kia ceed

Jak funguje abs na Kia Ceed

Protiblokovací brzdový systém (ABS): 1 — snímač rychlosti levého předního kola; 2 — Řídicí jednotka ABS (HECU); 3 — snímač rychlosti předního pravého kola; 4 — hydraulické trubky; 5 — snímač rychlosti zadního pravého kola; 6 — snímač rychlosti zadního levého kola.

Protiblokovací brzdový systém (ABS) řídí hydraulický brzdný tlak na každém kole samostatně a snižuje tlak kapaliny v brzdě kola, jehož kolo se začíná zablokovat.

Hydraulická řídicí jednotka (HCU) a elektronická řídicí jednotka (ECU) jsou sloučeny do jedné HECU (Hydraulická a elektronická řídicí jednotka jsou sloučeny do ECU ABS/TCS/ESC).

  • přijímá signály ze snímačů rychlosti otáčení každého kola a snímače úhlu natočení, jakož i snímače lineárního a bočního zrychlení G;
  • řídí brzdnou sílu, systém řízení trakce a točivý moment vzhledem k vertikální ose; provádí bezpečnostní funkce;
  • provádí autodiagnostiku systému;
  • umožňuje diagnostikovat systém pomocí externích zařízení.
  • zlepšuje jízdní stabilitu při vyhýbání se překážkám i při brzdění;
  • snižuje brzdnou dráhu při prudkém brzdění při zachování stability a ovladatelnosti vozidla i v zatáčkách.

Za normálních podmínek standardní brzdový systém brzdí, dokud se kolo nezablokuje, což detekuje řídicí jednotka ABS. Když řídicí jednotka ABS detekuje zablokování kola, ovládá každý ventil, aby zvýšil nebo snížil tlak.

Řídicí jednotka ABS určuje rychlost otáčení a rychlost zpomalení každého kola na základě informací ze snímačů rychlosti kol. Při brzdění se rychlost kola snižuje a jednotka ABS detekuje rozdíl mezi rychlostí vozidla a rychlostí kola. Pokud zpomalení některých kol překročí očekávanou hodnotu, jednotka ABS detekuje začátek blokování a otevře příslušné elektromagnetické ventily, aby se snížil tlak brzdové kapaliny. V tomto případě se zvýší otáčky kola, uzavře se přetlakový solenoidový ventil a zvýší se tlak brzdové kapaliny v brzdovém pracovním válci odpovídajícího kola.

Zajímavé:
Kolik napínacích válečků pro kia ceed.

Pokud HECU zjistí, že napájecí napětí vzrostlo nad 16,8 V, ECU vypne relé a systém.

Pokud HECU detekuje, že napájecí napětí kleslo na 11,5 V, funkce ABS se vypne, kontrolka na sdruženém přístroji se rozsvítí a brzdový systém bude fungovat normálně.

Poté, co se napětí vrátí do normálu, systém obnoví svou funkčnost.

Motor čerpadla běží pouze při běžícím ABS. Na začátku jízdy HECU testuje motor čerpadla, když rychlost vozidla dosáhne 30 km/h, a někdy je z motorového prostoru slyšet tupý zvuk. Toto je normální zvuk během procesu vlastní diagnostiky ABS Jakékoli chyby zjištěné HECU jsou zaznamenány v paměti EEPROM (Electrally Erasable Read Only Memory) a lze je přečíst skenerem připojeným k diagnostickému konektoru.

Při brzdění na nerovném povrchu, jako je zasněžená vozovka nebo štěrk, může být brzdná dráha vozidla vybaveného ABS delší než u vozidla vybaveného konvenčním brzdovým systémem.

Brzdový systém

Vůz Kia Cce’d je vybaven dvěma nezávislými brzdovými systémy: provozním a parkovacím (obr. 9 1). První, vybavený hydraulickým pohonem, zajišťuje brzdění při pohybu vozu, druhý brzdí vůz při zaparkování. Pracovní systém je dvouokruhový, s diagonálním spojením brzdových mechanismů předních a zadních kol. Jeden okruh hydraulického pohonu zajišťuje činnost pravého předního a levého zadního brzdového mechanismu, druhý – levý přední a pravý zadní Pokud dojde k poruše jednoho z okruhů systému provozní brzdy, použije se k zastavení vozu jiný okruh dostatečná účinnost.

brzdový systém - zařízení

Rýže. 9.1. Brzdový systém : 1 — brzdový kotouč pravého předního kola; 2 — brzdový mechanismus pravého předního kola; 3 — ohebná hadice brzdového mechanismu pravého předního kola; 4 — potrubí brzdového mechanismu pravého předního kola; 5 – podtlakový posilovač; 6 — páka pohonu parkovací brzdy; 7,16 — lanka pohonu parkovací brzdy; 8 — brzdový kotouč pravého zadního kola; 9 — brzdový mechanismus pravého zadního kola; 10- ohebná hadice brzdového mechanismu pravého zadního kola; 11 — potrubí brzdového mechanismu pravého zadního kola; 12 — potrubí brzdového mechanismu levého zadního kola; 13 — pružná hadice brzdového mechanismu levého zadního kola; 14 — brzdový mechanismus levého zadního kola; 15 — brzdový kotouč levého zadního kola; 17 — brzdový pedál; 18 — brzdový mechanismus pravého předního kola; 19 — brzdový kotouč brzdového mechanismu levého předního kola; 20 — pružná hadice brzdového mechanismu levého předního kola; 21 — potrubí brzdového mechanismu levého předního kola; 22 — hydroelektronický modul ABS; 23 – hlavní brzdový válec

Hydraulický pohon zahrnuje hlavní brzdový válec 23, podtlakový posilovač 5, hydroelektronický modul 22 protiblokovacího brzdového systému, brzdové mechanismy předních a zadních kol spolu s pracovními válci a potrubí.

Systém parkovací brzdy – s lankovým pohonem na brzdové mechanismy zadních kol.

Brzdy předních kol jsou kotoučové, s automatickým nastavením mezery mezi destičkami 1 (obr. 9.2) a kotoučem 7, s plovoucím třmenem. Pohyblivý držák je tvořen třmenem 6 s jednopístovým pracovním válcem. 8 vodítko patky je přišroubováno k čepu řízení. Pohyblivý držák je přišroubován k vodicím kolíkům 2 a 5 nainstalovaným v otvorech vodítka patky. Vodicí čepy jsou mazány tukem a chráněny pryžovými kryty. V dutině válce kola je instalován píst s o-kroužkem. Díky elasticitě tohoto prstence je zachována optimální mezera mezi destičkami a ventilovaným kotoučem, jehož povrch je chráněn brzdovým štítem.

přední brzdový mechanismus - zařízení

Rýže. 9.2. Brzda předního kola: 1 — brzdové destičky; 2 — horní vodicí čep třmenu; 3 — brzdová hadice; 4 — odvzdušňovací ventil; 5 — spodní vodicí čep třmenu; 6 — třmen; 7 — brzdový kotouč; 8 — vedení podložky

Při brzdění píst pod vlivem tlaku kapaliny přitlačí vnitřní destičku ke kotouči, reakční síla posune třmen na prsty a vnější destička je také přitlačena na kotouč a přítlačná síla destiček je stejný. Při uvolnění brzdy se píst vlivem elasticity těsnicího kroužku oddálí od destičky, v důsledku čehož se mezi destičkami a kotoučem vytvoří malá mezera.

Hlavní brzdový válec 4 (obr. 9.3) hydraulického brzdového pohonu tandemového typu se skládá ze dvou samostatných komor napojených na nezávislé hydraulické okruhy. První komora je spojena s pravým předním a levým zadním brzdovým mechanismem, druhá s levým předním a pravým zadním.

hlavní brzdový válec

Rýže. 9.3. Hlavní brzdový válec s nádržkou: 1 — nádržka hlavního brzdového válce; 2 — zátka nádrže; 3 — výstupy snímače nedostatečné hladiny brzdové kapaliny; 4 — hlavní brzdový válec; 5 — těsnicí kroužek expanzní nádoby; 6 — těsnicí kroužek hlavního brzdového válce

Nádrž 1 je na hlavním válci instalována přes pryžová spojovací pouzdra, jejichž vnitřní dutina je rozdělena přepážkami na dvě oddělení. Každý oddíl napájí jednu z komor hlavního brzdového válce

Při sešlápnutí brzdového pedálu se začnou pohybovat písty hlavního brzdového válce, pracovní hrany manžet zakryjí kompenzační otvory, oddělí se komory a nádržka a začne vytěsňování brzdové kapaliny.

Podtlakový posilovač nainstalovaný mezi pedálovým mechanismem a hlavním brzdovým válcem během brzdění v důsledku podtlaku v sacím potrubí motoru přes tyč a píst první komory hlavního válce vytváří dodatečnou sílu úměrnou síle z pedálu .

podtlakový posilovač brzd

Brzdy zadních kol kotoučové brzdové destičky s automatickým nastavením vůle 4 (obr. 9.4) jsou ovládány jedním hydraulickým pracovním válcem. Optimální vůle mezi kotoučem a destičkami je udržována podle stejného principu jako u brzdových mechanismů předních kol.

zadní brzdový mechanismus - zařízení

Rýže. 9.4. Brzda zadního kola: 1 – brzdový kotouč; 2 — brzdová hadice; 3 — vedení podložky; 4 — vnější brzdová destička; 5 — třmen; 6 – odvzdušňovací ventil

Mechanismus kotoučové provozní brzdy na zadních kolech je kombinován s mechanismem bubnové parkovací brzdy. Vnitřní dutina brzdového kotouče zároveň slouží jako brzdový buben pro parkovací brzdu.

Parkovací brzda, poháněná mechanicky, sestává z expanzního mechanismu 3 (viz obr. 9.5), předního lanka s nastavovacím zařízením, dvou zadních lanek a mechanismů na zadních kolech. Brzdové destičky 4 a 7, utažené pružinami 2 a 5, jsou instalovány na štítu zadního brzdového mechanismu. Jsou poháněny expanzním mechanismem pro pohon destiček. Optimální mezera mezi podložkami a bubnem je udržována pomocí neautomatického (vyžadujícího ruční nastavení) nastavovacího zařízení 8.

ruční parkovací brzda - zařízení

Rýže. 9.5. Části mechanismu parkovací (ruční) brzdy: 1, 6 — opěrné vzpěry destiček parkovací brzdy; 2 — přední brzdová destička parkovací brzdy; 3 — uvolňovací mechanismus podložek; 4- horní tažná pružina; 5 — zadní brzdová destička parkovací brzdy; 7 — spodní tažná pružina; 8 — seřizovací zařízení pro destičky parkovací brzdy

Zadní konce zadních lanek jsou připojeny k uvolňovacím mechanismům namontovaným na destičkách parkovací brzdy. Páka pohonu parkovací brzdy, namontovaná mezi předními sedadly na podlahovém tunelu, je vybavena mechanismem pro nastavení napnutí lanka a je spojena s ekvalizérem předním lankem. Přední konce zadních kabelů jsou připojeny k ekvalizéru napínacího mechanismu.

Parkovací brzda nevyžaduje zvláštní péči. Při běžných opravách zkontrolujte stupeň opotřebení jeho částí, ujistěte se, že zuby sektoru a západky jsou v dobrém stavu. Vyměňte nadměrně opotřebované díly.

Pokud je zjištěno přerušení plášťů nebo vodičů, musí být kabely vyměněny za nové.

Kromě toho je vůz vybaven elektronickými systémy aktivního zvyšování bezpečnosti: protiblokovacím systémem brzd (ABS) a distribucí brzdné síly (EBD).

Hydraulický brzdový systém je integrován do jednoho celku pomocí kovových trubek a hadic. Systém je naplněn speciální brzdovou kapalinou minimálně třídy DOT-3, která se musí pravidelně vyměňovat. Postup výměny brzdové kapaliny a kontroly brzdového systému je popsán níže.

Někteří řidiči ve snaze snížit opotřebení lanek parkovací brzdy se ji snaží používat méně často. Takové „úspory“ vedou k opačnému výsledku: kabel, který se v plášti pohybuje jen zřídka, postupně ztrácí pohyblivost, zasekává se a v důsledku toho se kabel přetrhne. V případě potřeby proto použijte parkovací brzdu.

Příliš malý zdvih brzdového pedálu svědčí o nesprávné prvotní montáži brzdového pedálu, nesprávném seřízení podtlakového posilovače brzd nebo zadření pracovního válce, což způsobuje zvýšenou spotřebu paliva a zrychlené opotřebení brzdových destiček. Příliš velký zdvih je známkou nadměrných vůlí v pedálovém mechanismu nebo netěsnosti hydraulického brzdového systému. Pokud se zdvih při opakovaném sešlápnutí pedálu sníží, tzn. stává se „tvrdším“ – v systému je vzduch. Pokud se plný zdvih pedálu začne zvětšovat, systém je netěsný. Pokud brzdový pedál při brzdění neustále vibruje, jsou brzdové kotouče s největší pravděpodobností zdeformované. Bohužel v takové situaci je stačí změnit, a to obojí najednou. Pravidelně se objevující a mizející vibrace pedálu při prudkém brzdění doprovázejí činnost protiblokovacího brzdového systému a nejsou známkou poruchy. Pokud auto začne při brzdění táhnout do strany, zkontrolujte pracovní válce – možná bude potřeba je vyměnit. Pokud se v předním zavěšení ozve klepání, které při brzdění zmizí, zkontrolujte dotažení upevňovacích šroubů třmenu. Po výměně brzdových destiček před zahájením jízdy nezapomeňte několikrát sešlápnout brzdový pedál – písty v pracovních válcích by měly být na svém místě.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button