ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Octavia A7

Jak zvýšit světlou výšku vozu Škoda Octavia A7

Polyuretanové distanční podložky a další způsoby zvýšení světlé výšky vozu Škoda Octavia. Část 3

Ve druhém článku seriálu jsme mluvili o vlivu zvýšené světlé výšky na sbíhavost předních kol a problémech s tím způsobených a dokázali, že po zvýšení světlé výšky je nutné upravit sbíhavost úhly kol. Nyní budeme hovořit o vlivu zvýšené světlé výšky na brzdový systém a také o opatřeních, která tento vliv neutralizují. Kromě toho si povíme o vlivu zvýšené světlé výšky na homokinetické klouby (granáty) a dáme doporučení, která výrazně prodlouží jejich životnost.

Zvýšená světlá výška a brzdový systém

Majitelé městských aut, kteří jezdí po kvalitních silnicích, fenomén rychlého opotřebení brzdové hadičky neznají, protože tento problém vzniká ze dvou důvodů – použití extrémně nekvalitních dílů a napnutí hadičky. Takovou nekvalitní hadici najdete jen za velmi málo peněz, protože jakákoliv ruská brzdová hadice není o moc horší než výrobky VAG. I při nákupu produktů od obalových firem je těžké získat část tak nekvalitní, protože i takovým firmám záleží na jejich pověsti. Jedinou možností je koupit hadici v autoservisu někde na dálnici za 40–60 rublů. Ale poškození hadice v důsledku tahu je velmi časté, zejména mezi řidiči automobilů se zvýšenou světlou výškou. K tomu dochází v důsledku skutečnosti, že se vzdálenost mezi špičkou brzdového potrubí, pevně připojeného k tělu, a brzdovým válcem kola zvětšuje, ale délka hadice zůstává stejná.

Pokud tedy plánujete zvětšit světlou výšku, musíte si předem zakoupit brzdové hadice se zvýšenou délkou. Lze je použít jak ze Škody Octavia 4WD, tak i z jiných vozů VAG, a pokud konfigurace závitových spojů souhlasí, i z jiných vozů. Délka nové hadice by se měla rovnat délce staré hadice plus tloušťka rozpěrek. Hadičky doporučujeme neměnit sami, protože na většině vozů Škoda Octavia je k brzdám připojeno několik elektronických systémů podobných ABS, takže takové brzdy lze normálně odvzdušňovat pouze pomocí speciálních stojanů. Pokud nechcete měnit brzdové hadice po zvýšení světlé výšky, pak místo 40–60 tisíc kilometrů normálního najetého kilometru hadice pravděpodobně nevydrží více než 5 tisíc kilometrů. Poté se šňůra, která zpevňuje vnější plášť hadice, začne trhat a příliš silné sešlápnutí brzdového pedálu může způsobit, že se na povrchu hadice objeví bublina.

Zajímavé:
Kolik filtrů má Škoda Octavia.

Od bubliny k úniku hadice uplyne necelých 20 kilometrů, poté hadice praskne a jedno kolo přestane brzdit úplně. Navíc v takové situaci nepomůže žádný elektronický systém, protože pracovní brzdové válce fungují na základě tlaku brzdové kapaliny. Po 3–5 kilometrech ve městě nebo 50–100 kilometrech po dálnici zcela odejde brzdová kapalina z nádržky a do hlavního brzdového válce se dostane vzduch, v důsledku čehož vůz zcela ztratí brzdy. Jediným způsobem, jak tomu zabránit, je předem nainstalovat delší brzdové hadičky. Proto na této operaci nešetřete, protože následky selhání brzdy se mnohem prodraží.

Zvýšená světlá výška a granáty

Často můžete slyšet stížnosti majitelů Škody Octavia, že po zvýšení světlé výšky začaly rychle selhávat homokinetické klouby, zvané granáty. Navíc tito řidiči viní z tohoto problému zvýšenou světlou výšku, kvůli které se změnily pracovní úhly granátů. Takové řidiče ani nenapadne, že Škoda Octavia s pohonem všech kol, jejíž světlá výška je znatelně vyšší než obvykle, má stejné granáty jako verze 2WD. Nejběžnější granáty navíc najdeme na mnoha crossoverech a tam se základní světlá výška blíží 200 milimetrům, což je pro Škodu Octavia nedosažitelné. A nikde s normální péčí se granáty takto nechovají, a to ani na sovětských Nivách, které ujedou nejméně 200 tisíc kilometrů. Problém tedy není ve zvyšování světlé výšky, ale v nesprávné péči o auto obecně a granáty zvlášť.

Nejslabším prvkem granátu je botička, která chrání mazací a třecí části před silniční špínou. Bota zároveň nemá velkou pevnost, protože je vyrobena z tenké pryže nebo polyuretanu. V Sovětském svazu se problém se slabými prašníky vyřešil tak, že se na granáty nasadily kusy plachtové hadice (požární hadice), poté je stačilo zkontrolovat jednou za 15 tisíc kilometrů. Obyčejné prašníky je nutné zkontrolovat nejpozději 5 tisíc kilometrů po předchozí kontrole. Pokud i jen občas vyjedete na štěrkovou nebo polní cestu, nebo dokonce do terénu, pak doporučujeme zkontrolovat stav bot alespoň jednou za 1000 kilometrů (nebo lépe každých 500 kilometrů). Taková kontrola zabere přesně jednu minutu času, ale umožní vám včas odhalit poškození botičky a vyměnit mazivo, zároveň omýt třecí části a nainstalovat novou botičku. V tomto případě můžete vážně prodloužit životnost granátů. budou se muset měnit ne po 20–30 tisících kilometrech, ale minimálně po 100–150 tisících.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button