Škoda

Jak poznat rozbitý termostat Škoda Eti 1.4

7 způsobů, jak zkontrolovat funkčnost termostatu bez jeho demontáže z auta

Začínající automobiloví nadšenci se často ptají, zda je možné zkontrolovat termostat bez jeho vyjmutí z auta. Samozřejmě to můžete udělat rychle a nezávisle, ale musíte znát některé složitosti postupu.

Kde je v autě umístěn termostat?

Tato důležitá součást v chladicím systému se obvykle nachází mezi chladičem a motorem. Jedná se o malé pouzdro se dvěma trubkami a ventilem, který reguluje teplotu nemrznoucí směsi. Většinou z mosazi, méně často – z mědi nebo plastu.

Termostat musí obsahovat technický vosk, který podporuje expanzi mechanismu z vysokých teplot a rychlého ochlazení.

U moderních zahraničních automobilů je regulátor teploty chladicí kapaliny umístěn hluboko v motorovém prostoru. Abyste se k němu dostali, musíte některé části odstranit. Například u mnoha modelů Mercedes, včetně třídy C, je vzduchový filtr odstraněn nebo přemístěn.

Umístění termostatu

Jak zkontrolovat funkčnost termostatu

Níže je 7 pracovních způsobů, jak zkontrolovat termostat bez jeho vyjmutí z auta. Kterýkoli z nich můžete použít samostatně. Na druhou stranu pro přesnější diagnostiku poruchy je vhodné tyto metody kombinovat.

Metoda # 1

Na základě sledování doby, za kterou se motor zahřeje na provozní teplotu. Tato kontrola je nejúčinnější v zimě, kdy je venkovní teplota pod nulou. Vhodné pro majitele, kteří dobře znají „zvyky“ svého vozu.

Pokud je zařízení plně funkční, měl by se jeho ventil otevřít po nějaké době (asi 20-30 km nebo dříve při jízdě nízkou rychlostí), kdy se spalovací motor zahřeje na 80-90 stupňů (v závislosti na modelu motoru). Do této chvíle je ventil uzavřen a chladicí ventilátor se nezapne.

Když je však termostat zaseknutý v otevřené poloze, spalovací motor nedosáhne své provozní teploty nebo to trvá velmi dlouho. Důvodem je, že chladičem neustále protéká nemrznoucí kapalina, takže se stihne ochladit rychleji, než motor ohřeje kapalinu v plášti.

Co je tedy potřeba udělat:

  • zvýšit otáčky motoru;
  • určit dobu ohřevu na 80–90 stupňů;
  • porovnejte hodnotu s minutami, během kterých se motor zahřál s fungujícím regulátorem.

Pokud není žádný rozdíl, zařízení s největší pravděpodobností funguje. Naopak poškození termostatu (zaseknutí ventilu) lze posoudit, když motor dosáhne provozní teploty dříve nebo později než obvykle.

Jak funguje termostat

Schéma činnosti termostatu

Metoda # 2

O něco přesnější způsob kontroly provozuschopnosti termostatu je sledování chování teploměru chladicí kapaliny za chodu motoru. V tomto případě stačí vědět, jak se chová, když blokátor průtoku nemrznoucí směsi funguje správně – nemění svou polohu náhle nebo přerušovaně.

Také metoda šipkového testu je účinná při jízdě do kopce na první nebo druhý rychlostní stupeň, kdy dochází ke zvýšené zátěži motoru. Zde indikátor vodního kamene klesne, protože vlivem zahřátí nemrznoucí směsi se ventil otevře a do malého okruhu bude proudit ochlazená kapalina.

Ale ručička se chová úplně jinak, když se termostat zasekne:

  • nespadne při velkém zatížení motoru;
  • při delší jízdě nestoupá do požadované zóny.

Tento způsob je vhodný i pro řidiče, kteří své auto dobře znají.

Metoda # 3

V tomto případě by kontrola termostatu na autě měla určit skutečnou teplotu nemrznoucí směsi.

Kontrola by měla být provedena na zcela chlazené pohonné jednotce.

Měření se provádí ručně – jednoduše dýmky cítíte a rozhodujete se na základě hmatových vjemů. Buďte velmi opatrní a nedotýkejte se kovových částí!

Nejprve je cítit oblast malého okruhu – vstupní potrubí termostatu. Pravda, na některých autech se to těžko hledá. Je mnohem jednodušší zkontrolovat druhou hadici, která jde do chladiče.

  • nastartujte motor – opakujeme, že musí vychladnout;
  • prohmatejte hadice rukama – pokud to konstrukce vozu dovolí, tak uchopte obě trubky současně.

Pokud se během provozu spalovacího motoru trubka malého okruhu zahřeje, ale druhá hadice zůstane studená, je termostat považován za funkční z 50 %. V otevřené poloze se nezamyká, ale není možné poznat, zda je zaseknutý.

Trubky termostatu

Metoda # 4

Měření skutečné teploty nemrznoucí směsi pomocí speciálních zařízení vám umožní mnohem přesněji porozumět stavu termostatu. Níže jsou uvedeny další podrobnosti o tomto.

  1. Univerzální multimetr s termočlánkem. Takové zařízení má dva vodiče a senzor, který měří teplotu. Je to levné, ale má své nevýhody – nízkou přesnost měření a obtížnost instalace na měřený objekt. Jeho senzor přilepíme elektrickou páskou na přívodní potrubí, nastartujeme motor a podíváme se na stupnici. Funkční termostat zobrazí stupnici 80–90 stupňů nebo vyšší. Pokud připojíte zařízení k jiné hadici, stupeň bude nízký.
  2. Speciální pyrometr. Dá se sehnat i levně, protože obchody jsou plné čínského zboží. Samozřejmě, čím profesionálnější model je, tím přesněji dokážeme míru změřit. Ale takové pyrometry se obvykle nacházejí pouze v certifikovaných autoservisech, protože stojí více než 1000 $. Výhody takového zařízení jsou neocenitelné – můžete jej snadno nainstalovat kdekoli v motorovém prostoru a provádět přesné údaje. Metoda testování se neliší od multimetru – vše se provádí stejným způsobem, jen mnohem pohodlněji a rychleji.

„Diagnostikuji termostat na autě pomocí běžného multimetru s termočlánkem. Koupil jsem to za 1000 XNUMX rublů a provedl nějaké úpravy. Zejména jsem přidal speciální adaptér a ochránil extrémně tenké vodiče zařízení před vysokými teplotami. Displej je digitální, vždy zobrazuje přesně – zatím jsem nezaznamenal žádné chyby.“ Michail Zorin, automobilový nadšenec

Metoda # 5

Toto je přesnější metoda, ale termostat bude muset být z auta odstraněn. Stejným způsobem můžete zkontrolovat nové, právě zakoupené zařízení.

  • vyjměte termostat z vozu;
  • přivezeme domů nebo do garáže;
  • připravte si kovovou nádobu s vodou – například rendlík;
  • Regulátor umístíme tak, aby byl celý ponořený ve vodě, ale nedotýkal se dna ani stěn pánve;
  • Do nádoby spouštíme speciální teploměr, který je schopen měřit kapalinu až do 120 stupňů Celsia.

Kontrola termostatu ve vroucí vodě

Kontrola termostatu ve vroucí vodě

Zapneme plynový sporák a sledujeme, kdy termostat otevře ventil. Pracovní zařízení by mělo fungovat přesně v míře, která je vyryta na jeho těle. Například pro regulátor nemrznoucí směsi Mercedes-Benz je toto číslo +102 stupňů.

„Kdysi jsem si koupil kánoi od firmy Stato. Rozhodl jsem se, že to nebudu hned instalovat na auto, ale zkontroluji teplotu odezvy ventilu a těsnost zařízení. Ponořil jsem ho do vody, nádobu postavil na sporák a zapnul. Voda se vyvařila, ale kánoe se neotevře. Vzal jsem to a vrátil do obchodu – bylo to pryč. V tomto ohledu doporučuji všem automobilovým nadšencům nejprve zkontrolovat a poté nainstalovat termostat. Dnes neprodávají vždy dobré náhradní díly, na to nezapomínejte.“ Sanya Most, zaměstnanec soukromé bezpečnostní společnosti a automobilový nadšenec, Saratov

Metoda # 6

Tuto metodu často používají zkušení řidiči nebo specialisté, kteří rozumí principu fungování chladicího systému automobilu. Jednoduše řečeno, znají vzor kruhového pohybu kapaliny podél dvou okruhů.

  • studený motor zahřívejte 2–3 minuty při volnoběžných otáčkách;
  • dotkněte se hadice, která vede k horní části hlavního chladiče automobilu.

Pokud je zima, vyvodíme následující závěr – nemrznoucí směs prochází malým kruhem (sporák a motor), což znamená, že ventil termostatu je v uzavřené poloze. Jakmile se nemrznoucí směs zahřeje na 90 stupňů (teplotu lze určit pomocí indikátoru senzoru), musíte cítit spodní hadici vycházející z chladiče.

Spodní hadice chladiče

Spodní výstupní potrubí chladiče

Mělo by být horké, což bude naznačovat průchod kapaliny ve velkém kruhu, zakrývání chladiče a otevírání ventilu. Je zřejmé, že jakýkoli nesoulad s výše uvedenými podmínkami bude indikovat nefunkčnost regulátoru průtoku chladicí kapaliny nebo jeho nesprávnou činnost.

Metoda # 7

Poruchu blokátoru toku nemrznoucí směsi můžete také určit přímo podle příznaků ventilu:

  • motor nedosáhne provozní teploty a nezahřeje se, nemrznoucí kapalina okamžitě proudí ve velkém kruhu – naznačuje, že ventil je zaseknutý v otevřené poloze;
  • pohonná jednotka se přehřívá – ventil je zaseknutý a neotevře se;
  • motor se zahřeje, ale velmi dlouho – s největší pravděpodobností ventil visí uprostřed (úplně se nezavírá / neotevře).

Je téměř nemožné přesně určit poslední poruchu na stroji, takže termostat musí být odstraněn.

Důsledky použití vadného termostatu

S vadným termostatem nemůžete pokračovat v jízdě. Motor se nezahřeje správně a tok nemrznoucí směsi bude normálně proudit ve velkých a malých kruzích. To může způsobit řadu vážných problémů:

  • přehřátí spalovacího motoru se všemi důsledky;
  • nedohřívání motoru, což povede k horšímu spalování paliva a zvýšené spotřebě a oleji zarostou vousy na ventilech;
  • nemrznoucí var v expanzní nádrži;
  • porucha celého chladicího systému atd.

„Jednou v zimě se mi to stalo. Jedu domů ze služební cesty, asi 50 kilometrů za mnou. Trať je rovná, není sníh, pohybuji se rychlostí 100-120 km/h. No, myslím, proč by se to mělo zahřívat, pátý rychlostní stupeň, ventilátor to chladí, to je vše. Najednou jsem se podíval na šipku čtení nemrznoucí směsi – pod 40. To by se nemělo stávat. Je dobře, že jsem se v autoservisu zastavil včas. Kluci rychle identifikovali vadný termostat a vyměnili ho za původní. Mluvil jsem také s mechaniky – řekli, že otevřená poloha ventilu není pro motor tak destruktivní, ale spotřeba paliva se zvyšuje a ventily se špiní. Máte štěstí, říkají, že to není zaseknuté v zavřené poloze, pak by se motor přehřál a klepal.“ Misha Kim, řidič, Andreevsk.

Běžné příčiny selhání termostatu

Díky jejich znalosti bude řidič schopen včas předejít vážnějším poruchám.

  1. Pohonná jednotka se příliš dlouho zahřívá i v létě. Současně je pozorováno vypínání a obecně nestabilní provoz motoru. To způsobí vibrace ventilu regulátoru teploty nemrznoucí směsi – po chvíli může dojít k poškození sedla a vytečení vosku. To narušuje činnost zařízení, ventil se buď normálně nezavírá, nebo se neotevře.
  2. Do termostatu se dostala nemrznoucí kapalina. Celkový objem vnitřních částí regulátoru se zvýší, což způsobí předčasné otevření ventilu.
  3. Unikla speciální výplň, která reaguje na změny teploty. V důsledku toho bude regulátor pracovat s časovým zpožděním.

A samozřejmě různá mechanická poškození, ke kterým časem dochází. V tomto případě se ventil také neotevře úplně a do chladiče bude proudit málo nemrznoucí kapaliny, což povede k přehřátí spalovacího motoru.

Bude tedy možné diagnostikovat stav termostatu pomocí výše uvedených metod. Není těžké je provést, ale pokud se vyskytnou nějaké potíže, kontaktujte profesionální mechaniky na čerpací stanici.

Zajímavé:
Kde se nachází servisní středisko Škoda v Permu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button