Škoda

Kde je nová Škoda Superb?

Představena nová Škoda Superb: liftback a kombi

Pokud nepočítáte vozy vyrobené před druhou světovou válkou, tak v novodobé historii Škody jde již o čtvrtou generaci vlajkového modelu Superb. A ocenit obrat v historii: první novodobá Škoda Superb, model 2001, byla variací sedanu Volkswagen Passat B5 s dlouhým rozvorem a samotný nejnovější „čtvrtý“ Superb se stal dárcem pro Passat generace B9. Ano, vůz pod značkou Volkswagen debutoval před dvěma měsíci, ale na vývoji této rodiny se podílela právě Škoda. A pokud přijde Passat B9 pouze jako kombi, Superb tradičně nabízí na výběr ze dvou typů karoserie: liftback a kombi.

Škoda se vydala cestou evoluce: korporátní design, modulární platforma MQB (nyní v moderní iteraci Evo) a dokonce i rozvor náprav (2841 mm) zůstaly zachovány. Ale všechny vnější panely karoserie jsou nové, optika se stala kompaktnější a navíc se mírně zvýšil sklon čelního skla. U liftbacku je koeficient aerodynamického odporu Cd snížen o 10 % (nyní 0,23) a u verze Combi o 15 % (na 0,25).

Základní Superb přidal 43 mm na délku (až 4912 mm) a 12 mm na výšku (až 1481 mm) a kombi je o 40 mm delší (4902 mm) a o 5 mm vyšší (1482 mm) než jeho předchůdce. Zároveň se šířka v obou případech zmenšila o 15 mm (nyní 1849 mm). Nabídka kol se pohybuje od 16 do 19 palců v průměru. Již tak obrovský kufr je nyní ještě prostornější: u liftbacku se objem prostoru zvýšil z 625 na 645 litrů a u verze Combi – z 660 na 690 litrů.

Kabina se stala ještě prostornější a pohodlnější, i když hlavní nárůst je v prostoru nad hlavami jezdců (plus 6-11 mm na různých řadách sedadel). Nový přední panel má maskované ventilační deflektory a přístroje jsou nyní virtuální (10palcová obrazovka je již standardem), ale jsou zakryty hledím. Mezi možnostmi se poprvé objevila plnohodnotná projekce na čelní sklo, mediální systém může mít „TV“ s úhlopříčkou 10 nebo 13 palců (ačkoliv Passat má 13 nebo 15 palců).

Zajímavé:
Jak nainstalovat kryt na sloupek řízení na Škoda Felicia.

Ovládání převodovky DSG je nyní přiřazeno pravému spínači na sloupku řízení: nebudou k dispozici žádné manuální verze a levá páka je zodpovědná za směrovky a stěrače čelního skla. Ovládání externího osvětlení je nyní tlačítkové. Box na středovém tunelu má zabudované bezdrátové nabíjení pro chytré telefony: má výkon 15 wattů a je chlazený. Ze značkového seznamu Simply Clever se objevily tři nové vychytávky (nyní jich je 28) – jde o elektrický kryt na zavazadla (pouze pro kombi), dvojité kapsy na zadní straně předních sedadel a držák na tablet v zadní středová loketní opěrka.

Na rozdíl od Passatu si Superb zachoval klasickou jednotku klimatizace se třemi otočnými knoflíky. Tento dálkový ovladač se ale nyní nazývá Škoda Smart Dials: displeje jsou zabudovány v rukojetích a nejde jen o podsvícené sekce, ale o plnohodnotné barevné matrice o průměru 32 mm. Středová rukojeť je multifunkční a může být zodpovědná za rychlost ventilátoru, směr proudění, režimy klimatizace, hlasitost audiosystému, přepínání jízdních režimů nebo zoomování mapy navigace. Přepínání mezi funkcemi se provádí dlouhým stisknutím rukojeti a v systému médií můžete naprogramovat sadu a sekvenci těchto funkcí (ne více než čtyři najednou).

Hlavní aktualizací platformy MQB Evo je volitelný adaptivní podvozek DCC Plus. Nové tlumiče mají dva řízené ventily (odděleně pro kompresi a odskok) namísto pouze jednoho, takže rozdíl mezi komfortním a sportovním režimem by měl být výraznější. Toto odpružení je standardem u vrcholné verze pod tradičním názvem Laurin & Klement. Mezi jeho další prvky patří kombinované čalounění (kůže a koženka), drahá přední sedadla (s ventilací a masáží), audiosystém Canton se čtrnácti reproduktory nebo maticové světlomety.

Pokud jde o nabídku motorů, Passat a Superb jsou téměř totožné, ale Škoda má méně odchylek ve výkonu. Například turbodiesel 2.0 TDI je nabízen pouze ve dvou výkonových variantách (150 nebo 193 koní), i když Passat má i nejjednodušší verzi se 122 koňmi. Vozy s motorem o výkonu 150 koní mají pohon předních kol, výkonnější Supery pak pohon všech kol (se spojkou na zadní nápravě).

K dispozici jsou dvě čistě benzínové verze – mají turbomotor 2.0 TSI s výkonem 204 koní. (pohon předních kol) nebo 265 koní. (pohon čtyř kol). Do nabídky poprvé přibyl „mild hybrid“: má zážehový turbomotor 1.5 eTSI (150 k, 250 Nm) doplněný systémem vypínání poloviny válců při nízké zátěži a 48voltovým řemenem poháněný startér-generátor. Všechny uvedené benzinové i naftové verze disponují sedmistupňovým robotem DSG se dvěma spojkami.

V nabídce zůstává i dobíjecí hybrid, ale nově to může být pouze kombi Superb Combi, protože takové elektrárny jsou žádané hlavně v západoevropských zemích a tam dávají přednost Superbům s karoserií náklad-osobní. Hybrid má turbomotor 1.5 TSI (150 k) a šestistupňového „robota“ DSG, který má integrovaný elektromotor. Špičkový výkon systému je 204 koní. (i když Passat má i verzi s výkonem 272 koní), ale je to pouze přední náhon. Kapacita trakční baterie je 25,7 kWh oproti 13 kWh u předchozí generace hybridu a dojezd v elektrickém režimu přesahuje 100 km v cyklu WLTP.

Na evropském trhu se nový Superb objeví až na jaře 2024, takže ceny zatím nebyly zveřejněny. Odcházející model v rodném Česku nyní stojí od 881 tisíc korun (36 tisíc eur nebo 3,6 milionu rublů podle aktuálního kurzu). Auta nové generace se mimochodem už nebudou vyrábět v Česku, ale na Slovensku – na stejné montážní lince jako Passat.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button