kia ceed

Jak vyčistit lambda sondu na Kia Ceed

Kyslíkový senzor, známý také jako lambda sonda, je nutný pro detekci koncentrace kyslíku ve výfukových plynech spalovacího motoru. Za tento proces je zodpovědný vestavěný analyzátor v sondě, ale pokud je součástka ucpaná uhlíkovými usazeninami, může přenášet nesprávná data. Včasná identifikace problémů umožňuje jejich opravu pomocí čištění, které vrátí senzoru jeho normální funkci a prodlouží jeho životnost. Účinnost tohoto postupu však závisí na použitých čisticích prostředcích a metodách a ne vždy ospravedlní náklady.

Běžné problémy

Lambda sonda předpokládá životnost přibližně 100-150 tisíc km. V důsledku agresivních přísad do paliva, použití nekvalitního benzínu a vyhoření oleje a dalších problémů se však životnost může snížit na 40–80 tisíc km. To může vést k chybám v ECU, nesprávnému dávkování benzínu, nadměrnému obohacení nebo chudosti směsi, nerovnoměrnému chodu motoru, ztrátě trakce a zobrazení chyby „Zkontrolujte motor“ na ovládacím panelu.

Přítomnost problémů s kyslíkovým senzorem lze posoudit podle chybových kódů P0130 až P0141 a také P1102 a P1115. Rozluštěním kódů můžete určit poruchu, ke které došlo. V závislosti na příčině a předběžných údajích získaných z testování součásti se můžete rozhodnout, zda senzor vyčistit nebo vyměnit.

  • Přehřátí a přirozené opotřebení snímače způsobilo odtlakování skříně, což vedlo ke vstupu obohacené směsi do motoru. To vede ke zvýšené spotřebě paliva a vzniku nepříjemného zápachu.
  • Nesprávné zapálení vedlo k přehřátí snímače, které se stalo zdrojem problémů v důsledku spalování produktů ve výfukovém traktu. To se projevuje vibracemi motoru, ztrátou trakce a pukavými zvuky v sání.
  • K zanášení karoserie dochází v důsledku používání nekvalitního benzínu nebo tvorby usazenin v důsledku vysokého kilometrového výkonu. To vede k nestabilnímu chodu motoru, ztrátě trakce, zvýšené spotřebě paliva a vzniku silného zápachu z výfuku.
  • Mechanické poškození elektroinstalace vede ke ztrátě odezvy motoru a trakce a také ke zvýšené spotřebě paliva.
  • Nárazy na snímač vedou k destrukci keramické části lambda sondy.
Zajímavé:
Kolik koňských sil má ford focus st.

Všechny tyto problémy se projevují stejnými příznaky kvůli skutečnosti, že jsou do ECU přenášena nesprávná data. Pokud diagnostika neodhalila žádné mechanické závady, ale pouze jednoduché znečištění, můžete se pokusit o jeho obnovení. Před čištěním snímače od karbonových usazenin se však musíte ujistit, že jeho kabeláž je v dobrém stavu a že zapalovací systém funguje správně.

Lambda čištění

Než začnete čistit lambda sondu od usazenin uhlíku, musíte určit její typ. Existují dva typy:

  1. Zirkonium: Jedná se o galvanické snímače, které generují napětí od 0 do 1 V. Jsou cenově dostupnější a méně náročné na provozní podmínky, ale jsou méně přesné.
  2. Titan: Jedná se o odporové senzory, které mění odpor podle měření. Ke změnám napětí dochází vlivem změn odporu, což svědčí o složení směsi. Jsou přesné, drahé a spolehlivé.

Kromě toho se senzory liší vzhledem:

  • Velikost: Titanové snímače jsou kompaktnější a mají menší závity.
  • Zapojení: barva drátu je jiná; Pouze titanové senzory mohou mít žluté a červené vodiče.

K čištění senzoru od nečistot se používá aktivní chemické složení, jako jsou organické sloučeniny nebo kyseliny. Zirkonové lambda sondy lze čistit koncentrovanými rozpouštědly a kyselinami, titanové vyžadují šetrnější zacházení. Chcete-li odstranit uhlíkové usazeniny, budete muset zředit organické rozpouštědlo nebo kyselinu.

Čisticí prostředky na lambda sondu

Je nutné používat látky, které jsou chemicky aktivní a agresivní vůči karbonovým usazeninám, ale zároveň neutrální vůči snímači. Jsou tři možnosti:

  • Organické kyseliny, jako je kyselina octová;
  • Anorganické kyseliny, jako je chlorovodíková, sírová a fosforečná;
  • Organická rozpouštědla, jako je dimexid a lehké uhlovodíky.

Proces čištění

Pro bezpečné čištění lambda sondy musíte nosit nitrilové rukavice a ochranné brýle. Respirátor je také nezbytný k ochraně dýchacího systému před škodlivými výpary. Dále budete potřebovat toto vybavení: skleněné nádoby o objemu 100 až 500 ml, fén s teplotou nad 60 stupňů, kartáč. Nejprve je třeba snímač zahřát fénem na teplotu asi 100 stupňů. Použití dimexidu je nejšetrnější metoda čištění, protože nereaguje s oxidy zirkonia a titanu, takže je vhodný pro oba typy senzorů. Dobře však smývá látky obsažené v karbonových usazeninách.

Pro použití Dimexide je nutné jej zahřát na teplotu nad 20 stupňů a během procesu periodicky zahřívat. Pracovní část lambdy je ponořena do nádoby s léčivem a vyžaduje držení prvku za občasného míchání. Při čištění je důležité kapalinu zahřát, aby nedošlo ke krystalizaci Dimexidu, která obvykle trvá 30 až 60 minut. Pokud jsou výsledky po čištění neuspokojivé, můžete použít jinou látku. Před použitím jiné látky je nutné senzor opláchnout, aby nedošlo k nežádoucí chemické reakci.

Jak čistit lambda sondu

Kyslíkový senzor (lambda sonda) zajišťuje správný chod pohonné jednotky. Dlouhodobý provoz vozidla s vadným snímačem může vést k velkému poškození motoru.

Příznaky a příčiny poruchy lambda sondy

Poruchy lambda sondy se projevují stejně jako problémy s palivovou výbavou nebo katalyzátorem. Proto je možné přesně určit, který prvek je rozbitý, pouze pomocí diagnostiky v autoservisu. Existuje řada příznaků, které nepřímo naznačují, že lambda selhává:

  • Plovoucí rychlost při volnoběhu spalovacího motoru. Pokud se lambda sonda porouchá, neustále se mění a klesají na 400–600. To se děje kvůli chudé palivové směsi. Pro stabilní provoz motoru v režimu volnoběhu to nestačí. Za dávkování paliva do směsi je zodpovědná lambda sonda.
  • Snížení výkonu motoru. Chudá směs snižuje výkon spalovacího motoru. Jeho rychlost se po sešlápnutí plynového pedálu začne pomalu zvyšovat, auto se bude hůře rozjíždět do kopce, akcelerace bude pomalejší.
  • Zvýšená spotřeba paliva. Spotřeba paliva se může zvýšit o 25-30%.
  • Změna barvy a zápachu výfukových plynů. Výfuk zčerná. Bude zřetelně cítit benzín, který v katalyzátoru neshoří.
  • Barva svíčky. Pokud je směs příliš obohacená, vytvoří se na nich černý povlak.
  • Nerovnoměrné zrychlení s trhnutím. Auto nebude schopno rychle a rovnoměrně zrychlit.
  • Kontrolka „Check Engine“ na palubní desce. Pokud chybu posoudíte jako skener a dešifrujete ji, bude jasně indikováno, že lambda sonda je rozbitá. Pokud je chyba jednoduše vymazána, bude se neustále objevovat, dokud nebude problém odstraněn.

Typické příčiny selhání jsou:

  • Použití paliva nízké kvality. To je možná nejčastější důvod. Přebytečné škodlivé nečistoty se při spalování usazují na pracovní ploše topného tělesa, což vede k jeho ucpání.
  • Přirozené opotřebení v průběhu času. Lambdu je třeba změnit blíže ke 150 tisícům kilometrů. Při použití vysoce kvalitního paliva lze dobu prodloužit. Neoriginální nebo levný snímač vydrží méně.
  • Problémy s elektroinstalací. Pro připojení lambdy k ECU se používá obyčejný měděný drát, který později začne oxidovat nebo se lámat.

Metody kontroly kyslíkového senzoru

Kontrola se provádí při běžícím motoru. Existuje několik způsobů, jak zkontrolovat senzor kyslíku:

  • Pomocí multimetru (testeru). Musíte změřit napětí a odpor. Sondy jsou připojeny ke kontaktům v zástrčce a měření se provádějí v různých provozních režimech spalovacího motoru. Pokud je lambda plně funkční, při rychlosti XX bude napětí kolísat mezi 0.1–0.9 voltu. Nevýhodou této metody je nemožnost měřit rychlost změny napětí.
  • Osciloskop. Test vám umožní vidět rychlost, s jakou se napětí mění. Nemělo by to být více než 0.2–0.3 sekundy. Pokud je alespoň jeden ze dvou popsaných parametrů výrazně mimo přípustné limity, je nutné součást vyčistit nebo vyměnit.
  • Chyby čtení z palubního systému. Pokud se na přístrojové desce objeví ikona „Check Engine“, může to znamenat poruchu lambda sondy. Chcete-li přesně určit, co je vadné, musíte provést diagnostiku počítače (přečtěte si chybu z ECU). Některé kódy označují přesně tento problém, jsou uvedeny v tabulce.

Jak opravit lambda sondu?

Ve většině případů nelze opravit. Někdy ale pomůže vyčištění topného tělesa, které lze jen stěží považovat za opravu. Chcete-li to provést, musíte nechat výfukové potrubí úplně vychladnout. Dále:

  • odpojte baterii;
  • odpojte svorku od snímače a vytáhněte ji.

Někdy je to obtížné. Díl špatně hoří a lze jej odstranit pouze poškozením. Ale musíte to zkusit: naplňte nit octem nebo petrolejem a nechte několik hodin.

Při pokusu o vyjmutí senzoru na něj neklepejte. Existuje vysoké riziko poškození jeho nebo závitů. Pak to určitě sami neodstraníte bez poškození kolektoru.

K čištění budete potřebovat kyselinu fosforečnou. Část do ní ponořte na 30–40 minut, poté několikrát dobře opláchněte teplou vodou. Všechny usazeniny z topného tělesa budou smyty. Pokud jsou příčinou poruchy, dojde k obnovení funkčnosti snímače.

Existuje neobvyklý způsob opravy, ale k tomu potřebujete 2 stejné senzory. Pokud jsou důvody nefunkčnosti každého z nich odlišné, můžete se pokusit sestavit jeden z nich. Například jeden může být vadný kvůli zlomenému signálnímu vodiči a druhý kvůli zlomenému topnému tělesu. Otestujte každý z nich pomocí multimetru, abyste identifikovali ten, který má přestávku. Obojí opatrně rozřízněte. Fotografie ukazuje, že topné těleso na jednom z nich je rozbité. Keramický plášť je navíc poškozen.

Opatrně vyjměte ohřívač:

Přestřihneme další, kde je přerušený signální vodič. Ohřívač musíme vyjmout velmi opatrně, abychom jej nerozbili. Na fotce celé a rozbité:

Topidlo otřeme čistým suchým hadříkem a opatrně jej umístíme do pouzdra s neporušeným signálním vodičem.

Nyní musíte pouzdro připájet pomocí svítilny na šperky měděno-fosforovou pájkou. Snese žáru až 700 stupňů a neteče.

Nasadili jsme to na auto a zkontrolovali to.

Závěr

Nezavazují se k opravě lambda sondy, protože není možné samostatně zakoupit nebo objednat topná tělesa, která jsou vyrobena ze speciálních materiálů. To je důvod, proč je kyslíkový senzor drahé zařízení (od 3000 XNUMX rublů).

Někdy pomůže mytí chemikáliemi.

Můžete zkusit sestavit jeden celý ze dvou rozbitých kyslíkových senzorů, ale je potřeba ho připájet speciální pájkou. Konvenční pájení je nemožné, protože výfukové potrubí se během provozu zahřeje na teplotu 300 stupňů Celsia, což znamená, že se veškerá pájka jednoduše rozprostře.

Ve většině případů opravy zahrnují výměnu snímače v servisní stanici. Pokud má být katalyzátor odstraněn, je kyslíkový senzor zcela odstraněn. Na své místo nasadí zástrčku nebo jednoduše odpojí kabeláž. ECU vozu musí být přeflashována. V opačném případě bude chyba „Check Engine“ trvale svítit.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button