Obsah
- 1 Jak často měnit destičky Kia Ceed
- 2 Výměna brzdových destiček Kia Ceed
- 3 PROČ NOVÉ KIA Ceed PADS Vrzají?
- 4 KDY BYSTE MĚLI VYMĚNIT BRZDOVÉ DESTIČKY KIA Ceed?
- 5 PODLE JAKÝCH ZNAMENÍ LZE URČIT, ŽE JSOU VLOŽKY NOSENÉ?
- 6 JAKÉ BRZDOVÉ DESTIČKY Kia Ceed VYBRAT?
- 7 JAK POCHOPIT, ŽE VLOŽKY JSOU KVALITNÍ A NE FALEJ?
Jak často měnit destičky Kia Ceed
Správně fungující brzdový systém vozidla je základem bezpečné jízdy. Ale ani zkušení řidiči nemusí znát všechny nuance jeho údržby. Kotouče a destičky přímo nesouvisí s tím, jak často je třeba brzdovou kapalinu aktualizovat, proto se frekvence jejich výměny určuje samostatně.
Signály, které nemůžete minout
Brzdové destičky na kolech KIA mají v souladu s technickými předpisy výrobce neomezenou životnost. Vyměňují se při maximálním povoleném opotřebení. U mnoha modelů je toto monitorováno vestavěnými akustickými indikátory, které vydávají hlasitý zvuk broušení při každém brzdění. Pokud začnete slyšet tento zvuk, je čas vyměnit brzdové destičky na vašem KIA.
Podobná údržba je nutná pro:
- přítomnost stop oleje, prasklin, třísek na obložení;
- vzhled hlubokých rýh;
- oddělení vložek od základny podložek.
Frekvence výměny
Interval výměny závisí na kvalitě samotných destiček, povaze terénu, po kterém primárně jezdíte, a také stylu jízdy. Přední destičky na KIA je třeba měnit častěji, protože se obvykle opotřebovávají přes 40-60 tisíc kilometrů. Ty zadní ujedou přibližně dvojnásobnou vzdálenost – 100-120 tisíc km.
Nové podložky mají tloušťku 12-13 mm. Za kritické opotřebení se považuje otěr do 2-3 mm. Pronikavé skřípání během brzdění vás upozorní, že bylo dosaženo této značky.
Je důležité vědět…
Četnost údržby brzdového systému závisí z 90 % na vašem stylu jízdy. Přirozeně, čím méně často jsou podložky používány, tím delší je jejich životnost. Proto byste se měli vyvarovat nebezpečných manévrů zahrnujících nepřiměřenou rychlost a nutnost nouzového brzdění. Pokud jezdíte agresivně, budete muset instalovat nové podložky 2-2,5krát častěji.
Zbývajících 10 % je určeno kvalitou třecího materiálu. Nedoporučuje se vybavovat auto podložkami obsahujícími azbest. Vizuálně je lze odlišit sněhově bílými pruhy. Tato možnost se neosvědčila a její životnost je poloviční oproti standardní.
Brzdové kotouče a destičky byste měli vyměnit jako sadu najednou, protože selektivní instalace nových může vést k problémům při jízdě. Nejčastěji se auto při brzdění začíná táhnout do strany, což je plné nouzových situací.
Výměna brzdových destiček Kia Ceed
Jak poznáte, že je třeba vyměnit brzdové destičky? Pokud zaznamenáte alespoň jeden z následujících příznaků, doporučujeme kontaktovat autoservis:
- Dráha páky parkovací brzdy se zvýšila o několik kliknutí.
- brzdy fungují se zpožděním, brzdná dráha se prodloužila
- cizí zvuky při brzdění – vrzání, šustění, kovové broušení
Výměnu brzdových destiček svěřte pouze profesionálům!
PROČ NOVÉ KIA Ceed PADS Vrzají?
Skřípání nových destiček neznamená, že máte špatné díly. Tento nepříjemný okamžik může být způsoben několika faktory:
- třecí vrstva podložek neodpovídá parametrům povrchu kotouče – frakce jsou příliš velké;
- pracovní plocha disku – rotoru – je poškozená nebo opotřebovaná;
- Třmen je opotřebovaný.
V některých případech se destičky Kia Ceed „zabrušují“, ale pokud je důvodem porucha jiných prvků brzdového systému – skřípání nezmizí, musíte jít na opravu.
KDY BYSTE MĚLI VYMĚNIT BRZDOVÉ DESTIČKY KIA Ceed?
Plán výměny brzdových destiček uvedený v servisní knížce Kia Ceed je průměrná doba. Zde byste měli vzít v úvahu jak intenzitu používání brzd, tak vlastnosti samotných destiček nainstalovaných v systému.
Pokud například jezdíte častěji po dálnicích, pak se v městských podmínkách mohou destičky vypracovat na delší životnost, než je uvedeno v předpisech – kilometrový výkon destiček je někdy poloviční. Vizuální diagnostika brzd Kia Ceed se provádí každoročně během plánované údržby. Doporučujeme poslechnout si názor vašeho mechanika a v případě zjištění opotřebení třecí vrstvy destičky ihned vyměnit.
PODLE JAKÝCH ZNAMENÍ LZE URČIT, ŽE JSOU VLOŽKY NOSENÉ?
Hlavním příznakem je signál ze snímače Kia Ceed, pokud je nainstalován v brzdovém systému vašeho vozu. Existují dva typy takových zařízení:
- Elektronický senzor hlásí kritickou tloušťku třecí vrstvy pomocí indikátoru na palubní desce – žlutého kruhu, někdy s vykřičníkem uvnitř.
- Mechanický snímač – signalizuje pískáním (nebo pískáním) při opotřebení podložky. Výstraha s mechanickým senzorem je, že se může ztratit.
Takové senzory jsou instalovány například na předním levém a zadním pravém kole Kia Ceed. Neexistují žádné známky toho, že by podložky byly opotřebené. Existují známky, podle kterých můžete určit, že došlo k poruše brzdového systému:
- zvýšená dráha brzdového pedálu;
- při brzdění slyšel kovový zvuk broušení;
- auto dostane smyk a vyjede z dráhy;
- brzdění je příliš ostré, auto se zastaví „ve svých kolejích“, i když jemně sešlápnete pedál.
Pokud si takových příznaků všimnete, zajděte do autoservisu a nahlaste je technikovi a objednejte si diagnostiku brzd Kia Ceed. Příčinou mohou být nejen destičky, ale také kotouče a třmeny.
JAKÉ BRZDOVÉ DESTIČKY Kia Ceed VYBRAT?
Abyste předešli skřípání a rychlému opotřebení nových brzdových destiček, doporučujeme tyto prvky vybrat v souladu se zemí výroby brzdových kotoučů nainstalovaných na vašem voze. Vysvětlíme: Čínští výrobci náhradních dílů používají třecí materiál vhodný pro práci s disky vyrobenými v Číně (tedy požadavky čínských norem), evropští výrobci se proto spoléhají na svá data.
JAK POCHOPIT, ŽE VLOŽKY JSOU KVALITNÍ A NE FALEJ?
Obchody prodávající autodíly nabízejí svým zákazníkům certifikované produkty, to znamená, že podložky mají certifikát, který si lze prohlédnout. Tovární díly mají vždy obal s čárovým kódem, číslem artiklu, názvem výrobce a seznamem modelů, pro které jsou vhodné.
Kvalitu destiček Kia Ceed můžete zhodnotit tak, že je držíte v rukou:
- třecí vrstva musí být stejnoměrná, bez trhlin nebo cizích vměstků;
- podložky – stejná velikost;
- na vnější straně výrobků jsou značky;
- Polštářky nezanechávají na rukou černý prach a okraje se nedrolí.