ford focus 2

Kde zapnout svícení na Ford Focus 2

DRL nejsou tak nezbytná osvětlovací zařízení, ale dopravní policie si to nemyslí. A je to s nimi bezpečnější – už z dálky vidíte, že auto jede a neparkuje na kraji silnice. V tomto článku nezávisle vybavíme restyling Ford Focus 2 denními světly.

Regulační požadavky na světla pro denní svícení

Nebudeme podrobně uvádět všechny regulační dokumenty týkající se světel pro denní svícení, ale jednoduše připomeneme požadavky v nich uvedené:

Požadavky na umístění DRL

 • typ žárovek – libovolný;
 • barva – bílá libovolného odstínu;
 • svítivost pro každou lampu – 400-800 cd;
 • Provoz DRL v noci se zapnutými dálkovými světly, potkávacími světly, obrysovými světly nebo PTF je zakázán;
 • automatické zapnutí, když je spínač zapalování v poloze, ve které není vyloučen provoz motoru;
 • výška uložení nad povrchem vozovky – ne méně než 250 a ne více než 1 500 mm;
 • vzdálenost od strany k lampě DRL není větší než 400 mm;
 • vzdálenost mezi lampami DRL je minimálně 600 mm.

Rozdíly mezi modelem před a po restylování

Druhá generace Ford Focus se vyráběla v letech 2004 až 2011. V roce 2008 byl proveden restyling. Ovlivnil především vzhled vozu: výlisky na dveřích, zvednutá kapota, tvar světlometů, mírně upravena byla spodní lišta chladiče atd.

Zajímavé:
Jak zkontrolovat konce řízení Ford Focus 2.

Ford Focus 2Ford Focus 2 Restylezpět na obsah ↑

Jaké DRL a kam je umístit na Ford Focus 2

Na výběr je několik možností:

 • předělat potkávací světlomety tak, aby fungovaly v režimu DRL;
 • používat mlhová světla jako DRL;
 • nainstalujte světla pro denní svícení jako samostatné svítidlo na obložení PTF;
 • nainstalujte DRL jako samostatné zařízení do spodního obložení chladiče.

Pokyny k instalaci

Vzhledem k tomu, že existuje několik možností pro instalaci denních světel na FF2, zvážíme všechny metody samostatně: instalace vedle PTF, do obložení chladiče a přeměna mlhových světel na svícení.

DRL vedle PTF

Nejjednodušší je koupit hotové kryty s již nainstalovanými světly pro denní svícení. Navíc při jejich nákupu musíte vzít v úvahu, jakou úpravu Ford Focus 2 máme – restyle nebo pre-restyle – na tom bude záviset typ a tvar obložení. Samotná montáž a schéma zapojení zůstanou stejné pro vozy jakékoli modifikace.

PTF překryvy

Jak je nainstalovat? Instalace takových světel pro denní svícení je extrémně jednoduchá – odstraňte staré kryty a nainstalujte nové. Vedeme dráty od světel do motorového prostoru. K sejmutí krytu budete potřebovat plochý šroubovák. Pokud máme předběžnou úpravu, nejprve vypáčíme a odstraníme „obočí“ – jsou připevněny běžnými západkami. Otvory pro západky na fotografii níže jsou označeny šipkami.

Odstranění „obočí“ na PTF

Stejným způsobem vypáčíme kryt a odstraníme jej – je připevněn k přesně stejným západkám.

PTF Ford Focus 2 dorestyle

Pokud máme restyle, pak to nemá obočí, jen odstraníme překrytí.

překrytí pro PTF na FF2 Restayl

Zbytek je otázkou techniky. Vodiče protáhneme do motorového prostoru spolu s napájecím vodičem PTF, nacvakneme nové obložení a je hotovo.

PTF překryvy

Znalecký posudek
Alexej Bartoš
Specialista na opravy, údržbu elektrických zařízení a průmyslové elektroniky.
Zeptejte se odborníka

Důležité. V průběhu času materiál podložky vyschne a stane se křehkým. Kryty odstraňujeme velmi opatrně, abychom nevylomili západky.

Zajímavé:
Jak připojit běžící světla ford focus 2 restyling.

DRL v obložení chladiče

Tady v zásadě není o moc více práce. Kupujeme něco takového:

DRL Ford Focus 2

Pomocí libovolného vhodného způsobu (oboustranná páska, tmel, lepicí pistole atd.) připevníme lucerny do štěrbiny opláštění. Často jsou takové lucerny dokonce dodávány se spojovacími prvky.

DRL v obložení chladiče Ford Focus 2

Znalecký posudek
Alexej Bartoš
Specialista na opravy, údržbu elektrických zařízení a průmyslové elektroniky.
Zeptejte se odborníka

Důležité. Při instalaci světel pro denní svícení do rámu byste neměli zapomínat, že vzdálenost mezi světly by podle regulačních dokumentů neměla být menší než 600 mm (viz část „Regulační požadavky na světla pro denní svícení“).

PTF nebo potkávací světla v režimu DRL

V tomto režimu fungují potkávací světla nebo mlhová světla jako světla pro denní svícení. Rozdíl oproti standardním režimům spočívá v tom, že světlomety nebo svítilny se automaticky rozsvítí při zapnutí zapalování a potkávací světlomety budou fungovat bez obrysových světel.

Vůz nevyžaduje žádné speciální úpravy, jediné je, že do PTF je vhodné instalovat úspornější a nízkopříkonové žárovky. Světla pro denní svícení nemají žádné zvláštní požadavky na tvar světelného paprsku (i když existují normy: horizontálně – 20 stupňů dovnitř a ven, vertikálně – 10 stupňů nahoru a dolů od horizontály). Budeme volit LED svítidla s nízkým výkonem patice H11 (6 W) a světelným tokem 600 lm (svítivost cca 550-600 cd).

žárovky H11

Na potkávacích světlometech nebudeme vůbec provádět mechanické úpravy, protože musí správně fungovat pro zamýšlený účel.

Při finalizaci PTF musíme být připraveni, že po obdržení denních světel ztratíme mlhové světlo.

Schéma zapojení

Zbývá připojit světla pro denní svícení na našem Fordu Focus 2 tak, aby fungovala v souladu s regulačními dokumenty (viz část „Regulační požadavky na světla pro denní svícení“). Začněme těmi nainstalovanými vedle PTF nebo v opláštění.

Zajímavé:
Kolik stojí pancéřové dráty pro Ford Focus 2 1.6.

Připojení DRL vytvořené samostatnými zařízeními

Pro připojení denního svícení do palubní sítě potřebujeme pětipinové (vinutí a jedna skupina pro spínání) relé s provozním napětím 12 V. Například relé dálkových nebo potkávacích světel z libovolné 12voltové auto udělá. Navíc za to kupujeme blok.

Relé a blok DRL

Připojíme se podle následujícího schématu:

Schéma zapojení Ford Focus 2

Po zapnutí zapalování se na kolíku 30 relé objeví napětí. Prochází normálně zavřenými kontakty na pin 88 – DRL se rozsvítí. Jakmile rozsvítíme obrysová světla nebo přední světlo (rozsvítí se s rozměry), přivede se napětí na vinutí relé (pin 86) a bude fungovat, protože druhý konec vinutí (pin 85 ) je trvale spojen se zemí. Kontakty 30 a 88 se otevřou a DRL zhasnou.

Je velmi vhodné nainstalovat pojistku do obvodu „+ při zapnutém zapalování“ (kontakt relé 30) pro případ zkratu v obvodu DRL. K tomu stačí koupit držák, který jednoduše zapadne do drátu.

držák pojistky

Napojíme se na venkovní osvětlovací jednotku. Chcete-li to provést, nejprve odstraňte spodní panel. Odšroubovali jsme samořezný šroub označený šipkou na fotografii níže.

ozdobný ozdobný šroub

Vytáhněte panel směrem k sobě v místech, kde jsou umístěny západky, jsou označeny šipkami.

dekorativní překrytí

Nyní vložíme ruku do slotu nalevo od bloku (označeného šipkou). Vytlačíme dvě západky umístěné po stranách a vytáhneme blok.

externí řídicí jednotka osvětlení

Vytáhneme napájecí blok jednotky. Máme zájem o následující dráty:

kontakty relé

Zdravý. Vodič vycházející z kolíku 85 relé může být připojen buď k černému vodiči, nebo jednoduše ke karoserii vozu, upnutím pod vhodný šroub.

Připojujeme se k drátům. To lze provést jednoduchým zasunutím, aniž by došlo k porušení hlavních vodičů. Stáhneme z nich izolaci, zapájíme (ne jen přišroubujeme!) a zaizolujeme.

DRL relé

Relé připevníme na jakékoli vhodné místo – za řídicí jednotkou je dostatek místa. Zvolme například místo vedle napájecího zdroje.

Zajímavé:
Co může Ford Focus 2 1.6 podepsat při zahřívání.

napájecí blok

Chcete-li řezat na dráty, aniž byste je zlomili, je vhodné použít speciální nožové bloky.

blok

Zbývá pouze připojit DRL světla. Pocházejí z nich dva dráty: „mínus“ a „plus“. Negativní bývají černé – připojíme je ke karoserii pomocí vhodného šroubu. Můžete si například vzít šroub zajišťující PTF nebo světlomety. Kladné vodiče spojíme dohromady, prodloužíme a navedeme do kabiny. Připojíme jej na 88. svorku relé. Zapněte jej a zkontrolujte. Podle tohoto schématu se DRL zapnou při zapnutí zapalování a zhasnou, když se rozsvítí obrysová světla nebo světlomety.

Znalecký posudek
Alexej Bartoš
Specialista na opravy, údržbu elektrických zařízení a průmyslové elektroniky.
Zeptejte se odborníka

Vezměte prosím na vědomí, že v prodeji jsou různé modely světel pro denní svícení a některé z nich již mají „správné“ schéma zapojení, ve kterém jsou k nim připojeny tři vodiče – plus, mínus a plus od potkávacích světel. Než se tedy pustíte do zapojování, pečlivě si prostudujte, co jste si koupili, přečtěte si návod nebo se poraďte, kde jste je zakoupili.

Připojení DRL na základě PTF

Zde bude spínací obvod stejný, pouze na pin 88 relé nepřipojíme vodiče z DRL, ale vodič z PTF. Najdete jej na stejném bloku řídicí jednotky vnějšího osvětlení. Na fotografii níže je drát označen „přední PTF“. Odpojíme ho od bloku a připojíme na pin 88 relé. Nezapomeňte vyměnit standardní žárovky v mlhových světlech za LED s nižším výkonem (viz část „PTF nebo potkávací světla v režimu DRL“).

Přepínání standardních PTF

Režim DRL pro potkávací světlomety

Zde bude schéma zapojení mírně odlišné, protože tyto světlomety budeme potřebovat také v režimu potkávacích světel (LS). Zvolme provozní režim světlometů následovně:

 • zapalování je vypnuté – BS je deaktivováno;
 • Zapalování zapnuto, spínač světel v poloze vypnuto – BS je zapnutý, bez rozměrů;
 • je zapnut režim „rozměry“ – rozměry jsou zapnuté, BS zhasne;
 • Režim BS je zapnutý – rozměry a BS svítí.
Zajímavé:
Proč je někdy obtížné zařadit převodovku na Ford Focus 2.

To znamená, že režim DRL je přidán ke standardnímu režimu. K implementaci tohoto obvodu budete potřebovat čtyřkolíkové relé 1119-3747210-10 a propojku se dvěma „matkami“ – jednou velkou, druhou menší.

provokace

Ano, stále potřebujete dvě pojistky: 20 a 10 A. Lze je odebrat z náhradních dílů montážního bloku.

Náhradní díly pojistky

Demontujeme montážní blok, pro který z něj sejmeme ochranný kryt a odšroubujeme dvě křídlové matice. Instalujeme pojistky a relé na místa uvedená na fotografii níže.

Instalace relé

Nyní odstraňte zelený konektor.

konektor

Na zadní stranu svorek zobrazených na fotografii nainstalujeme propojku (jsou zdarma).

propojka

Nainstalujeme zelený konektor na místo a namontujeme montážní blok. DRL založené na potkávacím světle jsou připraveny.

Důležité! Po odpojení zeleného konektoru od montážního bloku dojde k uzamčení standardního rádia. Pro odemknutí zadejte PIN kód uvedený v průvodní dokumentaci k vozidlu.

Nainstalovali jsme tedy na náš Ford Focus 2 světla pro denní svícení. Řízení během denního světla je nyní mnohem bezpečnější.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button