Obsah
- 1 Jak dlouho běží čerpadlo u dvoulitrového motoru Kia Sportage?
- 2 2 litry a 7 problémů oblíbeného motoru Hyundai (a Kia).
- 3 kde se to nalézá?
- 4 Tyran
- 5 Mašložor
- 6 Špatná konstrukce hlavních a ojnicových ložisek
- 7 Opotřebení rozvodového řetězu
- 8 Skromný neutralizační prostředek
- 9 Slabý chladicí systém
- 10 Potíže s výběrem náhradních dílů
- 11 Co dělat?
Jak dlouho běží čerpadlo u dvoulitrového motoru Kia Sportage?
2 litry a 7 problémů oblíbeného motoru Hyundai (a Kia).
K vážným poruchám motoru G4NA obvykle dochází u automobilů se značným počtem najetých kilometrů. Poruchy se však zřídka vyskytují u zcela nových crossoverů a automobilů, a to i kvůli neopatrnému provozu.
kde se to nalézá?
Dvoulitrový motor G4NA z rodiny NU se objevil na osobních modelech a crossoverech Hyundai/Kia před více než deseti lety – v roce 2010.
Při vývoji nového motoru inženýři z velké části jednoduše upravili 4litrový motor G1.6FC. Byl instalován na Hyundai (Creta, Elantra 5 a 6, ix35 první generace, i40, Sonata 7 a 8, třetí generace Tucson) a Kia (Cerato 3 a 4, Optima 3 a 4, s úpravami na K5, Soul všech generací , Sportage 3 a 4).
Náš motor má daňově účinný výkon 150 koní, i když v jiných zemích se prodávají modifikace, posílené na 167 koní, stejně jako verze upravené pro provoz na plyn.
Motor má hliníkový blok válců a hlavu. Mnoho dílů je vyrobeno z plastu, včetně sacího potrubí s proměnnou délkou kanálů.
Agregát je kompaktní a v motorovém prostoru i malých crossoverů působí malý.
Tyran
Skutečnou pohromou motoru G4NA je odírání pístů ve válcích. Současně se zvětšují mezery na pláštích pístů a je slyšet charakteristický klapot pístů, zvláště patrný za studena. Někdy se to stává při nájezdech do 100 000 km.
Jediným způsobem, jak zabránit oděru, je instalace trysek pro chlazení pístového oleje. Tak to dělají při generálních opravách starších motorů a tak to výrobce v roce 2017 udělal.
Dodávka oleje do korunek pístu skutečně řeší problém – odírání prostě nemůže vzniknout. Ale při dlouhých nájezdech (více než 120 000 km po repasi), kdy je skupina válec-píst již značně opotřebovaná, přísun další porce oleje zvýší její spotřebu, která je u těchto motorů již dost velká.
Nejčastěji dochází k oděru na pístech druhého a třetího válce.
Mašložor
Výrobce povoluje spotřebu oleje do 600 g na 1000 km. V obtížných provozních podmínkách – do litru. Za slušnou spotřebu se ale dá uvažovat, když od výměny k výměně přidáte maximálně litr oleje. Co způsobuje spalování oleje?
Blok válců motoru je odlit z hliníkové slitiny s litinovými vložkami. V tomto případě čtyři válce odlité dohromady stojí v bloku, aniž by byly spojeny se stěnami. Tato technologie se nazývá Open Deck (otevřená plocha). Díky této konstrukci mají válce nízkou tuhost v rovině kolmé k ose klikového hřídele. Časem se nafouknou a válec získá oválný tvar. Objevuje se skvrnité opotřebení stěn válce a zvětšuje se vůle pístu.
Pístní kroužky stíračů oleje jsou tenké, postrádají pružnost, a proto se často zasekávají i po najetí 60000 80000-XNUMX XNUMX km.
Při generální opravě se blok pro písty jmenovité velikosti převložkuje nebo u opravných vyvrtá (+0,5 mm). V obou případech dobré dílny přebrousí písty pro montáž zesílených pístních kroužků. Kombinace trysek pro přívod oleje a zesílených kroužků výrazně zvyšuje životnost motoru.
Rýhy na stěnách válců nutí blok k opětovnému vyložení nebo vyvrtání vložek na velikost opravy.
Špatná konstrukce hlavních a ojnicových ložisek
Vložky, které továrna instalovala, byly zpočátku velmi slabé. I při nájezdech do 100 000 km je na povrchu svršku patrné opotřebení – pracovní plocha vložky se jednoduše setře. A pak je možná rotace, která má v některých případech za následek výměnu klikového hřídele.
Při modernizaci v roce 2017 se začaly instalovat vložky s keramickým povlakem. Jejich zdroje jsou vyšší.
Opotřebené horní ojniční ložisko. Více viskózní oleje situaci zlepší, ale ne na dlouho.
Opotřebení rozvodového řetězu
Používaly se řetězy různých provedení, od prolamovaných až po „nákladní“. Životnost všech ale většinou nepřesáhla 150 000 km. A pak může přeskočit řetěz, může se narušit časování ventilů, ventily se setkají s písty – zásadní oprava je nevyhnutelná. Řetěz navíc opotřebovává hnací ozubené kolo klikového hřídele a ozubená kola vačkového hřídele, které je nutné vyměnit spolu s řadicími pákami.
Skromný neutralizační prostředek
Keramická výplň měniče málokdy zůstane neporušená po ujetí více než 100 000 km. Štípání je nebezpečné kvůli vhazování keramiky do válců. Kvůli vysokým nákladům na neutralizátor je tato jednotka často buď vyhozena, nebo je do těla přivařena opravná jednotka.
Slabý chladicí systém
Chladicí systém u vozů, kde je instalován motor G4NA, nemá velkou výkonnostní rezervu. Pokud majitel radiátory včas nepropláchne a nezakryje jemnou síťovinou, je přehřátí nevyhnutelné.
U „smažených“ motorů je narušena geometrie válců a dochází k připálení oleje.
Teplotní režim je obzvláště obtížný pro motory instalované na crossoverech – mají větší hmotnost a často mají pohon všech kol.
Potíže s výběrem náhradních dílů
Výrobce neustále prováděl změny v konstrukci motoru, používal různé rozvodové řetězy, olejová čerpadla, ojnice a hlavní ložiska a mnoho dalších komponent. Koncern Hyundai-Kia navíc spotřebitele o všech těchto změnách neinformoval. Proto často vznikají potíže s výběrem náhradních dílů. Ale díly jsou levné, což je obecně typické pro korejské motory.
Co dělat?
Při nákupu ojetého vozu s motorem G4NA proveďte důkladnou diagnostiku motoru. Pokud již auto s takovým motorem provozujete, sledujte jeho stav a zabraňte přehřátí. Vyměňte olej alespoň jednou za 7500 km.
A pokud se objeví první známky opotřebení, neotálejte s generální opravou – oprava motoru se šroubovanými vložkami bude stát více.
Přihlaste se k odběru „Za volantem“.