Obsah
Jak funguje proudění vzduchu na Ford Focus 2
Systémy ventilace, topení a klimatizace instalované ve voze fungují efektivně se zavřenými okny a představují jeden celek, který poskytuje nejpohodlnější podmínky ve voze bez ohledu na povětrnostní podmínky a okolní teplotu. Teplota v kabině se reguluje mícháním studeného a horkého vzduchu. Chladicí jednotka klimatizačního systému snižuje teplotu a vlhkost vzduchu a čistí jej od prachu. Ohřívač zvyšuje teplotu vzduchu v jakémkoliv provozním režimu systému.
Komplex zajišťuje regulaci teploty vzduchu s nízkou setrvačností prakticky nezávisle na rychlosti vozidla. Množství vzduchu vstupujícího do kabiny je dáno především provozním režimem ventilátoru, proto musí být zapnutý i při jízdě vysokou rychlostí.
Venkovní vzduch může vstupovat do kabiny okny dveří, když jsou okna stažená a ventilátor umístěný před čelním sklem. Vzduch z dmychadla může vstupovat do interiéru vozidla tryskami dmychadla čelního skla, bočními a středovými tryskami a také spodními tryskami krytu topení.
Objem, teplota, směr a intenzita proudění vzduchu se ovládají spínači instalovanými v řídicí jednotce topení (klimatizace) a ventilace.
Chcete-li změnit teplotu vzduchu vstupujícího do kabiny, otáčejte ovladačem teploty. Modrá část stupnice odpovídá přívodu nejvíce ochlazeného vzduchu, červená část – nejvíce ohřátý vzduch. Když je rukojeť ve střední poloze, je do kabiny přiváděn vzduch o okolní teplotě (bílá část stupnice).
Pro zvýšení intenzity přívodu vzduchu do prostoru pro cestující za jízdy a pro zajištění přívodu vzduchu do stojícího vozidla zapněte klikou spínače jeden ze čtyř provozních režimů ventilátoru dmychadla.
Chcete-li změnit směr přívodu vzduchu, použijte knoflík pro regulaci průtoku vzduchu a vyberte jednu z následujících možností (ve směru hodinových ručiček):
– přívod vzduchu do horní a spodní části kabiny (přes boční a středové trysky přístrojové desky a také přes spodní trysky skříně topení);
– přívod vzduchu do horní části kabiny (přes boční a středové trysky přístrojové desky);
– přívod vzduchu do horní části kabiny a na čelní sklo (přes boční a středové trysky přístrojové desky a trysky ofukovačů čelního skla);
– přívod vzduchu k čelnímu sklu (přes trysky ofukovače čelního skla);
– přívod vzduchu do spodní části kabiny ak čelnímu sklu (spodními tryskami tělesa topení a tryskami ofukování čelního skla);
– přívod vzduchu do spodní části kabiny (spodními tryskami skříně topení).
Ovládací knoflík lze nastavit do mezipoloh pro přesnější nastavení.
Pro ochlazení vzduchu vstupujícího do interiéru vozu stiskněte tlačítko klimatizace (je-li ve voze instalována).
Když je klimatizace zapnutá, kontrolka v tlačítku se rozsvítí. Chcete-li klimatizaci vypnout, stiskněte tlačítko znovu (kontrolka zhasne).
VAROVÁNÍ: Zapnutí klimatizace při běžícím motoru v náročných podmínkách (dlouhá stoupání, hustý městský provoz atd.) může způsobit přehřátí motoru. Sledujte teploměr chladicí kapaliny: pokud teplota překročí přípustnou hodnotu, vypněte klimatizaci. Během dlouhých jízd v městském provozu se může účinnost klimatizace snížit v důsledku intenzivních tepelných podmínek motoru. Nejedná se o známku poruchy a klimatizace bude i nadále efektivně fungovat při jízdě za normálních silničních podmínek.
Chcete-li zapnout režim recirkulace, stiskněte příslušné tlačítko (v něm se rozsvítí kontrolka). Když je režim recirkulace zapnutý, venkovní vzduch nevstupuje do kabiny a ventilátor dmychadla cirkuluje vzduch uvnitř kabiny. Tento režim slouží k rychlému vyhřátí interiéru v chladném období, stejně jako při zvýšené prašnosti a znečištění okolního vzduchu plyny.
VAROVÁNÍ: Nedoporučuje se používat režim recirkulace po dlouhou dobu za jízdy vozidla, protože to obvykle vede k zamlžování skel.
V závislosti na různých kombinacích spínačů na řídicí jednotce pracuje systém vytápění a větrání v následujících hlavních režimech:
– režim maximálního chlazení. Používá se v horkém počasí a po dlouhém pobytu na slunci k rychlému ochlazení vzduchu v kabině. V tomto případě se před zapnutím klimatizace doporučuje krátce otevřít okna, aby se z kabiny odstranil ohřátý vzduch. Musí být zapnutý režim klimatizace a recirkulace vzduchu;
– normální režim chlazení. Používá se při cestování po městě i mimo město za mírně teplého počasí. Klimatizace musí být zapnutá, režim recirkulace musí být vypnutý;
– režim ventilace. Slouží k větrání interiéru. Rychlost ventilátoru topení lze měnit podle potřeby;
– režim maximálního vytápění. Používá se při velmi nízkých okolních teplotách a k rychlému ohřátí vzduchu v kabině po dlouhém pobytu. Režim klimatizace a recirkulace musí být vypnutý;
– normální režim vytápění. Používá se v chladném období k udržení optimální teploty vzduchu v kabině po intenzivním vytápění v režimu maximálního vytápění. Klimatizace a režim recirkulace vzduchu musí být vypnuty;
– režim odstraňování vlhkosti nebo námrazy z čelního skla. Slouží k rychlému odstranění zamlžení skla při vysoké vlhkosti vzduchu. Klimatizace musí být zapnutá a režim recirkulace musí být vypnutý;
– režim pro snížení vlhkosti vzduchu v kabině. Zapnutí klimatizace pomáhá snížit vlhkost v kabině, což vede k rychlejšímu čištění oken od zamlžování.
POZNÁMKA: Abyste zabránili zamlžení oken v deštivém počasí, zapněte režim ventilátoru, když je topení vypnuté, protože rozdíl v teplotě povrchu skla a přiváděného vzduchu může způsobit kondenzaci vlhkosti.
UŽITEČNÁ RADA: Pro účinnější větrání a topení při rychlosti vozidla nižší než 50 km/h a při jízdě po zvláště prašných úsecích silnic se zavřenými okny (pro vytvoření nadměrného tlaku vzduchu v kabině, zabránění nasávání prachu) , doporučujeme přepnout spínač ventilátoru topení na nízkou nebo maximální rychlost.
UŽITEČNÁ TIP: Chcete-li urychlit odmlžování zadního okna a zbavit jej ledu a sněhu, zapněte vyhřívané sklo.
UŽITEČNÝ TIP: Pokud klimatizaci delší dobu nepoužíváte, je potřeba ji jednou týdně krátce zapnout při běžícím motoru, aby se obnovila vrstva maziva na dílech kompresoru a těsnění.
21-1 Oprava Ford Focus II
Řídicí jednotka HVAC
Automobil bez ohledu na typ karoserie může být vybaven systémem vytápění, ventilace a klimatizace s manuální klimatizací a automatickým řízením teploty vzduchu v kabině (systém klimatizace). Ovládání jakéhokoli systému vytápění, ventilace a klimatizace je možné pouze při běžícím motoru. Nedoporučuje se používat systémová zařízení při zapnutém zapalování a vypnutém motoru, protože to může vést k vybití baterie
Řídicí jednotka topení, ventilace a klimatizace (u vozidel s manuální klimatizací):
1 — přepínač provozního režimu ventilátoru topení;
2 — tlačítko přepínače režimu recirkulace vzduchu;
3 — regulátor teploty vzduchu;
4 — tlačítko spínače klimatizace;
5 — regulátor distribuce proudu vzduchu
Intenzita přívodu vzduchu do kabiny se reguluje otáčením rukojeti přepínače provozních režimů ventilátoru topení. Tím se zapne jedna ze čtyř rychlostí ventilátoru. Otáčením rukojeti spínače ve směru hodinových ručiček zvýšíme rychlost otáčení ventilátoru topení.
Regulátor distribuce proudu nastavuje následující směry proudění vzduchu v kabině:
– do oblasti hlavy. Proud vzduchu přes deflektory v přístrojové desce vstupuje do horní části interiéru vozu.
– v oblasti, kde se nachází hlava a na ofukování čelního skla a oken předních dveří. Proud vzduchu přes deflektory v přístrojové desce vstupuje do horní části kabiny a do průduchů čelního skla a skla předních dveří.
– pro ofukování čelního skla a oken předních dveří. Proud vzduchu proudí pouze do výdechů čelního skla a oken předních dveří.
– v oblasti nohou a pro ofukování čelního skla a oken předních dveří. Proud vzduchu vstupuje do prostoru pro nohy a také do výdechů čelního skla a oken předních dveří.
– do oblasti nohou. Proud vzduchu vstupuje pouze do oblasti nohou.
– v oblasti, kde se nacházejí nohy a hlava. Proud vzduchu vstupuje přes deflektory do horní části interiéru vozu a do prostoru pro nohy.
Otáčením rukojetí regulátoru teploty vzduchu měníme teplotu vzduchu vstupujícího do kabiny.
Pro zvýšení teploty vzduchu otočte rukojeť regulátoru doprava do červeného sektoru stupnice a pro snížení teploty vzduchu doleva, do modrého sektoru.
Chcete-li zapnout režim recirkulace vzduchu, stiskněte tlačítko spínače 2. Chcete-li jej vypnout, stiskněte tlačítko znovu. Režim recirkulace vzduchu (přerušení přívodu venkovního vzduchu do kabiny) se doporučuje používat, když je nutné rychle snížit nebo zvýšit teplotu vzduchu v kabině, stejně jako při jízdě v prašných oblastech nebo v hustém provozu. , aby se do kabiny nedostal prach, výfukové plyny a nepříjemné pachy.
Nedoporučuje se dlouhodobě používat režim recirkulace, protože může dojít ke zvýšení vlhkosti vzduchu v kabině a zamlžení oken.
Venkovní vzduch může vstupovat do interiéru vozidla přes centrální a boční průduchy systému topení, ventilace a klimatizace.
Vzduchový filtr kabiny zabraňuje pronikání škodlivých částic ve vzduchu, jako jsou pyl, průmyslové emise a silniční prach, do interiéru vozidla.
Proud vzduchu vstupujícího do kabiny lze nastavit.
Deflektor systému vytápění a ventilace:
1 — kotouč pro nastavení stupně otevření deflektoru;
2 — páka pro změnu směru proudění vzduchu
Při otočení kotouče 1 do krajní levé polohy je deflektorová klapka uzavřena a tímto deflektorem neproudí žádný vzduch a při otočení zcela vpravo je zcela otevřen.
Pohybem páky 2 doleva-doprava nebo nahoru-dolů měníme směr proudění vzduchu.
Chcete-li klimatizaci zapnout, stiskněte spínací tlačítko 4 (viz výše) při běžícím motoru a zapnutém ventilátoru topení. Současně se rozsvítí indikátor v tlačítku.
Dalším stisknutím tlačítka klimatizaci vypnete. Klimatizace se vypne, když je vypnutý ventilátor topení.
Klimatizace funguje pouze při venkovní teplotě nad 4 °C. Při dlouhých stoupáních nebo v hustém městském provozu může provoz klimatizace způsobit přehřátí motoru. Pokud tedy teplota chladicí kapaliny překročí přípustnou hodnotu, měla by být klimatizace vypnuta.
Pokud auto stojí na přímém slunci, před zapnutím klimatizace otevřete okna a vyvětrejte interiér.
Abyste zabránili zamlžení oken za deštivého počasí, zapněte klimatizaci a otočte ovladač distribuce vzduchu do polohy
, a doporučuje se instalovat regulátor teploty vzduchu na hranici modré a bílé zóny.
Po delším odstavení vozu v horkém počasí na slunci při zapnutí klimatizace nesměřujte proud studeného vzduchu na čelní sklo, aby nevznikly praskliny.
Pokud není potřeba zapínat klimatizaci, musí se zapínat měsíčně na několik minut, a to i v zimním období provozu. To pomáhá udržovat mazání částí kompresoru a těsnění, což prodlužuje životnost klimatizačního systému.
Řídicí jednotka systému klimatizace:
1 — regulátor teploty vzduchu nastavený v prostoru řidiče;
2 — tlačítko aktivace automatického režimu;
3 — tlačítko pro zvýšení rychlosti ventilátoru;
4 — tlačítko pro snížení rychlosti ventilátoru;
5—informační displej;
6 — tlačítko pro vypnutí klimatizace;
7 — tlačítko pro zapnutí režimu odstraňování námrazy/vlhkosti z čelního skla;
8 — regulátor teploty vzduchu v prostoru pro cestující na předním sedadle;
9 — tlačítko pro zapnutí režimu „MONO“;
10 — tlačítko pro vypnutí klimatizace;
11 — tlačítko pro zapnutí režimu recirkulace vzduchu;
12 — tlačítka pro distribuci proudu vzduchu v kabině
V závislosti na konfiguraci může být vůz vybaven dvouzónovou klimatizací, která automaticky řídí teplotu, množství a distribuci proudění vzduchu a upravuje je v závislosti na podmínkách specifikovaných řidičem a také na povětrnostních podmínkách. Jedním stisknutím tlačítka AUTO zapnete automatický režim. Chcete-li vypnout automatickou klimatizaci, stiskněte tlačítko OFF, které zapne režim recirkulace vzduchu.
Přepnutí z jednozónové na dvouzónovou klimatizaci se provádí stisknutím tlačítka MONO.
Když je systém v mono režimu, jsou všechny teplotní zóny spojeny se zónou řidiče. Po vypnutí mono režimu umožňuje dvouzónový systém nastavit různé teploty interiéru v zóně řidiče a spolujezdce na předním sedadle.
Pomocí otočných ovladačů můžete nastavit teplotu od 16 °C do 28 °C v krocích po 0,5 °C. V poloze LO (pod 16 °C) se systém přepne do režimu trvalého chlazení a v poloze HI (nad 28 °C) – do režimu trvalého vytápění; v obou případech nebude udržována konstantní teplota.
Když je režim „mono“ zapnutý, teplota v oblasti řidiče a spolujezdce na předním sedadle zůstane stejná a lze ji nastavit pomocí otočného ovladače na straně řidiče. V mono režimu se na displeji zobrazí odpovídající zpráva. Když je mono režim deaktivován, displej zmizí. V tomto případě je možné regulovat teplotu v prostoru pro řidiče a spolujezdce nezávisle na sobě. Na displeji se zobrazí hodnoty teploty nastavené pro každou zónu zvlášť.
Pro každou zónu můžete nastavit teploty s rozdílem maximálně 4 °C. Pro návrat do mono režimu stiskněte tlačítko MONO a teplota vzduchu v prostoru pro cestující se nastaví na stejnou hodnotu jako v prostoru pro řidiče.
Snímač intenzity slunečního záření je umístěn v horní části přístrojové desky. Nezakrývejte senzor žádnými předměty.
Na jednotce jsou dvě tlačítka pro nastavení rychlosti ventilátoru. Stisknutím horního tlačítka rychlost zvýšíte, stisknutím spodního tlačítka rychlost snížíte.
Nastavení ventilátoru se na displeji zobrazují jako pruhy. Pro návrat do automatického režimu stiskněte tlačítko AUTO.
Rozdělení proudu vzduchu v kabině se provádí třemi tlačítky.
– do oblasti nohou. Proud vzduchu zasahuje pouze do oblasti nohou
– do oblasti hlavy. Proud vzduchu přes deflektory v přístrojové desce vstupuje do horní části interiéru vozu
– pro ofukování čelního skla a oken předních dveří. Proud vzduchu proudí pouze do výdechů čelního skla a oken předních dveří.
Pro odstranění námrazy/vlhkosti z čelního skla použijte tlačítko 7. Po stisknutí tohoto tlačítka se klimatizace automaticky zapne. V tomto případě jsou otáčky ventilátoru a teplota vzduchu v kabině řízeny automaticky a tyto parametry nelze ručně měnit. Nastaví se maximální rychlost ventilátoru a maximální teplota vzduchu a na krátkou dobu se zapne i vyhřívání skla. V tomto režimu se tlačítka distribuce vzduchu vypnou a režim recirkulace vzduchu nelze aktivovat.
Pro návrat do automatického režimu stiskněte tlačítko AUTO. Klimatizace se zapíná a vypíná stisknutím tlačítka A/C.
Když je klimatizace zapnutá, na displeji se zobrazí A/C ON, když je vypnutá, zobrazí se A/C OFF.
Tlačítko 11 slouží k volbě režimu přívodu venkovního vzduchu do interiéru vozidla a recirkulace vzduchu při zastavení přívodu venkovního vzduchu do interiéru vozidla. Při jízdě v prašných oblastech nebo v hustém provozu se doporučuje používat režim recirkulace vzduchu, aby se do kabiny nedostal prach nebo výfukové plyny.
Pokud najdete chybu nebo chcete článek přidat, vyberte část textu článku, kterou je třeba upravit, a stiskněte Ctrl+Enter. Poté postupujte podle jednoduchých pokynů.