Obsah
Kde je umístěna řídicí jednotka ford focus 3?
Systém řízení motoru Ford Focus 3 a jeho vlastnosti
Květen 2015 byl zlomový v životě tohoto modelu. Ford Focus ještě nikdy neprošel tak zásadními změnami. Je příliš brzy říci, jak to ovlivní prodej, ale auto se nemohlo zbavit vrozených nemocí, i když dostalo spoustu příjemných nuancí. První dva Focusy, mluvíme o vozech, které byly smontovány ve Vsevolozhsku, nás potěšily svou cenou, atraktivním designem a dokonale přizpůsobeným odpružením.
V zásadě všechna tato kouzla zůstala na svých místech, interiér se stal ještě bohatším, vzhled dosáhl firemních rysů charakteristických pro Aston-Martin a mírně se změnilo odpružení. Rozdíl mezi evropskými Focusy a našimi jsou především motory. Cena Focusu 3 se začala měnit podle toho, kolik stojí motor. A teď jsou jiní. V květnu se již začaly vyrábět litrové a 1,5litrové motory EcoBoost, které si vysloužily tři tituly „motor roku“. Takže se budeme zabývat motory.
Ford Focus 3 motory
Pokud pozorně sledujete vývoj modelu, bude zřejmé, že platforma C1 se vyvíjí postupně a na všech autech téměř okamžitě. „Pro všechny“ – to znamená, že třetí Focus sdílí vozík s Mazda 3, Mazda 5, Volvo C30, C70, V50, V40. Je to dobré nebo špatné? Je to pro nás dobré, protože vozy s jednou platformou, i když nejsou nijak zvlášť technicky rozmanité, mají spoustu společného hardwaru. A nákup levných náhradních dílů pro spotřebitele v zemích třetího světa je vždy relevantní.
U motorů je situace poněkud horší. Zde je každý svým vlastním šéfem a evropské motory Ford Focus 3 jsou aktualizovány téměř měsíčně. Zůstaly nám jen tři motory, které se šroubováky šroubují na karoserie v montovně aut ve Vsevolozhsku. Přesněji tři benzínové a jeden diesel, což je na samostatnou diskuzi. Za prvé, stojí za to podívat se na slibný Ecoboost a vlastnosti motoru. Technologie Ecoboost byla poprvé testována na evropské verzi Focusu a tento motor již získal tři ocenění Engine of the Year.
Podstatou změn je, že se výrazně zvýšila účinnost motoru optimalizací provozní teploty. Na této technologii je založen nový motor pro Focus 3 o objemu 1,5 litru a výkonu 150 koní s točivým momentem 240 Nm. Maximální výkon je navíc k dispozici již od 1600 ot./min a spotřeba paliva ve smíšeném režimu je asi 6 litrů na sto. Pro domácího spotřebitele, který počítá každou korunu, je ale nejdůležitější, že motor je uzpůsoben pro provoz na levný 92-benzín (myslím 76-benzin). Abyste pochopili rozdíl mezi motory staré a nové generace, stačí si přečíst pár řádků:
- technologicky vyspělé turbodmychadlo;
- přímé vstřikování paliva;
- nezávislé řízení časování ventilů;
- nový blok válců z hliníkové slitiny;
- vylepšený chladicí systém;
- přeprogramovaný řídicí systém.
Který motor je lepší, spolehlivější a ekonomičtější, říkají technické údaje. Je samozřejmé, že motory DuraTec jsou zastaralé konstrukce, zatímco motory Ecoboost jsou novější a progresivnější, ale jejich ovládání je do značné míry podobné. Podívejme se nyní podrobně na systém řízení motoru Ford Focus 3.
Systém řízení motoru Ford Focus 3
Navzdory razantnímu pokroku nové technologie Ford EcoBoost napříč Evropou budeme muset ještě dlouho jezdit s motory DuraTec Ti-VCT, které jsou k dispozici ve dvou blocích a třech variantách výkonu. A přestože jsou řídicí systémy těchto motorů podobné, musíme uvažovat alespoň o jmenovitém rozdílu v parametrech a charakteristikách. Jedná se o motory 1,4 a 1,6 litru se dvěma vačkovými hřídeli a distribuovaným vstřikováním paliva o výkonu 105 a 125 koní. Motory jsou vybaveny systémem změny fáze Ti-VCT, který není novinkou, a pohonem rozvodového řemenu. Provozní spotřeba paliva v průměrném režimu je asi 8 litrů na sto. Nejvýkonnější v řadě benzínových motorů je GDI-TiVCT 2 litr. Vyššího výkonu 150 koní bylo dosaženo pouhým zvětšením objemu a použitím systému přímého vstřikování paliva. Všechny tři motory lze nainstalovat jak do sedanu a hatchbacku, tak i do kombi.
Údaje o objemu provozních látek, množství oleje naplnit do Ford Focus 3, množství nemrznoucí směsi a další údaje o spotřebním materiálu jsou nejsnáze vidět v tabulce níže.
Samotný systém řízení motoru Focus 3 vykonává celou řadu životně důležitých funkcí, včetně těch hlavních:
- řízení a synchronizace vstřikování paliva s palivovým čerpadlem;
- ovládání a korekce systému zapalování, nastavení optimálního úhlu předstihu;
- ovládání a přívod startovacího vzduchu;
- řízení a optimalizace rychlosti;
- ovládání ventilátoru chladicího systému;
- ovládání provozu klimatizace a automatické převodovky, je-li instalována.
Všechny procesy jsou řízeny elektronickou řídicí jednotkou, která přijímá informace ze senzorů a ke změnám parametrů dochází pomocí akčních členů. Zde je kompletní seznam senzorů, které jsou instalovány na autě:
- Snímač polohy vačkového hřídele;
- hmotnostní proudění vzduchu;
- snímač teploty motoru;
- poloha plynu;
- koncentrace kyslíku;
- rychlost a otáčky;
- snímače polohy spojky a řadicí páky.
K tomuto vinaigrettu je přidán standardní imobilizér, ABS, systém stability směnného kurzu a také některé volitelné systémy, které se instalují za příplatek v závislosti na konfiguraci. Nebudeme zvažovat každý senzor samostatně, ale abychom byli informativnější a ušetřili čas, podívejme se, jak spolupracují a co se stane, když nebudou fungovat.
Elektronická řídicí jednotka
ECU je malý, ale plnohodnotný počítač. Zařízení přijímá všechny informace, které přicházejí ze senzorů v celém vozidle, a poté okamžitě reaguje na měnící se provozní podmínky odesláním příkazů do akčních členů. Algoritmus akcí je napsán v ECU na softwarové úrovni, a pokud znáte alespoň základy informatiky, pak toto zařízení není nic složitého. Paměť s náhodným přístupem (RAM) je schopna uchovávat informace o aktuálním stavu motoru a tyto informace již využívá mikroprocesor. Celá softwarová základna je uložena v programovatelném paměťovém zařízení pouze pro čtení. Zde si musíme pamatovat, že pokud potřebujeme (nebo nepotřebujeme) vymazat provozní informace, pak potřebujeme (nebo nepotřebujeme) jednoduše odpojit ECU od napájení. To nijak neovlivní programovatelnou paměť a RAM bude vymazána. Kryt řídicí jednotky je instalován v blízkosti baterie a lze jej použít jak pro vlastní diagnostiku, tak pro externí diagnostiku prostřednictvím diagnostického konektoru.
Když je v některém ze systémů detekována porucha, ECU okamžitě zapíše chybový kód do paměti, načež je chyba rychle vypočítána pomocí externí diagnostiky. Musím říkat, jak důležitá je ECU při provozu motoru? Abyste předešli nežádoucím následkům, jako je vyhoření ventilů a pístů při poruše snímače klepání, poškození katalyzátoru, jehož cena může stát roční provoz celého vozu, nebo nadměrné hladiny CO ve výfukových plynech, nelze magic „Jackie Chan žárovka“ – Check Engine. Takhle to prostě nikdy nehoří.
To neznamená, že když se na přístrojové desce objeví zpráva Check Engine, musíte vypnout motor a vypustit olej. Chce to jen podrobnou počítačovou diagnostiku. Navíc, pokud je porucha dočasná, lampa sama zhasne, takže není důvod k panice.
Kde jsou umístěny senzory?
Ale tady je to složitější, protože řídicí systém motoru je rozptýlen po celém autě. Chcete-li tedy zjistit, kde se nachází diagnostický konektor, musíte se pečlivě podívat na levou stranu volantu, na spodní obložení panelu. K tomuto konektoru je připojen externí diagnostický počítač pro výpočet chyby a vymazání chybového kódu. Snímač polohy klikového hřídele je umístěn na bloku válců, kde je umístěno číslo motoru, ale o něco níže. Snímač poskytuje informace o úhlu natočení hřídele a rychlosti jeho otáčení, poté jsou data přenášena do tachometru.
Snímač časování ventilů je umístěn na zadní stěně hlavy vedle rozvodové řemenice. Je zapotřebí pro koordinaci činnosti válců, časování zapalování a časování dodávky paliva. Jakmile selže, motor přestane správně fungovat. Snímač je indukční a levný, takže je lepší mít náhradní s vědomím kvality našich náhradních dílů, aby se předešlo problémům s motorem. Piezokeramický snímač klepání je umístěn mezi válci 3 a 2, připevněn k bloku a jako žádný jiný ovlivňuje životnost motoru. Řídicí jednotka na základě svých údajů změní časování zapalování, aby se zabránilo možné detonaci při použití nekvalitního paliva.
V této verzi motoru jsou na potrubí katalyzátoru instalovány dvě kyslíkové senzory – řízení a monitorování. Tato dvojice má velmi silný vliv na dynamiku, spotřebu paliva, výkon a elasticitu motoru, protože řídí hladinu škodlivých látek ve výfukových plynech a ECU se snaží optimalizovat chod motoru tak, aby vyhovoval jejich požadavkům. To není vždy, ale častěji neustále v konfliktu s operační silou a dynamikou. Snímače teploty a tlaku vzduchu jsou umístěny v přijímacím potrubí a ovlivňují proces tvorby směsi. Jsou uspořádány v jednom pouzdře a řídicí jednotka využívá jejich načtení při nastavování úhlu předstihu, výpočtu množství paliva a časování vstřiku.
Stručně řečeno, porozumět řídicímu systému motoru Ford DuraTec není tak obtížné a jakmile jej pochopíte, můžete nezávisle kontrolovat činnost senzorů během souvisejících operací. Například při výměně držáku motoru nebo instalaci ochrany klikové skříně jsou k dispozici téměř všechny externí snímače.