ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Octavia Tour

Jak vyměnit tory válec na Škodě Octavii

DIY opravy. Výměna zadních brzdových válců Škoda Octavia Tour/Volkswagen Golf IV

Jak jsem již zmínil v jednom ze svých článků o opravách Škody, začal mi smrkat váleček zadního brzdového kola. Zatímco byl jen usmrkaný, běžel jsem do obchodu pro nový. Mimochodem, je to docela ironický příběh – nejprve jsem si koupil kotouče s destičkami na přední stranu a při výměně jsem zjistil, že se hadice blíží prasknutí. Druhý den jsem šel pro hadice, když jsem je instaloval, rozhodl jsem se odstranit zadní bubny a zkontrolovat stav destiček. Stiskl jsem botku pracovního válce a brzdová kapalina začala unikat, i když žádné úniky nebyly vidět. V obchodě si už pamatovali, jaké auto mám, a že má motor 1.6 BFQ, dokonce mi dali slevu =)

Obecně jsem neporazil keř, koupil jsem válec od LPR, cena byla 514 rublů. Tady je fotka krabice spolu s číslem dílu, kdyby to někdo potřeboval.

K mému překvapení je samotný válec litinový, na rozdíl od původního. Původně vyrobeno z hliníku. Ani jsem nevěděl, že je dodnes můžu zalátat z litiny. Pro ty, kteří to nevědí, je třeba poznamenat, že litina je lepší, protože méně rezaví. Dobře zabalené, vstupní otvor se závitem, uzavřený uzávěrem a starý uzávěr bude nasazen na odvzdušňovací šroubení.

Nejprve mě zmátlo, že odvzdušňovací armatura vstupuje do válce pod úhlem – tohle je poprvé, co jsem to viděl. Zpočátku jsem si myslel, že jsem to pro toto auto nekoupil, protože na těchto autech bude jakýkoli menší rozdíl v konfiguraci a náhradní díly odlišné.

Před výměnou se nezapomeňte zásobit novou brzdovou kapalinou. Jak jsem vždy říkal, beru a budu brát jen originál.

No, dáme se do práce. Vůz je zařazen na první rychlostní stupeň, ruční brzda je spuštěna a dorazy jsou instalovány pod předními koly. Zvedněte auto a sejměte kolo. Pomocí TORX řetězového kola odšroubujte šroub zajišťující buben k náboji. Nyní přichází ta zábavná část. Chcete-li vyjmout buben, musíte rozložit podložky zvednutím kompenzátoru zdvihu pístu pracovního válce. Abyste lépe pochopili, co chci sdělit, podívejte se na fotografii s odstraněným bubnem a pochopíte, o čem bude řeč dále.

Právě tuto páku je potřeba zvednout pomocí plochého šroubováku skrz otvor v upevňovacím šroubu kola. Nejprve budete muset zblízka nahlédnout do velmi malého otvoru, otáčet bubnem tam a zpět, koutkem oka si všimnout špičky kompenzátoru a vypáčit ji šroubovákem. Jakmile to pochopíte, zvládnete to za pár sekund.

Vyjmeme buben. Pro usnadnění práce jsem odstranil sestavu podložky. K tomu odšroubujte vojáčky (přítlačné kolíky podložek). K tomu uchopte samotnou podložku kleštěmi a otáčejte s ní, dokud se plochý otvor uvnitř nekryje se zploštělým koncem čepu. Samotná pružina vytlačí podložku a kolík se vytáhne ze zadní části krytu bubnu. Pokud jste to nikdy neudělali, výše uvedený algoritmus může být zcela nepochopitelný – je to v pořádku, zkuste to, pochopíte vše a zvyknete si na to.

Zbývá pouze odstranit lanko ruční brzdy, vytáhnout ho z jeho sedla kleštěmi a odstranit pružinu, sotva viditelnou na fotografii, která se nachází poblíž. Uchopte podložky shora, v místě, kde se opírají o pracovní válec, uvolněte je, překonáte sílu pružiny, přitáhněte je k sobě – ​​měly by se uvolnit. Podložky se všemi pružinami pečlivě očistěte od nečistot a rzi a dejte je zatím stranou.

Dostali jsme se k našemu válci. Použijte zubní kartáček k čištění oblasti, kde trubice vstupuje do válce. Použijte zubní kartáček, abyste nepoškodili speciální povlak, který zabraňuje rezivění armatury a tím přilepení na spoji s válcem. Řeknu to takhle – spojení mezi armaturou a brzdovým válcem je nejbolestivější místo na všech autech. Ti, co je už vyměnili, mě hned pochopí. Faktem je, že samotné závitové kování, které je zašroubováno do těla válce, se musí volně pohybovat po trubce. Kdo by neznal, trubka s rozšířeným koncem, do které při zkroucení dosedá tvarovka.

Takže je to v zadní části auta, kde se armatura nalepí na trubku, takže když ji odšroubujete, jednoduše ji srolujete a odlomíte, čímž si přidáte spoustu problémů. Lepí se, protože tento spoj se odšroubovává velmi zřídka a jelikož tam celou tu dobu lítá a zůstává špína a voda, není se čemu divit. Ve všech servisních knihách píší, že při výměně válce se odšroubuje pouze armatura z trubky, poté se odstraní upevňovací šroub válce a samotný válec se odstraní. A víme, že odšrouboval armaturu a trubku hned sroloval. Naši vynalézaví ruští lidé proto přišli s trikem, ve kterém se kování jednoduše klíčem trochu odtrhne, poté se odšroubuje upevňovací šroub válce a otáčením samotného válce, držením kování klíčem, se odstraní při zachování celistvosti trubky. A pak už nebude těžké posouvat samotnou armaturu tam a zpět a znovu se začne volně pohybovat trubicí.

Nacisté se zřejmě rozhodli opravářům zjednodušit úkol tím, že trubky ošetřili speciálním antikorozním nátěrem, aby se nic nelepilo. Před odšroubováním a nejlépe den před začátkem opravy toto místo dobře namočte klínem nebo brzdovou kapalinou a po tuto dobu nechte dobře nasáknout.

Vezměte otevřený klíč a zkuste odšroubovat upevňovací matici. Aby nedošlo k poškození hran, je vhodné použít upínací klíč.

Pokud po odtržení armatura těsní, je lepší tuto záležitost nechat a teprve poté ji vytočit i se samotným válcem, jak jsem uvedl výše, abyste nemuseli později kupovat novou trubku. K mému překvapení šlo vše velmi dobře. Dělal jsem to na takovém stroji poprvé – vše bylo jasné. Po odšroubování hadicové armatury si vypůjčte víčko z odvzdušňovací armatury válců a nasaďte ji na hadičku, aby neunikala brzdová kapalina. Montážní šroub válce, TORX. Existuje pouze jeden – odšroubujte a vyjměte válec.

V mém případě se válec přilepil ke štítu natolik, že jsem ho musel srazit gumovým kladívkem. Doporučuji očistit samotný štít od nečistot. Dělejte to velmi opatrně, abyste se nedotkli senzoru ABS!

Aby štít na chvíli nezrezivěl, trochu jsem ho zevnitř natřel, pro uklidnění duše. Na fotografii níže je pohled zezadu na štít. Dokonce jsou vidět zbytky továrního antikorozního nátěru (černé plochy).

Starý válec samozřejmě vypadá hrozně.

Nainstalujte nový válec do sedla a utáhněte šroub, který jej zajišťuje. Poté, co jste předtím vyvinuli armaturu tak, aby se mohla volně pohybovat podél trubky, zašroubujte ji do válce ručně. Pokud nemůžete zasáhnout závit, což je velmi důležité, zkuste na něj našroubovat samotný válec a poté utáhněte upevňovací šroub válce a samotnou armaturu. Vše ostatní sestavujeme v obráceném pořadí. Takto by mělo vypadat vše sestavené.

Nasadíme buben, odstraníme vzduch z brzdového systému a několikrát sešlápneme brzdový pedál tak, aby písty pracovního válce dobře spočívaly na destičkách. To je vše.

Zajímavé:
Jak otevřít Škodu, pokud je baterie vybitá.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button