Prachovka renault

Jak namazat scény na Renault Duster

– Porucha spojky. V této situaci se převody zařadí buď špatně, nebo ne úplně.

– Problémy v pohonu spínacího mechanismu. Zlomená trakce vede k obtížnému zařazení 1. stupně a zpátečky.
– Tah trysky je vadný.
-Opotřebení plastových dílů v řídicím pohonu skříně.
-Skluzavka není správně nastavena. Těžký prvek, nesprávné nastavení vede k poruchám.
– Opotřebení ložisek. To je poměrně vzácný jev, který může zažít kdokoli, zvláště když máte manuální převodovku. V takové situaci je většinou obtížné zařadit první rychlostní stupeň.
– Hřídel skříně je vadná. Sám o sobě nepodléhá velkému zatížení, které by mohlo vést k opotřebení. Tovární závada může způsobit výměnu celé jednotky.
– Selhání spojek. Často se vyskytuje mezi majiteli automobilů s automatickou převodovkou. Porucha je odstraněna výměnou spojek.
– Selhání synchronizátorů – problém se nejčastěji vyskytuje mezi poruchami převodovky. Jsou vyrobeny z mosazi a tento kov je sám o sobě docela měkký. Během používání se opotřebovává a opotřebovává. —-

-Porucha je obvykle doprovázena skřípavým zvukem při přepnutí na jinou rychlost.

Manuální převodovka (obtížné řazení)

Existuje také několik poruch spojky, které způsobují špatné řazení převodových stupňů manuální převodovky:
– Odvzdušnění vypínacího hydraulického pohonu spojky nebo únik kapaliny z něj. Porucha je odstraněna výměnou vadných součástí hydraulického systému a jeho čerpáním.
– Opotřebená nebo zlomená vypínací vidlice spojky. Díl vyžaduje výměnu nebo opravu.
– Deformace (házení větší než 0,5 mm) nebo tloušťka nového poháněného disku je příliš velká.
– Porucha koše (teplotní deformace přítlačné desky nebo její deformace).
-Ztráta pohyblivosti nosného ložiska vstupního hřídele převodovky (na konci klikového hřídele, ke kterému je připevněn setrvačník).
– Zablokování náboje hnaného kotouče spojky na drážkách vstupního hřídele převodovky. Pro odstranění závady očistěte drážkování náboje převodovky a vstupního hřídele. Nebylo by na škodu je trochu namazat litolem.
-Příliš velká vůle vypínací vidlice spojky. Jeho hodnotu je třeba objasnit s výrobcem, protože se u různých automobilů mírně liší. Dokud nezjistíte hodnotu tohoto parametru pro váš vůz, nastavte ji od 5 do 8 mm. Nežádoucí je také příliš malá vůle vidlice, která vede k prokluzování spojky a zvýšenému opotřebení vypínacího ložiska.
-Nadměrné opotřebení synchronizátorů se vyskytuje hlavně u těch převodových stupňů, které jsou zařazovány častěji: jsou to obvykle první, druhý a třetí. Zadní není v tomto seznamu zahrnut, protože nemá synchronizátor. Když váš převodový stupeň řadí špatně a předpokládáte, že důvodem je opotřebení synchronizátorů, měli byste s tím mít problémy pouze při jízdě. Zadruhé, v tomto případě se lépe přepíná, pokud použijete dvojité zmáčknutí.
(Co je dvojité sešlápnutí? Chcete-li přeřadit na vyšší převodový stupeň: sešlápněte spojku, zařaďte neutrál, uvolněte a znovu sešlápněte spojku, zařaďte rychlostní stupeň)

Zajímavé:
Jak nasadit kryty na prachovku.

Pro přeřazení na nižší rychlostní stupeň: dvojité zmáčknutí je nutné spojit s opětovným zařazením, to znamená, že když je pedál spojky uvolněn a převodovka je v neutrálu, je třeba sešlápnout a uvolnit pedál plynu. Takto se mění rychlostní stupně u aut, která nemají synchronizátory. Pokud převodovka snáze řadí pomocí dvojitého zmáčknutí, pak jsou viníkem špatného řazení nejspíše opotřebené synchronizátory.

Chybná funkce spojkového mechanismu vozidla může také způsobit špatné řazení:
– je porušena těsnost hydraulického okruhu spojky. V důsledku toho se při sešlápnutí spojkového pedálu v hydraulickém okruhu nevytvoří požadovaný tlak. V souladu s tím není spojkový kotouč zcela uvolněn, což neumožňuje zařazení požadovaného převodového stupně. Místa netěsnosti jsou eliminována výměnou pryžových těsnění nebo dodatečným dotažením spojovacích matic hydraulického okruhu.
– prasknutí nebo opotřebení vypínací vidlice spojky. Problém je vyřešen výměnou zástrčky. Pokud není možné vyměnit díl za nový, stará vidlice se obnoví.
– házivost hnaného kotouče spojky (více než 0.5 mm) v důsledku přehřátí nebo výrobní vady.
– zlomení okvětních lístků pružiny spojkového koše nebo jejich deformace v důsledku přehřátí (převody manuální převodovky se obtížně zařazují);
– porucha ložiska vstupního hřídele manuální převodovky. Eliminováno výměnou ložiska.
– není seřízen zdvih vypínací vidlice spojky prasklo lanko spojující pedál spojky s vidlicí;

Dalším důvodem nejasného řazení může být porucha dílů a mechanismů v převodovce:
– opotřebení synchronizátorů. K nadměrnému opotřebení synchronizátorů dochází u těch převodových stupňů, které jsou zařazeny častěji, konkrétně v městském cyklu se jedná o první, druhý a třetí převodový stupeň.

– ložiska hřídele manuální převodovky. K poruše dochází především na vozech s velmi vysokým nájezdem kilometrů nebo na vozech, které z povahy své činnosti přepravují těžké náklady. V obou případech podléhají ložiska manuální převodovky zvýšenému opotřebení. V počáteční fázi se opotřebení ložisek projevuje výskytem monotónního vytí z krabice. Pokud nejsou přijata žádná opatření, dochází k opotřebení opotřebovaného ložiska, což vede k axiálnímu házení ložiska a následně k zadření. Části uvolněného ložiska se mohou dostat do ozubených kol manuální převodovky a zcela ji poškodit.

-zničení zubů převodovky v důsledku fyzického opotřebení nebo výrobních vad. Při provozu vozidla s manuální převodovkou může dojít k „vypadnutí zubů“ jednoho z převodových stupňů s následnou možnou destrukcí převodovky.

Automatická převodovka (obtížné řazení)

Automatická převodovka je na přesnost udržování hladiny oleje v ní mnohem náročnější než manuální převodovka. Jak příliš nízká, tak příliš vysoká hladina oleje jí velmi škodí. Obojí může vést k vážnému poškození. V obou případech dochází k pěnění oleje. Když je nedostatek oleje kvůli tomu, že olejové čerpadlo začne zachytávat vzduch spolu s olejem. Při přebytku oleje pění na rotujících částech, které jsou v něm v tomto případě ponořené. Pěnový olej se lépe stlačuje a má nízkou tepelnou vodivost. Pokud tedy provozujete stroj s takovým olejem, tlak v jeho řídicích systémech bude nízký. Což povede k prokluzování spojek a jejich intenzivnímu opotřebení. Zhoršená tepelná vodivost nedovolí odvést veškeré přebytečné teplo. Což spolu s nízkým tlakem povede k tomu, že stroj selže a bude vyžadovat vážné opravy.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button