ŠkodaŠkoda Yeti

Jak vyměnit masku na Škodě Yeti

Jako každý jiný moderní osobní automobil je i oblíbený český model Škoda Yeti 1 5L vybaven účinným ventilačním systémem. Poskytuje stálý proud čerstvého vzduchu. Znečištěná filtrační vložka však vede k nepříjemnému zápachu a snížené výměně vzduchu.

Fáze výměny filtrační vložky Škoda Yeti

Výměna kabinového filtru ve Škodě Yeti 1 5L je oproti většině ostatních vozů poměrně jednoduchá. Pro tuto operaci není nutná žádná speciální příprava. Vše, co potřebujete, je samotný nový filtrační prvek.

Jak vyměnit kabinový filtr na Škoda Yeti

Je zbytečné zpochybňovat výhody salonu, zvláště pokud jde o uhlí. Proto není divu, že samoinstalace filtrů na auta se stala běžnou. Jedná se o rutinní a poměrně jednoduchý postup pravidelné údržby, není v tom nic složitého.

Výměna kabinového filtru podle předpisů je zajištěna po každých 15 000 km, tedy každé plánované údržbě. V závislosti na provozních podmínkách vozu se však doba výměny může zkrátit na 8-10 t.km. běh. Čím častěji budete měnit filtr v kabině, tím bude vzduch čistší a klimatizace nebo topení bude fungovat lépe.

První generace se vyráběla v letech 2009 až 2014, stejně jako přepracované verze od roku 2013 do roku 2018.

Kde je

Kabinový filtr Škoda Yeti je umístěn u nohou předního spolujezdce pod schránkou v palubní desce. Dostat se k němu není obtížné, pokud budete postupovat podle pokynů popsaných níže.

Filtrační vložka zpříjemňuje cestování, takže její výměnu nemusíte zanedbávat. V kabině se bude hromadit mnohem méně prachu. Pokud použijete uhlíkovou filtraci, bude kvalita vzduchu uvnitř vozu ještě znatelně lepší.

Vyjmutí a instalace nového filtračního prvku

Výměna kabinového filtru Škoda Yeti je rutinní a poměrně jednoduchý postup pravidelné údržby. Není na tom nic složitého, takže výměna svépomocí je docela jednoduchá.

Pro pohodlí posuneme sedadlo spolujezdce co nejvíce dozadu. Poté začneme provádět samotnou operaci bod po bodu:

  1. Posuneme sedadlo předního spolujezdce úplně dozadu, abychom mohli pohodlněji provádět další akce. Koneckonců, kabinový filtr je instalován pod odkládací schránkou a se sedadlem posunutým dozadu bude snazší se k němu dostat (obr. 1). Jak vyměnit kabinový filtr na Škoda Yeti
  2. Ohněte se pod odkládací schránkou a odšroubujte dva plastové šrouby, které zajišťují měkkou podložku. Opatrně oddělte samotný kryt, zejména v blízkosti vzduchových kanálů, snažte se jej neroztrhnout (obr. 2). Jak vyměnit kabinový filtr na Škoda Yeti
  3. Po odstranění měkké podložky je přístup k místu instalace otevřený; Chcete-li jej odstranit, je zde výstupek, zatlačte na něj a posuňte zástrčku doprava (obr. 3). Jak vyměnit kabinový filtr na Škoda Yeti
  4. Pokud se kabinový filtr mění poměrně často, tak po sejmutí plastového krytu sjede dolů a stačí jej vytáhnout. Pokud je ale velmi zanesená, může ji zadržet nahromaděné nečistoty. V tomto případě je třeba jej něčím vypáčit, například šroubovákem (obr. 4). Jak vyměnit kabinový filtr na Škoda Yeti
  5. Nyní zbývá pouze nainstalovat novou filtrační vložku, ale nejprve můžete sedátko vysát pomocí tenké hubice vysavače (obr. 5). Jak vyměnit kabinový filtr na Škoda Yeti
  6. Po výměně zbývá pouze nainstalovat kryt na své místo a ujistit se, že je zcela usazen. Na své místo také nainstalujeme plastový kryt a zajistíme jej plastovými křidélky.

Při instalaci věnujte pozornost samotnému filtračnímu prvku. Zkosený horní roh, který by měl být na pravé straně, označuje správnou polohu instalace.

Při vyjímání filtru se zpravidla na podložce probudí velké množství nečistot. Vyplatí se vysávat zevnitř i samotného těla sporáku – rozměry štěrbiny pro filtr umožňují celkem snadnou obsluhu s úzkou hubicí vysavače.

Na kterou stranu nainstalovat

Kromě vlastní výměny vložky vzduchového filtru v kabině je důležitá její instalace na pravou stranu. Existuje pro to jednoduchý zápis:

  • Jen šipka (bez nápisu) – označuje směr proudění vzduchu.
  • Šipka a nápis UP – označuje horní okraj filtru.
  • Šipka a nápis AIR FLOW – udává směr proudění vzduchu.
  • Pokud proudí shora dolů, pak by krajní okraje filtru měly být takto – / / / /
  • Pokud proudí zdola nahoru, pak by krajní okraje filtru měly být takto – / / / /

Ve Škodě Yeti nelze udělat chybu s montáží, protože na to si dal výrobce záležet. Pravá hrana filtru má zkosený vzhled, takže chyby při instalaci jsou vyloučeny, jinak se prostě nevejde.

Kdy změnit, který interiér nainstalovat

Pro provádění plánovaných operací údržby existují předpisy a doporučení výrobce. Výměna kabinového filtru systému topení a klimatizace Škody Yeti I 5L by se podle nich měla provádět každých 15000 XNUMX kilometrů nebo jednou ročně.

Vzhledem k tomu, že provozní podmínky automobilu ve většině případů nebudou zdaleka ideální, odborníci doporučují provádět tuto operaci asi dvakrát častěji, na jaře a na podzim.

  1. okna se často zamlžují;
  2. vzhled nepříjemných pachů v kabině, když je ventilátor zapnutý;
  3. zhoršení stavu sporáku a klimatizace;

Mohou vás zpochybnit, že filtrační vložka dělá svou práci, bude nutná neplánovaná výměna. V zásadě právě na tyto příznaky je třeba spoléhat při volbě správného intervalu výměny.

Vhodné velikosti

Při výběru filtračního prvku majitelé ne vždy používají produkty doporučené výrobcem automobilu. Každý k tomu má své důvody, někdo říká, že originál je nepřiměřeně drahý. Někdo v regionu prodává pouze analogy, takže je třeba znát velikosti, podle kterých si můžete následně vybrat:

  • Výška: 34 mm
  • Šířka: 286 mm
  • Délka (dlouhá strana): 215 mm
  • Délka (krátká strana): 142 mm

Analogy pro Škoda Yeti I 5L mohou být zpravidla o několik milimetrů větší nebo menší než originál, na tom není nic špatného. A pokud je rozdíl měřen v centimetrech, pak samozřejmě stojí za to hledat jinou možnost.

Výběr originálního kabinového filtru

Výrobce doporučuje používat pouze originální spotřební materiál, což obecně není překvapivé. Samy o sobě nejsou kvalitativně špatné a jsou hojně distribuovány v autosalonech, ale jejich cena se může mnohým majitelům aut zdát předražená.

Bez ohledu na konfiguraci výrobce u všech vozů Škoda Yetis první generace (včetně přepracované verze) doporučuje nainstalovat kabinový vzduchový filtr, prachový filtr s číslem položky 1K0819644B (VAG 1K0 819 644 B) nebo uhlíkový filtr s číslem 1K1819653B ( VAG 1K1 819 653 B) .

Stojí za zmínku, že někdy může být spotřební materiál a další náhradní díly dodány prodejcům pod různými čísly výrobků. Což může někdy zmást ty, kteří chtějí koupit přesně originální produkt.

Při výběru mezi prachovým a uhlíkovým produktem se majitelům automobilů doporučuje použít uhlíkový filtr. Takový filtr je dražší, ale mnohem lépe čistí vzduch.

Lze to snadno rozeznat – harmonika z filtračního papíru je napuštěna uhlíkovou kompozicí, proto má tmavě šedou barvu. Filtr čistí proud vzduchu od prachu, jemných nečistot, choroboplodných zárodků, bakterií a zvyšuje ochranu vašich plic.

Jaké analogy si vybrat

Kromě jednoduchých kabinových filtrů existují i ​​uhlíkové filtry, které filtrují vzduch efektivněji, ale jsou dražší. Výhodou uhlí SF je, že nedovolí pronikání cizích pachů přicházejících z vozovky (ulice) do interiéru vozu.

Ale tento filtrační prvek má také nevýhodu – vzduch přes něj neprochází dobře. Uhlíkové filtry GodWill a Corteco jsou dostatečně kvalitní a jsou dobrou náhradou za originál.

V některých maloobchodech se však cena původního kabinového filtru Škoda Yeti první generace může ukázat jako značně nadsazená. V tomto případě má smysl zakoupit neoriginální spotřební materiál. Zejména kabinové filtry jsou považovány za docela populární:

Konvenční prachové kabinové filtry

  • MANN-FILTER CU2939 – technologický spotřební materiál od známého výrobce
  • BIG Filter GB-9901 – oblíbená značka, dobré jemné čištění
  • Filtron K 1111 je dobrý výrobce s dostupnou cenou

Kabinové filtry na uhlí

  • MANN-FILTER CUK 2939 – vysoce kvalitní a silný uhlíkový povlak
  • BIG Filter GB-9901/C – aktivní uhlí
  • TSN 9.7.213 – běžná kvalita, rozumná cena

Má smysl se blíže podívat na produkty jiných společností – specializují se také na výrobu vysoce kvalitních spotřebních materiálů pro automobily:

  • Corteco
  • filtry
  • SCT
  • Sakura
  • Dobrá vůle
  • Fram
  • JS Asakashi
  • Vítěz
  • Zekkert
  • Masuma
  • Nipparts
  • Purflux
  • Knecht Mahle

Je dost možné, že prodejci mohou doporučit výměnu kabinového filtru Yeti I 5L za neoriginální levné náhražky s mnohem menší tloušťkou. Nevyplatí se je kupovat, protože jejich filtrační vlastnosti pravděpodobně nebudou na správné úrovni.

Zajímavé:
Jak resetovat chybu epc na Škodě Octavia.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button