ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Roomster

Co znamená tdi pd-eu4 na Škodě Roomster?

Škoda Roomster je vůz, který přitahuje pozornost svým jedinečným designem a praktičností. Před nákupem je však důležité uvědomit si všechny možné problémy, se kterými se majitelé tohoto modelu setkali. V tomto článku se podíváme na hlavní problémy spojené s modelem Škoda Roomster a také se podíváme na různé typy motorů a převodovek, které vám pomohou učinit informovaný výběr při nákupu vozu.

Historie modelu

Když Škoda vstoupila do německého koncernu Volkswagen AG, česká společnost začala postupně rozšiřovat svou modelovou řadu. V roce 1996 byla představena Škoda Octavia a v roce 2006 se u prodejců objevil Roomster. O tři roky dříve byl na autosalonu ve Frankfurtu předveden koncepční vůz vytvořený Thomasem Ingenlathem a Peterem Woodem. Zpočátku výroba Roomsteru probíhala v Kvasinách, později byla přesunuta do Vrchlabí, obojí v České republice.

Zajímavé je, že prototyp byl o 5 cm kratší než sériová verze, ale měl o 9 cm delší rozvor. Koncepční vůz také obsahoval pouze jedny posuvné zadní boční dveře na straně obrubníku, které byly u sériového modelu nahrazeny dvěma běžnými dveřmi.

Roomster byl postaven na platformě PQ34, která byla použita také v Audi A4, Škodě Octavia I, Audi TT a Volkswagenu Golf IV. Většina komponentů však byla zapůjčena ze Škody Fabia. V roce 2007 byla vydána nákladní verze s názvem Praktik.

Zajímavé:
Jak zkontrolovat počet najetých kilometrů Škody Octavia Tour.

Tři roky po uvedení na trh prošel Roomster restylingem, v jehož důsledku byly mírně změněny světlomety a přední maska. Přibyla také nová barva karoserie a možnosti designu kol.

V nabídce motorů se navíc objevil přeplňovaný zážehový motor 1.2 TSI s přímým vstřikováním paliva, dostupný s převodovkou DSG. Zároveň byly ze seznamu motorů vyřazeny dva vznětové agregáty 1.4 a 1.9 TD PD se vstřikovači, byly nahrazeny 1.2 a 1.6 TD CR s moderním systémem vstřikování Common Rail.

Podle výsledků nárazových testů Euro NCAP získal Roomster 4 hvězdičky. Objevily se však připomínky týkající se zpoždění aktivace airbagů. Škoda nainstalovala do obvodu airbagu další kondenzátor pro snížení napětí při nehodě. Po úpravách vozy získaly v re-testu 5 hvězdiček. Změny se dotkly sériových vozů od listopadu 2006. První modely byly upgradovány na žádost majitele za poplatek.

Názor odborníka:

Škoda Roomster (2006-2015) je kompaktní minivan, který mezi odborníky vyvolává rozporuplné názory. Někteří si všimnou jeho pohodlí a prostorného interiéru, díky kterému je vůz ideální pro rodinné výlety. Jiní poukazují na poněkud zastaralou konstrukci a ne nejdynamičtější charakteristiku motoru. Celkově je však Škoda Roomster hodnocena jako spolehlivý a praktický vůz s dobrou úrovní komfortu. Majitelé poznamenávají, že jeho provoz je ekonomický a snadno se řídí, což z tohoto modelu činí atraktivní volbu pro ty, kteří oceňují funkčnost a praktičnost v autě.

Umístění a schémata pojistkové skříně: Škoda Roomster (2006-2015)

Motory

  • R3 1.2 HTP (69 hp);
  • R4 1.2 TSI (86-105 k);
  • R4 1.4 (86 hp);
  • R4 1.6 (105 k).
  • R 3 1.2 TDI CR (75 k);
  • R 3 1.4 TDI PD (69-80 k);
  • R4 1.6 TDI CR (90-105 k);
  • R4 1.9 TD PD (105 k).

Mezi benzínovými motory jsou za nejvýhodnější považovány motory o objemu 1,4 a 1,6 litru. V městských podmínkách spotřebují asi 9-10 litrů na 100 km. Tyto motory během provozu prakticky nezpůsobují vážné problémy. Je třeba poznamenat, že zapalovací cívky mohou mít krátkou životnost. Od těchto agregátů však vysokou dynamiku neočekávejte. Roomster s motory 1,2 litru ve verzích HTP a TSI není nejlepší volbou.

Model 1.2 NTR neposkytuje dobrou dynamiku. Zrychlení na 100 km/h trvá téměř 16 sekund. Tato nevýhoda není kompenzována nízkou spotřebou paliva: ve městě dosahuje 9 litrů na 100 km. Ojedinělé nejsou ani problémy se zapalovacími cívkami.

Doporučuje se vyhnout se modelům s 1.2 HTP kódem BME a 64 hp. Tato možnost existovala pouze jeden rok. Trpělo neustálým přehříváním oleje způsobeného příliš blízko bloku válců katalyzátoru. Ve verzi BGZ o výkonu 69 koní. Pod krytem katalyzátoru je instalován tepelný štít, který pomáhá zabránit nadměrnému přenosu tepla.

K opotřebení však přispívají i další faktory. Například nedostatečný tah nutí k častému zvyšování otáček motoru (což zvyšuje spotřebu oleje). Vysoké tepelné zatížení navíc podporuje tvorbu usazenin, které ucpávají hydraulické zvedáky ventilů. To vede k postupnému snižování tlaku během kompresního zdvihu. Nepříznivě působí i přítomnost malého objemu oleje – asi 2,8 litru.

Pokud si přesto vyberete vůz s motorem HTP, je lepší zvolit modely ne starší než 2010. Tříválcový agregát v této době prošel změnami zaměřenými především na splnění emisní normy Euro 5 Změny zahrnovaly upravený software, lehčí klikový mechanismus a jiný rozvodový řetěz. Motor s kódováním CGPA je nyní tišší a spolehlivější.

Model 1.2 TSI, kromě nedostatku dobré dynamiky, často vyžaduje vážné opravy. Hlavní problémy pramení z vadného napínáku rozvodového řetězu, který se rychle opotřebovává a způsobuje prokluzování řetězu, což vede k poškození pístů a ventilů.

Vyskytly se i případy selhání turbodmychadla. Naštěstí se to dá obnovit. Kromě toho byly pozorovány situace, kdy se benzín dostal do oleje, ztráta komprese a klepání ventilů.

Naftové motory bohužel také nejsou bez svých nevýhod a mohou způsobit ještě větší problémy. Nejspolehlivější z nich je 1.9 TD PD, podléhající pravidelné údržbě a pečlivému provozu. Při vysokém počtu najetých kilometrů mohou selhat vstřikovače a palivové čerpadlo (palivo se dostane do oleje).

Mezi vznětovými motory je nejhospodárnější 1.4 TDI PD, který v dopravních zácpách spotřebuje jen asi 6 litrů nafty. Má však vážné nevýhody. Postupem času se na klikovém hřídeli objeví příliš velké vůle. Cena opravy je asi 600-800 dolarů. Navíc motor spotřebuje příliš mnoho oleje a turbodmychadlo není odolné.

V nabídce jsou i moderní turbodiesely se systémem vstřikování common rail. 1.6 TDI CR má dobrý výkon, ale má problémy se vstřikovači a řídící jednotkou motoru. 1,2litrový diesel je celkem spolehlivý, ale na Roomster příliš slabý. V každém případě počítejte s nízkou spotřebou paliva – 5,4 litru na 100 km v městském provozu.

Charakterizace Hodnota
Rok výroby 2006-2015
Typ těla Минивэн
Počet míst 5
Délka 4205 mm
šíře 1689 mm
výška 1607 mm
Objem zavazadlového prostoru 530-1780 l
Hmotnost 1230-1300 kg
Motory Benzín: 1.2, 1.4, 1.6 l Nafta: 1.4, 1.9 l
Jednotka pohonu Přední
Převodovka Mechanické, automatické
Spotřeba paliva (kombinovaná) Benzín: 6,5-7,5 l/100 km Nafta: 5,0-5,5 l/100 km
Nejvyšší rychlost 165-181 km / h
Zrychlení na 100 km / h 10,9-14,7 s

Zajímavá fakta

Škoda Roomster (2006-2015) Schémata pojistkové skříňky

  1. Jedinečný design: Škoda Roomster měla neobvyklý a charakteristický lichoběžníkový tvar, kterým se odlišovala od ostatních vozů své třídy.
  2. Multifunkčnost:Interiér Roomsteru obsahoval spoustu praktických prvků, jako jsou odnímatelná zadní sedadla, sklopné sedadlo spolujezdce a velká prosklená střecha.
  3. Všechny terény: Roomster byl k dispozici s pohonem všech kol a vysokou světlou výškou, díky čemuž byl ideální pro použití v terénu.

Návrhové prvky

Škoda Roomster je vůz klasického moderního uspořádání: motor umístěný vpředu příčně a pohon přední nápravy. Scout má sice vlastnosti SUV, ale nemá pohon všech kol. Pro Škoda Roomster jsou k dispozici tři možnosti převodovky: 5stupňová manuální, 6stupňová automatická a 7stupňová dvouspojková DSG. Přední zavěšení vozu je založeno na vzpěrách MacPherson a zadní zavěšení je na pružném nosníku. Přední náprava má však své vlastní charakteristiky. Do 16. března 2008 bylo přední odpružení vozu Roomster shodné s odpružením první generace Škody Fabia. Výrazným prvkem bylo zadní spodní uchycení příčného ramene, vyrobené ve formě čepu vsazeného do hliníkového držáku. Od 17. března 2008 byla změněna konstrukce předního zavěšení, která se podobala druhé generaci Škody Fabia. Nyní je zadní podpěra vybavena lisovaným silentblokem se svislou osou symetrie.

Typické závady a poruchy

Kromě některých nestabilních komponent v motorech nezpůsobuje český minivoz další vážné problémy. Existují však určité nevýhody. Je dobře, že jejich eliminace nevyžaduje výrazné finanční náklady, ale i tak obtěžují mnoho majitelů. Například slabé těsnění dveří, které propouští vlhkost do interiéru. V zimě je snadné poškodit lak kolem okrajů zadních výklopných dveří v důsledku zmrzlého sněhu nebo ledu. V průběhu času se mohou kliky zadních dveří vyboulit a černý povlak se začne odlupovat. Naštěstí se jedná pouze o kosmetický problém. Jemný prvek, jako je překrytí, lze přelakovat nebo vyměnit. Dalším častým problémem je koroze ve výfukovém systému. Skrytá koroze pod těsněním zadních dveří.
Škoda
vysvětluje, že to bylo způsobeno mechanickým poškozením před instalací těsnění v důsledku porušení technologie. Od května 2007 byly v technologii provedeny příslušné změny.
Viz také: Existují také elektrické problémy. Blikající displeje, poruchy centrálního zamykání, zadních parkovacích senzorů a elektricky ovládaných oken. Nepříjemné jsou časté vyhoření lamp vnitřního a vnějšího osvětlení. Podle Škody je to způsobeno kolísáním napětí v síti. Škoda Roomster je opravdový žrout žárovek. Vnitřní dokončovací materiály nejsou odolné. Na první pohled vypadají prakticky, ale po několika desítkách tisíc kilometrů je jasné, že tomu tak není. K opotřebení dochází na volantu, výplních dveří a sedadlech, které se navíc obtížně čistí. Tyto nedostatky, byť kosmetického charakteru, neodpovídají standardům vozidel Volkswagen. S přibývajícím věkem začíná plast vrzat a zadní odkládací plocha chrastí na nerovném povrchu. Občas začnou vrzat sedačky. Mnoho lidí si stěžuje na hlučný chod ventilátoru topení. Látkové čalounění sedadel se obtížně čistí od nečistot. Na ruských silnicích se poměrně rychle opotřebovávají stabilizační vzpěry a pouzdra, stejně jako silentbloky předního zavěšení, vypůjčené z kompaktní Fabie. Po ujetých kilometrech více než 100-150 tisíc km nastávají problémy s DSG DQ200, jejichž odstranění vyžaduje vážné finanční investice. Jedná se především o opotřebení spojky a poruchu mechatroniky. U verzí s 1,4litrovým benzínovým motorem došlo po 40–60 tisíc km k případům opotřebení ložisek manuální převodovky. To bylo doprovázeno hlukem a klepáním. Oprava nezávislou službou stojí přibližně 300-400 USD. 5stupňová převodovka je navíc náchylná k netěsnostem v oblasti volicí tyče. Výměna O-kroužku je snadný úkol.

  • Schéma pojistkové skříně Škoda Roomster (2006-2015).
  • Schéma pojistkové skříně Škoda Roomster (2006-2015).

    Stojí to za to koupit?

    Existuje několik důvodů, proč byste měli věnovat pozornost vozu Škoda Roomster: ekonomický provoz (zejména s motorem 1.4), dostupnost levných náhradních dílů, pohodlná ergonomie a vzácné vážné poruchy. Viz také: Z nevýhod je třeba zmínit tuhé odpružení, nedostatek výkonných motorů, některé drobné problémy, konzervativní design a poněkud vysokou cenu.

    Technické specifikace Škoda Roomster (2006-2015)

    model 1.2 1.2 TSI 1.2 TSI 1.6 1.2 TDI 1.4 TDI 1.6 TDI 1.9 TDI

    Škoda Roomster: výběr a nákup. Vozy do 100 000 Kč (cca 350 TR). Na co si dát pozor.

    Škoda Roomster: vozy do 100 000

    Ne každému, kdo potřebuje auto, se podaří sehnat peníze na nové auto a jeho zrak se upře na ojetý vůz. Cenově poměrně zajímavou možností je dovoz auta z Evropy, kde za rozumné peníze seženete víceméně živou kopii. Na českém trhu ojetých vozů zaujme Škoda Roomster v nižší cenové kategorii. Poněkud zvláštní design (auto jakoby vylisované ze dvou polovin, předek z Fabie, zadní ze staré Octavie) už není u ojetého vozu tak výrazný. Ale zároveň je to za ty peníze velmi prostorné auto.

    Ceny

    Roomster na českém trhu najdete za 40 tisíc, ale buď to bude zakrnělý 000válec ne v nejlepším stavu, nebo naftový motor s najeto více než půl milionu km. Za 60 000 už najdete benzínovou 1,4, ale najeto bude přes 300-350 tisíc km a servisní historie je sporná. Něco normálního a v dobrém stavu začíná na 80 tisících, ale je dobré připomenout, že do kupovaného auta budete muset investovat zhruba 000 tisíc korun.

    Motory

    • 1.2 HTP, 3 válce;
    • 1.2 TSI, 3 válce;
    • 1.4 16V, 4 válce;
    • 1.6 16V, 4 válec.

    Diesely:

    • 1.4 TDI-PD; 3 válce;
    • 1.9 TDI-PD, 4 válec (mimochodem nedávno referovali o 27 let starém Golfu, který s tímto motorem najel 1 000 000 km!);
    • 1.6 TDI; 4 válce;
    • 1.2 TDI.

    Tříválcové, benzinové a naftové motory lze okamžitě vyřadit, jedná se o chronické problémy. Víceméně odolný je pouze naftový motor 1,4, ale mnohým vadí jeho „tahačový“ zvuk.

    1.2 HTP je ztělesněním chronických oprav: přehřátí, popáleniny oleje, prasknutí rozvodového řetězu, vyhoření katalyzátoru atd. Konstruktéři ho během výrobního procesu zdokonalili a ke konci výroby se stal mnohem snesitelnějším, takže pokud narazíte na auto za zajímavou cenu, můžete o variantě uvažovat.

    Nejlepší volba

    Optimální (stejně jako u Fabie) motorizace je 1,4. Co se dynamiky týče, nečekejte od něj zázraky, ale spotřeba benzínu je necelých 7 l/100 km a případné poruchy jsou důsledkem výjimečného ignorování nutnosti údržby.

    V zásadě to nevyžaduje příliš mnoho:

    • každých 15 000 km výměna oleje;
    • každých 45 000 km výměna zapalovacích svíček;
    • každých 90 000 km (nebo 6 let) vyměňte rozvodový řemen.

    Pokud servisní knížka nově zakoupeného ojetého vozu neobsahuje poznámky o povinné práci, měla by být provedena co nejrychleji.

    další možnosti

    Další dobrou volbou je motor 1,6, zejména ve spojení se spolehlivou automatickou převodovkou Aisin. Je trochu hlučnější a žíznivější (spotřeba 8,5 l/100 km), ale skutečným problémem je vzácnost takových pohonných jednotek a je nepravděpodobné, že byste nějakou v dobrém stavu pořídili pod 120 tisíc.

    Motor 1.2 TSI byl dokončen až ke konci výroby a pravděpodobnost jeho získání v těchto letech je nízká. S největší pravděpodobností dojde k poškození vozu, ale existuje možnost opravy pomocí modernizovaných náhradních dílů. Bude to stát 10 000, ale motor dostane druhý život. Pravda, zůstává další problém – převodovka DSG, kterou mnoho lidí otevřeně nesnáší. Jeho zdroje jsou malé a opravy jsou složité a drahé.

    Diesel

    3-válec 1.2 TDI-CR a 1.4 TDI-PD. Je lepší jej okamžitě vyloučit ze seznamu. Starý 4válec 1.9 TDI-PD je mnohem spolehlivější, ale je potřeba hledat verzi bez filtru pevných částic (BSW), spíše dělá drobné, ale zbytečné komplikace. Nevýhodou této možnosti je, že se často prodává po přehřátí, s ohnutou hlavou bloku.

    Novější 1.6 TDI vesměs není špatný, činnost filtru pevných částic na něm už byla stabilizovaná, ale okruh recirkulace výfukových plynů občas dělá neplechu. Mnohem častější jsou závady způsobené neopatrností majitelů, poškozené palivové zařízení v důsledku levnějšího tankování a chybějící pravidelná údržba.

    Běžné závady u použitých Roomsterů

    Při nákupu byste měli věnovat pozornost následujícím bodům:

    1. Hlučnost převodovky a přesnost řazení.
    2. Tyč stabilizátoru.
    3. Horní ložisko vzpěry přední nápravy.
    4. Ložiska kol zadní nápravy.
    5. Koroze kolem prahů a sloupků, na víku zavazadlového prostoru u svítilen SPZ, přední část kapoty, která na dálnici nejvíce trpí kamínky.

    Shrnutí a závěry

    Mezi Roomstery jsou dobré možnosti, ale buďme upřímní, většina vozů je nabízena k prodeji, když vyžadují vážné investice pro udržení funkčního stavu. A s tím se bude muset počítat.

  • Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Back to top button