ford focus 2

Jak zjistit povolenou hmotnost přívěsu Ford Focus 2012

Jak zjistit povolenou hmotnost přívěsu Ford Focus 2012

Ford Focus (2012). Obsluha přívěsu. Pravidla pro jízdu s přívěsem

Provoz přívěsu

Řídit lehký přívěs mohou řidiči s řidičským oprávněním skupiny „B“, „C“ nebo „D“. U kategorie „B“ lze přívěs použít pouze v případě, že jeho maximální povolená hmotnost nepřesahuje hmotnost pohotovostního vozidla a součet maximálních povolených hmotností automobilu a přívěsu nepřesahuje 3500 kg. Jinak je pro tažení těžkého přívěsu nutný řidičský průkaz skupiny „E“.

Osobní přívěs je plnohodnotným účastníkem silničního provozu, stejně jako ostatní vozidla, a špatná instalace a používání přívěsu pro cestující může představovat hrozbu nejen pro řidiče, ale i pro ostatní účastníky silničního provozu. Legislativa proto stanoví povinný provoz přípojného vozidla pouze u motorových vozidel vybavených specializovaným tažným zařízením (tažným zařízením) a zásuvkou.

Pro použití přívěsu je nutná další výbava – montáž dodatečné elektroinstalace pro osvětlovací zařízení přívěsu (rozměry, blinkry a brzdová světla).

Pro účely obecné bezpečnosti na pozemních komunikacích bylo rovněž stanoveno, že pokud celkové rozměry přívěsu přesahují šířku vozidla působícího jako tahač v tomto složení (například přívěs pro chatu nebo přívěs dodávkový vůz) , tento traktor musí mít zpětná zrcátka umístěná na prodloužených konzolách. A obecným pravidlem pro všechny přívěsy, bez ohledu na jejich velikost a hmotnost, je požadavek mít na silnici pár klínů pro instalaci pod kola v případě zastavení na svahu.

Přívěs lze použít téměř s každým vozidlem, pokud maximální povolená hmotnost přívěsu nepřesáhne pohotovostní hmotnost vozidla kategorie „B“. Co se týče tažného zařízení, technicky jej lze namontovat na jakékoli auto.

Zajímavé:
Jak opravit zapalovací cívky ford focus 2.

Spotřeba paliva při použití přívěsu se zvyšuje asi o 10~20 %, někdy i více v závislosti na poměru výkonu vozidla k hmotnosti přívěsu a ujetých kilometrech.

Hlavním rysem jízdy s přívěsem je, že naložený přívěs snižuje dynamiku zrychlení vozu a prodlužuje brzdnou dráhu. S tím je třeba počítat při brzdění a předjíždění. Brzdit musíte plynule – bez ohledu na to, zda je přívěs prázdný nebo naložený. Trhavé brzdění, zejména v zatáčkách, může způsobit smyk přívěsu nebo auta. Je důležité udržovat odstup od vozu vpředu. Před zatáčením je lepší zpomalit. Je třeba počítat s tím, že při jízdě s přívěsem je změna jízdního pruhu v provozu, manévrování a parkování v městských podmínkách mnohem obtížnější. Obzvláště obtížné je couvání. Pozor byste si měli dávat i při jízdě v silném větru.

Přívěs musí být správně naložen – náklad by měl být rozložen rovnoměrně. Tak, aby jeho těžiště bylo nad nápravou (pokud je) nebo mezi nápravami přívěsu. Posunutí těžiště dopředu zbytečně namáhá tažné zařízení a celou zadní část vozidla a snižuje trakci volantů. Řazení vzad způsobí zvednutí zadní části vozu, což zhorší trakci zadních kol. V tomto případě by mělo být těžiště přepravovaného nákladu co nejníže, protože čím je vyšší, tím je přívěs náchylnější k podélnému a bočnímu výkyvu, který zhoršuje manipulaci.

Vybavení tahače:

Pro tažení přívěsu musí být tažné vozidlo vybaveno speciálním tažným zařízením a zásuvkou pro napájení elektrického zařízení přívěsu. Existují dva hlavní typy tažného zařízení:

smyčkový držák se zámkem. Skládá se z držáku, do kterého je vložen kroužek, připevněný k sestavě tažného zařízení, a čepu, který zajišťuje kroužek v držáku. Široce používán na nákladních a terénních vozidlech;
kulový závěs bez vůle. Skládá se ze spojovací koule o průměru 50 mm (norma v Ruské federaci OST 37.001.096-77, mezinárodní norma ISO-1103-76) a kovové konstrukce, pomocí které je tažné zařízení pevně připevněno k zadní části přívěsu. karosérie.
Různé modely tažného zařízení mohou být připevněny ke karoserii vozu prostřednictvím držáků nárazníků a/nebo přímo k nosným prvkům karoserie a podlaze kufru. Mezi domácími vozy má pouze rodina VAZ-2108-15 standardní upevňovací body závěsu. Při instalaci zařízení na jiná vozidla jste povinni sami označit a vyvrtat montážní otvory. U většiny automobilů musíte před instalací tažného zařízení obvykle demontovat zadní nárazník.

Existují konstrukce odnímatelných závěsů přívěsu, které vám umožňují odstranit hák s kulovou hlavou.

Zásuvka je připevněna ke speciálnímu držáku tažného zařízení. Připojuje se k odpovídajícím vodičům v zadním kabelovém svazku vozidla (v kufru poblíž zpětných světel).
Barvy kabelových svazků vedoucích k odpovídajícím světlům jsou uvedeny v elektrickém schématu vozidla.

Důležité informace:
Řízení auta s přívěsem má oproti běžné jízdě řadu podstatných odlišností.

-Velká hmotnost snižuje dynamiku zrychlení i brzdění. S tím je třeba počítat při brzdění a předjíždění.
-Je nepřípustné překračovat maximální rychlost uvedenou v technické dokumentaci přívěsu. Podle dopravních předpisů by maximální rychlost osobního automobilu s přívěsem mimo obydlené oblasti na dálnicích neměla překročit 90 km/h, na ostatních silnicích – 70 km/h.
-Nepoužívejte přívěs k jiným účelům. Dopravní předpisy zakazují přepravu osob na nákladním přívěsu nebo v přívěsu karavanu.
-Musíte plynule brzdit, bez ohledu na to, zda je přívěs prázdný nebo naložený. Trhavé brzdění, zejména v zatáčkách, může způsobit smyk přívěsu nebo auta a „zřícení“. Před zatáčením je proto lepší snížit rychlost předem a zatáčku provést „tahem“.
-Zvětšené rozměry komplikují změnu jízdního pruhu v provozu, manévrování a parkování v městských podmínkách.
-Při zatáčení se kola přívěsu pohybují po menším poloměru než kola automobilu. To je třeba vzít v úvahu při jízdě v ostrých zatáčkách.
-Při vysokých rychlostech je přívěs náchylný k kývání ze strany na stranu. Snížit ji můžete snížením hmotnosti přívěsu, zvětšením délky oje nebo snížením rychlosti.
-Nejtěžší je couvání
(Přibližný sled manévrů pro jízdu vzad do brány)

Před každým odjezdem musíte:

zkontrolujte přítomnost maziva v mechanismu spojovací jednotky;
zkontrolovat a v případě potřeby upravit vůli mezi spojovacím zařízením a spojovací koulí seřízením;
upravit tlak v pneumatikách;
ujistěte se, že jsou bezpečnostní lanka nebo řetězy bezpečně připojeny;
Zkontrolujte činnost zařízení světelné signalizace přívěsu.

2.6.14 Tažení přívěsu

Nesprávné umístění zavazadel, stejně jako přeprava příliš těžkých nákladů na autě nebo taženém přívěsu může výrazně zhoršit jízdní a brzdné vlastnosti vozidla/silniční soupravy, což může vést k mimořádné události na silnicích!

Celková hmotnost přívěsu včetně jeho vlastní hmotnosti a hmotnosti nákladu v něm umístěného nesmí překročit maximální povolenou hmotnost taženého přívěsu (viz. Specifikace). Maximální povolená hmotnost přívěsu závisí na tom, zda je vybaven brzdami či nikoli.

Maximální svislé zatížení na tažné zařízení vozidla s plnou hmotností přívěsu by nemělo přesáhnout 75 kgf. U přívěsů s celkovou hmotností do 500 kg je třeba dodržovat následující pravidla:

Svislé zatížení na tažné tyči by mělo být přibližně 10 % celkové hmotnosti přívěsu. Pokud je například celková hmotnost naloženého přívěsu 225 kg, svislé zatížení tažného zařízení by mělo být asi 22.5 kgf. Upravte zatížení na tažné tyči vozidla odpovídajícím umístěním nákladu na přívěs. Pro začátek se doporučuje umístit náklad tak, aby přibližně 60 % jeho hmotnosti bylo před nápravou přívěsu a 40 % za ní. Pokud celková hmotnost přívěsu přesáhne 500 kg, pokuste se rozložit náklad rovnoměrněji po délce přívěsu (optimálně by zatížení na spojovacím zařízení mělo být 50 ÷ 75 kgf). Nikdy nenakládejte přívěs tak, aby zadní část přívěsu převažovala nad přední – tím se odlehčí zadní kola vozidla, což sníží přilnavost pneumatik k povrchu vozovky.

Celková hmotnost vozidla a taženého přívěsu nesmí překročit příslušné nejvyšší přípustné hodnoty (viz. Specifikace).

Nejspolehlivějším způsobem, jak zkontrolovat správné naložení vozidla a přívěsu, je vážení. Naložte vozidlo a přívěs tak, jak by se normálně používaly v kombinovaném vozidle, a zvažte je na nákladní váze.

Určete celkové hmotnosti automobilu a přívěsu a také hmotnosti připadající na nápravy automobilu a přívěsu. Porovnejte výsledky měření s požadavky Specifikace.

Konstrukce tažného zařízení určeného k montáži na vozidlo musí plně vyhovovat všem nezbytným požadavkům – obraťte se na servis Mercedes-Benz.

Tažné zařízení musí být připevněno k několika speciálně určeným bodům na základně karoserie, aby se zatížení z taženého přívěsu rozložilo rovnoměrněji a dopadalo na výztužné prvky karoserie. Je zakázáno montovat tažná zařízení na vozidlo, které spočívá pouze na zadním nárazníku, který není dimenzován na takové zatížení. Instalaci tažné tyče musí provést kvalifikovaný personál servisního střediska.

Sledujte stav kulového čepu tažného zařízení. Odnímatelnou hlavu uložte spolu s rezervním kolem do zavazadlového prostoru vozu.

Narušení směrové stability pojistky při tažení přívěsu lze minimalizovat použitím stabilizátoru tažného zařízení – kontaktujte servisní středisko Mercedes-Benz.

Pokud hmotnost naloženého přívěsu přesáhne 1500 kg, je nutné použít stabilizátor.

Tažení velkého přívěsu obvykle vyžaduje montáž přídavných zpětných zrcátek s prodlouženými držáky na vozidlo. Zkontrolujte místní zákony a dopravní předpisy týkající se tažení přívěsů s osobními automobily. Připojte přívěs k vozidlu a vyhodnoťte míru zhoršení výhledu dozadu prostřednictvím standardních zpětných zrcátek. Při nevyhovující viditelnosti je pak z bezpečnostních důvodů nutné vybavit speciálními zrcátky, které řidiči zajistí adekvátní výhled do prostoru za vozem.

Připojení přívěsu k vozidlu

Při nákupu přívěsu vybaveného brzdovými mechanismy se ujistěte, že tento má elektrický ovládací pohon – konstrukce hydraulického pohonu systému provozní brzdy vozidla neumožňuje připojit k němu žádné další okruhy, zejména pro aktivace brzdových mechanismů přívěsu. Jakákoli možnost připojení brzdového systému přívěsu k hydraulickému brzdovému pohonu vozidla, ať už se zdá sebevíc atraktivní, povede ke zhoršení brzdné účinnosti vozidla a snížení bezpečnosti provozu.

Při připojování přívěsu k vozidlu vždy používejte bezpečnostní řetěz. Konce bezpečnostního řetězu musí být bezpečně připevněny na příslušných místech na tažném zařízení a na tažném zařízení vozidla. Ujistěte se, že řetěz vede pod jazýčkem přívěsu, aby se předešlo pádu předního konce jazýčku na vozovku, pokud se závěs uvolní. Volná délka řetězu by měla být dostatečná, aby nepřekážela při otáčení silničního vlaku s minimálními poloměry, ale řetěz by se neměl nechat táhnout po zemi.

Vnější osvětlení a poplašná zařízení na přívěsu

Pro připojení elektrického vedení přívěsu vybaveného 7pinovým konektorem použijte speciální adaptér 7/13 (viz upozornění na začátku podkapitoly).

Vzhledem k tomu, že přívěsy různých značek mohou používat různé elektrické rozvody, vybavení tažného zařízení by mělo být svěřeno specialistům autoservisu. V některých případech může být nutné nainstalovat adaptér.

Před připojením elektrického zařízení přívěsu k elektrickému systému vozidla se určitě poraďte s servisem.

Příprava na tažení přívěsu

Před jízdou byste měli provést kontrolní prohlídku a kontrolu vozidla a přívěsu.

Změřte svislé zatížení na tažném zařízení pomocí běžné podlahové váhy.

Zkontrolujte, zda jsou jazýček přívěsu a bezpečnostní řetěz bezpečně připevněny.

Zkontrolujte technický stav pneumatik a tlak vzduchu v pneumatikách na vozidle a přívěsu. Snížený tlak vzduchu v pneumatikách výrazně zhoršuje ovladatelnost vozu a jízdní soupravy. Zároveň zkontrolujte stav a tlak vzduchu v rezervní pneumatice.

Jakmile je přívěs plně naložen a připojen k vozidlu, ujistěte se, že nedochází k nadměrnému „prověšování“ v zadní části vozidla – v případě potřeby nákladu ve vozidle/přívěsu.

Zkontrolujte správnou funkci vnějšího osvětlení a poplašných zařízení na autě a přívěsu.

Ověřte si aktuální dopravní předpisy pro maximální rychlost silničního vlaku složeného z osobního automobilu a přívěsu. Pokud plánujete cestu do více zemí, ověřte si předem místní požadavky a omezení týkající se tažení přívěsu s autem, protože každá země může mít jiná omezení.

Bezpečnostní opatření při tažení přívěsu

Vezměte prosím na vědomí, že brzdná dráha vozidla s přívěsem se prodlužuje. Při jízdě s přívěsem byste proto měli udržovat zvýšený odstup od vpředu jedoucího vozidla. Snažte se vyhnout náhlému brzdění a zatáčení. To by mohlo mít za následek zřícení vozidla nebo dokonce převrácení přívěsu.

Pamatujte, že délka silničního vlaku je výrazně větší než délka jednoho vozu. Při odbočování vpravo ponechte mezi okrajem vozovky a koly pravé strany vozidla výrazně větší vzdálenost než obvykle, abyste se vyhnuli nárazu kol přívěsu do obrubníku. Vezměte prosím na vědomí, že když se silniční vlak otáčí, přívěs se pohybuje v oblouku o menším poloměru než auto a může přejet nebo se srazit s překážkou, kterou vůz snadno přejede. Při předjíždění jiného vozidla nespěchejte s návratem do svého jízdního pruhu, protože by mohlo dojít ke srážce předjížděného vozidla a přívěsu.

Silniční vlak je ve srovnání s jedním autem citlivější na poryvy bočního větru a aerodynamické poruchy od jiných vozů. Pokud vás ve vysoké rychlosti předjíždí těžký nákladní automobil nebo silniční vlak, snažte se udržet přímý a rovnoměrný pohyb vozidla. Chcete-li omezit aerodynamické poruchy, které na jízdní soupravu působí vozidlo před vámi, snižte rychlost, abyste se dostali z turbulentního proudění.

Při tažení přívěsu se zvyšuje zatížení všech hlavních součástí a systémů vozidla. Pokud je tedy vozidlo často používáno k tažení přívěsu, je nutné provádět pravidelnou údržbu vozidla v souladu s předpisy specifickými pro zátěžové provozní podmínky (viz kap. Běžná údržba).

Dodatečné zatížení vozidla se ještě zvyšuje při provozu silničního vlaku v kopcovitých oblastech. Při zdolávání dlouhých stoupání pečlivě sledujte teplotu motoru pomocí ukazatele šipky na palubní desce. Když se šipka indikátoru přiblíží k zóně přehřátí, vypněte klimatizaci (pokud je ve výbavě a je zapnutá) a pokračujte v jízdě. Pokud se teplota chladicí kapaliny motoru nesníží nebo se stále zvyšuje, zajeďte ke kraji vozovky a nechte motor vychladnout.

Při jízdě v kopcovitém nebo horském terénu může automatická převodovka přepínat mezi třetím a čtvrtým rychlostním stupněm. V tomto případě byste měli přejít na nižší rozsah „D3“, což zabrání přehřátí a nadměrnému opotřebení třecích prvků AT. Abyste předešli přehřátí brzd při jízdě v dlouhých sjezdech, použijte brzdění motorem. Pro účinné brzdění motorem zařaďte nízký rozsah nebo jeden z nižších stupňů automatické převodovky.

Při zastavování silničního vlaku na svahu jej nedržte na místě sešlápnutím plynového pedálu – může to vést k přehřátí vozidla. Použijte systém provozní brzdy nebo parkovací brzdu.

Při provozu automatické převodovky v manuálním režimu používejte třetí, druhý a první rychlostní stupeň podle rychlosti vozidla a stavu vozovky. Při tažení přívěsu nezařazujte čtvrtý rychlostní stupeň.

Při dlouhodobém parkování silničního vlaku, zejména při klesání nebo stoupání, proveďte všechna opatření, abyste zajistili spolehlivé brzdění vozidla a přívěsu. Natočte přední kola vozu tak, aby se při rozjezdu silničního vlaku opřela o obrubník. Zcela zatáhněte parkovací brzdu a přesuňte páku voliče rozsahu do polohy „P“. U modelů vybavených manuální převodovkou zařaďte první rychlostní stupeň nebo zpátečku. Navíc umístěte pod obě kola přívěsu podkládací klíny.

Řízení silničního vlaku při couvání představuje určité potíže a vyžaduje zvláštní dovednosti a školení od řidiče. Opatrně a pomalu couvejte a neotáčejte volantem příliš rychle. Při couvání do stísněných prostor je užitečné mít někoho, kdo stojí venku, aby sledoval pohyby přívěsu a vedl vás. Mějte na paměti, že otáčením volantu ve směru hodinových ručiček (doprava) se přívěs posune doleva a naopak. Při manévrování silničního vlaku couváním se doporučuje držet se zespodu (a ne shora, jak je obvyklé při jízdě vpřed) věnce volantu. S tímto uchopením je zachována obvyklá korespondence mezi směrem otáčení volantu a pohybem přívěsu: pohyb ruky doleva vede k tomu, že se přívěs také otáčí doleva a naopak.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button