Obsah
- 1 Kde zapnout svícení na Ford Focus 2
- 2 Regulační požadavky na světla pro denní svícení
- 3 Rozdíly mezi modelem před a po restylování
- 4 Jaké DRL a kam je umístit na Ford Focus 2
- 5 Pokyny k instalaci
- 6 DRL vedle PTF
- 7 DRL v obložení chladiče
- 8 PTF nebo potkávací světla v režimu DRL
- 9 Schéma zapojení
- 10 Připojení DRL vytvořené samostatnými zařízeními
- 11 Připojení DRL na základě PTF
- 12 Režim DRL pro potkávací světlomety
Kde zapnout svícení na Ford Focus 2
DRL nejsou tak nezbytná osvětlovací zařízení, ale dopravní policie si to nemyslí. A je to s nimi bezpečnější – už z dálky vidíte, že auto jede a neparkuje na kraji silnice. V tomto článku nezávisle vybavíme restyling Ford Focus 2 denními světly.
Regulační požadavky na světla pro denní svícení
Nebudeme podrobně uvádět všechny regulační dokumenty týkající se světel pro denní svícení, ale jednoduše připomeneme požadavky v nich uvedené:
- typ žárovek – libovolný;
- barva – bílá libovolného odstínu;
- svítivost pro každou lampu – 400-800 cd;
- Provoz DRL v noci se zapnutými dálkovými světly, potkávacími světly, obrysovými světly nebo PTF je zakázán;
- automatické zapnutí, když je spínač zapalování v poloze, ve které není vyloučen provoz motoru;
- výška uložení nad povrchem vozovky – ne méně než 250 a ne více než 1 500 mm;
- vzdálenost od strany k lampě DRL není větší než 400 mm;
- vzdálenost mezi lampami DRL je minimálně 600 mm.
Rozdíly mezi modelem před a po restylování
Druhá generace Ford Focus se vyráběla v letech 2004 až 2011. V roce 2008 byl proveden restyling. Ovlivnil především vzhled vozu: výlisky na dveřích, zvednutá kapota, tvar světlometů, mírně upravena byla spodní lišta chladiče atd.
zpět na obsah ↑
Jaké DRL a kam je umístit na Ford Focus 2
Na výběr je několik možností:
- předělat potkávací světlomety tak, aby fungovaly v režimu DRL;
- používat mlhová světla jako DRL;
- nainstalujte světla pro denní svícení jako samostatné svítidlo na obložení PTF;
- nainstalujte DRL jako samostatné zařízení do spodního obložení chladiče.
Pokyny k instalaci
Vzhledem k tomu, že existuje několik možností pro instalaci denních světel na FF2, zvážíme všechny metody samostatně: instalace vedle PTF, do obložení chladiče a přeměna mlhových světel na svícení.
DRL vedle PTF
Nejjednodušší je koupit hotové kryty s již nainstalovanými světly pro denní svícení. Navíc při jejich nákupu musíte vzít v úvahu, jakou úpravu Ford Focus 2 máme – restyle nebo pre-restyle – na tom bude záviset typ a tvar obložení. Samotná montáž a schéma zapojení zůstanou stejné pro vozy jakékoli modifikace.
Jak je nainstalovat? Instalace takových světel pro denní svícení je extrémně jednoduchá – odstraňte staré kryty a nainstalujte nové. Vedeme dráty od světel do motorového prostoru. K sejmutí krytu budete potřebovat plochý šroubovák. Pokud máme předběžnou úpravu, nejprve vypáčíme a odstraníme „obočí“ – jsou připevněny běžnými západkami. Otvory pro západky na fotografii níže jsou označeny šipkami.
Stejným způsobem vypáčíme kryt a odstraníme jej – je připevněn k přesně stejným západkám.
Pokud máme restyle, pak to nemá obočí, jen odstraníme překrytí.
Zbytek je otázkou techniky. Vodiče protáhneme do motorového prostoru spolu s napájecím vodičem PTF, nacvakneme nové obložení a je hotovo.
Znalecký posudek
Alexej Bartoš
Specialista na opravy, údržbu elektrických zařízení a průmyslové elektroniky.
Zeptejte se odborníka
Důležité. V průběhu času materiál podložky vyschne a stane se křehkým. Kryty odstraňujeme velmi opatrně, abychom nevylomili západky.
DRL v obložení chladiče
Tady v zásadě není o moc více práce. Kupujeme něco takového:
Pomocí libovolného vhodného způsobu (oboustranná páska, tmel, lepicí pistole atd.) připevníme lucerny do štěrbiny opláštění. Často jsou takové lucerny dokonce dodávány se spojovacími prvky.
Znalecký posudek
Alexej Bartoš
Specialista na opravy, údržbu elektrických zařízení a průmyslové elektroniky.
Zeptejte se odborníka
Důležité. Při instalaci světel pro denní svícení do rámu byste neměli zapomínat, že vzdálenost mezi světly by podle regulačních dokumentů neměla být menší než 600 mm (viz část „Regulační požadavky na světla pro denní svícení“).
PTF nebo potkávací světla v režimu DRL
V tomto režimu fungují potkávací světla nebo mlhová světla jako světla pro denní svícení. Rozdíl oproti standardním režimům spočívá v tom, že světlomety nebo svítilny se automaticky rozsvítí při zapnutí zapalování a potkávací světlomety budou fungovat bez obrysových světel.
Vůz nevyžaduje žádné speciální úpravy, jediné je, že do PTF je vhodné instalovat úspornější a nízkopříkonové žárovky. Světla pro denní svícení nemají žádné zvláštní požadavky na tvar světelného paprsku (i když existují normy: horizontálně – 20 stupňů dovnitř a ven, vertikálně – 10 stupňů nahoru a dolů od horizontály). Budeme volit LED svítidla s nízkým výkonem patice H11 (6 W) a světelným tokem 600 lm (svítivost cca 550-600 cd).
Na potkávacích světlometech nebudeme vůbec provádět mechanické úpravy, protože musí správně fungovat pro zamýšlený účel.
Při finalizaci PTF musíme být připraveni, že po obdržení denních světel ztratíme mlhové světlo.
Schéma zapojení
Zbývá připojit světla pro denní svícení na našem Fordu Focus 2 tak, aby fungovala v souladu s regulačními dokumenty (viz část „Regulační požadavky na světla pro denní svícení“). Začněme těmi nainstalovanými vedle PTF nebo v opláštění.
Připojení DRL vytvořené samostatnými zařízeními
Pro připojení denního svícení do palubní sítě potřebujeme pětipinové (vinutí a jedna skupina pro spínání) relé s provozním napětím 12 V. Například relé dálkových nebo potkávacích světel z libovolné 12voltové auto udělá. Navíc za to kupujeme blok.
Připojíme se podle následujícího schématu:
Po zapnutí zapalování se na kolíku 30 relé objeví napětí. Prochází normálně zavřenými kontakty na pin 88 – DRL se rozsvítí. Jakmile rozsvítíme obrysová světla nebo přední světlo (rozsvítí se s rozměry), přivede se napětí na vinutí relé (pin 86) a bude fungovat, protože druhý konec vinutí (pin 85 ) je trvale spojen se zemí. Kontakty 30 a 88 se otevřou a DRL zhasnou.
Je velmi vhodné nainstalovat pojistku do obvodu „+ při zapnutém zapalování“ (kontakt relé 30) pro případ zkratu v obvodu DRL. K tomu stačí koupit držák, který jednoduše zapadne do drátu.
Napojíme se na venkovní osvětlovací jednotku. Chcete-li to provést, nejprve odstraňte spodní panel. Odšroubovali jsme samořezný šroub označený šipkou na fotografii níže.
Vytáhněte panel směrem k sobě v místech, kde jsou umístěny západky, jsou označeny šipkami.
Nyní vložíme ruku do slotu nalevo od bloku (označeného šipkou). Vytlačíme dvě západky umístěné po stranách a vytáhneme blok.
Vytáhneme napájecí blok jednotky. Máme zájem o následující dráty:
Zdravý. Vodič vycházející z kolíku 85 relé může být připojen buď k černému vodiči, nebo jednoduše ke karoserii vozu, upnutím pod vhodný šroub.
Připojujeme se k drátům. To lze provést jednoduchým zasunutím, aniž by došlo k porušení hlavních vodičů. Stáhneme z nich izolaci, zapájíme (ne jen přišroubujeme!) a zaizolujeme.
Relé připevníme na jakékoli vhodné místo – za řídicí jednotkou je dostatek místa. Zvolme například místo vedle napájecího zdroje.
Chcete-li řezat na dráty, aniž byste je zlomili, je vhodné použít speciální nožové bloky.
Zbývá pouze připojit DRL světla. Pocházejí z nich dva dráty: „mínus“ a „plus“. Negativní bývají černé – připojíme je ke karoserii pomocí vhodného šroubu. Můžete si například vzít šroub zajišťující PTF nebo světlomety. Kladné vodiče spojíme dohromady, prodloužíme a navedeme do kabiny. Připojíme jej na 88. svorku relé. Zapněte jej a zkontrolujte. Podle tohoto schématu se DRL zapnou při zapnutí zapalování a zhasnou, když se rozsvítí obrysová světla nebo světlomety.
Znalecký posudek
Alexej Bartoš
Specialista na opravy, údržbu elektrických zařízení a průmyslové elektroniky.
Zeptejte se odborníka
Vezměte prosím na vědomí, že v prodeji jsou různé modely světel pro denní svícení a některé z nich již mají „správné“ schéma zapojení, ve kterém jsou k nim připojeny tři vodiče – plus, mínus a plus od potkávacích světel. Než se tedy pustíte do zapojování, pečlivě si prostudujte, co jste si koupili, přečtěte si návod nebo se poraďte, kde jste je zakoupili.
Připojení DRL na základě PTF
Zde bude spínací obvod stejný, pouze na pin 88 relé nepřipojíme vodiče z DRL, ale vodič z PTF. Najdete jej na stejném bloku řídicí jednotky vnějšího osvětlení. Na fotografii níže je drát označen „přední PTF“. Odpojíme ho od bloku a připojíme na pin 88 relé. Nezapomeňte vyměnit standardní žárovky v mlhových světlech za LED s nižším výkonem (viz část „PTF nebo potkávací světla v režimu DRL“).
Režim DRL pro potkávací světlomety
Zde bude schéma zapojení mírně odlišné, protože tyto světlomety budeme potřebovat také v režimu potkávacích světel (LS). Zvolme provozní režim světlometů následovně:
- zapalování je vypnuté – BS je deaktivováno;
- Zapalování zapnuto, spínač světel v poloze vypnuto – BS je zapnutý, bez rozměrů;
- je zapnut režim „rozměry“ – rozměry jsou zapnuté, BS zhasne;
- Režim BS je zapnutý – rozměry a BS svítí.
To znamená, že režim DRL je přidán ke standardnímu režimu. K implementaci tohoto obvodu budete potřebovat čtyřkolíkové relé 1119-3747210-10 a propojku se dvěma „matkami“ – jednou velkou, druhou menší.
Ano, stále potřebujete dvě pojistky: 20 a 10 A. Lze je odebrat z náhradních dílů montážního bloku.
Demontujeme montážní blok, pro který z něj sejmeme ochranný kryt a odšroubujeme dvě křídlové matice. Instalujeme pojistky a relé na místa uvedená na fotografii níže.
Nyní odstraňte zelený konektor.
Na zadní stranu svorek zobrazených na fotografii nainstalujeme propojku (jsou zdarma).
Nainstalujeme zelený konektor na místo a namontujeme montážní blok. DRL založené na potkávacím světle jsou připraveny.
Důležité! Po odpojení zeleného konektoru od montážního bloku dojde k uzamčení standardního rádia. Pro odemknutí zadejte PIN kód uvedený v průvodní dokumentaci k vozidlu.
Nainstalovali jsme tedy na náš Ford Focus 2 světla pro denní svícení. Řízení během denního světla je nyní mnohem bezpečnější.