Passat b4

Jak zkontrolovat snímač klikového hřídele v passatu b4

Problémy při výměně snímače klikového hřídele Volkswagen Passat IV

Snímač klikového hřídele je jedním z nejvýznamnějších snímačů v systému řízení motoru. S příchodem elektroniky v řízení motoru si snímače klikového hřídele již dlouho vytvořily mezeru v automobilové elektrotechnice. Zpočátku řídicí systémy používaly senzory pracující na Hallově jevu. Je založena na změně potenciálového rozdílu, když je polovodičový plátek umístěn v magnetickém poli. Hallův jev má v zásadě určitou výhodu: je prakticky neinertní, tzn. funguje stejně dobře při vysokých i nízkých otáčkách motoru. Nejrozšířenější jsou však v současnosti elektromagnetické senzory. Je navržena jednoduše: kolem magnetického jádra je navinut tenký tenký drát (průřez menší než 0,05 mm), počet závitů je 500 a více. Při průchodu snímačem, přesněji řečeno jádrem vinutí, klikovým hřídelem se objeví EMF, jinými slovy impuls. Tyto impulsy synchronizují chod motoru.

To znamená, že pokud se například motor vůbec nespustí, není žádná jiskra, žádné signály do vstřikovačů, nebuďte líní tento snímač zkontrolovat. Jedinou otázkou je, jak to udělat. S magnetickým senzorem je to jednodušší (mimochodem polovinu všech senzorů jiného než čínského původu vyrábí italská firma Magneti Marelli, podle mého názoru otevřeli pobočku i v Číně). K tomu je třeba změřit odpor mezi signálními vodiči. Mělo by to být v rozmezí od 150 do 2000 Ohmů – pro různé vozy. Ve většině senzorů k nim vede třívodičové vedení: jedna obrazovka, jako u televizního stíněného drátu. To se provádí, aby se zabránilo tomu, že náhodné impulsy z jiných jednotek nebo vozidel projíždějících poblíž vstoupí do řídicí jednotky a způsobí poruchu. Situace je horší, pokud je použit snímač se zesilovačem zabudovaným v něm. Poté byste měli na snímač přivést napájecí napětí (někdy ze stabilizátoru +5V) a sledovat puls na signálovém vodiči. Tato práce vyžaduje odpovídající kvalifikaci.

Zajímavé:
Jak zkontrolovat pumpu abs passat b4.

Zdálo by se, že nyní existují dobrá diagnostická zařízení, připojte je a hledejte chybu. Ale ne, podle mých zkušeností velmi často ani dobrá diagnostika tuto chybu neukáže. Taková katastrofa se často stává: auto perfektně nastartuje, ujede několik kilometrů, pak když se motor zahřeje, začne kýchat, funět a pak vůbec odmítá jet. Toto je typická porucha snímače klikového hřídele. Už jsem psal, že je navinutý velmi tenkým drátem, jak se snímač zahřívá, mění se jeho geometrické rozměry a tenký drát se láme. Nejzajímavější je, že po vychladnutí motoru (cca po 30 minutách) auto jakoby nic nastartuje a jede, i když ne dlouho. V takových případech vám někdy doporučujeme přehodit mokrý, studený hadr přes snímač klikového hřídele, možná se dostanete domů.

Rada: pokud máte sebemenší podezření, že je snímač vadný, vyměňte jej. Nový snímač klikového hřídele stojí od 1000 rublů, ale musíte si koupit nový. Existují však možnosti. V mé praxi se vyskytl případ s jakousi HONDOU, proboha, už si nepamatuji jakou, ale bylo to vzácné. Snímač se nepodařilo nikde najít ani při demontáži. Musel jsem rozebrat pouzdro senzoru, převinout ho a znovu zabalit.

Snímač klikového hřídele je obvykle umístěn v blízkosti setrvačníku, i když byl nalezen také v blízkosti řemenice rozvodového klikového hřídele. Při výměně snímačů u vozů s pohonem předních kol nebývají problémy. Horší situace je při výměně senzorů u BMW s pohonem zadních kol. Snímač se většinou montuje na jeden šroub, hlava na 10, méně často na dva. Šrouby se snadno sundají. U mnoha starších vozů se plastový držák drátu snímače odlomí. A je potřeba. Často je to kvůli tomu zničení drátu: motor a snímač bloudí, vodič se pomalu láme.

Zajímavé:
Co znamenají kontrolky na palubní desce volkswagen passat b4.

Během mé praxe se vyskytly problémy s výměnou snímače klikového hřídele, ale ne stejné jako při opravě na motoru VW PASSAT IV 1996 ADY. To je přesně to, o čem chci mluvit. Začnu popořadě.

Opravy bylo nutné provést v terénu. Příznaky: auto cestou zafunělo a začalo se zadrhávat. Pak by se za jízdy rozjel a zase se zastavil. 60 km od města je jednodušší opravit auto v místě poruchy. V takových případech si na cestu vezmete sadu mechanických nástrojů, snímače klikového hřídele a vačkového hřídele (druhé, pokud jsou vadné, mohou také blokovat chod motoru, ale v tomto případě auto vůbec nenastartuje). Všechny ostatní poruchy se projevují trochu jinak. Později jsem litoval, že jsem si nevzal na cestu referenční knihu, myslel jsem, že snadno najdu snímač klikového hřídele, bude to trvat asi pět minut. Po příjezdu nastal první problém: kde je čidlo? Není umístěn nahoře, alespoň ne v blízkosti setrvačníku na straně převodovky. Musel jsem to zvednout a vlézt pod auto. Snímač je umístěn na bloku motoru těsně pod rozdělovačem. Na rozdělovači je Hallovo čidlo, ale to mě nezaujalo. Senzor je připevněn jedním šroubem nahoře.

Ale tady je problém horší než ten první. Za prvé, je téměř nemožné se k tomuto šroubu dostat shora. Za druhé, pokud otočíte a odšroubujete šroub, stále není možné odstranit snímač klikového hřídele: cesta k demontáži je blokována montážní konzolou uchycení motoru.

A tady potřebujete dovednosti při práci s kovem a dva zvedáky. Vůz se zvedne z pravé strany jedním zvedákem, namontují se podpěry, poté se motor podepře druhým zvedákem.

Středový šroub polštáře je odšroubován. Poté mírně nadzvedněte motor, abyste uvolnili zatížení na držáku, demontujte upevňovací šrouby startéru a upevňovací šroub držáku.

Poté je držák odstraněn a přístup ke snímači klikového hřídele je otevřený. Jeho přistávací hnízdo je obvykle velmi špinavé.

Před výměnou senzoru je potřeba vyčistit vše kolem něj. Někteří automobiloví nadšenci na internetu píší, že jsem vyjmul senzor, vyčistil ho od oleje, prachu a hoblin a fungovalo to lépe než nové. Ve své praxi jsem to neviděl, možná proto, že nechci opakovaně opravovat stejné auto.

A na závěr pár tipů. Pokud jste zkušený automobilový nadšenec, o autech něco málo víte a plánujete s tímto vozem jezdit poměrně dlouho, bylo by dobré pořídit si manuál pro opravu a údržbu vašeho vozu. Pravděpodobně vám to jednou ušetří spoustu peněz. Když se vydáte na dlouhou cestu, je dobré vzít si s sebou několik zásadně důležitých náhradních dílů. Snímač klikového hřídele je jedním z nich.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button