ŠkodaŠkoda Octavia

Kdy byla na trh uvedena Škoda octavia?

Jak se Škoda Octavia stala bestsellerem aneb 25 let historie jednoho z nejpopulárnějších aut na světě

Automobily Škoda jsou velmi žádané jak na evropském trhu, tak v Rusku – modely značky se mohou pochlubit stylovou karoserií, výkonnými a hlavně spolehlivými motory a moderním vybavením za přiměřenou cenu. A modelová řada Octavia je samozřejmě tím nejdůležitějším aktivem výrobce – za pouhé čtyři generace prodala společnost v této řadě více než sedm milionů vozů. A nyní je čas oslavit působivé výročí pro automobilový průmysl – Octavia letos slaví 25. výročí. Na počest toho jsem se rozhodl ukázat, jak se slavná linie v průběhu času měnila.

Přihlaste se k odběru našeho telegramu

Octavia, kterou si málokdo pamatuje (1959-1971)

Mnoho motoristů se domnívá, že Škoda vyrábí řadu Octavia od roku 1996, ale ve skutečnosti je to trochu jinak. Poprvé se název Octavia (v překladu z latiny „osmý“ – jde o osmý model, který firma vytvořila po druhé světové válce) objevil ve výzbroji Škody již v roce 1959, kdy závod v Mladé Boleslavi začal vyrábět dvoudveřový sedan s pohonem zadních kol s nezávislým zavěšením všech kol Již tehdy se vůz vyráběl se dvěma verzemi benzinového motoru – 1,1 litru s výkonem 40 koní a 1,2 litru s výkonem 45 koní. A i když to dnes nevypadá úplně vážně, v té době bylo auto velmi svižné.

Zajímavé:
Jak změnit boční zrcátko na Škoda Octavia.

Jak se Škoda Octavia stala bestsellerem aneb 25 let historie jednoho z nejpopulárnějších aut na světě

V roce 1961 navíc výrobce nabízel příznivcům značky také kombi s názvem Škoda Octavia Combi – bylo vybaveno nesporným motorem o objemu 1,2 litru s výkonem 45 koní. Divákům se tato verze líbila ještě více než klasický sedan – původní Škoda Octavia byla stažena z montážní linky v roce 1964, zatímco kombi se aktivně prodávala až do roku 1971. Za toto období se společnosti podařilo prodat 365 400 kusů modelové řady Octavia, což byl v té době výborný ukazatel.

První (moderní) generace (1996-2010)

V roce 1991 se Škoda Auto stala součástí koncernu Volkswagen a již v roce 1992 započal vývoj moderní generace Octavie – v důsledku toho byl vůz montován na platformě Golf čtvrté generace ve dvou karosářských provedeních. Nejnovější Octavii ve formátu liftback a kombi s benzínovým (1,6 litru se 75 koňmi nebo 1,8 litru se 125 koňmi) nebo naftovým motorem (1.9 TDI s výkonem 90 koní s rekordní spotřebou 5,1 litru na 100 km) jste mohli koupit od Volkswagenu . Navíc po roce 2000 se objevila verze RS s 1,8litrovým turbomotorem – produkovala 150 koní, což je na moderní poměry docela slušné.

Jak se Škoda Octavia stala bestsellerem aneb 25 let historie jednoho z nejpopulárnějších aut na světě

A poprvé v historii dostala Octavia k manuální skříni i automatickou převodovku – nabízela se jako dražší alternativa k manuální převodovce, navíc se objevily verze s pohonem všech kol. Publikum se vůz líbil natolik, že se rozhodlo nepřerušit výrobu první moderní generace až do roku 2010, ačkoli druhá generace byla představena v roce 2004. A za těchto 14 let se Škodovce podařilo prodat více než 1,4 milionu vozů, které byly smontovány v České republice, Indii, Rusku, na Ukrajině a v Kazachstánu.

Druhá generace (2004-2013)

Inženýři Škody se rozhodli nezůstat jen u toho a v roce 2004 představili druhou moderní generaci Octavie vycházející z páté generace Golfu. Interiér vozu se stal atraktivnějším a pohodlnějším a pod kapotou se objevil benzínový motor s přímým vstřikováním (FSI), který byl stejně jako všechny ostatní prezentované motory spárován s inovativním „robotem“ DSG se dvěma spojkami. Výrobce přitom stále neopustil formát liftback a kombi (po kterém byla v Evropě neuvěřitelná poptávka) a z velkého množství možností motoru se potenciálnímu kupci mohla zatočit hlava.

Jak se Škoda Octavia stala bestsellerem aneb 25 let historie jednoho z nejpopulárnějších aut na světě

Škoda Octavia byla k dispozici se zážehovými 1.2, 1.4 a 1.8 TSI, k dispozici byla řada FSI s přímým vstřikováním a také vznětové motory 1.6, 2.0 TDI. Kupujícímu byl navíc nabídnut „mechanický“, „automatický“ nebo „robot“ s předselektivní DSG. V sestavě se objevila také sjízdnější Škoda Octavia Scout kombi s pohonem všech kol, vysokou světlou výškou a plastovým bodykitem. Navíc v roce 2008, kdy se první generace ještě dobře prodávala, vydala Škoda restyling druhé generace, který prodloužil její životnost až do roku 2013. Během tohoto prodejního období se vozidlo dokázalo stát skutečným bestsellerem – celkem se prodalo 2,6 milionu vozů.

Třetí generace (2012–2020)

Už rok před ukončením výroby druhé generace začala Česká republika montovat novou Octavii založenou na nejnovější platformě MQB vyvinuté Volkswagenem. Vůz se stále vyráběl v karosářských provedeních liftback a kombi s motory od mateřského koncernu – k dispozici byly tři benzínové varianty (1.2, 1.4, 1.8 TSI), dvoulitrový naftový motor (2.0 TDI), ale upustili od automatické převodovky – nyní jste si mohli koupit model buď s manuální převodovkou, nebo na „robotu“ DSG-6.

Jak se Škoda Octavia stala bestsellerem aneb 25 let historie jednoho z nejpopulárnějších aut na světě

Třetí moderní generace Octavie, která se na trhu udržela pouhé čtyři roky, byla odeslána k restylingu – vůz dostal nové samostatné světlomety, pokročilejší mediální systém a mnoho drobných doplňkových doplňků, jako je automatický parkovací systém nebo ochrana proti kolizi. O rok později, v roce 2017, byly na evropský trh uvedeny také varianty s turbomotory nové generace, které splňovaly moderní ekologické normy. Výroba třetí generace byla v České republice dokončena v roce 2019; v závodě v Nižném Novgorodu byl model odložen do roku 2020.

Čtvrtá generace (od roku 2019 – aktuální)

V listopadu 2019 Škoda oficiálně představila čtvrtou generaci Octavie, která se také vyrábí v závodě v Nižním Novgorodu (kombík se v Rusku nepředstavuje). Potenciálnímu kupci se stejně jako dříve nabízí výběr z působivé řady různých motorů (1.6 MPI, 1.4, 2.0 TSI) spárovaných s manuální převodovkou, „robotem“ nebo „automatickou“ a nejvýkonnější variantou je 2.0 TSI. s výkonem 190 koní. Na městské auto je údaj celkem slušný.

Jak se Škoda Octavia stala bestsellerem aneb 25 let historie jednoho z nejpopulárnějších aut na světě

Vůz samozřejmě dostal zcela novou karoserii s rozpoznatelnými prvky značky a v kabině se objevil moderní multimediální systém s digitální palubní deskou, velkým multimediálním systémem s dotykovou obrazovkou a spoustou užitečných technologií. V tuto chvíli se jedná o nejpokročilejší vůz značky Škoda, ale výrobce samozřejmě nestojí na místě a již vytváří modely budoucnosti.

NEWS

Historie vozu Škoda Octavia

Moderní Škoda Octavia byla vyvinuta na základě stejnojmenného modelu vozu, který se v Československu vyráběl v letech 1959 až 1975. Náklad tohoto kompaktního vozu byl o něco více než 365 000 kusů. Byl dlouhý 406,5 cm a měl rozvor 240 cm. Existovaly dvě modifikace: třídveřové kombi a dvoudveřový sedan. Na základě variace byly pod kapotu instalovány přirozeně nasávané „čtyřky“ 1.1 s výkonem 41-50 „koní“ a 1.2 s výkonem 46-56 koní. Následně až do nástupu roku 1996 si název Octavia Češi ani nepamatovali.

Připomínáme, že autoservis Škoda má aktuální akci pro majitele vozů Škoda přes odkaz.

Maximální rychlost historických vozů Octavia kombi a sedanů byla 110-115 km/h s pohotovostní hmotností 1260-1360 kilogramů.

Maximální rychlost historických vozů Octavia kombi a sedanů byla 110-115 km/h s pohotovostní hmotností 1260-1360 kilogramů.

Návrat Octavie do modelové řady Škoda

Jméno Octavia bylo obnoveno v roce 1996 díky Dirku Van Brekelovi, který vyvinul design aktualizovaného vozu. Vůz založil na platformě Group A4 (PQ34) vybavené vzpěrami McPherson vpředu a polonezávislým nosníkem vzadu. Kromě liftbacku se Octavia vyráběla i v univerzální karoserii – od roku 1998. Seznam pohonných jednotek pro modely byl navržen jako skutečně široký – od 60ventilového 8 o výkonu 1.8 koní až po nafukovací „čtyřky“ s dvaceti ventily. Největší výkon měl turbomotor 1.8 VRS s výkonem 180 koní. Na tomto seznamu byl i vznětový motor o objemu 1,9 litru a výkonu až 130 koní.

Je pozoruhodné, že počínaje rokem 1999 bylo možné aktualizovanou Octavii zakoupit s pohonem všech kol (takové varianty měly víceprvek vzadu). Verze s pohonem všech kol se dodávaly výhradně s manuální převodovkou a na výběr jeden ze čtyř motorů – 150koňový 1.8T, 90 a 100koňový 1.9 TDI nebo 115koňový 2.0.

Je pozoruhodné, že počínaje rokem 1999 bylo možné aktualizovanou Octavii zakoupit s pohonem všech kol (takové varianty měly víceprvek vzadu). Verze s pohonem všech kol se dodávaly výhradně s manuální převodovkou a na výběr jeden ze čtyř motorů – 150T s výkonem 1.8 koní, 90 TDI s výkonem 100 a 1.9 koní nebo 115koňový 2.0.

Na přelomu 21. tisíciletí byl vůz restylován. Na některých trzích byla až do roku 2010 nadále nabízena pod názvem Octavia Tour, přestože v té době již byla uvedena na trh nová generace vozu. Vůz první generace si zákazníci po celém světě oblíbili díky úspěšnému poměru rozměrů, praktičnosti a nákladů. Jen v roce 1997 se koncernu podařilo prodat 47 000 Octavií. O rok později toto číslo přesáhlo sto tisíc. Celkem se českému koncernu od roku 96 do roku 2010 podařilo prodat zhruba jeden a půl milionu vozů.

Opravdovou perlou rodiny lze nazvat modelem Octavia RS. Originální maska ​​chladiče a nárazníky, nadrozměrná kola se širokými pneumatikami a vybroušené jízdní projevy – to je to, co posloužilo jako skvělé prostředí pro zlepšení rychlostních charakteristik. Zrychlení na stovky trvalo pouhých 7,9 s, přičemž vůz zrychlil na maximální rychlost 235 km/h.

Opravdovou perlou rodiny lze nazvat modelem Octavia RS. Originální mřížka chladiče a nárazníky, nadrozměrná kola se širokými pneumatikami a vybroušené jízdní vlastnosti – to je to, co posloužilo jako skvělé prostředí pro zlepšení rychlostních charakteristik. Zrychlení na stovky trvalo pouhých 7,9 s, přičemž vůz zrychlil na maximální rychlost 235 km/h.

Octavia 2 generace

Na jaře roku 2004 se na autosalonu v Ženevě konala premiéra druhé Octavie. Aktualizovaný vůz dostal nejen vylepšený podvozek a jiný design karoserie, modernizovala se také jeho řada pohonných jednotek. Kromě léty prověřených benzinových motorů o výkonu 75-120 koní byly v seznamu motorů přeplňované i atmosférické čtyřky TSI a FSI s přímým vstřikováním paliva a výkonem 105-200 koní. Vyráběly se tři vznětové motory: 3 TD a 1.6 TDI, schopné produkovat 1.9 koní, a také 105 TDI s vyššími výkonovými parametry – cca 2.0-136 koní. Koncern nabízel převodovky, jak se říká, pro každý vkus – automatické, manuální a robotické předselektivní, které byly poprvé představeny na Octavii.

Základem pro model 2. generace byla tehdy vyspělá platforma – Group A5 (PQ35). Torzní nosník vzadu byl u všech variant nahrazen víceprvkovým zavěšením.

Základem pro model 2. generace byla v té době pokročilá platforma – skupina A5 (PQ35). Torzní nosník vzadu byl u všech variant nahrazen víceprvkovým zavěšením.

V roce 2007 byla vydána terénní úprava: Jednalo se o kombi Octavia Scout s pohonem všech kol, která se chlubila zvýšenou světlou výškou. Plně „nabitá“ varianta měla motor o výkonu 200 „koní“.

Servis Škoda Aktavia v jižním správním obvodu – běžné případy žádostí

V roce 2008 byla na pařížském autosalonu veřejnosti představena rodina Škoda Octavia, která prošla restylingem. Druhá generace slavného modelu sjížděla z montážní linky až do roku 2. Vozy v této době vyráběly nejen české továrny, ale také dceřiné společnosti v Číně, Indii a Rusku. Celkový počet vyrobených vozidel byl asi 2012 milionu kusů.

Výše uvedená aktualizace byla skutečně masivní. Například příď Octavie byla důkladně přepracována a v její nabídce se objevil sedmistupňový předselektivní „robot“. Zásadní změny se dotkly i interiéru kabiny. Je vybaven aktualizovaným volantem, mírně retušovanou jednotkou audiosystému a dalším vybavením.

Výše uvedená aktualizace byla skutečně masivní. Například příď Octavie byla důkladně přepracována a v její nabídce se objevil sedmistupňový předselektivní „robot“. Zásadní změny se dotkly i interiéru kabiny. Je vybaven aktualizovaným volantem, mírně retušovanou jednotkou audiosystému a dalším vybavením.

Vzhled Octavie 3. generace

Konec roku 2012 se stal na události opravdu žhavým rokem. Do historie se zapsala i ukázka modelu Octavia 3. generace (počítáno od roku 1996) ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi.

Pětidveřová, kterou nakreslil Josef Kaban, se zvětšila. Na délku narostl o 9 cm a začal mít 465,9 cm, na šířku narostl o 4,5 cm na 181,4 cm a rozvor se zvětšil o více než 10 cm – na 268 cm. Kufr, který už byl opravdu prostorný, se zvětšil o pět litrů a činil 6 litrů. Atmosférické benzínové a přeplňované motory začaly produkovat 590-86 „koní“ a přeplňované dieselové motory – asi 220-90 „koní“. Převodovky se staly 184- a 5-stupňovými manuálními a se 6 nebo 6 robotickými rozsahy.

Inženýři postavili 3 Octavie na platformě mqb. V jeho přední části byly vzpěry McPherson a vzadu byl víceprvkový s motory o výkonu 150 „koní“ nebo polonezávislým nosníkem. Po přechodu na aktualizovanou platformu se pohotovostní hmotnost vozů snížila asi o sto kilogramů.

Inženýři postavili 3 Octavie na platformě mqb. V jeho přední části byly vzpěry McPherson a vzadu byl víceprvkový s motory o výkonu 150 „koní“ nebo polonezávislým nosníkem. Po přechodu na aktualizovanou platformu se pohotovostní hmotnost vozů snížila asi o sto kilogramů.

Restyling 3. generace proběhl v roce 2016. V důsledku toho se Octavia stala 4okou a její bi-xenonové světlomety byly nahrazeny LED. Retušována byla také maska ​​chladiče, zadní optika a nárazníky. Nové variace se objevily také v nabídce kol. Pokud jde o interiér, modernizovala se podoba multimediálního systému, zlepšily se materiály použité pro povrchovou úpravu a přibyly možnosti dříve pro Octavii nedostupné – systém automatického brzdění, vyhřívaný volant a hlídání mrtvého úhlu.

Po aktualizaci se výkon zvýšil pouze ve variantě RS z předchozích 220 „koní“ na 230. Od února 2017 však česká automobilka nabídla tovární balíček, který by výkon zvýšil na 245 „koní“ a 370 Newtonmetrů. U kombi a liftbacku se doba zrychlení na stovky kilometrů zkrátila o deset – na 6,7, respektive 6,6 sekund.

Po aktualizaci se výkon zvýšil pouze ve variantě RS z předchozích 220 „koní“ na 230. Od února 2017 však česká automobilka nabídla tovární balíček, který by výkon zvýšil na 245 „koní“ a 370 Newtonmetrů. U kombi a liftbacku se doba zrychlení na stovky kilometrů zkrátila o deset – na 6,7, respektive 6,6 sekund.

Je třeba zdůraznit, že pro koncern Škoda Octavia jde o vlajkovou loď, protože dlouhodobě tvoří přibližně 40 % celosvětového prodeje produktů značky. A celkově se firmě od roku 1996 podařilo prodat více než pět milionů vozů, nepočítaje přitom 200.000 2000 vyrobených Octavií RS od roku XNUMX. Takový působivý výsledek je zcela logický vzhledem k adekvátní cenovce, dobré prostornosti a vysoké praktičnosti vozu, stejně jako širokému výběru motorů, možností karoserie a úprav modelu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button