ŠkodaŠkoda Rapid

Jak fungují boční airbagy Škoda Rapid?

Systém airbag poskytuje ochranu řidiče a spolujezdce kromě činnosti bezpečnostních pásů, aby se snížilo riziko a závažnost zranění aktivací a nafouknutím airbagů řidiče a spolujezdce, bočních airbagů a aktivací předpínačů bezpečnostních pásů při určitých typech čelních nárazů popř boční nárazy.

Systém obsahuje: modul airbagu řidiče umístěný v náboji volantu a sestávající ze složeného pláště airbagu a generátoru plynu; modul airbagu spolujezdce, umístěný v přístrojové desce na straně spolujezdce a sestávající ze složeného pláště airbagu a vyvíječe plynu; moduly bočních airbagů umístěné na sedadlech a sestávající ze složeného pláště airbagu a vyvíječe plynu; Řídicí modul SRS (SDM). instalované ve středové konzole a ovládání systému; snímače čelního a bočního nárazu; pružinový spojovací prvek (skluzný kroužek) umístěný ve sloupku řízení; systémová kabeláž a konektory. Funkci detekce síly nárazu zajišťuje řídicí modul SRS pomocí senzorů, které při srážce měří velikost nárazu vozidla a prostřednictvím zesilovacích a filtračních obvodů vydávají mikroprocesoru odpovídající signál. Airbag se nafoukne v případě čelního nebo téměř čelního bočního nárazu střední až silné závažnosti.

Na systému airbagů smí pracovat pouze speciálně vyškolený personál. Proto by takové práci mělo předcházet pečlivé prostudování této příručky. Při práci na systému airbagů musíte přijmout přísná opatření, abyste zabránili zranění servisního personálu (v případě náhodného spuštění airbagu) nebo řidiče (v důsledku selhání airbagu).

Moduly airbagu řidiče a spolujezdce zahrnují samotný airbag a generátor plynu. Vyvíječ plynu je vyroben ve formě roznětky se zapalovačem. V případě čelního nebo bočního nárazu o dostatečné síle, který způsobí sepnutí kontaktů snímače, je do zapalovacího obvodu přiveden proud, což má za následek vznícení roznětky a naplnění airbagu plynem.

Zajímavé:
Jak zkontrolovat snímač vačkového hřídele na Škodě Fabia.

1. Při vyjímání modulu airbagu, stejně jako při manipulaci s novým modulem airbagu, umístěte modul vnějším obložením nahoru. Kryty volantu neskladujte naskládané na sebe. (Uložení obložení kovovou částí nahoru může mít za následek nehodu, pokud dojde k náhodnému rozvinutí airbagu).

2. Používejte pouze originální náhradní díly. Nepoužívejte součásti systému SRS z jiných vozidel.

3. Je zakázáno kontrolovat odpor na svorkách zapalovače (může dojít k vystřelení airbagu, což je extrémně nebezpečné).

4. Modul airbagu skladujte při teplotě nepřesahující 65 C v podmínkách normální vlhkosti a bez elektrického šumu.

5. Před prováděním elektrosvařovacích prací je nutné odpojit konektor vodičů airbagu, umístěný pod sloupkem řízení vedle konektoru levé spínací jednotky.

6. Pokud nárazové senzory, moduly airbagů nebo sběrací kroužky spadnou z výšky více než 91 cm, je nutné díly vyměnit za nové.

7. Po vypnutí napájení musíte počkat 1 minutu. Teprve poté lze začít pracovat se systémem SRS.

Opatření při práci na zabezpečovacím systému

1. Na airbagu je povoleno začít pracovat nejpozději 3 minuty po otočení klíčku zapalování do polohy OFF a odpojení vodiče od záporného pólu (“-”) baterie, s výjimkou kontroly elektrického zapojení

Informace obsažené v paměti se při vypnutí zapalování a odpojení vodičů od baterie nevymažou.

2. Při výměně dílů nainstalovaných ve výrobě používejte pouze originální a vysoce kvalitní díly.

Je zakázáno používat díly airbagů převzaté z jiného vozidla. Vyměňujte pouze díly za nové

3. Před instalací pečlivě zkontrolujte všechny prvky SRS. Pokud některá ze součástí systému airbagů spadne nebo se na krytu modulu, držáku nebo konektoru kabeláže objeví praskliny, promáčkliny nebo jiné závady, vyměňte je za nové.

4. Před demontáží jakékoli části zádržného systému vždy odpojte konektor SRS.

5. Nepokoušejte se rozebírat moduly airbagů, protože nemají opravitelné díly. Jakmile je airbag aktivován, nelze jej opravit a znovu použít.

Při skladování airbagů dodržujte následující:

• Demontovaný airbag uložte vnějším obložením nahoru.

• Nevystavujte moduly airbagů vodě nebo jiným kapalinám, protože by je mohly poškodit.

• Udržujte modul airbagu v dostatečné vzdálenosti od zdrojů tepla.

• Neprovádějte testy kabeláže airbagu, jako je měření odporu.

• Při provádění oprav, kontrol nebo výměny byste se měli postavit tak, abyste nebyli v dosahu airbagů.

• Při zapnutém zapalování se vyhněte možným nárazům na modul pasivního bezpečnostního systému a také na oblast, kde jsou umístěny kolizní senzory. Před provedením jakékoli práce na zádržném systému vypněte zapalování a počkejte tři minuty.

• Při práci dávejte pozor, abyste náhodně nenarazili (ať už pomocí klíčů, kladiv nebo jiných nástrojů) do oblasti, kde je umístěn modul zádržného systému a senzory nárazu, protože by to mohlo způsobit nechtěné aktivaci airbagů a zranění osob

• Po nehodě, při které došlo k aktivaci předních airbagů, vyměňte airbagy a řídicí jednotku SRS. Po kolizi s aktivovanými bočními airbagy vyměňte boční airbag, snímače předního a bočního nárazu na správné straně a řídicí jednotku pasivního zádržného systému (SRS). Po srážce, kdy se přední nebo boční airbagy neaktivují. Zkontrolujte řídicí modul SRS a snímače bočního nárazu, zda nejsou poškozené nebo deformované. Pokud nezjistíte žádné poškození, vyměňte řídicí modul SRS, přední a/nebo boční snímače nárazu.

• Nedemontujte řídicí modul pasivního zádržného systému, přední nebo boční snímače nárazu.

• Před instalací nebo výměnou řídicí jednotky SRS vypněte zapalování, odpojte záporný pól baterie a počkejte tři minuty.

• Ujistěte se, že na povrchu řídicí jednotky SRS, snímačů předního a bočního nárazu není žádná kapalina nebo olej, a očistěte je od prachu.

• Řídicí jednotku pasivního zádržného systému (SRS), snímače čelního a bočního nárazu skladujte při teplotě 15 – 25 °C a relativní vlhkosti 30 – 80 %.

Popis systému pasivní bezpečnosti

Systém airbagů poskytuje kromě činnosti bezpečnostních pásů i ochranu cestujících, aby se snížilo riziko a závažnost zranění aktivací a nafouknutím airbagů řidiče a spolujezdce, bočních airbagů a předpínačů bezpečnostních pásů v určitých situacích čelního nebo bočního nárazu. rány.

Systém obsahuje: modul airbagu řidiče, umístěný v náboji volantu a sestávající ze složeného pláště airbagu a vyvíječe plynu; modul airbagu spolujezdce, umístěný v přístrojové desce na straně spolujezdce a sestávající ze složeného pláště airbagu a vyvíječe plynu; moduly bočních airbagů umístěné na sedadlech a sestávající ze složeného pláště airbagu a vyvíječe plynu; Řídicí modul SRS (SDM). instalované ve středové konzole a ovládání systému; snímače čelního a bočního nárazu; pružinový spojovací prvek (skluzný kroužek) umístěný ve sloupku řízení; systémová kabeláž a konektory. Funkci detekce síly nárazu zajišťuje řídicí modul SRS pomocí senzorů, které při srážce měří velikost nárazu vozidla a prostřednictvím zesilovacích a filtračních obvodů vydávají mikroprocesoru odpovídající signál. Airbag se nafoukne v případě čelního nebo téměř čelního bočního nárazu střední až silné závažnosti.

Na systému airbagů smí pracovat pouze speciálně vyškolený personál. Proto by takové práci mělo předcházet pečlivé prostudování této příručky. Při práci na systému airbagů musíte přijmout přísná opatření, abyste zabránili zranění servisního personálu (v případě náhodného spuštění airbagu) nebo řidiče (v důsledku selhání airbagu).

Moduly airbagu řidiče a spolujezdce zahrnují samotný airbag a generátor plynu. Vyvíječ plynu je vyroben ve formě roznětky se zapalovačem. V případě čelního nebo bočního nárazu o dostatečné síle, který způsobí sepnutí kontaktů snímače, je do zapalovacího obvodu přiveden proud, což má za následek vznícení roznětky a naplnění airbagu plynem.

  • 1. Při vyjímání modulu airbagu, stejně jako při manipulaci s novým modulem airbagu, umístěte modul vnějším obložením nahoru. Kryty volantu neskladujte naskládané na sebe. (Uložení obložení kovovou částí nahoru může mít za následek nehodu, pokud dojde k náhodnému rozvinutí airbagu).
  • 2. Používejte pouze originální náhradní díly. Nepoužívejte součásti systému SRS z jiných vozidel.
  • 3. Je zakázáno kontrolovat odpor na svorkách zapalovače (může dojít ke spuštění airbagu, což je extrémně nebezpečné).
  • 4. Modul airbagu skladujte při teplotě nepřesahující 65 °C v podmínkách normální vlhkosti a bez elektrického šumu.
  • 5. Před prováděním elektrických svářečských prací je nutné odpojit konektor vodiče airbagu umístěný pod sloupkem řízení vedle konektoru bloku spínače sloupku řízení.
  • 6. Pokud nárazové senzory, moduly airbagů nebo sběrací kroužky spadnou z výšky více než 91 cm, je nutné díly vyměnit za nové.
  • 7. Po vypnutí napájení musíte počkat 1 minutu. Teprve poté lze začít pracovat se systémem SRS.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button