Obsah
Jak vyjmout pojistkovou skříň na Škodě Felicia
R1: 6U0906061A – Relé potkávacích světel
R2: 6U0906061A – Relé předních mlhových světel
R3: Počet závisí na typu relé – Relé zadních mlhových světel
R4: 6U0906061A – Relé vyhřívání zadního okna
R5: 6U0906061A – Relé palivového čerpadla
R6: 6U0951307 — Výstražný systém pro nezhasnutá světla (bzučák)
R7: 7M0951253A – Výkonové relé pro všechny elektrické spotřebiče
R8: 6U0953227 — Relé směrových světel
INT: Počet závisí na typu relé – Relé zadního stěrače
WW: Počet závisí na typu relé – Relé předních stěračů
Jističe:
1: 10A – Napájení řídicí jednotky vstřikování
2: 20A – Stěrače a ostřikovače čelního a zadního skla
3: 25A – Ventilátor topení, klimatizace
4: 15A – Napájení systémů řídící jednotky motoru
5: 10A – Pravé přední mlhové světlo
6: 10A – Levé přední mlhové světlo, výstražné světlo
7: 10A – Potkávací světlo pravého světlometu
8: 10A – Potkávací levý světlomet, výstražná kontrolka
9: 10A – Dálkové světlo pravého světlometu
10: 10A – Dálkové světlo levého světlometu, výstražná kontrolka
11: 7.5A – Pravá přední a zadní světla, bzučák varovného systému o nezhasnutých světlech
12: 7.5A – Zadní mlhová světla, výstražná kontrolka
13: 30A – Vyhřívání zadního okna, výstražná kontrolka, vyhřívaná boční zrcátka
14: 15A – Brzdový signál, směrová světla při rozsvícení nouzových světel, ABS/EDS
15: 15A – Zapalovač cigaret, vnitřní lampa, hodiny
16: 15A – Čerpadlo ostřikovače světlometů, řídicí jednotka centrálního zamykání
17: 25A – Ventilátor chladiče chladicí kapaliny, „blikání“ dálkových světel, signál
18: 25A – Elektrické stahování oken
19: 15A – Podsvícení spínače světlometů ve vypnutém stavu, snímač hladiny paliva, napájení bzučáku varovného systému o nezhasnutých světlometech, varovné kontrolky nízkého tlaku oleje, ruční brzda, systém dobíjení baterie (generátor), vyhřívané zadní okno, airbagy, elektricky ovládaný boční airbag pohon zrcátek, vyhřívaná sedadla
20: 15A – Napájení karburátoru nebo řídicí jednotky vstřikování, imobilizér, vysokonapěťová jednotka
21: 15A – Blinkry, zpátečka
22: 7.5A – Levý přední a zadní rozměr, osvětlení SPZ, osvětlení kufru, podsvícení všech tlačítek, přístrojová deska, zapalovač cigaret, spínač ovládání elektrického zrcátka, kontrolka velikosti, rádio
Co je uvnitř této „černé skříňky“?
Zařízení, vrstvu po vrstvě, můžete vidět níže na fotografiích. Všechny fotografie jsou klikatelné. Velikost každého z nich je až 200 kb.
Pojistky, relé a jističe – obecné informace Škoda Felicia
Většina pojistek je umístěna společně s relé ve speciálním montážním bloku instalovaném pod přístrojovou deskou v prostoru pro nohy spolujezdce. Pojistky některých přídavných systémů (ABS, K/V) lze instalovat do samostatných držáků namontovaných na levé straně motorového prostoru. U dieselových modelů mohou být pojistky předehřívacího systému a chladicího ventilátoru umístěny také v motorovém prostoru vozidla.
Chcete-li získat přístup k pojistkám, odšroubujte upevňovací sponu a rozložte ji jako knihu a uvolněte montážní blok z přístrojové desky. Seznam pojistek je uveden v poslední části této kapitoly. Pro přístup k pojistkám umístěným v motorovém prostoru otevřete kryt kapoty, uvolněte západky a kryt z odpovídajícího držáku.
Při výměně pojistky nejprve vypněte příslušný obvod/vypněte zapalování. Poté uchopte tělo vyražené pojistky speciálními kleštěmi upevněnými v krytu bloku a tahem svisle nahoru ji vyjměte ze svorek držáku. Vadnou pojistku lze snadno identifikovat podle roztavené nebo spálené vodivé propojky.
V žádném případě nevyměňujte spálenou pojistku za pojistku určenou pro vyšší jmenovité (proudové) zatížení. Extrémně špatným postupem je obnovit vadnou pojistku přemostěním jejích kontaktů pomocí kovové fólie.
Pokud náhradní pojistka selže ihned po přivedení napájení do obvodu, pak je v obvodu zkrat, jehož příčinu je třeba identifikovat a odstranit. Pokud je testovaná pojistka použita k ochraně několika elektrických obvodů současně, pokuste se identifikovat vadný obvod postupným zapnutím každého z kontrolovaných obvodů, čímž vyloučíte ty, o kterých je známo, že jsou dobré.
Schéma reléového obvodu
1 – Navíjení
2 – Pohyblivý kontakt (kotva)
Relé je elektromechanický spínač používaný především v silových obvodech. Elektrický obvod typického provedení relé je znázorněn na obrázku.
Většina relé použitých na voze je umístěna ve společném montážním bloku s pojistkami. Další relé (jako je relé systému předehřívání vznětového motoru) jsou umístěna v motorovém prostoru.
Chcete-li zajistit přístup k relé, odšroubujte upevňovací svorku a rozložte ji jako knihu a uvolněte montážní blok z přístrojové desky.
Pokud existuje podezření, že porucha některého z elektrických obvodů je spojena se selháním jeho ovládacího relé, zapněte příslušný systém – pracovní relé by mělo po připojení napájení jasně slyšitelně zacvaknout. Pokud je slyšet cvaknutí, znamená to, že příčinou poruchy je porucha skutečného funkčního prvku nebo porucha elektrického vedení. V opačném případě dojde buď k výpadku napájení, nebo je vadné samotné relé. Stav relé se kontroluje jeho výměnou za známé dobré. Nemělo by se zapomínat, že vnější podobnost dvou relé nemusí nutně zaručovat identitu principu jejich činnosti.
Při výměně relé nejprve vypněte příslušný elektrický obvod. Relé pak lze jednoduše vyjmout vytažením z přijímací zdířky. Namísto demontovaného relé nainstalujte nové s odpovídajícími provozními parametry.
Přerušovač směrových světel/výstražných světel
Přerušovač směrových světel/výstražných světel
1 – Navíjení
2 – Kontakt
3 – Kontakt
4 – Závit
5 – Pojistka 15 A
6 – Pojistka 8 A
7 – Baterie
8 – Spínač zapalování
9 — Spínač nebezpečí
10 — Přepínač směrových světel
11 — Kontrolky pro směrová světla/výstražná světla
12 — Směrová světla