodič umístěný naproti a přijímající energii z palubní sítě vozidla.
Schéma činnosti snímače ABS
Hallovy senzory
Principem činnosti snímačů tohoto typu je akumulace elektrických nábojů na jednom z pólů polovodičové destičky pod vlivem magnetického pole. U tohoto typu snímače je pulzní částí plochý prstencový permanentní magnet namontovaný na náboji kola. Naproti je polovodičový plátek, jehož horní část je jeden pól a spodní je druhý. Když se kolo a magnet otáčí dopředu, na základě Hallova jevu se elektrony hromadí na horním pólu polovodiče a při pohybu dozadu na spodním konci. Poté mikroobvod obsažený ve snímači generuje napětí přenášené řídicí jednotkou. Nevýhodou snímače je kromě náchylnosti na rušení nízká spolehlivost a vysoká cena. Plus – vysoká přesnost.
Jevy indikující poruchu ABS
Existuje několik příznaků, které mohou naznačovat poruchu ABS:
- trvalé blokování kol při prudkém brzdění;
- zpoždění nebo nehybnost ručičky rychloměru při akceleraci;
- Při brzdění nedochází k charakteristickým vibracím nebo klepání;
- Kontrolka parkovací brzdy nezhasne (pokud jsou vadné 2 nebo více snímačů).
Jakékoliv ABS je konstruováno tak, že porucha jednoho snímače uvede celý systém do pasivního stavu, což signalizuje rozsvícená kontrolka na přístrojové desce.
Vizuální kontrola systému
Zkušenosti z provozu ABS naznačují, že před kontrolou senzorů multimetrem stojí za to provést vizuální diagnostiku všech částí systému.
- Zkontrolujte pojistky a vyměňte spálené.
- Je nutné zkontrolovat kvalitu elektroinstalace – pokud jsou oděrky, tak může být v tomto místě zemnící kontakt, to lze odstranit výměnou vodiče, případně opravou pájením a kvalitní izolací roztřepeného místa .
- Externí kontrola částí snímače pro zjištění mechanického poškození.
- Zkontrolujte upevnění snímače, jeho připojení k zemi a provozuschopnost konektoru.
Pokud vizuální kontrola nepřinese výsledky, musíte si pamatovat na multimetr.
Jak zkontrolovat abs senzor pomocí multimetru
Nezávislý způsob kontroly senzoru vypadá takto:
- Vůz je umístěn na rovném místě a upevněn tak, aby bylo možné jedno po druhém sundat všechna čtyři kola;
- vyjměte kolo, jehož snímač je podezřelý;
- zkontrolujte izolaci vodičů;
- multimetr je přepnut do režimu měření odporu (označeno znaménkem Ω), přepínač přístroje je nastaven na mez odpovídající štítkovému odporu snímače nebo o jeden stupeň více;
- vyjměte konektor snímače a na jeho svorky přiložte sondy multimetru – na displeji by se měla zobrazit jmenovitá hodnota odporu nebo jedna v rozsahu od 0,5 do 2,0 kOhm;
- bez vyjmutí sond otáčejte kolem – pokud snímač funguje správně, odpor se zvýší v souladu se zvýšením rychlosti otáčení kola;
- přístroj se přepne do režimu měření napětí na hranici 3, 5 nebo 10 V a napětí se měří při otáčení kola – při rychlosti 1 ot./min by měl přístroj ukazovat od 0,25 do 0,5 V, s zvýšením počtu otáček by se mělo zvýšit napětí.
Snímače všech kol se kontrolují jeden po druhém, ale je třeba mít na paměti, že indikátory předních kol se budou lišit od indikátorů zadních kol.
Kontrola snímače ABS pomocí multimetru
Interpretace získaných výsledků
Získané výsledky testu jsou interpretovány takto:
- multimetr ukazuje výsledky pod normálem – snímač je vadný;
- velmi vysoký odpor, blízký nekonečnu – přerušení cívky snímače;
- významný rozdíl v odečtech jednoho snímače od podobných hodnot všech ostatních – snímač je vadný.
Po kontrole snímače by bylo dobré posunout nebo ohnout svazek vodičů vycházející ze snímače – zde budete potřebovat pomoc další osoby. Změna údajů na přístroji indikuje poškození nebo přerušení kabelového svazku.
Na závěr stojí za zmínku, že kontrola snímače ABS pomocí multimetru není tak složitý proces, a pokud znáte jeho vlastnosti (při absenci pasu internet nezmizel), může každý motorista provést takový test.
Více informací o kontrole snímače ABS naleznete zde: