Škoda Octavia A7

Jak vyjmout zapalovací cívku ze Škody Octavia A7

Jak zkontrolovat zapalovací cívku – pokyny krok za krokem

Zapalovací cívka je potřeba ve spalovacím motoru k vytvoření napětí pro jiskru na zapalovací svíčce, která zapálí palivo. Pokud nefunguje správně, motor auta se nespustí. Tato jednotka je docela spolehlivá, ale někdy dojde k přerušení vodiče ve vinutí, poškození izolace nebo mechanickému poškození krytu. Jak poznáte, že je vadná zapalovací cívka? Promluvme si o tom podrobněji.

zapalovací cívka

Princip činnosti cívky

Konstrukčně je cívka konvenčním elektrickým zvyšovacím transformátorem. Převádí napětí palubní sítě vozu na 12 V, napětí několika kilovoltů.

Zařízení zapalovací cívky

Toto zařízení se skládá z pouzdra, ve kterém jsou umístěny dvě vinutí – vysokonapěťové a nízkonapěťové. Každá cívka se vyznačuje několika parametry, z nichž je pro testování důležitý pouze odpor vinutí. Před kontrolou se doporučuje objasnit hodnotu tohoto parametru pro vaši značku automobilu.

Postup kontroly zapalovací cívky krok za krokem

Výkon zapalovací cívky můžete zkontrolovat dvěma způsoby – „jiskrou“ a pomocí multimetru. První metoda je poměrně jednoduchá a nevyžaduje speciální vybavení. Hodí se však pouze pro starší vozy. Jeho použití v nových vozidlech může poškodit tento modul nebo narušit činnost celého systému palubní elektroniky. Podívejme se na oba způsoby podrobněji.

Kontrola cívky metodou „jiskry“.

Hlavní výhodou této metody je možnost její realizace přímo na silnici, tedy v kempových podmínkách. Realizovat takovou kontrolu je poměrně obtížné a její informační obsah bude velmi nízký, protože příčinou závady nemusí být zapalovací cívka.

Zajímavé:
Jaký je index pro dsg 7 na Škodě Octavia A7.

K implementaci této metody potřebujete následující nástroje a zařízení:

• Klíč na vyšroubování zapalovacích svíček.

• Zapalovací svíčka (musíte se ujistit, že funguje).

Kontrola cívky na jiskru

Před zahájením testu musíte zkontrolovat izolaci vysokonapěťového vedení a ujistit se, že je neporušená. Při kontrole nezapomeňte vypnout zapalování pomocí klíčku. Pokud je první fáze úspěšně dokončena, měli byste postupovat podle následujícího schématu:

1. Odstraňte vysokonapěťový vodič ze zapalovací svíčky prvního válce a připojte jej k předem připravené zapalovací svíčce.

2. Otočte klíčkem zapalování tak, abyste nastartovali vůz (musí být otočen do polohy 2).

3. Pokud testovaná jednotka funguje správně, na špičce zapalovací svíčky se objeví jiskra. Je důležité vidět, jaký je odstín. Fialová je známkou toho, že cívka funguje správně, žlutá znamená, že existují problémy, to znamená, že proud nestačí. Absence jiskry výmluvně naznačuje, že existují problémy s cívkou.

4. Výše ​​popsaný postup musí být proveden se všemi cívkami, pokud jich máte v autě několik.

Pokud není náhradní zapalovací svíčka (v podmínkách kempování), lze ji odšroubovat z bloku válců. K tomu se hodí dříve zmíněný klíč. Během testování buďte obzvláště opatrní, abyste se nedotkli nechráněných vodičů, protože to může způsobit úraz elektrickým proudem.

Kontrola cívky multimetrem

Efektivnější, informativní a bezpečnější testovací metodou je použití multimetru, který může měnit proud, napětí, odpor a další indikátory. Před kontrolou se doporučuje zcela vyjmout zařízení z vozidla.

Kontrola cívek pomocí multimetru

Samotný postup nezpůsobí problémy ani začínajícímu mistrovi. Musíte jen zjistit, kde jsou na cívce umístěny kontakty primárního a sekundárního vinutí. Na obou bude třeba měřit odpor a ukazatele by se měly lišit.

Schéma ověřování je následující:

1. Je nutné zapnout multimetr v režimu měření odporu. Poté se musíte navzájem dotýkat sond. Jeden by se měl objevit na obrazovce. To znamená, že zařízení funguje správně.

2. Dotkněte se sondami multimetru kontaktů primárního vinutí. V závislosti na modelu vaší cívky by obrazovka elektronického zařízení měla zobrazovat hodnoty v rozsahu od 0,5 do 3,5 ohmů.

3. Dotkněte se sondami zařízení na svorky sekundárního vinutí. Jeho odpor by měl být jiný – od 6 do 15 kOhm. Podrobnější informace naleznete v referenční literatuře pro váš model vozidla.

kontrola cívky multimetrem

Nesoulad mezi skutečnými a referenčními indikátory naznačuje, že došlo k poškození izolace, to znamená, že se mezi sousedními závity vytvořil zkrat. Nebo se přetrhl drát ve vinutí.

Chcete-li problém vyřešit, budete muset vyměnit vinutí cívky. Tento úkol je však velmi obtížný a ve většině případů je levnější pořídit si nové zařízení, které poškozené nahradí.

Při měření multimetrem na sekundárním vinutí je důležité dodržet polaritu. Černá sonda se obvykle instaluje na středový terminál a červená na dřík špičky.

Kontrola zapalovací cívky je poměrně jednoduchý proces. K tomu je nejlepší použít speciální zařízení a nevystavovat se nebezpečí vyšroubováním zapalovacích svíček a kontrolou kontaktů na přítomnost jiskry. Pokud se ukáže, že cívka je vadná, neztrácejte čas jejím převíjením. Stačí zařízení vyměnit a bude vám sloužit mnoho dalších let.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button