Škoda

Co se staví ve Škodě Plzeň

Škoda Holding as (prohlásil Škoda Holding) je jednou z největších společností v České republice se specializací na strojírenství.

Založena v roce 1859 hrabětem Valdštejnem-Wartenberkem jako slévárna a strojírenská továrna v Plzni. V roce 1869 se majitelem továrny stal inženýr a podnikatel Emil Škoda, jejíž jméno se stalo ochrannou známkou. Továrna vyráběla kovové výrobky a odlitky pro průmyslová zařízení: díly pro mlýny, železniční dopravu, elektrárny (např. Niagara), prvky plavebních komor (např. Suezský průplav), dělostřeleckou a další vojenskou techniku ​​pro armádu a námořnictvo jak pro Rakousko-Uhersko, tak i pro export do různých zemí světa (Mexiko, Japonsko atd.). Moderní logo Škoda – okřídlený šíp s pěti stylizovanými pery uvnitř kruhu (tzv. „indián“) – existuje od roku 1923.

Pod značkou Škoda působí tyto společnosti (některé z nich mají nové vlastníky, kteří si ponechali pouze značku):

  • ŠKODA POWER – výroba zařízení pro energetiku včetně jaderné;
  • ŠKODA TRANSPORTATION – železniční doprava včetně lokomotiv, tramvají, souprav metra;
  • ŠKODA ELECTRIC, ŠKODA OSTROV – trolejbusy a náhradní díly na ně, ostatní elektromobily;
  • ŠKODA MACHINE TOOL – obráběcí stroje;
  • ŠKODA TS – zařízení pro potravinářský průmysl, hydraulické zařízení;
  • ŠKODA JS – zařízení pro jadernou energetiku, petrochemii;
  • ŠKODA GEAR – mechanická zařízení, převodovky atd.;
  • ŠKODA AUTO – výroba osobních automobilů;
  • ŠKODA TVC, ŠKODA VÝZKUM – pomocná a výzkumná výroba.

Nejznámějšími vozy na světě jsou škodovky, ale i tramvaje a lokomotivy. Před 1941. světovou válkou koncern mimo jiné vyráběl tanky a další zbraně. Několik německých divizí, které zaútočily na SSSR v roce 1938, bylo vybaveno tanky Škoda. Německo tyto tanky dostalo po rozdělení Československa v roce XNUMX na základě Mnichovské dohody.

Zajímavé:
Jak vyrobit držák pro elektricky nastavitelná zrcátka na Škoda Fabia.

Poznámky

См. также

reference

  • Oficiální stránky ŠKODA HOLDING as (česky) (anglicky)

Wikimedia Foundation. 2010.

Hry ⚽ Potřebujete výuku?

  • Plzeň (hokejový klub)
  • Plzeňský kraj

užitečný

Podívejte se, podle čeho se plzeňský závod jmenoval. V. I. Lenin“ v jiných slovnících:

  • Seznam objektů pojmenovaných po Leninovi — Seznam geografických objektů pojmenovaných na počest vynikajícího ruského revolucionáře Vladimíra Iljiče Lenina. Obsah 1 Osady 2 Městská toponyma 2.1 Ulice . Wikipedie
  • Elektrické lokomotivy sovětských a ruských železnic — Seznam obsahuje elektrické lokomotivy, které byly kdy provozovány na sovětských a později ruských železnicích normálního rozchodu, tedy o šířce 1524/1520 mm. Na seznamu jsou také experimentální elektrické lokomotivy, které prošly testováním, ale pro řadu. . Wikipedia
  • Druhy kolejových vozidel Českých drah — Obsah 1 Vysvětlivky 2 Parní lokomotivy 3 Elektrické lokomotivy a motorové vozy . Wikipedia
  • Elektrická lokomotiva – El. Wikipedie
  • Seznam míst — Seznam míst pojmenovaných na počest Lenina Seznam geografických objektů pojmenovaných na počest vynikajícího ruského revolucionáře Vladimíra Iljiče Lenina. Obsah 1 Osady 2 Městská toponyma 2 . Wikipedie
  • Elektrická lokomotiva ChS7 — ChS7 ChS7 096 . Wikipedie
  • ChS7 — ChS7 . Wikipedie
  • Škodovy závody — Štítek Škoda ze závodu elektrické lokomotivy ChS2 Plzeň pojmenovaný po. V.I. Lenina (Škoda Works) l . Wikipedie
  • 1979 v historii železniční dopravy — 1977 1978 1979 1980 1981 Portál: Železniční doprava Viz také: Další události v roce 1979 Historie metra v roce 1979 . Wikipedia
  • Zpětná vazba: Technická podpora, Reklama na webu
  • Cestování

Export slovníků na stránky vytvořené v PHP
joomla,
Drupal
WordPress, MODx.

  • Označte text a sdílejteHledat ve stejném slovníkuHledat synonyma
  • Hledejte ve všech slovnících
  • Hledejte v překladech
  • Hledejte na internetu Hledejte ve stejné kategorii

Co se staví ve Škodě Plzeň

ŠKODA-JS staví jaderné elektrárny již více než 50 let

Plzeňský deník, ZVEŘEJNĚNO 30.03.2011

Česká republika je jednou z mála zemí na světě, která dokáže postavit a bezpečně uvést do provozu jadernou elektrárnu. Lídrem českých a slovenských dodavatelských firem v oblasti jaderné energetiky je plzeňská společnost ŠKODA-JS. Proto vás nepřekvapí, že se tradičně zařazuje do žebříčku 100 nejúspěšnějších firem v České republice.

V poválečném období se Sovětský svaz a USA dokázaly dohodnout jen výjimečně. Když asi před 60 lety obě říše našly společnou řeč, pro Československo to znamenalo vznik nového odvětví strojírenství – jaderné energetiky. Co to znamenalo pro Plzeň? Vznik společnosti ŠKODA-JS, která dnes zaměstnává více než tisíc lidí a zabývá se vývojem a dodávkami zařízení po celé Evropě i mimo ni.

USA a Rusko si podali ruce – v Plzni se objevil „atom“.

„Na konci roku 1953 vyzval americký prezident Dwight Eisenhower sovětskou vládu ke spolupráci při využití atomové energie pro mírové účely. Vznikl společný program Atoms for Peace a sovětská vláda nabídla spolupráci svým spojencům. V roce 1955 byla podepsána smlouva s tehdejší ČSR a o rok později dohoda o pomoci při výstavbě první československé jaderné elektrárny A-1 v Jaslovských Bohunicích,“ uvedl Karel Wagner, který tehdy pracoval ve Škodovce. závod, popisuje první kroky českého jaderného strojírenství.

Během několika měsíců se objevilo několik úrovní spolupráce. Na Univerzitě Karlově byla vytvořena Fakulta technické a jaderné fyziky a ve strojírenských firmách a výzkumných ústavech byla vytvořena řada specializovaných týmů. Prozíravost a hnací síla hlavního inženýra Škody Josefa Gowera přispěly k tomu, že plzeňská firma zaujala přední místo mezi českými dodavateli při stavbě A-1. Ta nakonec, navzdory kolísající politické vůli a četným změnám, dokončila a deklarovala svou významnou roli v nových projektech využití atomu k výrobě elektřiny v celém socialistickém bloku.

Úspěch nás donutil investovat do nových dílen

Po první ropné krizi, která vypukla na počátku 70. let, se ukázalo, že sovětské výrobní kapacity v oblasti jaderného inženýrství nemohou uspokojit rostoucí domácí i zahraniční poptávku. Sovětský svaz se proto v roce 1974 obrátil na ČSR s žádostí podílet se na výrobě souborů jaderných zařízení.

K tomu však vědeckotechnický základ a běžné výrobní dílny nestačily. V 70. letech proto vznikla v areálu Škodovky reaktorová dílna, která je dodnes největší stavbou na území Plzně, a na okraji Plzně v Bolevci, nedaleko bývalého vojenského závodu, nový výrobní areál „Orlík “ vznikla, kde dnes sídlí firma „Škoda-JS“.

Spolu s novými investicemi se rozšířil výrobní program a možnosti. Kromě výroby reaktorů, nádob, řídicích mechanismů a kontejnerů na skladování vyhořelého paliva zajišťovala Škoda dodávky pro primární okruh a manipulaci s palivem pro české a slovenské jaderné elektrárny. K dnešnímu dni společnost vyrobila 21 sad reaktorů VVER-440 a tři sady reaktorů VVER-1000.

Po „sametové revoluci“ v roce 1993 došlo k privatizaci koncernu Škoda a vzniku společnosti Škoda Jaderné strojírenství, jejíž název byl o pět let později zkrácen na ŠKODA-JS. Společnost zůstala součástí mateřské společnosti ŠKODA HOLDING. V roce 2004 ji získal ruský strojírenský gigant OMZ, jehož součástí je dodnes.

Prodeje neustále rostou

Až do 90. let se firma z pochopitelných důvodů zaměřovala především na trh bývalého socialistického bloku. „Na tomto trhu si díky dobré znalosti místního vybavení i nadále udržujeme významnou pozici. Stále častěji ale dostáváme zakázky i ze západní části Evropy,“ říká Miroslav Fiala, předseda představenstva a generální ředitel společnosti.

Společnost se podílí na dodávkách pro jaderné elektrárny ve Finsku, Švédsku, Francii, Německu nebo Švýcarsku, jejichž jaderné elektrárny patří k nejbezpečnějším na světě. Firma však postupně vstupuje na největší trh světa – do Číny.

Tržby společnosti v posledních letech pravidelně dosahují tří miliard korun, v roce 2009 tržby 3,9 miliardy korun a zisk 240 milionů korun. Vyhlídky jsou také slibné. Firmě se daří přijímat zakázky, které naplňují výrobní kapacitu podniku natolik, že firma za poslední dva roky přijala více než dvě stě lidí.

„Hovoříme o kvalifikovaných inženýrech, konstruktérech a zástupcích dalších profesí. Přijali jsme je v době, kdy jiné firmy kvůli finanční krizi propouštěly. Nejvíce lidí pracuje v Plzni,“ říká Miroslav Fiala.

Společnost hodlá „vynaložit veškeré možné úsilí“, aby se vyhnula znárodnění.

Vladimir Shkolnik potvrdil, že společnost „hodlá dokončit transakci do konce roku“.

A také použít tanker ke sběru znečištěné mořské vody.

Vladimír Asmolov Valery Strizhov

Se vší sympatií k národnímu smutku Japonců jsem řekl a opakuji: profesionálové byli povinni jednat profesionálně a zabránit nehodě.

Elena Mikolaichuk

Elena Mikolaichuk
Přílišné unáhlené zavádění nových úprav paliva může vést k nenapravitelným důsledkům jak z bezpečnostního, tak ekonomického hlediska.

Vladimír Rychin

Vladimír Rychin
Stavěli jsme a stavěli a nakonec stavěli. A strýček Sam nám řekl – moc děkujeme! To je tedy ve zkratce současný stav s reaktorem CEFR.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button