Obsah
Ve kterém roce se ze Škodovky stal Volkswagen?
Volkswagen jevil známky života. Co znamená činnost ruských dceřiných společností VAG?
Po dlouhém mlčení ruské účty Audi, Volkswagen a Škoda zveřejnily příspěvky, ve kterých uvedly, že změnily značku a jsou připraveny vrátit se do práce. Znamená to, že se auta německé značky vrátí do Ruska?
Alexandr Dybin
Internet diskutuje o náhlé aktivitě na stránkách ruských zastoupení Audi, Volkswagen a Škoda. Oznámili, že se nyní jmenují AGR Automotive Group a vracejí se do práce. To dalo důvod k radosti. VAG se rozhodl nedat ruský trh Číně a vrací se? Začne opět vyrábět auta v Rusku, nebo začne navazováním dodávek?
Audi, Volkswagen a Škoda oznámily rebranding
Pokud zabrousíte hlouběji, radost fanoušků německých aut se zmenší. Před měsícem byla uzavřena dohoda o prodeji ruského majetku Volkswagen společnosti Volkswagen Motor Rus LLC. Nyní se právnická osoba nazývá „AGR“ a nemá nic společného s automobilkou. Firma podle SPARKU patří Andreji Pavlovičovi, bývalému šéfovi největšího ruského dealera Avilon. Samotný Volkswagen téměř měsíc oznamoval, že prodal všechna svá ruská aktiva Avilonu.
Především se jedná o závod v Kaluze, který před svým uzavřením vyráběl modely Volkswagen Tiguan a Polo a Škoda Rapid. Kromě toho závod prodal dceřiné společnosti, které se zabývají nákladní značkou Scania, náhradními díly a údržbou, leasingem, pojištěním a půjčováním. Podle zpráv médií činila částka transakce 125 milionů, tedy asi 11,3 miliardy rublů podle směnného kurzu v době podpisu papírů. Právnická osoba ke konci loňského roku vytvořila ztráty ve výši 8 miliard. A v roce 2022, kvůli odchodu VAG z Ruska, zastavení výroby a prodeje, tržby klesly téměř třiapůlkrát z 350 na 100 miliard rublů.
Co bude bývalý Volkswagen Motor Rus vyrábět, když ne VAG? V Rusku již existuje příklad, kdy se západní závod dostal pod kontrolu ruské automobilky. Ultramoderní závod Mercedesu v Moskevské oblasti byl převeden pod ruský holding Avtodom. Nyní budou tato zařízení vyrábět modely luxusní čínské značky Hongqi. Stejný scénář zřejmě čeká i Volkswagen power. Avilon prodává téměř celý sortiment čínských značek: Chery, Changan, Haval, FAW, Exeed, Chery, Changan, Haval, Geely, Voyah, OMODA a Tank. Předpokládá se, že Chery se s největší pravděpodobností stane technologickým partnerem. Tuto verzi nepřímo podporuje i fakt, že guvernér regionu Kaluga Vladislav Shapsha navštívil mezinárodní autosalon v Šanghaji a komunikoval s vedením Chery.
„Představujeme investiční potenciál autoklastru Kaluga. Vidím velký zájem čínských partnerů o vstup na ruský trh. Diskutujeme zde o možnostech hluboké lokalizace produkce,“ napsal tehdy Shapsha na svém kanálu TG.
Před 30 lety se česká Škoda stala součástí koncernu Volkswagen
Vozy slavného českého výrobce Škoda se na západoevropských silnicích objevily fúzí s koncernem Volkswagen před 30 lety. Vozy slavné značky si však stále dokázaly zachovat svou individualitu.
V roce 1990 došlo k významnému spojení dvou automobilových gigantů. Úřady schválily převod části akcií Škody Mladá Boleslav na koncern Volkswagen. Mnoho médií tehdy hovořilo o zahájení spolupráce. Odborníci správně poznamenali, že východoevropské vozy se stanou konkurenty vozů ze západní Evropy.
Před podpisem dohody vedly strany několik měsíců seriózní jednání. České úřady trvaly na tom, aby se v zemi nestavěly žádné další továrny. Poté vláda bránila „srdce“ automobilky. Zásadně důležité bylo, aby v České republice zůstal závod na výrobu energetických bloků. K vývoji motorů bylo nutné přilákat ty nejlepší specialisty z celého světa. Nyní české úřady zdůrazňují, že v té době nikdo netušil o dramatičnosti jednání. Někdy se zdálo, že dohoda nebude nikdy uzavřena.
Právě čteme
Zároveň probíhala jednání s Renaultem, Citroënem, Fordem a dalšími firmami, což vyvolalo mezi Čechy nevoli. Úřady se proto rozhodly nezahrnout Škodovky do národního privatizačního systému, ale nabídnout akcie přímo automobilovým koncernům. V té době bylo mnoho Čechů přesvědčeno, že Volkswagen Škodu prostě „pohltí“ a udělá z ní průměrnou značku. Ale nezávislost a osobní vlastnosti vozů byly stále zachovány.
A nyní, o 30 let později, jde Škoda vlastní cestou vývoje „bez ohledu“ na Volkswagen. Slušná image české automobilky pomáhá rozvoji velkého německého koncernu.
Historie výroby automobilů Škoda sahá až do roku 1895, kdy společnost Laurin&Klement organizovala výrobu jízdních kol ve městě Mladá Boleslav. Knihkupec a mechanik založili společnost a pojmenovali ji podle svých příjmení. Od cyklodopravy přešli na motocykly a v roce 1905 představili první automobil, model Voiturette A. Měl nebývalý komerční úspěch. Po první světové válce se Laurin&Klement spojil se strojírenským koncernem Škoda z města Plzně. V období nepřátelství přešla Škoda na výrobu vojenských produktů a byla často bombardována. V důsledku toho bylo zničeno asi 70 % výrobní kapacity závodu. Po restaurování byly vydány modely Tudor, Spartak, Octavia.
Koncem 60. let začala v České republice ekonomická stagnace. Dotklo se to i okruhu. Průlom nastal v roce 1987 s uvedením nového modelu Favorit. Od roku 1989 musela česká firma hledat silného zahraničního partnera, kterým se nakonec stal Volkswagen. Nyní má Škoda Auto v České republice tři závody ve městech Mladá Boleslav, Kvasiny, Vrchlabí. Zaměstnávají přes 30 000 lidí.