ŠkodaŠkoda Octavia

Kde vyměnit spojku Škoda

prapor

Globální automatizace. Myčky aut, hotely, pokladní. Arogantní robotické vysavače znervózňují domácí mazlíčky. Roboti jsou všude. Nastěhovali se také do aut. Známe je pod názvy DSG, PowerShift atp. A spisovatelé sci-fi neměli zbytečné obavy: jakékoli poruchy výrazně kazí krev majitele. Máme také štěstí, že se neprojevují ztrátou kontroly nad vozem, kdy samovolně začne zrychlovat, aniž by poslouchal řidiče. Ale tohle je krutá realita.

V EuroAuto, které má rozsáhlou síť čerpacích stanic, jsou stížnosti na fungování robotické převodovky velmi časté. Náklady na výměnu DSG7, které bude nutné změnit, pokud je diagnóza nesprávná nebo jsou ignorovány alarmující příznaky, jsou velmi vysoké. Víme, jak určit povahu poruchy a víme, jak se s ní vypořádat. Potvrzení? Garantujeme výsledky. Nejste přesvědčeni 🙂 OK, nebudu paušalizovat, řeknu vám to a ukážu jako obvykle na konkrétním příkladu.

Škoda Octavia 2013, motor 1.8 TSI, najeto 100 000 km.

Příznaky

Majitel tohoto vozu kontaktoval náš autoservis s následujícími slovy:

— dokud motor a převodovka nejsou zahřáté, vše funguje perfektně. Jakmile teploměr stoupne, objeví se rázy při přeřazení na vyšší převody a objeví se cizí zvuky. Při zastavení jsou cítit i rázy po úplném zastavení, otáčky vyskočí nad 1000 ot./min. Kontrola nikdy nepřišla.

diagnostika

Přirozeně, první věc, kterou uděláme, je vyslechnout blok záznamníku:

K fungování balíčku K2 je více připomínek a bylo zaznamenáno i přehřívání. už mám napsal dříveže diagnózu nelze stanovit pouze na základě zaznamenaných chyb. Diagnostika je komplex určitých akcí a měření. Zejména s ohledem na vysoké náklady na náhradní díly a práci jsou chyby nebo nesprávné interpretace nepřijatelné. Proto jsme zaznamenali protokoly, smazali je a vyrazili na testovací jízdu:

Zajímavé:
Jaké je schválení motoru pro Škoda Octavia A5 bse 1.6.

Potvrdila prvotní diagnózu: opotřebení spojky. Demontáž DSG není tak náročná. Další práce však vyžaduje nejprve speciální nástroj:

a za druhé – vysoká kvalifikace. Mechanici EuroAuto jsou samozřejmě sami o sobě zkušení soudruzi, ale na toto téma byli proškoleni pod vedením zástupce firmy Luk, která ve skutečnosti tyto (a další) komponenty pro převodovky vyvinula a vyrábí.

Tedy majiteli Škoda Octavia a nemuseli chodit k prodejci ani k žádným specializovaným službám. Po zkušební jízdě bylo auto okamžitě uvedeno do provozu:

Neuplynula více než hodina a půl a krabice byla DSG7 odstraněno:

Výměna spojky

V krabici DSG7 (DQ200), instalovaný na vozidlech VAG, má dva samostatné okruhy pro kapaliny. Vlastně část, kde jsou ozubená kola, a část, kde je mechatronika. Při výměně spojky je důležité zabránit rozlití. První akcí je proto výměna ventilačních záslepek za zátky.

Nyní lze skříň umístit se spojkou nahoře a k jejímu upevnění v této poloze budete potřebovat zarážku ze sady nářadí:

Odstraněním několika příchytek lze vyjmout sadu spojky. A tady se bez speciální kamery neobejdete:

Několik jistých pohybů a spojka je odstraněna:

Co jiného? Ale vše, co vidíte, je nahrazeno:

Ložiska, vidlice, dokonce i plastový doraz. A to vše je součástí stavebnic od LUK:

Ale pak, ne-li magie, pak jistě začíná velmi pečlivá a zodpovědná práce, vyžadující soustředění a jistotu v pohybech.

Dvojspojka je velmi složitá sestava a aby správně fungovala, vyžaduje přesné vyladění při montáži. K tomuto účelu sada obsahuje sady seřizovacích podložek různých tlouštěk:

Nastavení

Skládá se z několika fází:

– provedení opravy. Chcete-li to provést, musíte si přečíst tolerance, které jsou uvedeny na těle každé sady spojek:

— po výběru podložek pro obě ložiska můžete nainstalovat sadu spojky:

Zajímavé:
Jaký rozvodový řemen pro Škoda 1 6 bfq.

– a znovu – ovládání, nyní pomocí vysoce přesného indikátoru:

Pokud se najednou nebylo možné dostat do tolerancí (a to mluvíme o setinkách milimetru), budete muset vše rozebrat a začít znovu. Pokud to ignorujete, spojka nebude fungovat správně a řazení bude probíhat s otřesy nebo dokonce auto vůbec nevyjede z opravny.

U nás je vše jako v lékárně a o hodinu později se krabice znovu setkala s motorem:

Než vyrazíte na silnici, musíte provést základní montáž a ukázat vozu, že má novou spojku. Ale není pravda, že všechno bude napoprvé perfektní. Jak ukazuje praxe, provozní teplota je nezbytná pro zahřátí spojky. V našem případě to vypadá takto:

— základní instalace na výtahu;

– zkušební jízda (byly pozorovány nárazy i zrychlení);

— návrat do oblasti opravy a opětovné přizpůsobení.

A vše fungovalo. Majitel odjel ve svém Škoda Octavia a o něco později řekl, že zažívá dávno zapomenuté pocity z řízení nového auta 🙂

PS Stále pochybujete o tom, že výměna „suché“ spojky za a DSG-7 složitý postup?

Zde je podrobný popis pro vaši referenci:

Technický specialista EuroAuto.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button