ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Superb

Jak se jmenuje Škoda Superb?

Škoda Superb byla 52 let zapomenuta, ale byla vzkříšena. Jak se seriál za 20 let změnil

Vlajková loď společnosti Škoda s názvem Superb se i přes relativně vysoké náklady dobře prodává po celém světě – za dvacet let existence nejnovější éry modelové řady se prodalo jeden a půl milionu zástupců business class. prodáno a právě v tomto voze cestuje sám šéf firmy. Pojďme se podívat na to, jak se jedno z nejoblíbenějších aut ve třídě změnilo od předválečných dob k nejnovějšímu restylingu v roce 2019.

Přihlaste se k odběru našeho telegramu

  • V tématu:Jak se Škoda Octavia stala bestsellerem aneb 25 let historie jednoho z nejpopulárnějších aut na světě

Původní předválečný Superb (1934-1949)

Stejně jako u Octavie používala Škoda jméno Superb dlouho předtím, než v roce 2001 přišla na trh první moderní generace. První vůz značky s tímto názvem byl uveden na trh již v roce 1934 – jednalo se o impozantně velký výkonný vůz, který se v Československu vyráběl v letech 1934 až 1949 (v letech 1942 až 1946 si výrobce z pochopitelných důvodů dal pauzu). Už tehdy Škoda potěšila potenciální kupce nezávislým zavěšením, silným rámem a třemi typy karoserie najednou – sedanem, limuzínou a dokonce i kabrioletem. Je pravda, že oběh byl velmi skromný – celkem společnost vyrobila 889 vozů, poté byl Superb zapomenut na 52 let.

Zajímavé:
Jak změnit diferenciál na Škoda Octavia Akpp.

Škoda Superb byla 52 let zapomenuta, ale byla vzkříšena. Jak se seriál za 20 let změnil

První generace (2001-2008)

K označení modelu Superb se Škoda vrátila až v roce 2001 a vytvořila nejnovější sedan business třídy pro světový trh, kterým byla vlastně pátá generace Passatu. Inženýři pouze zvětšili rozvor, čímž vůz prodloužili a poskytli více pohodlí zadní řadě. Vozidlo se přitom, jak se na Škodu sluší a sluší, prodávalo s působivým arzenálem motorů – k dispozici byl dvoulitrový atmosférický benzínový motor o výkonu 115 koní, přeplňovaný 1.8T o výkonu 150 koní a dokonce i 2.8 V6 o výkonu 190 koní. . K dispozici byly také tři varianty (1.9, 2.0, 2.5 TDI) dieselové jednotky s maximálním výkonem 163 koní.

Škoda Superb byla 52 let zapomenuta, ale byla vzkříšena. Jak se seriál za 20 let změnil

Za zmínku stojí, že v první generaci Superbu byly motory instalovány spíše podélně než příčně a potenciálnímu kupci byla nabídnuta manuální nebo automatická převodovka. Navíc již v roce 2006 byl proveden kosmetický restyling první generace, ale model žil v novém kabátě pouhé dva roky – již v roce 2008 se Superb montoval ve všech továrnách (v ČR, Číně, Indii a na Ukrajině ) byla oficiálně dokončena. Výrobce nahlásil 126 tisíc prodaných kusů, což je na tuto třídu vozů poměrně slušné, a rovnou spustil montáž další generace.

Druhá generace (2008-2015)

Pokud byla první generace Superbu vyrobena na protáhlém Passatu, pak druhá byla sestavena na základě Octavie s prodlouženým rozvorem. Výrobce se navíc rozhodl použít příčné uspořádání motoru, které vytvořilo ještě více volného prostoru v kabině. A pro ty, kteří potřebovali ještě větší kufr, byl v roce 2009 uveden model Škoda Superb Combi – to je kombi s kufrem, který je na svou třídu 633 litrů šílený. Sortiment elektráren se samozřejmě opět ukázal jako působivý – každý si mohl vybrat model podle svých potřeb a požadavků.

Škoda Superb byla 52 let zapomenuta, ale byla vzkříšena. Jak se seriál za 20 let změnil

Pro příklad si můžete vzít některou z benzínových pohonných jednotek (1.4, 1.8, 2.0 TSI), jejíž výkon začínal na 125 koních a končil kolem 200 koní. Existovala i verze motoru s atmosférickým objemem V6 3,6 litru s výkonem 260 koní – silnější verze se tehdy nevyráběla. Nechyběly samozřejmě ani tři vznětové motory s turbodmychadlem a výrobce také opustil obvyklý „automat“ ve prospěch manuální převodovky a „robota“ DSG od mateřského koncernu. V roce 2013 byl proveden kompletní restyling exteriéru a interiéru, ale již v roce 2014 byla výroba modelové řady pozastavena.

Třetí generace (2015 doposud)

V roce 2015 byla v České republice (a poté v partnerských továrnách v dalších zemích) zahájena výroba třetí generace Superbu – vůz business třídy byl představen ve formátu liftback a kombi na platformě Volkswagen Group MQB, design exteriér a interiér byl kompletně přepracován tak, aby vyhovoval moderním tržním motivům. Při tvorbě nové generace této řady použila společnost mnoho designových prvků z Octavie – má stejnou kapotu, světlomety, masku chladiče a ozdobné prvky, design interiéru je téměř kompletně zkopírován od svého „bratříčka“. Vůz však žil v novém hávu jen tři a půl roku, protože již v roce 2019 Škoda představila restyling této generace.

Škoda Superb byla 52 let zapomenuta, ale byla vzkříšena. Jak se seriál za 20 let změnil

Stejně jako u výroby v2 výrobce zcela opustil „automat“ ve prospěch standardní manuální převodovky a „robota“ a v prodeji byly modely s DSG-6 i DSG-7 s pohonem předních kol a všech- pohon kol. Základní verzí byl stále benzinový motor 1.4 TSI s výkonem 125 koní v maximální konfiguraci, řidič dostal pohon všech kol, nejnovějšího „robota“ a 280 koní z dvoulitrového nuceného benzínového motoru. Tento model zrychlí z nuly na stovky za 5,8 s, což je na zástupce business třídy velmi dobrý ukazatel dynamiky.

Budoucnost Superbu

V tuto chvíli má Superb dvě možné cesty vývoje. První je, že právě Volkswagen vyvíjí Passat B9, který se představí jako kombi, a bude se montovat v českých Kvasinách, rodišti Superbu. Zřejmě, až se nový Passat dostane do prodeje, postaví Škoda na novém produktu svou rozšířenou verzi business class. Druhou cestou je plná elektrifikace, na kterou se značka chystá do roku 2030. Je příliš brzy mluvit o plně elektrickém modelu, ale výrobce může přejít nejprve na hybridní a poté na elektrické elektrárny. Žádná třetí možnost, jak se říká, neexistuje.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button