Obsah
Kde je umístěna řídící jednotka SRS Kia Sportage 2?
Mezi zařízení a komponenty, které tvoří doplňkový zádržný systém (SRS), patří:
- Dva přední (přední) a spodní (kolenní) airbagy řidiče. Modul hlavního čelního airbagu řidiče je umístěn v náboji volantu a spodní airbag je namontován v přístrojové desce v úrovni kolen řidiče. Airbag předního spolujezdce je namontován na pravé straně přístrojové desky vozidla. Umístění airbagů je označeno výstražnými značkami „SRS AIRBAG“;
- Směrové snímače přetížení, spouštěné silným čelním nárazem;
- Elektronický autodiagnostický systém, který po zapnutí zapalování zajišťuje neustálé testování snímačů přetížení, řídicí jednotky, generátorů plynů airbagů a připojovacích elektrických rozvodů příslušných obvodů;
- Automatické nouzové předpínače zabudované do vratných zařízení předních bezpečnostních pásů;
- Kontrolka poruchy SRS, namontovaná ve sdruženém přístroji;
- Autonomní zdroj energie navržený tak, aby duplikoval funkci palubní baterie v případě jejího selhání při srážce.
V sdruženém přístroji vozidla je zabudována speciální výstražná kontrolka, která má řidiče varovat před poruchami SRS zjištěnými systémem vlastní diagnostiky. Aktivace výstražné kontrolky signalizuje možné poruchy modulů airbagů nebo automatických nouzových předpínačů bezpečnostních pásů.
Princip činnosti airbagů
Při menších čelních srážkách, bočních srážkách nebo při převrácení vozidla by se standardní airbagy neměly aktivovat.
Směrové senzory g-force reagují při překročení určité mezní hodnoty, k čemuž může dojít při silném čelním nárazu. Řídicí jednotka na základě signálu ze senzorů aktivuje vyvíječe airbagů, které způsobí jejich okamžité naplnění.
Při srážce pomáhá bezpečnostní pás zabránit posunutí spodní části trupu cestujícího. Přední airbagy pomáhají předcházet zranění řidiče a předního spolujezdce v důsledku nárazu hlavy a hrudníku do volantu/palubní desky. Spodní airbag je navržen tak, aby zabránil poškození kolenních kloubů řidiče.
Princip činnosti airbagu řidiče
Protože informační signály přicházejí do řídicí jednotky SRS ze stejných senzorů, všechny airbagy se aktivují současně. Nelze však vyloučit možnost iniciace pouze jednoho z modulů – to je možné, když velikost směrových přetížení vznikajících při srážce byla na hranici rozsahu citlivosti snímačů. V tomto případě bezpečnostní pásy poskytují docela spolehlivou ochranu řidiče a spolujezdce, zatímco účinek rozvinutí airbagu bude minimální.
Bezprostředně po aktivaci airbagů a plnění jejich funkcí se z nich uvolňuje plyn, což umožňuje řidiči udržovat výhled a volně manipulovat se všemi ovládacími prvky vozidla.
Celková doba trvání procesu od okamžiku, kdy čidla přetížení vydají signál k uvolnění plynu z airbagů, netrvá déle než desetinu sekundy. Moduly fungují tak rychle, že lidské ucho prostě není schopno vnímat klapot plynových generátorů při plnění polštářů.
Po vystřelení airbagů se objem interiéru vozu jeví mírně zakouřený v důsledku stříkání suspenze jemného prášku, který se obvykle sype na pláště složených airbagů. Lidé s dýchacími potížemi mohou pociťovat určité nepohodlí plynů přenášených vzduchem, které vydávají vyvíječe airbagů.
Provozní postup pro výstražnou kontrolku poruchy SRS
Výstražná kontrolka SRS je zabudována do sdruženého přístroje vozidla (viz část Vybavení vozidla, umístění přístrojů a ovládacích prvků).
Po zapnutí zapalování (klíček zapalování je otočen do polohy ON) se krátce rozsvítí varovná kontrolka, která potvrzuje správnou funkci.
Pokud kontrolka po nastartování motoru odmítne zhasnout nebo se rozsvítí za jízdy, měl by být vůz co nejdříve odvezen do servisu KIA – správná funkce komponentů SRS v případě nehody v tomto situaci nelze zaručit.
Automatické nouzové napínače bezpečnostních pásů
Vratná zařízení tříkotvových bezpečnostních pásů na předních sedadlech jsou vybavena nouzovými automatickými napínači. Napínače jsou aktivovány signálem ze směrových snímačů přetížení SRS při čelním nárazu a zajišťují okamžité odstranění vůle pásu, v důsledku čehož pásy těsně pokrývají tělo cestujícího, což výrazně zvyšuje stupeň ochrany řidiče. a přední spolujezdec.
Napínač je zabudován do sestavy mechanismu vracení řemene. Postup pro použití takových pásů je podobný postupu pro použití konvenčních pásů vybavených inerciálními vratnými zařízeními. Aktivační mechanismus napínače je pro uživatele zcela neprůhledný a nevyžaduje od něj žádné další dovednosti nebo znalosti.
K aktivaci napínáků dochází pouze při výrazném čelním přetížení. Aktivace modulů je doprovázena hlasitým bouchnutím a mírnou tvorbou kouře.
Kouř uvolněný při aktivaci napínačů je bezpečný pro lidské zdraví, ale při přímém vdechnutí může způsobit podráždění sliznic.
Stejně jako v případě airbagů jsou moduly nouzových napínačů navrženy tak, aby fungovaly jednou a poté je nutné je vyměnit jako celek s pásy – obraťte se na značkové servisy KIA. Aktivace nouzových předpínačů bezpečnostních pásů je indikována nápisem „REPLACE BELT“ vytištěným na štítku vyčnívajícím z vedení pásu – výstupek stejného štítku ukazuje na nadměrné natažení při nárazu konvenčních konstrukcí pásů.
24.2 Demontáž a instalace řídicí jednotky SRS
3. Odpojte kabel od záporného pólu baterie.
4. Demontujte středovou konzolu.
1 — středová konzola, 2 — zvuková izolace, 3 — vzduchové potrubí, 4 — šrouby, 5 — konektor, N2/2 — řídicí jednotka SRS, W26 — zemnící vodič.
5. (Modely vyrobené před 31.8.01. XNUMX. XNUMX) Odstraňte zvukovou izolaci.
Umístění součástí systému SRS. A1e9 – kontrolka nezapnutého bezpečnostního pásu, A1e15 – kontrolka SRS, A1e56 – kontrolka airbagu, B48 – senzor přítomnosti spolujezdce nebo dětské sedačky, N2/2 – řídicí jednotka SRS, R12/2 – předpínač bezpečnostního pásu, R12/3 – airbag řidiče, R12/4 – airbag spolujezdce, R12/10 – airbag dveří, S68/7 – senzor bezpečnostního pásu řidiče, S68/8 – senzor bezpečnostního pásu spolujezdce.
(Modely vydané od 1.9.01) Ohněte dolů přední část zvukové izolace.
6. (Modely vyrobené před 31.8.01. XNUMX. XNUMX) Odšroubujte dva šrouby a vyjměte vzduchové potrubí.
7. Odpojte konektor od řídicí jednotky SRS.
8. Odšroubujte šrouby a sejměte řídicí jednotku SRS. Poznámka: Při instalaci zajistěte zemnící vodič levým zadním šroubem.
9. Instalujte v opačném pořadí demontáže.
reklama
Návrh a vývoj webových stránek
Po vypršení autorských práv, v Rusku je tato doba 50 let, se dílo stává veřejnou doménou. Tato okolnost umožňuje volné nakládání s dílem při respektování osobních nemajetkových práv – práva autorského, práva na jméno, práva na ochranu před jakýmkoli zkreslením a práva na ochranu dobré pověsti autora – neboť tato práva jsou chráněna na dobu neurčitou.
© Auto manuály. Veškeré informace uvedené na této stránce jsou majetkem projektu nebo jiných uvedených autorů.