Obsah
Co je to malá škodovka
V roce 2012 začala Škoda prodávat městský vůz Citigo. První uvedení vozu se uskutečnilo v domovině automobilky – České republice, poté byl vůz představen na dalších evropských trzích. Citigo je založeno na Volkswagenu up!, který se začal vyrábět v říjnu 2011. Je tu další dvojče – SEAT Mii. Název české verze je odvozen od anglických slov City a Go.
Charakteristickým rysem vozu je vlastní design přední části a stává se prvním modelem, který si vyzkoušel nový firemní styl značky. Zpočátku se objevila třídveřová verze, ale brzy se k ní přidal pětidveřový hatchback. Obě varianty modelu mají délku karoserie 3,56 metru a čtyřmístný interiér. Pod kapotou je nový 1,0litrový 3válcový motor s výkonem 60 nebo 75 koní.
Třídveřový hatchback Škoda Citigo má velké boční dveře o šířce 130 cm, které se pro usnadnění nastupování a vystupování otevírají v úhlu asi 80 stupňů. Uspořádání je takové, že vpředu je dostatek místa pro nohy, ale vzadu se očekává trochu stísněno. Hlavové opěrky předních sedadel jsou integrované a nejsou nastavitelné, ale volant mění polohu nahoru a dolů, což umožňuje řidiči získat větší pohodlí. Kupující měli přístup k mnoha možnostem potahových látek v závislosti na konfiguraci (Active, Ambition, Elegance a Style), mohli si vybrat různé barevné kombinace. Nabízená výbava zahrnuje klimatizaci, panoramatické posuvné střešní okno, audiosystém se šesti reproduktory s konektivitou Bluetooth a informační a zábavní systém s malou obrazovkou. Verze Monte Carlo mají sportovní specifikaci se sníženým odpružením, speciálně navrženými 16palcovými hliníkovými koly a černými detaily uvnitř i vně.
Vůz je totiž vybaven jednou variantou motoru o objemu 1,0 litru (999 ccm), která ve silnější verzi produkuje 75 koní. (1.0 CNG s plynovým napájením – 68 hp) a v základní verzi – 60 hp. Pohonná jednotka má konstrukci DOHC se čtyřmi ventily na válec. Ozubený řemen je poháněn ozubeným řemenem. Maximálního výkonu agregátů je dosahováno kolem 5000-6000 ot./min, maximální točivý moment je 95 Nm (při 3000 ot./min.). Převodovka s krátkým chodem má 5 rychlostí. Volitelná je automatizovaná manuální převodovka. Dynamika ve Škodě Citigo není jeho hlavní předností. Auto neochotně zrychluje na „stovky“ – bude to trvat 13,2 až 16,3 sekundy. Maximální rychlost je 160-173 km/h. Spotřeba paliva je ale slibována na úrovni 4,1-4,7 litru v závislosti na verzi (jednotka 1.0 CNG spotřebuje asi 3 kg zemního plynu). Reálně však má smysl počítat se spotřebou v rozmezí 6-7 litrů. Všechny modely splňují normu Euro 5 od začátku prodeje a od května 2015 – Euro 6.
Citigo je postaveno na platformě Volkswagen NSF. Přední zavěšení je se vzpěrami MacPherson, vzadu je torzní nosník. Brzdový systém zahrnuje kotouče vpředu a bubny vzadu. Řízení – s elektromechanickým zesilovačem. Délka karoserie třídveřového hatchbacku je 3563 mm, šířka a výška 1641 a 1478 mm. Rozvor Citigo měří 2420 mm. Poloměr otáčení je očekávaně malý – 4,9 metru. Pokud jde o objem kufru, ten je 251 litrů, se sklopenými sedadly pak 951 litrů. Šířka zavazadlového prostoru je přitom v nejužší části 0,98 m, šířka otvoru je 1,07 metru.
Škoda říká, že Citigo je jedním z nejbezpečnějších vozů v segmentu malých vozů. Hatchback je vybaven všemi moderními ochrannými systémy a v nárazovém testu Euro NCAP 5 (SEAT Mii) získal 2011 hvězdiček. Nabízená výbava zahrnuje ABS a ESC, systém sledování tlaku v pneumatikách, dva přední airbagy, přídavné boční a hlavové airbagy a ukotvení dětských sedaček Isofix na zadních sedadlech. Za příplatek je k dispozici systém automatického nouzového brzdění City Safe Drive, který funguje autonomně v rychlostech od 5 do 30 km/h.
Malá Škoda Citigo plně potvrzuje svou příslušnost do třídy městských kompaktů. Je potěšením zaparkovat v takovém autě na úzkých ulicích; výkon motoru je dostačující pro pohyb v jednom proudu při rozjezdu ze semaforu a možnost „automatické“ převodovky je vhodná pro jízdu v dopravních zácpách. Nevýhody jsou obvyklé: stísněná zadní řada a malý kufr. V roce 2017 prochází Citigo restylingem.
Šestá etapa: Jurij Vetrov se zúčastnil představení dítěte Škoda Citigo
Foto: Škoda | Jurij Vetrov
Oficiální pozvánka na večeři uváděla: „Dress code is business casual.“ Kde se vzaly ty oficiality na představení skromné Škody Citigo? Aha, věc: Sám Winfried Faland, předseda představenstva Škody, přijel do Portugalska s novináři. Chtěl bych s ním mluvit. Ale já nemám bundu!
K večeři jsem si oblékl to nejreprezentativnější, co jsem v kufru našel – tenký svetr. Z konferenční místnosti jsem spěchal do restaurace. Jo, tady je tabulka s nápisem „Vahland“. Vedle ní byly „Turecko“, „Turecko“, „Turecko“ a jen o kousek dál dva papíry s nápisem „Rusko“. Než Turci dorazili, rychle jsem prohodil cedule. Dress code není nic, touha po komunikaci je všechno!
Důvod sám o sobě samozřejmě není žádná senzace, protože Škoda Citigo byla získána klasickým odznakovým inženýrstvím. Tato Fabia má originální karoserii, i když je postavena na stejné platformě jako Polo. A Citigo je prostě Volkswagen up!, který už testoval Nikita Gudkov. Rozdílem je chybějící prosklení v celém víku zavazadlového prostoru, jiné světlomety, kapota, maska chladiče a nárazníky. Ten mimochodem prodloužil škodovku o 23 mm. A design přepracovaný Josefem Kabanem se stal ještě vážnější. Citigo tak mimochodem velmi připomíná první generaci Fabie. „Dívka, která šla poprvé do první třídy a je na to velmi hrdá. Je to knoflík, ale ona je všechno tak vážné,“ napsala Natalya Yakunina do „fitku“ Fabie. Nemohl to říct lépe!
Volant Fabie a klasické zelené osvětlení přístrojů Škoda jsou uvnitř Citigo a výše! se liší ještě méně než navenek
Škodovka taky jezdí jako dospělá. Vyzkoušel jsem pětidveřovou (loni na podzim Nikita Gudkov s takovým Volkswagenem řídit nedokázal) – tato verze bude mimochodem podle českých prognóz tvořit až 75 % evropských prodejů Citiga. Cestující vzadu jsou stejně stísnění jako ve třídveřovém – rozvor se nezměnil. A ne příliš pohodlné: z důvodů hospodárnosti se zadní okna nestahují, ale otevírají se mírně jako okna. Pohodlí je ale dobré – odpružení i akustické.
Škoda, dynamika není vážná. Do 2000 otáček za minutu litrový tříválec prostě nemá život. V obou jeho verzích (60 a 75 koní) jste museli do prudkých lisabonských kopců zajíždět bez šetření spojky. A převody jsou kvůli efektivitě „natažené“: druhý „končí“ až při 100 km/h, třetí při 140 km/h. No a pátý je úplně zbytečný – jde zapnout jen na sjezdech.
Na displeji navigačního a zábavního boxu Navigon lze zobrazit otáčkoměr a ukazatel teploty chladicí kapaliny
Grafika parkovacích senzorů integrovaná v Navigonu je mimořádně jasná
0 / 0
Ale jak ten malý drží rovinku ve vysoké rychlosti a jak přesně sleduje hladké zatáčky dálnice! Mimochodem, nastavení odpružení, rozložení hmotnosti a dokonce i torzní tuhost karoserie (až 19800 XNUMX Nm/stupeň) jsou u vozu stejné bez ohledu na počet dveří. Reaktivní akce na volantu se blíží přirozené, ale reakce na otočení volantu je klidná. V rychlých zatáčkách – bezpečné odbourání přídě nebo akademické klouzání všemi čtyřmi koly i bez zásahu stabilizačního systému.
Prostorná odkládací schránka s pouzdrem na brýle, perem a držákem na karty
Držák není jen na fotografie, dá se s ním například „uštípnout“ notebook. Komfortní!
0 / 0
Proč to Škoda Citigo vůbec potřebuje?
„No, je to jako jiná ruka nebo noha,“ Herr Faland byl tím srovnáním zaskočen. — Stalo se to u Superbu, u Roomstera, pak u Yetiho. S Citigo zabíráme další místo. A čím více mezer, tím silnější bude naše pozice na trhu!
Faland je vystudovaný finančník. Svou kariéru začal u Opelu v roce 1984 jako prostý analytik a Winfried přešel do skupiny Volkswagen-Audi v roce 1990 z pozice vedoucího oddělení kontroly investic v oddělení GM Europe. Od roku 1998 je Faland finančním ředitelem a viceprezidentem Volkswagen Brazil. Do představenstva Škody nastoupil před deseti lety. A v roce 2005 byl jmenován šéfem Volkswagen China Investment Company. Bylo to díky Falandovi, který „prosadil“ umístění výroby Fabiusu a Octaviusu do závodu Volkswagen v Šanghaji, Čína se stala pro Škodu trhem číslo 1.
Telefon lze umístit buď do „držáku telefonu“ nebo do kapsy na konci sedadla
Telefon lze umístit buď do „držáku telefonu“ nebo do kapsy na konci sedadla
Háček na tašku – před levým kolenem spolujezdce
Winfried Faland působí v koncernu Volkswagen-Audi již 22 let. Do představenstva Škody nastoupil před deseti lety, v jeho čele stál v roce 2010
— Naší hlavní údernou silou je Octavia. Prodává se stejně dobře na všech třech hlavních trzích: v Číně, Rusku a Německu. Letos v létě bude mít premiéru nový sedan, velikostně podobný modelu Octavia Tour. Jsme také bestsellerem u nás i v Číně. Mělo by se ti to líbit.
— Herr Faland, bude to rozhodně sedan a ne liftback?
– Samozřejmě, sedan! Nedávno jsem šel do závodu v Nižním Novgorodu – toto auto se tam bude vyrábět spolu s crossoverem Yeti.
— Takže je to všechno o zaměření Škody na zahraniční trhy? Seat, který je zaměřený na Evropu, se stále nemůže vzpamatovat z krize.
– O to nejde. Tady se podívej…
Faland bez zaváhání vytrhne z nabídky list papíru a na prázdnou zadní stranu nakreslí čtyřsouřadnicový systém. Nahoře je prestiž, dole rozpočet, vlevo sportovnost, vpravo funkčnost. Jedno velké náměstí přesně uprostřed je Volkswagen. Winfried pak nakreslí malý obdélník v horní části zóny prestiže a sportu – to je Audi. Stejně malý, ale nižší, kde se sportovnost protíná s rozpočtem – Seat. Ale obdélník, který zabírá celou oblast „rozpočtové funkčnosti“, je Škoda.
— Modely Volkswagen pokrývají 80 % trhu, Audi a Seat – ne více než 10 %. Škodovky ale tvoří až 60 %, a to i přesto, že naše pokrytí je mnohem užší. Už chápete, proč to má Seat tak těžké? Nemohou vydělat na každém prodaném autě, jako Audi, ale zároveň jsou nuceni operovat ve stejně úzkém výklenku.
Stejně jako up!, Citigo je automobil značky Volkswagen. Odběr miminek ve slovenské Bratislavě
Kufr je nejlepší ve své třídě, 251 litrů! A dole je ještě místo pro plnohodnotnou rezervní pneumatiku.
0 / 0
Dveře nejsou špatné, ale musíte doslova vmáčknout nohy mezi B sloupek a zadní polštář pohovky. Místo stahovacích oken jsou větrací otvory
Po těchto slovech Faland opatrně složil kus papíru a vložil ho do vnitřní kapsy saka. Tajná informace?
— Proč ještě neexistuje jediná hybridní Škoda? – Ptám se. — Koneckonců, Volkswagen už má osvědčená řešení.
— Škoda je auto pro rozvážné konzervativce. – Faland na to má odpověď už dávno. „Neradi se předvádějí a oceňují spolehlivost. Mimochodem, většina našich motorů má spíše distribuované vstřikování než přímé vstřikování. Naši zákazníci jsou docela spokojeni se spotřebou paliva, která je o litr a půl vyšší, ale motory Škoda běžně stráví i nekvalitní palivo. Co říci o hybridech – zatím nejsou pro naši klientelu.
Jedním slovem, Škoda je mainstream, značka pro většinu. A Češi se zaměřují především na masovou účast. Podle nového plánu by měla Škoda do roku 2018 prodat minimálně jeden a půl milionu vozů ročně. Vzhledem k tomu, že v roce 2011 se prodalo téměř o polovinu méně vozů (879200 XNUMX vozů), je potřeba si pospíšit!
„Proto rozšíříme modelovou řadu,“ vysvětluje Herr Faland. — Například za rok a půl budeme mít crossover střední velikosti, který bude konkurovat vozům Kia Sorento a Hyndai Santa Fe. Citigo pomůže věci: letos plánujeme vyrobit minimálně 15 tisíc vozů, ale to je jen začátek. Ostatně trh se subkompakty v Evropě je nyní nejperspektivnější – za dva roky vzroste o čtvrtinu a do roku 2018 by měl vyrůst ze současných pěti na osm milionů vozů.
Škoda Citigo je těsnější než Chevrolet Spark: s výškou 176 cm jsem seděl „spolu se sebou“ bez mezery před koleny