ŠkodaŠkoda Octavia

Jaký posilovač řízení pro Škoda Octavia

Oprava posilovače řízení (posilovač řízení) Škoda Octavia

Jak zjistit, že posilovač řízení (posilovač řízení) potřebuje opravu? Pokud zaznamenáte alespoň jeden z následujících příznaků, doporučujeme kontaktovat autoservis:

  • špinavá kapalina posilovače řízení
  • netěsnosti v místech uchycení hadic, hladina kapaliny se znatelně sníží
  • otáčení volantem je znatelně obtížné
  • hluk při běžícím čerpadle posilovače řízení

Svěřte opravy systému posilovače řízení pouze profesionálům!

DŮLEŽITÉ

  1. Posilovač řízení Škoda Octavia slouží ke zlepšení komfortu ovládání a lepší ovladatelnosti.
  2. Pro údržbu a opravy jednotky se doporučuje používat pouze originální a certifikované náhradní díly a spotřební materiál.
  3. Když dojde k poruše hydraulického posilovače, objeví se řada specifických příznaků.
  4. Četnost údržby a oprav jednotky závisí na provozních podmínkách vozidla.
  5. Oprava posilovače řízení Škoda Octavia může být provedena prvek po prvku, není nutná kompletní výměna.

ÚČEL POSILOVAČE ŘÍZENÍ Škoda Octavia

Řízení v automobilu lze realizovat pomocí zesilovače výkonu – zařízení, které zajišťuje snadné otáčení volantu bez ohledu na vnější podmínky. Mnoho modelů automobilů je vybaveno posilovačem řízení – posilovačem, který vlivem tlaku kapaliny přenáší sílu z volantu na mechanismus řízení – hřebenovou nebo šnekovou převodovku. Kromě snadného řízení poskytuje posilovač řízení lepší ovladatelnost vozu Škoda Octavia, protože jeho použití umožňuje snížit počet otáček řízení ze 4-5 na pouhé 2-3.

Zajímavé:
Jak bude vypadat sedan Škoda Scala.

Strukturálně se posilovač řízení skládá z několika prvků:

  • čerpadlo posilovače řízení – čerpá tlak do systému a zajišťuje jeho cirkulaci;
  • rozdělovač sestávající z šoupátka a torzní tyče řídí tok pracovní kapaliny posilovače řízení;
  • výkonový válec, což je sestava tyč-píst, zajišťuje pohyb hřebenu Škoda Octavia pod vlivem pracovní kapaliny;
  • nádrž – zásobní nádrž, do které se slévá nespotřebovaná pracovní kapalina;
  • hadice – propojte uzly posilovače řízení a zajistěte pohyb pracovní tekutiny zesilovače;
  • pracovní kapalina – speciální olej;
  • řemen posilovače řízení – přenáší točivý moment z klikového hřídele motoru Škoda Octavia na čerpadlo zesilovače.

Posilovač řízení Škoda Octavia není uzavřen v jediném krytu, díky čemuž je vysoce udržovatelný. Oprava posilovače řízení v autoservisu nebude vyžadovat mnoho času a velké finanční náklady. Prvky posilovače řízení jsou uspořádány podle standardního uspořádání, které bylo přijato téměř všemi výrobci automobilů používajícími tento typ zesilovače:

  1. Čerpadlo je umístěno na motoru Škoda Octavia a je poháněno řemenovým pohonem od klikové hřídele.
  2. Rozdělovač je namontován na hřídeli řízení, kde torzní tyč určuje polohu volantu a vlivem točivého momentu působí jak na ozubené kolo, které je v záběru s hřebenem, tak na šoupátko.
  3. Výkonový válec je namontován v nosiči Škoda Octavia, což umožňuje jeho pohyb s minimální ztrátou síly generované čerpadlem.
  4. Nádrž je instalována na zadním panelu motorového prostoru, ale u některých modelů automobilů může být umístěna na jiném místě.

Princip fungování posilovače řízení Škoda Octavia je poměrně jednoduchý. Pokud se volant právě nepoužívá, je pracovní kapalina čerpána naprázdno čerpadlem. Pokud se volant začne otáčet, přívodní kanály pracovní tekutiny rozdělovače a výkonového válce se vyrovnají a hřeben se pod tímto vlivem začne posouvat, což vede k otevření vnitřního otvoru šoupátka a ventilu. návrat kapaliny do akumulátoru. Směr otáčení volantu určuje dutinu, do které je čerpána pracovní kapalina. Výměna dílů posilovače řízení může být provedena nezávisle na ostatních, což výrazně snižuje čas a náklady na opravy.

VÝBĚR NÁHRADNÍCH DÍLŮ

Většinu prvků posilovače řízení Škoda Octavia lze opravit, což se odráží v technických předpisech pro opravy vyráběných automobilkou. V některých situacích se však oprava posilovače řízení ukáže jako nemožná a je nutná úplná výměna vadného prvku.

Při výměně vadných dílů se doporučuje používat pouze originální náhradní díly, protože na kvalitě posilovače řízení závisí nejen komfort řízení vozidla, ale také bezpečnost účastníků silničního provozu. Při použití neoriginálních náhradních dílů vždy existuje riziko, že výkonové charakteristiky dílu nebudou odpovídat požadovaným, což může vést k nepříjemným následkům. Například těsnění posilovače řízení může způsobit únik kapaliny a úplné vyprázdnění systému během jedné jízdy.

Samostatně bychom měli vyzdvihnout pouze možnost použití neoddělitelné výbavy, která zahrnuje čerpadlo Škoda Octavia. U moderních vozů se nejčastěji používá čerpadlo typu ZF, které je nerozebíratelné a v případě poruchy vyměnitelné jako kompletní celek. Majitel vozu si však může zakoupit čerpadlo demontovatelného typu, aby jej nahradilo, což dále sníží náklady na opravu čerpadla posilovače řízení v případě poruchy.

Důrazně se doporučuje používat pouze kvalitní kapalinu posilovače řízení, která svými parametry odpovídá požadavkům výrobce automobilu. Pokud je použit nesprávný olej. Pak se zvyšuje riziko abnormální činnosti zesilovače, což povede k potížím s řízením nebo poškození prvků zesilovače.

CHARAKTERISTICKÉ ZNAKY NEFUNKČNÍ ČINNOSTI POSILOVAČE ŘÍZENÍ Škoda Octavia

Je snadné mít podezření na vadný posilovač řízení – existuje řada specifických „příznaků“ poruchy:

  • přítomnost nečistot v nádrži zesilovače;
  • stopy netěsností na spojích hadic a potrubí posilovače řízení;
  • hladina kapaliny je nižší než přípustná;
  • těsné otáčení volantu v jednom nebo obou směrech;
  • „těžký“ volant ve střední poloze;
  • rychlé otáčení volantu je obtížné;
  • hluk při provozu čerpadla posilovače řízení Škoda Octavia, který nezmizí, ani když je volant v klidu;
  • chod hydraulického posilovače není cítit – volant zůstává těžký bez ohledu na chod motoru.

Mezi nespecifické, ale neméně výrazné známky poruchy patří vibrace a tlučení volantu, které při otáčení zesilují. Alarmující klepání a cvakání lokalizované v hřebenu řízení indikují poruchu posilovacího válce. Pískavé zvuky z motorového prostoru také naznačují poruchu hydraulického posilovače, pokud jsou spojeny s určitou „tíží“ při řízení.

Vážným důvodem pro návštěvu autoservisu bude ztráta „smyslu pro rychlost“, když se volant otáčí příliš snadno, když vůz zrychluje. Na dálnici při rychlosti nad 70 km/h to způsobí, že auto bude i na mírné řízení reagovat příliš „ostře“ a pokus o objetí malé překážky skončí vyjetím mimo vozovku a dalšími trablemi.

ZDROJ HYDRAULICKÉ ENERGIE

Četnost údržby hydraulického posilovače Škoda Octavia určuje životnost agregátu. Výrobci automobilů doporučují servis posilovače řízení alespoň každých 30-50 tisíc kilometrů nebo jednou za 1-2 roky, v závislosti na modelu. Zároveň by se kapalina posilovače řízení měla vyměňovat dvakrát častěji, pokud je vůz používán v taxíku nebo je provozován v náročných klimatických podmínkách. Jak však ukazuje praxe, není vždy možné tyto termíny dodržet, protože výkon jednotky je ovlivněn mnoha faktory – povahou provozu vozidla, stavem vozovky, klimatem, stylem jízdy. Ve skutečnosti je majitel vozu postaven před situaci, kdy je nutné opravit posilovač řízení po prvních 3 tisíc km.

Životnost řízení vozu Škoda Octavia je možné prodloužit, pokud:

  • včas vyměňte olej posilovače řízení;
  • zabránit opotřebení nebo zlomení řemenového pohonu;
  • vyhnout se častým náhlým manévrům;
  • Neparkujte auto s vytočenými koly.

OPRAVA POSILOVAČE ŘÍZENÍ Škoda Octavia

Nepokoušejte se opravit posilovač řízení sami, protože to může mít za následek dodatečné náklady. Kromě toho může špatná kvalita opravy vést k neočekávané ztrátě kontroly, pokud zesilovač v kritickém okamžiku selže. V autoservisu mechanici diagnostikují a dále řeší problémy s prvky a součástmi systému. Oprava hydraulického posilovače zahrnuje různé manipulace v závislosti na problémech zjištěných během diagnostiky. Pracovní balíček obsahuje:

  • kontrola a odčerpání kapaliny posilovače řízení Škoda Octavia v rámci přípravné fáze opravy;
  • demontáž hadic posilovače řízení za účelem čištění a v rámci přípravy na demontáž problematického prvku;
  • výměna řemene posilovače řízení, pokud jsou zjištěny známky stárnutí, poškození, ztráty elasticity nebo natažení;
  • odstranění čerpadla a jeho rozebrání za účelem řešení problémů s vnitřními částmi (v některých případech je zařízení před demontáží připojeno k diagnostickému stojanu);
  • posouzení stavu ložisek a těsnění čerpadla Škoda Octavia s následnou výměnou vadných dílů;
  • čištění rozdělovače;
  • Odstraňování problémů s napájecím válcem.

V některých situacích budete muset vyměnit hadici posilovače řízení. Nejčastěji se hadice vyměňují, když jsou opotřebené nebo poškozené nesprávnou kvalitou nebo typem pracovní kapaliny. Kompletní výměna hydraulického posilovače Škoda Octavia není nutná z důvodu vysoké udržovatelnosti agregátu. Včasná údržba v souladu s technickými předpisy a pečlivé ošetření vozu umožní použití továrního vybavení do 100-150 tisíc km, zatímco majitel vozu bude muset vyměnit pouze olej posilovače řízení a další spotřební materiál – řemen, těsnění čerpadla, hadice .

Škoda Octavia 2 – výměna posilovače řízení 2. generace za posilovač řízení 3. generace

Popis závady Tento pokyn platí pouze pro vozidla vybavená posilovačem řízení 2. generace, který je třeba vyměnit. Předchozí verze je nahrazena posilovačem řízení 3. generace (+ elektroinstalace).

Technické zdůvodnění Rozdíly mezi posilovačem řízení 2. a 3. generace:

1. Změněná poloha svorkovnice pro napájení posilovače řízení viz Obr, Obr.
2. U posilovače řízení 3. generace je snímač úhlu natočení volantu G85 instalován přímo v posilovači řízení. U posilovače řízení 2. generace je tento snímač instalován v řídicí jednotce sloupku řízení (řídící jednotka pod volantem).
3. Rozdíly v katalogových číslech řídicích jednotek viz přehledová tabulka. Pro rychlé určení: — katalogové číslo začíná 1K1 nebo 1K2, mluvíme o zesilovači 2. generace; — katalogové číslo začíná 1K0, mluvíme o zesilovači 3. generace.
Přehledová tabulka řídicích jednotek
2. generace (levostranné řízení) 2. generace (pravostranné řízení) 3. generace
1K1.909.144.EM 1K2.909.144.EM 1K0.909.144.C 1K0.909.144.E 1K0.909.144.H 1K0.909.144. J

Řešení ve výrobních podmínkách V sériové výrobě je instalován posilovač řízení 3. generace (integrovaný snímač úhlu natočení volantu G85).

Řešení z hlediska servisu Po výměně posilovače řízení 2. generace za posilovač řízení 3. generace je nutné nakonfigurovat řídicí jednotku:

1. Přizpůsobení charakteristik zisku online
Postup pro adaptaci:
Řešení problémů s průvodcem
Elektromechanický posilovač řízení
Nastavení softwaru J500 (přizpůsobení vlastností)
2. Funkce DSR-(01309 008 – řídicí jednotka posilovače řízení – J500, nejasný signál)
V závislosti na typu nainstalované řídicí jednotky ABS/ESP zvolte správnou hodnotu v kanálu 3 (viz tabulka níže). Po přizpůsobení funkce DSR je třeba vymazat poruchu v datové paměti řídicí jednotky ESP-SG.
Postup pro adaptaci:
Autodiagnostika
— 44 Posilovač řízení
— 012 Adaptace
— Kanál 3 volitelně vyberte 0,1 nebo 2
Kanál 3 Funkce DSR Typ řídicí jednotky ABS/ESP
Aktivace DSR1 ESP MK60 pohon předních kol ESP MK60 4×4 pohon všech kol
1 Deaktivace DSR ABS/ASR MK70 pohon předních kol
2 Aktivace DSR2 ESP MK60EC1 – řídicí jednotka s dlouhým kódováním
3. Adaptace snímače úhlu natočení volantu G85 (00778 004 – snímač úhlu natočení, žádný signál/komunikace)
Po přizpůsobení snímače je nutné vymazat závadu v datovém úložišti řídicí jednotky.
Postup pro adaptaci:
Autodiagnostika
— 44 Posilovač řízení
— 012 Adaptace
— Kanál 9, volitelně vyberte 1 (deaktivace senzoru G85 v posilovači řízení)
4. Základní montáž vnitřního snímače úhlu natočení volantu (03803 005 – chybějící snímač úhlu posilovače řízení nebo nesprávné základní nastavení/přizpůsobení)
Z důvodu chyby v programu testování funkcí režimu Guided Functions je nutné provést základní instalaci vnitřního snímače úhlu natočení v režimu vlastní diagnostiky. Tato chyba bude opravena s Marken CD 18.45.
Postup:
a. Krátkou vzdálenost (asi 5 m) jeďte rovně. Postavte vozidlo rovně a dále neotáčejte volantem.
b. Autodiagnostika
44 – Posilovač řízení
015 – Přístupové právo – zadejte přihlašovací jméno 40168
006 – Základní nastavení – vyberte kanál 60
Nejprve zkontrolujte úhel řízení (ideálně 0°). Neměňte hodnotu otáčením volantu. Pokud je úhel větší než +/- 15°, je nutné znovu seřídit vyrovnání volantu. Pokud je hodnota v toleranci, potvrďte kanál stisknutím tlačítka “Aktivovat“ (vpravo dole).
c. Otočte volant do krajních poloh. Nejprve posuňte volant do levé krajní polohy a poté do pravé krajní polohy. Poté nastavte volant do přímé polohy

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button