Škoda Felicia

Jaký motor lze namontovat na Škodu Felicia

Poznámka. Demontáž motoru z vozidla je možná pouze ve spojení s převodovkou. Rozdělení pohonné jednotky za účelem generální opravy motoru lze provést později na pracovním stole nebo montážním stojanu. Sestava jednotky se spustí dolů z motorového prostoru a poté se vyjme zpod vozu. Dbejte na to, abyste zajistili dostatek volného prostoru pod vozem a bezpečně jej upevněte ve zvednuté poloze (viz část Demontáž pohonné jednotky z vozu – příprava a opatření, obecné informace o zavěšení pohonné jednotky).

1. Zaparkujte vůz na rovném vodorovném povrchu s tvrdým povrchem tak, aby kolem bylo dostatek volného místa. Demontujte kapotu (viz kapitola Postup montáže motoru po větších opravách).

2. Pokud bude motor rozebrán, vypusťte motorový olej a vyjměte olejový filtr. Vyčistěte, zašroubujte a pevně utáhněte vypouštěcí zátku olejové vany.

3. Podepřete zadní kola klíny a pevně zatáhněte parkovací brzdu. Zvedněte přední část vozu a zvedněte ji do výšky dostatečné k odstranění pohonné jednotky. Zvednuté vozidlo bezpečně podepřete pevnými podpěrami. Demontujte obě přední kola.

4. Vypusťte převodový olej, poté jej důkladně vyčistěte, zašroubujte na místo a utáhněte vypouštěcí zátku.

5. Vypusťte chladicí systém.

6. Odšroubujte výfukové potrubí a odpojte ho od příruby výfukového potrubí. U benzínových modelů „projděte“ po elektrickém vedení od l-sondy ke konektoru a odpojte senzor. Uvolněte konektor z nosného držáku.

7. Podle pokynů uvedených v kapitole Převodovka odpojte řadicí páku a táhlo řadicí páky od manuální převodovky.

8. Odstraňte vzduchový filtr (nebo pouze manžetu sání vzduchu) – viz odpovídající část kapitoly Napájecí systém. U benzínových modelů 1.3 l a 1.6 l vybavených víceportovým vstřikováním paliva (MPFI) sejměte kryt tělesa škrticí klapky.

9. Odpojte baterii a vyjměte generátor.

10. Otočte seřizovací matici spojky proti směru hodinových ručiček, abyste co nejvíce povolili lanko. Uvolněte jádro lanka z uvolňovací páčky spojky a plášť lanka z jeho nosné konzoly. Odšroubujte držák kabelu a vyjměte jej spolu s uzemňovací sběrnicí (pokud je k dispozici).

11. Bočním rýhováním povolte upevňovací matici a poté vytáhněte lanko pohonu rychloměru, abyste odpojili pohon od zadní části převodovky. Případně odstraňte šroub montážní desky a vyjměte hnací kolo z krabice.

12. Odpojte elektrické vedení od spínače snímače zpětného světla, který se nachází níže pod přední částí skříně manuální převodovky. Je-li odpovídajícím způsobem vybaven, uvolněte elektrické vedení senzorového spínače z držáku na sestavě startéru.

13. Odsuňte pryžový ochranný kryt zpět z hlavní svorky trakčního relé spouštěče, poté uvolněte matici a odpojte vodič přicházející z baterie od svorky. Opatrně odpojte bajonetový konektor trakčního relé.

14. Odpojte elektrické vedení od spínače tlaku oleje. U benzínových modelů je snímač-spínač umístěn ve spodní části přední stěny bloku válců (modely 1.3 l, nebo vzadu na hlavě válců (modely 1.6 l), u dieselových modelů – na levém konci hlava.

15. Odpojte elektrické vedení od snímače teploty chladicí kapaliny (CTS), umístěného na skříni termostatu nebo kolena potrubí chladicí kapaliny (snímač je instalován na potrubí).

. stejně jako ze senzorového spínače.

. a elektromotor pro ventilátor chladicího systému.

16. U modelů s posilovačem řízení nebo posilovačem demontujte řemen pohonu příslušenství.

  • a) Odpojte hadici od vakuového přijímače;
  • b) Odpojte elektrické vedení od kompresoru klimatizace;
  • c) Odšroubujte kompresor od motoru, posuňte jej na stranu a pevně jej svažte. Snažte se nenapínat hadice chlazení.

Benzínové modely

  • a) přívodní a vratné palivové hadice;
  • b) Elektrické zapojení tělesa škrticí klapky (uvolněte pásy, uvolněte svazek z mezisvorek a posuňte jej na stranu);
  • c) Kabel škrticí klapky (lanko škrticí klapky);
  • d) Hadice posilovače brzd;
  • e) Hadice chladicí kapaliny;
  • f) Hadice pro čištění adsorbéru uhlíku;
  • g) Zapojení CTS.

  • a) Přívodní a vratné hadice paliva od regulátoru tlaku paliva;
  • b) Podtlaková hadice od regulátoru tlaku paliva;
  • c) Elektrické zapojení napájecího systému (uvolněte pásy, uvolněte svazky z mezisvorek a posuňte je na stranu);
  • d) Elektrické zapojení snímače teploty/tlaku nasávaného vzduchu;
  • e) U modelů 1.3 l – elektrické zapojení jednotky zapalovací cívky;

  • f) Hadice pro čištění adsorbéru uhlíku;
  • g) Hadice posilovače brzd ze sacího potrubí;
  • h) Kabeláž pro snímač klepání na zadní straně bloku motoru.
  • i) U modelů vybavených A/V odšroubujte kompresor a vysuňte jej z motoru, dávejte pozor, abyste neodpojili žádné chladicí vedení.
  • j) Uvolněte hadice/trubky chladiva z mezisvorek a také je odsuňte od motoru.

3. Odpojte kabeláž Hallova snímače. U modelů o objemu 1.3 l je 3kolíkový elektrický konektor instalován buď v držáku namontovaném na krytu termostatu nebo na horní straně krytu převodovky. U modelů 1.6 l je konektor kabeláže snímače umístěn na rozdělovači zapalování.

4. Pokud jste tak dosud neučinili, odpojte elektrické vedení od zapalovací cívky.

5. Odstraňte uzávěr rozdělovače, jezdec a ochrannou clonu.

Dieselové modely

1. Odpojte hadici posilovače brzd od podtlakového čerpadla (viz kapitola Brzdový systém).

2. Odpojte podtlakovou hadici od ventilu EGR (viz kapitola Napájecí systém).

  • a) Povolte a vyšroubujte duté šrouby spojovacích spojů, poté odpojte přívodní a vratné palivové hadice od vstřikovacího čerpadla;
  • b) Uvolněte upevňovací sponu a odpojte odvzdušňovací hadici vstřikovače od otvoru na armatuře zpětného toku paliva;
  • c) Uvolněte svorky a sejměte hadici přívodu vzduchu z krytu přívodní trubky;
  • d) Odpojte lanko škrticí klapky od vstřikovacího čerpadla;
  • e) Odpojte elektrické vedení od regulačních ventilů EGR a volnoběžných otáček v zadní části motorového prostoru. Zkuste si zapamatovat montážní polohu konektorů;

  • f) Odpojte vícepólový konektor kabelového svazku umístěného pod horní podpěrou levé přední vzpěry; Konektor je opatřen závitem a pro jeho odpojení je nutné otočit pouzdrem. Po demontáži spoje odstraňte vnitřní těsnění. Dávejte pozor na přítomnost červených vodících značek, které určují pořadí spojení konektoru. Aby se vlhkost a nečistoty nedostaly dovnitř konektoru, zabalte obě jeho poloviny do plastové fólie;
  • g) Odpojte dva elektrické konektory umístěné v držáku na levé straně motoru. Zabalte poloviny odpojených konektorů do plastové fólie;

  • h) V případě potřeby odpojte konektor kabelového svazku generátoru.

Všechny modely

1. Podle pokynů uvedených v kapitolách Elektrická zařízení motoru a energetický systém identifikujte části elektrického zapojení elektrického vybavení motoru, zapalování a napájecích systémů, které zůstávají připojeny k senzorům a akčním členům na jednotce hnacího ústrojí. Odpojte všechny zbývající konektory, které brání demontáži pohonné jednotky, nejprve je pečlivě označte, abyste zajistili správné připojení během montáže.

2. V závislosti na modelu může být pohonná jednotka vybavena jednou nebo více zemnícími lištami. Pneumatiky jsou obvykle namontovány buď na skříni převodovky, poblíž pravého držáku jednotky, nebo na základně vodicí trubky měrky hladiny motorového oleje. Odpojte všechny pneumatiky.

3. Demontujte hnací hřídele z diferenciálu převodovky. Aby nedošlo k poškození kloubů CV, okamžitě přivažte uvolněné konce hřídelů drátem k závěsným prvkům.

4. Zavěste pohonnou jednotku pomocí navijáku nebo nosníku, přičemž zcela stáhněte její váhu z podpěr, ale bez narušení vodorovné polohy. Vzhledem k tomu, že se agregát vyjímá z motorového prostoru spodním otvorem, bylo by nerozumné jej podpírat zespodu.

5. Aby nedošlo k poškození olejové vany, umístěte pod motorový prostor starou podlahovou rohož, překližku nebo jen list lepenky. Po spuštění se musí jednotka posunout dopředu a projít pod nárazníkem, aby se mohla konečně vyjmout zpod vozu, takže mít po ruce zvedák na vozíku bude velmi užitečné.

6. Demontujte průchozí šroub zadní podpěry pohonné jednotky – viz část A nebo B této kapitoly.

7. Označte montážní polohu levého držáku převodovky. Povolte samojistnou matici, dva šrouby a sejměte nosnou desku z horní části polštáře.

8. U modelů 1.3 l sejměte pryžovou zátku z pravého blatníku,

čímž poskytuje přístup k průchozímu šroubu pravé podpěry. Dejte matici a vyjměte šroub.

9. U modelů se vznětovým motorem a 1.6 litru demontujte dva šrouby ze spodní části pravé podpěry přímo nad řemenicí klikového hřídele. Odstraňte podložky.

10. Ujistěte se, že žádná komunikace nezasahuje do demontáže pohonné jednotky, požádejte o pomoc asistenta a začněte opatrně vyjímat sestavu z motorového prostoru, snažte se nepřilnout k okolním součástem, jako je výfukové potrubí nebo (pokud vybavené) armatury systému posilovače řízení. S jednotkou spuštěnou na podlahu/pracovní plošinu zvedáku opatrně vyjměte sestavu zpod vozidla.

11. Okamžitě přemístěte pohonnou jednotku na instalační stojan nebo odolný pracovní stůl, kde bude demontována a zrevidována.

Převodový prostor

1. Dbejte na bezpečné upevnění jednotky na stojan/pracovní plochu (v druhém případě byste měli použít předem připravené dřevěné trámy a klíny)

3. Je-li příslušná výbava, vraťte montážní výstupky a sejměte krycí desku setrvačníku ze skříně manuální převodovky.

4. Dejte pryč upevňovací prvky (matice/šrouby) zajišťující skříň převodovky k bloku motoru. Vezměte prosím na vědomí, že jeden ze šroubů se používá k upevnění podpěrného držáku pro dříve demontované lanko spojky. Dávejte pozor, abyste se nenaklonili, oddělte převodovku od motoru a opatrně ji vyjměte z vodicích čepů. Odstraňte volné kolíky a umístěte je na bezpečné místo.

5. V případě potřeby demontujte vypínací mechanismus spojky, sestavu koše a třecí kotouč (viz kapitola Spojka).

Instalace

1. Pokud jednotka nebyla rozebrána, přejděte přímo k materiálu v odstavci 4.

2. Lehce namažte drážky vstupního hřídele manuální převodovky žáruvzdorným tukem (nebuďte příliš horliví, abyste se vyhnuli riziku znečištění třecího kotouče spojky). Opatrně přitlačte skříňku k bloku motoru a ujistěte se, že vodicí kolíky zapadají do protilehlých otvorů.

3. Namontujte montážní šrouby/matice a ručně je utáhněte.

Pozornost! V žádném případě nepoužívejte upevňovací prvky k násilnému připojení převodovky k motoru! Ujistěte se, že dosedací plochy kupole spojky a bloku motoru jsou pevně a rovnoměrně přitlačeny k sobě, teprve potom pokračujte v utahování upevňovacích prvků potřebnou silou. Nezapomeňte, že jeden ze šroubů slouží k zajištění držáku lanka spojky.

4. Je-li ve výbavě, namontujte zpět krycí desku setrvačníku a zajistěte ji šrouby.

5. Umístěte sestavu pohonné jednotky pod přední část vozu.

6. Upevněte zvedací zařízení k okům bloku a zavěste sestavu ze země

7. S pomocí asistenta vložte jednotku do motorového prostoru vozu a ujistěte se, že lze připojit správnou podpěru. Utáhněte montážní šrouby (nebo průchozí šroub a matici) na požadovaný utahovací moment. U modelů 1.3 l nainstalujte pryžovou záslepku do přístupového otvoru pravého blatníku.

8. Připojte levou podpěru převodovky – nezapomeňte vyměnit plech odstraněný při demontáži. Ujistěte se, že zarovnávací značky provedené během demontáže jsou zarovnány, poté utáhněte šrouby a samojistnou matici na požadovanou sílu

9. Postupujte v opačném pořadí než při demontáži a nainstalujte zpět držák zadní pohonné jednotky. Utáhněte upevňovací prvky na požadovaný utahovací moment.

10. Odpojte zvedací lanoví.

  • a) Ujistěte se, že kabelové svazky jsou správně položeny a vyvarujte se kontaktu vodičů s třecími nebo horkými povrchy;
  • b) Ujistěte se, že jsou všechny hadice správně položeny a bezpečně zajištěny svorkami. Vyměňte pružinové svorky a otočné svorky za spolehlivější šnekové nebo šroubové;
  • c) Při připojování táhla řazení nezapomeňte vyměnit válcový čep a pro upevnění použijte šnekovou svorku (viz kapitola Převodovka);
  • d) Postup plnění chladicího systému je popsán v kapitole Běžná údržba (v závislosti na typu motoru);
  • e) U dieselových modelů po připojení kabelu pohonu studeného startu ke vstřikovacímu čerpadlu nezapomeňte zkontrolovat a seřídit systém studeného startu.

Poznámka. Před spuštěním motoru po generální opravě si přečtěte poznámky uvedené v části První spuštění motoru po dokončení generální opravy.

Zajímavé:
Jak zkontrolovat nabíjení generátoru Škoda Felicia.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button