Škoda

Co znamenají červené značky na tachometru Škoda?

Mnoho majitelů automobilů si všimlo značek na tachometru, které se liší barvou od hlavních pruhů. Ani někteří zkušení motoristé nevědí, co znamenají červené značky na tachometru a k čemu slouží. Pokusme se tuto záhadu objasnit na příkladu sovětského automobilového průmyslu a moderních evropských automobilů.

Jak a proč se to dělalo v sovětských dobách

Na tachometru prvních modelů Zhiguli jsou tři značky. Jeden je o něco dříve než ukazatel 40 km/h, druhý je hned za ukazatelem 60 km/h, třetí nedosahuje 95 km/h. Zpočátku tyto značky naznačovaly řidiči, jakou rychlost lze dosáhnout na prvním, druhém a třetím rychlostním stupni.

Nejprve se taková označení objevila na modelech VAZ 2101 se čtvercovým rychloměrem a na autě VAZ-2105.

Podobné pruhy jsou na tachometru mnoha domácích automobilů, které sjely z montážní linky po 90. letech, včetně těch s automatickou převodovkou. Jejich zvuková izolace, navzdory novým technologiím, byla stále špatná. To vedlo k tomu, že řidič nemohl jasně slyšet zvuk motoru a pochopil, že je čas přeřadit.

Systémy zapalování rozdělovače a karburátoru přitom ještě nebyly vybaveny systémy omezování rychlosti. Staré vozy neměly tachometr, kterým jsou vybaveny moderní vozy, dovážené i domácí.

Vývojáři věřili, že řidič by měl mít vždy před sebou připomínku, kdy přesně změnit rychlost. Tak vznikly výše uvedené značky.

Na tachometrech starších automobilů se v závislosti na značce a modelu převodovky mohlo umístění značek měnit, protože pro řazení existovala různá pravidla. Jedna věc zůstala nezměněna: hlavní oddíly byly bílé a značky měly kontrastní barvu. Musely být nápadné a připomínat řidiči maximální rychlost na konkrétní rychlostní stupeň.

Čtěte také: Jaké služby na čerpacích stanicích jsou řidičům poskytovány zdarma

Mnoho moderních domácích automobilů nemá červené značky, protože se objevil tachometr. Ale na dovezených autech zůstaly červené značky zachovány, i když jsou aplikovány jinak.

Proč potřebujeme pruhy na tachometrech evropských aut?

Auta evropské výroby mají úplně jiné značení. Neshodují se s klasickými ruskými riziky a jsou způsobeny z jiného důvodu.

Jsou nezbytné, aby vám připomněly rychlostní limity. Evropské silnice mají své vlastní rychlostní limity:

  • 30 km/h neboli první barevný pruh je rychlost, kterou je nutné dodržovat v blízkosti škol, různých vzdělávacích institucí, v úzkých ulicích a v centru města. Všude tam, kde je hustý proud lidí i aut;
  • 50 km/h nebo druhá červená čára je standardní rychlostní limit pro všechny městské silnice v Evropě. Zde existuje malá výjimka z pravidla. Týká se určitých úseků dálnic procházejících městem. Umožňují rychlost 80 km/h, ale v praxi takových pruhů mnoho není;
  • 130 km/h je zákonná rychlost na dálnicích ve většině evropských zemí. Za vlhkého počasí toto číslo klesne na 110 km/h. V Německu jsou dálnice, kde se za normu považuje 130 km na tachometru. Je to nutné, aby nedošlo ke zdržení dopravy. Auta zde mohou zrychlit až na 200 km/h.

Konkrétní značky závisí na zemi původu, protože dopravní pravidla pro omezení rychlosti v různých zemích také nejsou stejná. Například ve Francii budou červené značky při rychlostech 50, 90 a 130 km/h a v Německu při 30, 90 a 130 km/h.

Mimochodem, na moderních autech nejsou značky vždy červené; Pozoruhodným příkladem je rychloměr Volkswagenu Tiguan.

Čtěte také: Co potřebujete k získání kategorie BE?

Dávají teď značky a jak vypadají?

Málokdo se diví, proč jsou nyní na tachometru dvě červené značky. Ve skutečnosti je to stále stejná připomínka rychlostních limitů. Samozřejmě, že v mnoha moderních autech již není potřeba instalovat takové pruhy. Místo toho vývojáři implementují systémy, které automaticky čtou značky s omezením rychlosti a vydávají upozornění pro řidiče.

Na autech americké výroby jsou divize označeny jinak a Evropané je neznají. To je způsobeno tím, že v Americe se rychlost neměří v km, ale v mílích.

Ale v každém případě se uplatňují v souladu s určitými právními normami, které platí v konkrétní zemi. Téměř všichni výrobci přitom používají červené značky. V této věci neexistuje jednotný standard pro všechny, každá značka automobilů to dělá v souladu s vnitřními předpisy a pravidly země, na jejíž trh je zaměřena.

Jsou firmy, které přestaly dávat značky na tachometr. Nejčastěji jde o japonské vozy, které se do Evropy nedodávají.

Výsledky

Každý automobilový nadšenec věnuje pozornost všem přístrojům, ale ne každý zná význam těch nejmenších detailů, včetně dalších značek na tachometru. Jejich význam závisí na tom, zda je auto před vámi dovezené nebo domácí a jaký je rok:

  1. Značky v ruské žiguli jsou na číslech 30, 60 a 90 km/h a připomínají řidiči, kdy má změnit rychlost.
  2. V evropských autech jde o připomínku rychlostního limitu a dopravních pravidel při jízdě na některých dálnicích a ulicích měst.
  3. Barevné pruhy umožňují, aby řidič nebyl rozptylován značkami.

Jak se vám článek líbí?

Zajímavé:
Co dělat, když se v motoru Škoda felicia vaří voda.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button