ŠkodaŠkoda Octavia

Co znamená vrs Škoda?

Škoda Octavia vRS: od prvního po moderní

Když v roce 1998 dorazila Škoda Octavia do Velké Británie, byla to první novinka české značky pod Volkswagenem. Už tehdy byly velké ambice VW pro Škodu zřejmé, protože u toho společnost neskončila. Škoda se také pokusila vytvořit podznačku specializovanou na sportovní modely – výsledkem byla Škoda Octavia vRS.

Škoda měla významnou tradici v motoristickém sportu, která podpořila tento podnik do světa rychlých silničních vozů: v roce 1996 dosáhla značka vynikajícího třetího místa v RAC Rally, kde legendární jezdec Stig Blomqvist řídil Felicii Kit Car. Felicii v následujícím roce nahradila – hádáte správně – samotná Octavia.

Sportovní podznačka Škody se původně jmenovala RS, což ale naštvalo britskou společnost Ford, která už nějakou dobu používala nomenklaturu Rally Sport. Malé písmeno „v“ pro „vítězství“ bylo přidáno, aby se vytvořilo něco jedinečného.

V rámci oslav 25. výročí Octavie jsme projeli všechny čtyři modely Škoda Octavia vRS, přejděte níže a přečtěte si naše myšlenky na každý z těchto ikonických vozů v cenově dostupném provedení.

Značka vRS byla použita jako první na Octavii. Sdílení techniky s koncernem VW mělo opět své výhody a v tomto případě to byla dostupnost některých výkonných pohonných jednotek. Octavii poháněl 1,8litrový 20ventilový turbobenzínový motor, který se používal ve všem od Golfu GTI až po Audi TT.

U Octavie tento motor dával 178 koní. Nebylo to ale tak snadné, jako strčit pod kapotu velký motor. I tento model dostal výkonnější brzdy, dodatečné vyztužení karoserie, tužší tlumiče a pružiny snížené o 15 mm a také nový protiskluzový design nosníků.

Navzdory tomu stále působí velmi vyrovnaně podle moderních standardů hot hatch. Pozice přistání je jednoduchá a náklon těla je patrný. V žádném případě nelze říci, že by vůz postrádal ovladatelnost; navíc typickou silnici B zvládá lépe než jeho modernější kolegové. Turbodmychadlem přeplňovaný motor nereaguje tak citlivě jako u nejnovějších jednotek, ale posilovač přináší silné zrychlení ve středním rozsahu a pocit oslavy. Je spárován s pětistupňovou manuální převodovkou, která je ve svém chodu poměrně přesná.

Tenký design je něco, od čeho se mohou učit modernější poklopy. Kromě toho zelené brzdové třmeny a skromný bodykit působí spíše decentně. Dvoubarevná sedadla a chytrý tříramenný volant nijak nerozmělňují ponurou atmosféru kabiny.

Škoda Octavia vRS foto 1

Škoda Octavia vRS foto 2

Škoda Octavia vRS foto 3

Škoda Octavia vRS foto 3

Rané modely vRS se v budoucnu jistě stanou sběratelskými předměty, a přestože se ultra-high-end modely prodávají za méně než 1 000 GBP, rádi bychom utratili o něco více než dvojnásobek této částky, abychom vybrali méně používaný příklad. . Nevidíme, že by byly levnější.

Při přechodu na Mk2 vRS nebylo cílem vytvořit nejostřejší hot hatch, ale něco, co kombinuje zábavu a cestovní schopnosti, ale bylo také kultivovanější díky nezávislému zadnímu zavěšení. Ale vůz Mk2 vážil o 150 kg více než jeho předchůdce. Výkon vzrostl na 197 koní, čímž se zrychlení z 0-62 mph zkrátilo na 7,3 sekundy a poprvé byla nabízena dvouspojková automatická převodovka DSG. K dispozici byla dokonce i dieselová verze, která předváděla sportovní vzhled vRS, ale nabízela mnohem lepší spotřebu paliva.

Modely vRS druhé generace stojí o něco více než původní vozy a jsou snadněji dostupné na trhu ojetých vozů. Většina může snadno dosáhnout šestimístného počtu najetých kilometrů, přičemž chytré benzínové modely s nízkým nájezdem kilometrů se blíží 9 000 liber.

Škoda chtěla poukázat na to, jak moc vzrostl výkonnostní potenciál Mk3, když debutovala v roce 2013 na Goodwood Festival of Speed. Výkon byl zvýšen na 239 koní. v době, kdy byl představen faceliftový model. Nový elektronicky řízený diferenciál udržuje veškerý točivý moment pod kontrolou, zatímco upravená geometrie řízení je navržena tak, aby poskytovala vyzrálejší pocit.

Mnoho fanoušků hot hatch je právem zamilováno do Mk7 Golf GTI, ale protože auto sdílí tolik podobností, je to perfektní volba, pokud chcete trochu praktičtější hot hatch. Na dobré silnici je velmi zábavné řídit a na trati se ovládá docela dobře.

Jedinou výjimkou je naftová verze. Navzdory příslibu mnohem lepší spotřeby paliva je dodávka výkonu velmi plochá (dokonce i u pozdějších dieselových motorů s výkonem 197 k), takže existuje jen malá motivace k využití plného potenciálu rozsahu otáček. Do role pořádného hot hatche se tak úplně nehodí, ačkoliv díky černým akcentům exteriéru a spoileru na bradě vypadá.

Stejně jako u standardní Octavie čtvrté generace vykazuje vRS design a technologie největší zlepšení. Nový tvar dodává současnému vozu dosud nejhrozivější vzhled, zatímco obložení Alcantara mu uvnitř dodává pocit silničního závodníka.

Za pohybu můžete cítit hřeben řízení, který byl přepracován, aby jeho reakce byla rychlejší a přesnější. V nabídce je také plug-in hybridní verze, která kombinuje 1,4litrový přeplňovaný benzínový motor a elektromotor o výkonu 118 koní. Ale stejně jako dieselové varianty předchůdce Mk3 je příliš těžký a jeho pohonné ústrojí není dostatečně vzrušující pro hot hatch. Pokud však považujete verzi PHEV za rychlý křižník, pak to dává smysl.

Zajímavé:
Jak připojit telefon přes USB k vozidlu Škoda Octavia A7.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button